Utilfreds FCM-boss: – For dårlige

Thomas Thomasberg er ikke tilfreds med, hvordan FC Midtjylland forvaltede chancerne i søndagens nederlag til Brøndby.



HERNING (Tipsbladet): De skød og skød og fik hjørnespark efter hjørnespark.

Men ind ville kuglen ikke bag en velspillende Patrick Pentz, der havde god støtte i sine to midtstoppere Jacob Rasmussen og Jordi Vanlerberghe, når bolden hoppede og dansede inde omkring Brøndbys lille felt.

Så den sluttede 2-0 til Brøndby, og at FC Midtjylland ikke fik mere ud af opgøret var FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg godt og grundig træt af efter opgøret.

– Vi var så dygtige, at vi lavede rent bord i de tre foregående runder med ni point. Der formåede vores konkurrenter ikke at vinde kampe. Nu har de så en chance for at hale ind på os, og det er nok ikke sidste gang, vi enten kan lægge afstand, eller at de andre kanhente på os. Der er ingen, der går igennem det her uden at smide point. Så vi skal være dygtigere, end vi var i dag. Det var et træls slag i dag. Vi kom med momentum, og det formåede vi ikke at følge op på i dag, siger Thomas Thomasberg.

– Det var en kamp, hvor jeg synes, at vi i offensiven er for dårlige, især i første halvleg. Og så lige pludselig er vi bagud 1-0, uden de har haft det vilde ud over et stolpeskud på et langskud. Det havde Osorio også et af, der mindede om i første halvleg.

– Jeg synes ikke, vi er dygtige nok, og vi smider ikke nok ind i kampen i første halvleg. Det havde haft stor betydning at være foran 1-0 i stedet for bagud 0-1 ved pausen.

– Jeg ser så også et hold, der producerer mange chancer i anden halvleg, men hvor vi ikke er dygtige nok til at smide den i kassen. Der er et par stykker omkring dødbolde, Aral er helt fri med målmanden i starten af anden halvleg, og Oliver Sørensen og Franculino har også store chancer. Så var store nok tilbud til, at vi ikke skulle stå tilbage med et nul, siger Thomas Thomasberg.

Mads Bech Sørensen tager FC Midtjylland lange indkast.

Anfører Mads Bech Sørensen var træt af igen at skulle tale om komplekset med Brøndby, der i den grad har krammet på FC Midtjylland i disse år.

– Det er irriterende. Det er frustrerende. Jeg synes jo, at vi kommer frem til de chancer, vi skal. Vi får bare ikke scoret i dag. Skal man tage de lidt positive briller på, kommer vi frem til chancerne og har gjort det tre kampe i streg. Jeg er sikker på, at spiller vi sådan her mod Brøndby igen, får vi også scoret, siger Mads Bech Sørensen.

– Jeg tror ikke, det her ødelægger så meget, for tager vi resultatet væk, ser vores offensiv god ud i forhold til antallet af chancer, vi får skabt. Vi skal nok få scoret mål, og vi blev straffet i dag. De var effektive på det, de kom frem til.

FC Midtjyllands næste opgave er i Randers på fredag, mens Brøndby har AGF på mandag om otte dage.





FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar




LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Forventer klubskifte

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor nedtur for Superliga-komet

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Schweiz sender Colombia ud af VM