Utilfreds AaB-spiller: Skuffet ad helvedes til

Der blev ikke lagt fingre imellem efter kampen mod Midtjylland, da AaB-spillerne skulle sætte ord på den energiforladte præstation.



AaB tabte lørdag aften 1-0 til FC Midtjylland, og det var på ingen måde ufortjent. AaB flyttede bolden for meget sidelæns uden at skabe de store chancer, samtidig med at Midtjylland med lidt mere skarphed godt kunne have gjort det til både to og tre nul. 

Det skuffer AaB’s Rasmus Thelander. 

– Jeg er skuffet ad helvede til. Vi får ikke bygget på den fine præstation, vi lavede i Parken. Nu blev det kun til 0-1, men selve præstation og den måde vi taber på, det er skuffende og en ringe indsats, siger han til TV3 Sport. 

AaB fik 2-2 mod FC København i første runde, i en kamp hvor Nordjyderne godt kunne have fået alle tre point. Derfor ærgrer det Thelander, at de to kampe forløb så forskelligt, når modstanderholdene er til at sammenligne. 

– Det er to vidst forskellige præstationer. Vi mangler initiativ og mod, som vi viste i Parken i dag. Til at starte med føler jeg, vi er meget på bolden, men vi spiller for langsomt. Og de skaber for mange chancer, siger Thelander. 

Også Kasper Kusk var ærgerlig over præstationen, som ikke levede op til de forventninger, han gik ind til kampen med. 

– De spiller i et andet tempo, end vi gør, og vi får aldrig rigtig vores spil sat i gang eller kommer ind i kampen, synes jeg. Det var ikke vores dag i dag, og det er selvfølgelig ikke godt nok, siger han til TV3 Sport. 

– I forhold til sidste kamp, hvor vi var meget positive, der var det et skridt tilbage i dag. Det må vi hjem og evaluere på, så vi kan se, hvad der gik galt. Jeg havde egentlig en god fornemmelse inden kampen, når man tænker på, hvad vi leverede sidst, men det var ikke godt nok, fortsætter han. 

AaB kan evaluerer på kampen i otte dage, inden at holdet skal en tur til Silkeborg og møde sidste sæsons vindere af 1. Division på næste søndag. 



Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FC Fredericia – OB

Her kan du se VM-lodtrækningen

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Saver United-stjerne over

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Griner af AaB-rygte

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Jonas Wind er i København

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Vil være en af verdens største klubber om fem år

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Rigmand vild med FC København-aftale

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Stor derby-bøde til FC København

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

– Det var vanvittigt brutalt!

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance