Utilfreds AaB-spiller: Skuffet ad helvedes til

Der blev ikke lagt fingre imellem efter kampen mod Midtjylland, da AaB-spillerne skulle sætte ord på den energiforladte præstation.



AaB tabte lørdag aften 1-0 til FC Midtjylland, og det var på ingen måde ufortjent. AaB flyttede bolden for meget sidelæns uden at skabe de store chancer, samtidig med at Midtjylland med lidt mere skarphed godt kunne have gjort det til både to og tre nul. 

Det skuffer AaB’s Rasmus Thelander. 

– Jeg er skuffet ad helvede til. Vi får ikke bygget på den fine præstation, vi lavede i Parken. Nu blev det kun til 0-1, men selve præstation og den måde vi taber på, det er skuffende og en ringe indsats, siger han til TV3 Sport. 

AaB fik 2-2 mod FC København i første runde, i en kamp hvor Nordjyderne godt kunne have fået alle tre point. Derfor ærgrer det Thelander, at de to kampe forløb så forskelligt, når modstanderholdene er til at sammenligne. 

– Det er to vidst forskellige præstationer. Vi mangler initiativ og mod, som vi viste i Parken i dag. Til at starte med føler jeg, vi er meget på bolden, men vi spiller for langsomt. Og de skaber for mange chancer, siger Thelander. 

Også Kasper Kusk var ærgerlig over præstationen, som ikke levede op til de forventninger, han gik ind til kampen med. 

– De spiller i et andet tempo, end vi gør, og vi får aldrig rigtig vores spil sat i gang eller kommer ind i kampen, synes jeg. Det var ikke vores dag i dag, og det er selvfølgelig ikke godt nok, siger han til TV3 Sport. 

– I forhold til sidste kamp, hvor vi var meget positive, der var det et skridt tilbage i dag. Det må vi hjem og evaluere på, så vi kan se, hvad der gik galt. Jeg havde egentlig en god fornemmelse inden kampen, når man tænker på, hvad vi leverede sidst, men det var ikke godt nok, fortsætter han. 

AaB kan evaluerer på kampen i otte dage, inden at holdet skal en tur til Silkeborg og møde sidste sæsons vindere af 1. Division på næste søndag. 





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-boss med spændende transfermelding

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Tyskland – Elfenbenskysten

Flere Superliga-kamp rykkes

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’