Uvis fremtid for Rajovic: Det er specielt

Brøndby kan risikere at miste Mileta Rajovic allerede til januar, og hovedpersonen selv indrømmer, at det er en speciel situation, han står i.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby har fået en ny bomber.

Mileta Rajovic scorede søndag aften sine to første mål på Brøndby Stadion, da han headede FC Midtjylland i sænk i 2-0-sejren. 

Fire gange har han allerede nettet for de blå-gule siden skiftet fra Watford på deadline day, og man forstår, at han var fuld af overskud, da han mødte pressen efter kampen.

– Det er noget, jeg har drømt om siden jeg var helt lille, så at lave to mod Midtjylland i dag… Det er fedt!

– Det var vildt. Da den går ind, hører jeg bare hele stadion eksplodere, siger Rajovic, som i første halvleg scorede mod Sydsiden og tydeligvis nød øjeblikket. 

Rajovic har i længere tid nu været garant for mål, men spørgsmålet er, om Brøndbys fans skal vente med at valfarte til Brøndby Shoppen for at købe trøjer med hans navn bagpå. 

Som det ser ud lige nu, er han nemlig i klubben på lånt tid. 

Han er blot lejet i engelske Watford, og i aftalen er der en klausul om, at han kan blive tilbagekaldt allerede til januar. Den klausul indrømmer Rajovic også selv sætter ham i en lidt særlig situation. 

– Det er selvfølgelig specielt, når man ikke ved, hvad der kommer til at ske til januar. Men jeg prøver bare at give den alt, hvad jeg kan, og så må vi se, hvad der sker. Det er en speciel situation, men jeg giver alt, hvad jeg kan for klubben, garanterer han. 

Spørgsmålet er, om bolden udelukkende ligger på Watfords banehalvdel, eller om Rajovic også selv har noget at skulle have sagt? 

– Det er jo både og. Jeg har også mit at skulle have sagt, men Watford har en stor del at skulle have sagt. Men igen, jeg tager en kamp ad gangen, slår angriberen fast. 

Mileta Rajovic har siden skiftet også scoret mod Vendsyssel og Silkeborg.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uwe Rösler henter dansker

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Toptræner hylder Danmark og FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Fredberg henter italiensk legende

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Knuser transferrekord

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Hylder kæmpe FCM-transfer

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller