Uvis fremtid for Rajovic: Det er specielt

Brøndby kan risikere at miste Mileta Rajovic allerede til januar, og hovedpersonen selv indrømmer, at det er en speciel situation, han står i.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby har fået en ny bomber.

Mileta Rajovic scorede søndag aften sine to første mål på Brøndby Stadion, da han headede FC Midtjylland i sænk i 2-0-sejren. 

Fire gange har han allerede nettet for de blå-gule siden skiftet fra Watford på deadline day, og man forstår, at han var fuld af overskud, da han mødte pressen efter kampen.

– Det er noget, jeg har drømt om siden jeg var helt lille, så at lave to mod Midtjylland i dag… Det er fedt!

– Det var vildt. Da den går ind, hører jeg bare hele stadion eksplodere, siger Rajovic, som i første halvleg scorede mod Sydsiden og tydeligvis nød øjeblikket. 

Rajovic har i længere tid nu været garant for mål, men spørgsmålet er, om Brøndbys fans skal vente med at valfarte til Brøndby Shoppen for at købe trøjer med hans navn bagpå. 

Som det ser ud lige nu, er han nemlig i klubben på lånt tid. 

Han er blot lejet i engelske Watford, og i aftalen er der en klausul om, at han kan blive tilbagekaldt allerede til januar. Den klausul indrømmer Rajovic også selv sætter ham i en lidt særlig situation. 

– Det er selvfølgelig specielt, når man ikke ved, hvad der kommer til at ske til januar. Men jeg prøver bare at give den alt, hvad jeg kan, og så må vi se, hvad der sker. Det er en speciel situation, men jeg giver alt, hvad jeg kan for klubben, garanterer han. 

Spørgsmålet er, om bolden udelukkende ligger på Watfords banehalvdel, eller om Rajovic også selv har noget at skulle have sagt? 

– Det er jo både og. Jeg har også mit at skulle have sagt, men Watford har en stor del at skulle have sagt. Men igen, jeg tager en kamp ad gangen, slår angriberen fast. 

Mileta Rajovic har siden skiftet også scoret mod Vendsyssel og Silkeborg.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Curaçao – Elfenbenskysten

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Skylder FC København penge – straffes hårdt

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Lufter vild Ronaldo-teori

FC Barcelona køber VM-angriber

Tyrkiet – USA

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

Chokskifte på vej?

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Åbner op for sommertransfer

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne