Johannes Hoff Thorup er skuffet efter pointtab

Johannes Hoff Thorup ved ikke, hvad der gik galt efter pausen mod Trnava, men han tror fortsat på avancement.



FC Nordsjælland kunne med en hjemmesejr torsdag over slovakiske Spartak Trnava have taget et stort skridt mod avancement til forårets knockout-kampe i Conference League.

Cheftræner Johannes Hoff Thorups mandskab måtte dog nøjes med 1-1, hvilket potentielt gør den videre vej langt mere besværlig.

– Tre point havde bragt os i en ekstrem god situation, men vi er stadig i en god position, hvor vi selv kan afgøre det, siger FCN-træneren.

Med syv point efter fire kampe i gruppe H, så indtager FCN andenpladsen efter Fenerbahce, mens Ludogorets kan true FCN bagfra. Trnava er ude af spillet om videre avancement.

Nordsjællænderne møder netop Fenerbahce og Ludogorets i de to sidste kampe.

– Vi har stadigvæk fine muligheder. Vi har det fortsat i vores egne hænder, men vi skal ramme et niveau, der er højere end i aften.

– Det er også fair nok at kræve det af os, for vi skal kunne ramme et højere niveau, siger Johannes Hoff Thorup.

Alt startede fint torsdag aften i Farum, hvor værterne tog føringen efter en halv times spil på et straffespark. FCN overlod dog initiativet til slovakkerne, der fik udlignet til 1-1 midtvejs i anden halvleg.

– Det kom til at bide os i halen, at vi ikke fik scoret et mål mere i første halvleg, hvilket vi burde have gjort, siger træneren.

Umiddelbart kan han ikke give en forklaring på, hvorfor Trnava fik lov til at kæmpe sig tilbage i kampen.

– Det er et godt spørgsmål. Det er vi nødt til at finde ud af.

– Det er ikke godt nok at spille 1-1 i sådan en kamp. En ting er, at det ikke fungerede for os i anden halvleg, men vi skal ikke give et mål væk, siger Johannes Hoff Thorup.

/ritzau/





Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører: Dolberg sat til salg

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Monsterbud på vej

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Afslører dansk toptræners millionløn

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Tottenham henter Liverpool-profil

Kæmper om det samme trænerjob

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tysk VM-chok

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE