Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Benjamin Schmedes er skuffet over Brøndbys spil i de seneste kampe, hvor sportsdirektøren har savnet mere stabilitet.



På blot fire dage er Brøndby løbet ind i to store nedture, der efterlader bronzemedaljerne som det eneste tilbageværende mål for de blå-gule.

Efter onsdagens 2-1-nederlag i pokalsemifinalen mod Silkeborg gav Brøndbys sportsdirektør Benjamin Schmedes et interview til Viaplay, hvor tyskeren gjorde det klart, at exittet er ‘en stor skuffelse’. Med søndagens 3-0-derbynederlag til FC København står Brøndby nu tomhændet tilbage efter to bitre nederlag.

– Det hele blev afgjort her i de sidste tre-fire dage, hvor vi har tabt derbyet og nu semifinalen i pokalturneringen. Det er selvfølgelig et hårdt slag, som vi må tage lige nu. Lige nu føles det som en stor skuffelse, lød det fra Benjamin Schmedes, der ikke har været tilfreds med spillet i Brøndbys seneste kampe:

– Det endte sådan her, fordi jeg ikke synes, at vi ikke var i stand til at bringe vores niveau, som er påkrævet for at komme i pokalfinalen. Vi formåede ikke at gøre det over 90 minutter i den første kamp, hvor vi kun viste os frem i én halvleg. I dag var det det samme. Vi gik ud og var der ikke i første halvleg. Vi er nødt til at være ærlige overfor os selv – det er bare ikke nok for at komme i en pokalfinale.

Sportsdirektøren ønskede ikke at gå ind i, om cheftræner Frederik Birk havde valgt den forkerte tektik.

– Jeg analyserer ikke taktikken lige nu. Set i bakspejlet er det åbenlyst, at tingene ikke fungerede, som de burde. Det kan der være mange årsager til, men vi kommer til at analysere det senere, lød det fra Schmedes, der dog peger på manglende stabilitet som et markant problem:

– Som jeg sagde før: Når vi kun er der i 45 minutter i en kamp, så er det svært at vinde kampe. I hvert fald, når det gælder et derby eller en pokalsemifinale. I vores seneste tre kampe har vi kun været der i 45 minutter, men vi har brug for at være der i 90 minutter for at få det resultat, vi ønsker.

Benjamin Schmedes blev herefter spurgt, hvad hans evaluering af Frederik Birks første tid som Brøndby-cheftræner er.

– Overordnet set har det været lidt af en rutsjebane, synes jeg. Vi startede ikke særligt godt i grundspillet, men vi klarede akkurat at komme i Mesterskabsspillet. Derefter var vi længe det bedste hold i Mesterskabsspillet, og vi kunne endda dufte guldet og sølvet, men her i de seneste tre dage er tingene endt lidt anderledes, lød det fra Schmedes, der også blev spurgt, om han stadig har tiltro til sin cheftræner.

– Først og fremmest har jeg en stor tro på, at vi har tre kampe tilbage, hvor det hele er i vores egne hænder i forhold til at få bronzemedaljer og komme i Europa, for det er det mål, vi har tilbage i sæsonen, lød det fra Schmedes, der slog fast, at hans tro på alle i klubben er uændret.

Benjamin Schmedes blev også spurgt til Bologna-sportsdirektør Marco Di Vaios tilstedeværelse på JYSK Park, hvor italieneren sad sammen med Mathias Kvistgaardens agent, Ebbe Sand. Her understregede Schmedes, at han endnu ikke har hørt noget officielt fra nogen som helst klub om Brøndby-topscoreren.







LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Medier sender ham hjem til AGF

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Benhård kritik af Danmark

Barcelona-stjerne får stor hæder

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Han var i spil som Brøndby-træner

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

De burde drømme om denne Brøndby-spiller