I et sandt chancehav tog OB et stort skridt mod at undgå nedrykning fra Superligaen med en sejr på 1-0 mod AaB fredag aften.
På hjemmebane i Odense vandt det fynske mandskab på et mål af Bashkim Kadrii, men kort før slutfløjt fik AaB annulleret et mål for offside efter et VAR-tjek.
Sejren burde dog have været sikret allerede i første halvleg, hvor hjemmeholdet brændte en række store chancer.
OB har nu tre kampe tilbage af sæsonen og 11 point ned til Lyngby lige under nedrykningsstregen, der søndag spiller sin fjerdesidste kamp mod AC Horsens.
Overlevelse har AaB allerede sikret sig.
Fra starten satte et tydeligt veloplagt hjemmehold sig på kampen med et højt pres og hurtige kombinationer i pasningsspillet.
OB spillede sig nemt forbi AaB-spillerne, og det fynske mandskab vadede i chancer. Først reddede AaB’s forsvarer Daniel Granli på stregen, inden det efter 35 minutter var stolpe ud for OB-angriber Bashkim Kadrii.
Længe lignede det, at en særdeles chancerig og underholdende første halvleg skulle ende uden mål, men i tillægstiden stak Kadrii afsted i dybden og prikkede bolden i mål til en fortjent føring til hjemmeholdet.
AaB kom bedre med efter pausen og havde fine muligheder til de to midtbanespillere Kasper Kusk og Martin Samuelsen.
Kort før tid lignede det også, at AaB skulle stjæle sejren fra OB.
Den indskiftede angriber Tim Prica sparkede bolden i mål, men efter et VAR-tjek blev målet annulleret for offside.
Derefter var der panik i OB-feltet, hvor AaB lagde et stort pres. Det lykkedes dog ikke for AaB at få udlignet, og dermed tog OB sejren.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
USA – Bosnien-Hercegovina
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
OPTAKT
Spanien – Østrig
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER
