Utilfreds FCM-boss: – For dårlige

Thomas Thomasberg er ikke tilfreds med, hvordan FC Midtjylland forvaltede chancerne i søndagens nederlag til Brøndby.



HERNING (Tipsbladet): De skød og skød og fik hjørnespark efter hjørnespark.

Men ind ville kuglen ikke bag en velspillende Patrick Pentz, der havde god støtte i sine to midtstoppere Jacob Rasmussen og Jordi Vanlerberghe, når bolden hoppede og dansede inde omkring Brøndbys lille felt.

Så den sluttede 2-0 til Brøndby, og at FC Midtjylland ikke fik mere ud af opgøret var FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg godt og grundig træt af efter opgøret.

– Vi var så dygtige, at vi lavede rent bord i de tre foregående runder med ni point. Der formåede vores konkurrenter ikke at vinde kampe. Nu har de så en chance for at hale ind på os, og det er nok ikke sidste gang, vi enten kan lægge afstand, eller at de andre kanhente på os. Der er ingen, der går igennem det her uden at smide point. Så vi skal være dygtigere, end vi var i dag. Det var et træls slag i dag. Vi kom med momentum, og det formåede vi ikke at følge op på i dag, siger Thomas Thomasberg.

– Det var en kamp, hvor jeg synes, at vi i offensiven er for dårlige, især i første halvleg. Og så lige pludselig er vi bagud 1-0, uden de har haft det vilde ud over et stolpeskud på et langskud. Det havde Osorio også et af, der mindede om i første halvleg.

– Jeg synes ikke, vi er dygtige nok, og vi smider ikke nok ind i kampen i første halvleg. Det havde haft stor betydning at være foran 1-0 i stedet for bagud 0-1 ved pausen.

– Jeg ser så også et hold, der producerer mange chancer i anden halvleg, men hvor vi ikke er dygtige nok til at smide den i kassen. Der er et par stykker omkring dødbolde, Aral er helt fri med målmanden i starten af anden halvleg, og Oliver Sørensen og Franculino har også store chancer. Så var store nok tilbud til, at vi ikke skulle stå tilbage med et nul, siger Thomas Thomasberg.

Mads Bech Sørensen tager FC Midtjylland lange indkast.

Anfører Mads Bech Sørensen var træt af igen at skulle tale om komplekset med Brøndby, der i den grad har krammet på FC Midtjylland i disse år.

– Det er irriterende. Det er frustrerende. Jeg synes jo, at vi kommer frem til de chancer, vi skal. Vi får bare ikke scoret i dag. Skal man tage de lidt positive briller på, kommer vi frem til chancerne og har gjort det tre kampe i streg. Jeg er sikker på, at spiller vi sådan her mod Brøndby igen, får vi også scoret, siger Mads Bech Sørensen.

– Jeg tror ikke, det her ødelægger så meget, for tager vi resultatet væk, ser vores offensiv god ud i forhold til antallet af chancer, vi får skabt. Vi skal nok få scoret mål, og vi blev straffet i dag. De var effektive på det, de kom frem til.

FC Midtjyllands næste opgave er i Randers på fredag, mens Brøndby har AGF på mandag om otte dage.





Odds og spilforslag til søndagens Nations League-kamp mellem Belgien og Ukraine LIVE

VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

AGF-spiller idømt karantæne

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Portugal – Spanien

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

USA – Belgien

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’