Uvis fremtid for Rajovic: Det er specielt

Brøndby kan risikere at miste Mileta Rajovic allerede til januar, og hovedpersonen selv indrømmer, at det er en speciel situation, han står i.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby har fået en ny bomber.

Mileta Rajovic scorede søndag aften sine to første mål på Brøndby Stadion, da han headede FC Midtjylland i sænk i 2-0-sejren. 

Fire gange har han allerede nettet for de blå-gule siden skiftet fra Watford på deadline day, og man forstår, at han var fuld af overskud, da han mødte pressen efter kampen.

– Det er noget, jeg har drømt om siden jeg var helt lille, så at lave to mod Midtjylland i dag… Det er fedt!

– Det var vildt. Da den går ind, hører jeg bare hele stadion eksplodere, siger Rajovic, som i første halvleg scorede mod Sydsiden og tydeligvis nød øjeblikket. 

Rajovic har i længere tid nu været garant for mål, men spørgsmålet er, om Brøndbys fans skal vente med at valfarte til Brøndby Shoppen for at købe trøjer med hans navn bagpå. 

Som det ser ud lige nu, er han nemlig i klubben på lånt tid. 

Han er blot lejet i engelske Watford, og i aftalen er der en klausul om, at han kan blive tilbagekaldt allerede til januar. Den klausul indrømmer Rajovic også selv sætter ham i en lidt særlig situation. 

– Det er selvfølgelig specielt, når man ikke ved, hvad der kommer til at ske til januar. Men jeg prøver bare at give den alt, hvad jeg kan, og så må vi se, hvad der sker. Det er en speciel situation, men jeg giver alt, hvad jeg kan for klubben, garanterer han. 

Spørgsmålet er, om bolden udelukkende ligger på Watfords banehalvdel, eller om Rajovic også selv har noget at skulle have sagt? 

– Det er jo både og. Jeg har også mit at skulle have sagt, men Watford har en stor del at skulle have sagt. Men igen, jeg tager en kamp ad gangen, slår angriberen fast. 

Mileta Rajovic har siden skiftet også scoret mod Vendsyssel og Silkeborg.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Maxsø træner med i Brøndby

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

‘Det er et større problem for os’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

FC København i intense transferforhandlinger

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr