De Jong og Koeman udvist i ny Barcelona-nedtur

På trods af stort spilovertag i en stor del af kampen blev det til 0-0 for Barcelona i mødet med Cadiz.



For anden gang i denne uge måtte FC Barcelona gå fra banen med blot et enkelt point, selv om modstanderen på papiret så overkommelig ud.

Mandag spillede catalanerne 1-1 mod Granada, og torsdag fik Barcelona også blot uafgjort efter 0-0 mod Cadiz og Jens Jønsson.

Det betyder, at Ronald Koemans mandskab nu har ni point for fem kampe. Det er syv færre end ærkerivalerne fra Real Madrid har på førstepladsen. Madrilenerne har dog spillet en kamp mere.

Jens Jønsson startede på bænken for Cadiz, men kom på banen kort før pausen efter en skade til holdkammeraten Fali Gimenez.

Martin Braithwaite var ikke med for Barcelona. Danskeren sidder fortsat ude med den knæskade, han for nylig blev opereret for.

Barcelona sad tungt på bolden fra start, men chancer var det småt med. Cadiz overlod alt initiativet til gæsterne, men det gik som regel for langsomt for Memphis Depay og co., så Cadiz-forsvaret nåede at få sig etableret foran eget mål.

Anden halvleg startede med en brat opvågning for Barcelona, da Marc-Andre ter Stegen måtte hive en stor redning frem for at afværge et mål til Cadiz.

Barcelona fandt derefter tilbage i rollen som spilstyrende, men ind ville bolden ikke. 20 minutter inde i anden halvleg blev det ikke nemmere for gæsterne, da Frenkie de Jong med sit andet gule kort inden for fem minutter blev vist ud.

Overtallet gjorde livet nemmere for Cadiz, der så småt begyndte at byde sig til i Barcelonas ende.

I slutfasen kom begge hold til muligheder foran mål, men det endte altså med et point til hver efter nulløsningen. I kampens døende sekunder blev Ronald Koeman også udvist for brok i forbindelse med et frispark til Cadiz.

/ritzau/





TransferLIVE: De henter Casemiro




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Belgien – Iran

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Interessant melding om VM-profil

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Holland – Sverige

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Vil smadre transferrekord

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Saudi-Arabien

Vigtigt nyt for ‘AC’