Utilfreds FCM-boss: – For dårlige

Thomas Thomasberg er ikke tilfreds med, hvordan FC Midtjylland forvaltede chancerne i søndagens nederlag til Brøndby.



HERNING (Tipsbladet): De skød og skød og fik hjørnespark efter hjørnespark.

Men ind ville kuglen ikke bag en velspillende Patrick Pentz, der havde god støtte i sine to midtstoppere Jacob Rasmussen og Jordi Vanlerberghe, når bolden hoppede og dansede inde omkring Brøndbys lille felt.

Så den sluttede 2-0 til Brøndby, og at FC Midtjylland ikke fik mere ud af opgøret var FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg godt og grundig træt af efter opgøret.

– Vi var så dygtige, at vi lavede rent bord i de tre foregående runder med ni point. Der formåede vores konkurrenter ikke at vinde kampe. Nu har de så en chance for at hale ind på os, og det er nok ikke sidste gang, vi enten kan lægge afstand, eller at de andre kanhente på os. Der er ingen, der går igennem det her uden at smide point. Så vi skal være dygtigere, end vi var i dag. Det var et træls slag i dag. Vi kom med momentum, og det formåede vi ikke at følge op på i dag, siger Thomas Thomasberg.

– Det var en kamp, hvor jeg synes, at vi i offensiven er for dårlige, især i første halvleg. Og så lige pludselig er vi bagud 1-0, uden de har haft det vilde ud over et stolpeskud på et langskud. Det havde Osorio også et af, der mindede om i første halvleg.

– Jeg synes ikke, vi er dygtige nok, og vi smider ikke nok ind i kampen i første halvleg. Det havde haft stor betydning at være foran 1-0 i stedet for bagud 0-1 ved pausen.

– Jeg ser så også et hold, der producerer mange chancer i anden halvleg, men hvor vi ikke er dygtige nok til at smide den i kassen. Der er et par stykker omkring dødbolde, Aral er helt fri med målmanden i starten af anden halvleg, og Oliver Sørensen og Franculino har også store chancer. Så var store nok tilbud til, at vi ikke skulle stå tilbage med et nul, siger Thomas Thomasberg.

Mads Bech Sørensen tager FC Midtjylland lange indkast.

Anfører Mads Bech Sørensen var træt af igen at skulle tale om komplekset med Brøndby, der i den grad har krammet på FC Midtjylland i disse år.

– Det er irriterende. Det er frustrerende. Jeg synes jo, at vi kommer frem til de chancer, vi skal. Vi får bare ikke scoret i dag. Skal man tage de lidt positive briller på, kommer vi frem til chancerne og har gjort det tre kampe i streg. Jeg er sikker på, at spiller vi sådan her mod Brøndby igen, får vi også scoret, siger Mads Bech Sørensen.

– Jeg tror ikke, det her ødelægger så meget, for tager vi resultatet væk, ser vores offensiv god ud i forhold til antallet af chancer, vi får skabt. Vi skal nok få scoret mål, og vi blev straffet i dag. De var effektive på det, de kom frem til.

FC Midtjyllands næste opgave er i Randers på fredag, mens Brøndby har AGF på mandag om otte dage.





Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais MEDIE

Han er på vej væk fra AGF

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Afviser kæmpebud



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Per Frimann hylder Brøndby

Brøndby afviser to danske klubber

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Klart svar om Tonni Adamsen

Forlader AGF – lægetjek booket

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Superliga-klub tæt på ny angriber

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Topscorer kritiserer Silkeborg

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Det kan ske mandag i FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Til lægetjek i Superliga-klub

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Zorniger med klar besked til Brøndby

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid