FC Nordsjælland kunne med en hjemmesejr torsdag over slovakiske Spartak Trnava have taget et stort skridt mod avancement til forårets knockout-kampe i Conference League.
Cheftræner Johannes Hoff Thorups mandskab måtte dog nøjes med 1-1, hvilket potentielt gør den videre vej langt mere besværlig.
– Tre point havde bragt os i en ekstrem god situation, men vi er stadig i en god position, hvor vi selv kan afgøre det, siger FCN-træneren.
Med syv point efter fire kampe i gruppe H, så indtager FCN andenpladsen efter Fenerbahce, mens Ludogorets kan true FCN bagfra. Trnava er ude af spillet om videre avancement.
Nordsjællænderne møder netop Fenerbahce og Ludogorets i de to sidste kampe.
– Vi har stadigvæk fine muligheder. Vi har det fortsat i vores egne hænder, men vi skal ramme et niveau, der er højere end i aften.
– Det er også fair nok at kræve det af os, for vi skal kunne ramme et højere niveau, siger Johannes Hoff Thorup.
Alt startede fint torsdag aften i Farum, hvor værterne tog føringen efter en halv times spil på et straffespark. FCN overlod dog initiativet til slovakkerne, der fik udlignet til 1-1 midtvejs i anden halvleg.
– Det kom til at bide os i halen, at vi ikke fik scoret et mål mere i første halvleg, hvilket vi burde have gjort, siger træneren.
Umiddelbart kan han ikke give en forklaring på, hvorfor Trnava fik lov til at kæmpe sig tilbage i kampen.
– Det er et godt spørgsmål. Det er vi nødt til at finde ud af.
– Det er ikke godt nok at spille 1-1 i sådan en kamp. En ting er, at det ikke fungerede for os i anden halvleg, men vi skal ikke give et mål væk, siger Johannes Hoff Thorup.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Snart sker det
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere