På blot fire dage er Brøndby løbet ind i to store nedture, der efterlader bronzemedaljerne som det eneste tilbageværende mål for de blå-gule.
Efter onsdagens 2-1-nederlag i pokalsemifinalen mod Silkeborg gav Brøndbys sportsdirektør Benjamin Schmedes et interview til Viaplay, hvor tyskeren gjorde det klart, at exittet er ‘en stor skuffelse’. Med søndagens 3-0-derbynederlag til FC København står Brøndby nu tomhændet tilbage efter to bitre nederlag.
– Det hele blev afgjort her i de sidste tre-fire dage, hvor vi har tabt derbyet og nu semifinalen i pokalturneringen. Det er selvfølgelig et hårdt slag, som vi må tage lige nu. Lige nu føles det som en stor skuffelse, lød det fra Benjamin Schmedes, der ikke har været tilfreds med spillet i Brøndbys seneste kampe:
– Det endte sådan her, fordi jeg ikke synes, at vi ikke var i stand til at bringe vores niveau, som er påkrævet for at komme i pokalfinalen. Vi formåede ikke at gøre det over 90 minutter i den første kamp, hvor vi kun viste os frem i én halvleg. I dag var det det samme. Vi gik ud og var der ikke i første halvleg. Vi er nødt til at være ærlige overfor os selv – det er bare ikke nok for at komme i en pokalfinale.
Sportsdirektøren ønskede ikke at gå ind i, om cheftræner Frederik Birk havde valgt den forkerte tektik.
– Jeg analyserer ikke taktikken lige nu. Set i bakspejlet er det åbenlyst, at tingene ikke fungerede, som de burde. Det kan der være mange årsager til, men vi kommer til at analysere det senere, lød det fra Schmedes, der dog peger på manglende stabilitet som et markant problem:
– Som jeg sagde før: Når vi kun er der i 45 minutter i en kamp, så er det svært at vinde kampe. I hvert fald, når det gælder et derby eller en pokalsemifinale. I vores seneste tre kampe har vi kun været der i 45 minutter, men vi har brug for at være der i 90 minutter for at få det resultat, vi ønsker.
Benjamin Schmedes blev herefter spurgt, hvad hans evaluering af Frederik Birks første tid som Brøndby-cheftræner er.
– Overordnet set har det været lidt af en rutsjebane, synes jeg. Vi startede ikke særligt godt i grundspillet, men vi klarede akkurat at komme i Mesterskabsspillet. Derefter var vi længe det bedste hold i Mesterskabsspillet, og vi kunne endda dufte guldet og sølvet, men her i de seneste tre dage er tingene endt lidt anderledes, lød det fra Schmedes, der også blev spurgt, om han stadig har tiltro til sin cheftræner.
– Først og fremmest har jeg en stor tro på, at vi har tre kampe tilbage, hvor det hele er i vores egne hænder i forhold til at få bronzemedaljer og komme i Europa, for det er det mål, vi har tilbage i sæsonen, lød det fra Schmedes, der slog fast, at hans tro på alle i klubben er uændret.
Benjamin Schmedes blev også spurgt til Bologna-sportsdirektør Marco Di Vaios tilstedeværelse på JYSK Park, hvor italieneren sad sammen med Mathias Kvistgaardens agent, Ebbe Sand. Her understregede Schmedes, at han endnu ikke har hørt noget officielt fra nogen som helst klub om Brøndby-topscoreren.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
‘Jeg hadede verden’
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet