For anden gang i denne uge måtte FC Barcelona gå fra banen med blot et enkelt point, selv om modstanderen på papiret så overkommelig ud.
Mandag spillede catalanerne 1-1 mod Granada, og torsdag fik Barcelona også blot uafgjort efter 0-0 mod Cadiz og Jens Jønsson.
Det betyder, at Ronald Koemans mandskab nu har ni point for fem kampe. Det er syv færre end ærkerivalerne fra Real Madrid har på førstepladsen. Madrilenerne har dog spillet en kamp mere.
Jens Jønsson startede på bænken for Cadiz, men kom på banen kort før pausen efter en skade til holdkammeraten Fali Gimenez.
Martin Braithwaite var ikke med for Barcelona. Danskeren sidder fortsat ude med den knæskade, han for nylig blev opereret for.
Barcelona sad tungt på bolden fra start, men chancer var det småt med. Cadiz overlod alt initiativet til gæsterne, men det gik som regel for langsomt for Memphis Depay og co., så Cadiz-forsvaret nåede at få sig etableret foran eget mål.
Anden halvleg startede med en brat opvågning for Barcelona, da Marc-Andre ter Stegen måtte hive en stor redning frem for at afværge et mål til Cadiz.
Barcelona fandt derefter tilbage i rollen som spilstyrende, men ind ville bolden ikke. 20 minutter inde i anden halvleg blev det ikke nemmere for gæsterne, da Frenkie de Jong med sit andet gule kort inden for fem minutter blev vist ud.
Overtallet gjorde livet nemmere for Cadiz, der så småt begyndte at byde sig til i Barcelonas ende.
I slutfasen kom begge hold til muligheder foran mål, men det endte altså med et point til hver efter nulløsningen. I kampens døende sekunder blev Ronald Koeman også udvist for brok i forbindelse med et frispark til Cadiz.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
