Uvis fremtid for Rajovic: Det er specielt

Brøndby kan risikere at miste Mileta Rajovic allerede til januar, og hovedpersonen selv indrømmer, at det er en speciel situation, han står i.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby har fået en ny bomber.

Mileta Rajovic scorede søndag aften sine to første mål på Brøndby Stadion, da han headede FC Midtjylland i sænk i 2-0-sejren. 

Fire gange har han allerede nettet for de blå-gule siden skiftet fra Watford på deadline day, og man forstår, at han var fuld af overskud, da han mødte pressen efter kampen.

– Det er noget, jeg har drømt om siden jeg var helt lille, så at lave to mod Midtjylland i dag… Det er fedt!

– Det var vildt. Da den går ind, hører jeg bare hele stadion eksplodere, siger Rajovic, som i første halvleg scorede mod Sydsiden og tydeligvis nød øjeblikket. 

Rajovic har i længere tid nu været garant for mål, men spørgsmålet er, om Brøndbys fans skal vente med at valfarte til Brøndby Shoppen for at købe trøjer med hans navn bagpå. 

Som det ser ud lige nu, er han nemlig i klubben på lånt tid. 

Han er blot lejet i engelske Watford, og i aftalen er der en klausul om, at han kan blive tilbagekaldt allerede til januar. Den klausul indrømmer Rajovic også selv sætter ham i en lidt særlig situation. 

– Det er selvfølgelig specielt, når man ikke ved, hvad der kommer til at ske til januar. Men jeg prøver bare at give den alt, hvad jeg kan, og så må vi se, hvad der sker. Det er en speciel situation, men jeg giver alt, hvad jeg kan for klubben, garanterer han. 

Spørgsmålet er, om bolden udelukkende ligger på Watfords banehalvdel, eller om Rajovic også selv har noget at skulle have sagt? 

– Det er jo både og. Jeg har også mit at skulle have sagt, men Watford har en stor del at skulle have sagt. Men igen, jeg tager en kamp ad gangen, slår angriberen fast. 

Mileta Rajovic har siden skiftet også scoret mod Vendsyssel og Silkeborg.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

Åbner for flere Brøndby-salg

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Historisk transfer – FC København tjener kassen

PSG meldes enig med Barca-profil

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Argentina – Schweiz



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Et kæmpestort skifte’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Norge – England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Pressede på for FC København-exit

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar