Utilfreds FCM-boss: – For dårlige

Thomas Thomasberg er ikke tilfreds med, hvordan FC Midtjylland forvaltede chancerne i søndagens nederlag til Brøndby.



HERNING (Tipsbladet): De skød og skød og fik hjørnespark efter hjørnespark.

Men ind ville kuglen ikke bag en velspillende Patrick Pentz, der havde god støtte i sine to midtstoppere Jacob Rasmussen og Jordi Vanlerberghe, når bolden hoppede og dansede inde omkring Brøndbys lille felt.

Så den sluttede 2-0 til Brøndby, og at FC Midtjylland ikke fik mere ud af opgøret var FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg godt og grundig træt af efter opgøret.

– Vi var så dygtige, at vi lavede rent bord i de tre foregående runder med ni point. Der formåede vores konkurrenter ikke at vinde kampe. Nu har de så en chance for at hale ind på os, og det er nok ikke sidste gang, vi enten kan lægge afstand, eller at de andre kanhente på os. Der er ingen, der går igennem det her uden at smide point. Så vi skal være dygtigere, end vi var i dag. Det var et træls slag i dag. Vi kom med momentum, og det formåede vi ikke at følge op på i dag, siger Thomas Thomasberg.

– Det var en kamp, hvor jeg synes, at vi i offensiven er for dårlige, især i første halvleg. Og så lige pludselig er vi bagud 1-0, uden de har haft det vilde ud over et stolpeskud på et langskud. Det havde Osorio også et af, der mindede om i første halvleg.

– Jeg synes ikke, vi er dygtige nok, og vi smider ikke nok ind i kampen i første halvleg. Det havde haft stor betydning at være foran 1-0 i stedet for bagud 0-1 ved pausen.

– Jeg ser så også et hold, der producerer mange chancer i anden halvleg, men hvor vi ikke er dygtige nok til at smide den i kassen. Der er et par stykker omkring dødbolde, Aral er helt fri med målmanden i starten af anden halvleg, og Oliver Sørensen og Franculino har også store chancer. Så var store nok tilbud til, at vi ikke skulle stå tilbage med et nul, siger Thomas Thomasberg.

Mads Bech Sørensen tager FC Midtjylland lange indkast.

Anfører Mads Bech Sørensen var træt af igen at skulle tale om komplekset med Brøndby, der i den grad har krammet på FC Midtjylland i disse år.

– Det er irriterende. Det er frustrerende. Jeg synes jo, at vi kommer frem til de chancer, vi skal. Vi får bare ikke scoret i dag. Skal man tage de lidt positive briller på, kommer vi frem til chancerne og har gjort det tre kampe i streg. Jeg er sikker på, at spiller vi sådan her mod Brøndby igen, får vi også scoret, siger Mads Bech Sørensen.

– Jeg tror ikke, det her ødelægger så meget, for tager vi resultatet væk, ser vores offensiv god ud i forhold til antallet af chancer, vi får skabt. Vi skal nok få scoret mål, og vi blev straffet i dag. De var effektive på det, de kom frem til.

FC Midtjyllands næste opgave er i Randers på fredag, mens Brøndby har AGF på mandag om otte dage.





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Bo Henriksen lander TV-job

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Dansk drømmehug i Serie A

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Jeg er fucking irriteret’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Chokpris på Victor Froholdt

Voldsomt skænderi i FC København

‘Det er tæt på uforklarligt’

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Boro deprimerer Blues

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk