På blot fire dage er Brøndby løbet ind i to store nedture, der efterlader bronzemedaljerne som det eneste tilbageværende mål for de blå-gule.
Efter onsdagens 2-1-nederlag i pokalsemifinalen mod Silkeborg gav Brøndbys sportsdirektør Benjamin Schmedes et interview til Viaplay, hvor tyskeren gjorde det klart, at exittet er ‘en stor skuffelse’. Med søndagens 3-0-derbynederlag til FC København står Brøndby nu tomhændet tilbage efter to bitre nederlag.
– Det hele blev afgjort her i de sidste tre-fire dage, hvor vi har tabt derbyet og nu semifinalen i pokalturneringen. Det er selvfølgelig et hårdt slag, som vi må tage lige nu. Lige nu føles det som en stor skuffelse, lød det fra Benjamin Schmedes, der ikke har været tilfreds med spillet i Brøndbys seneste kampe:
– Det endte sådan her, fordi jeg ikke synes, at vi ikke var i stand til at bringe vores niveau, som er påkrævet for at komme i pokalfinalen. Vi formåede ikke at gøre det over 90 minutter i den første kamp, hvor vi kun viste os frem i én halvleg. I dag var det det samme. Vi gik ud og var der ikke i første halvleg. Vi er nødt til at være ærlige overfor os selv – det er bare ikke nok for at komme i en pokalfinale.
Sportsdirektøren ønskede ikke at gå ind i, om cheftræner Frederik Birk havde valgt den forkerte tektik.
– Jeg analyserer ikke taktikken lige nu. Set i bakspejlet er det åbenlyst, at tingene ikke fungerede, som de burde. Det kan der være mange årsager til, men vi kommer til at analysere det senere, lød det fra Schmedes, der dog peger på manglende stabilitet som et markant problem:
– Som jeg sagde før: Når vi kun er der i 45 minutter i en kamp, så er det svært at vinde kampe. I hvert fald, når det gælder et derby eller en pokalsemifinale. I vores seneste tre kampe har vi kun været der i 45 minutter, men vi har brug for at være der i 90 minutter for at få det resultat, vi ønsker.
Benjamin Schmedes blev herefter spurgt, hvad hans evaluering af Frederik Birks første tid som Brøndby-cheftræner er.
– Overordnet set har det været lidt af en rutsjebane, synes jeg. Vi startede ikke særligt godt i grundspillet, men vi klarede akkurat at komme i Mesterskabsspillet. Derefter var vi længe det bedste hold i Mesterskabsspillet, og vi kunne endda dufte guldet og sølvet, men her i de seneste tre dage er tingene endt lidt anderledes, lød det fra Schmedes, der også blev spurgt, om han stadig har tiltro til sin cheftræner.
– Først og fremmest har jeg en stor tro på, at vi har tre kampe tilbage, hvor det hele er i vores egne hænder i forhold til at få bronzemedaljer og komme i Europa, for det er det mål, vi har tilbage i sæsonen, lød det fra Schmedes, der slog fast, at hans tro på alle i klubben er uændret.
Benjamin Schmedes blev også spurgt til Bologna-sportsdirektør Marco Di Vaios tilstedeværelse på JYSK Park, hvor italieneren sad sammen med Mathias Kvistgaardens agent, Ebbe Sand. Her understregede Schmedes, at han endnu ikke har hørt noget officielt fra nogen som helst klub om Brøndby-topscoreren.
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
– Velkommen hjem Andreas Christensen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
Voldsomt transferønske til FCK
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
AGF på rov i Hobro IK
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
LIGE NU