HERNING (Tipsbladet): De skød og skød og fik hjørnespark efter hjørnespark.
Men ind ville kuglen ikke bag en velspillende Patrick Pentz, der havde god støtte i sine to midtstoppere Jacob Rasmussen og Jordi Vanlerberghe, når bolden hoppede og dansede inde omkring Brøndbys lille felt.
Så den sluttede 2-0 til Brøndby, og at FC Midtjylland ikke fik mere ud af opgøret var FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg godt og grundig træt af efter opgøret.
– Vi var så dygtige, at vi lavede rent bord i de tre foregående runder med ni point. Der formåede vores konkurrenter ikke at vinde kampe. Nu har de så en chance for at hale ind på os, og det er nok ikke sidste gang, vi enten kan lægge afstand, eller at de andre kanhente på os. Der er ingen, der går igennem det her uden at smide point. Så vi skal være dygtigere, end vi var i dag. Det var et træls slag i dag. Vi kom med momentum, og det formåede vi ikke at følge op på i dag, siger Thomas Thomasberg.
– Det var en kamp, hvor jeg synes, at vi i offensiven er for dårlige, især i første halvleg. Og så lige pludselig er vi bagud 1-0, uden de har haft det vilde ud over et stolpeskud på et langskud. Det havde Osorio også et af, der mindede om i første halvleg.
– Jeg synes ikke, vi er dygtige nok, og vi smider ikke nok ind i kampen i første halvleg. Det havde haft stor betydning at være foran 1-0 i stedet for bagud 0-1 ved pausen.
– Jeg ser så også et hold, der producerer mange chancer i anden halvleg, men hvor vi ikke er dygtige nok til at smide den i kassen. Der er et par stykker omkring dødbolde, Aral er helt fri med målmanden i starten af anden halvleg, og Oliver Sørensen og Franculino har også store chancer. Så var store nok tilbud til, at vi ikke skulle stå tilbage med et nul, siger Thomas Thomasberg.

Anfører Mads Bech Sørensen var træt af igen at skulle tale om komplekset med Brøndby, der i den grad har krammet på FC Midtjylland i disse år.
– Det er irriterende. Det er frustrerende. Jeg synes jo, at vi kommer frem til de chancer, vi skal. Vi får bare ikke scoret i dag. Skal man tage de lidt positive briller på, kommer vi frem til chancerne og har gjort det tre kampe i streg. Jeg er sikker på, at spiller vi sådan her mod Brøndby igen, får vi også scoret, siger Mads Bech Sørensen.
– Jeg tror ikke, det her ødelægger så meget, for tager vi resultatet væk, ser vores offensiv god ud i forhold til antallet af chancer, vi får skabt. Vi skal nok få scoret mål, og vi blev straffet i dag. De var effektive på det, de kom frem til.
FC Midtjyllands næste opgave er i Randers på fredag, mens Brøndby har AGF på mandag om otte dage.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Dansk angriber sat til salg
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
LIVE: AGF klarede presset!
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
FCM-transfer i fare
FANKLUBBEN