Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Benjamin Schmedes er skuffet over Brøndbys spil i de seneste kampe, hvor sportsdirektøren har savnet mere stabilitet.



På blot fire dage er Brøndby løbet ind i to store nedture, der efterlader bronzemedaljerne som det eneste tilbageværende mål for de blå-gule.

Efter onsdagens 2-1-nederlag i pokalsemifinalen mod Silkeborg gav Brøndbys sportsdirektør Benjamin Schmedes et interview til Viaplay, hvor tyskeren gjorde det klart, at exittet er ‘en stor skuffelse’. Med søndagens 3-0-derbynederlag til FC København står Brøndby nu tomhændet tilbage efter to bitre nederlag.

– Det hele blev afgjort her i de sidste tre-fire dage, hvor vi har tabt derbyet og nu semifinalen i pokalturneringen. Det er selvfølgelig et hårdt slag, som vi må tage lige nu. Lige nu føles det som en stor skuffelse, lød det fra Benjamin Schmedes, der ikke har været tilfreds med spillet i Brøndbys seneste kampe:

– Det endte sådan her, fordi jeg ikke synes, at vi ikke var i stand til at bringe vores niveau, som er påkrævet for at komme i pokalfinalen. Vi formåede ikke at gøre det over 90 minutter i den første kamp, hvor vi kun viste os frem i én halvleg. I dag var det det samme. Vi gik ud og var der ikke i første halvleg. Vi er nødt til at være ærlige overfor os selv – det er bare ikke nok for at komme i en pokalfinale.

Sportsdirektøren ønskede ikke at gå ind i, om cheftræner Frederik Birk havde valgt den forkerte tektik.

– Jeg analyserer ikke taktikken lige nu. Set i bakspejlet er det åbenlyst, at tingene ikke fungerede, som de burde. Det kan der være mange årsager til, men vi kommer til at analysere det senere, lød det fra Schmedes, der dog peger på manglende stabilitet som et markant problem:

– Som jeg sagde før: Når vi kun er der i 45 minutter i en kamp, så er det svært at vinde kampe. I hvert fald, når det gælder et derby eller en pokalsemifinale. I vores seneste tre kampe har vi kun været der i 45 minutter, men vi har brug for at være der i 90 minutter for at få det resultat, vi ønsker.

Benjamin Schmedes blev herefter spurgt, hvad hans evaluering af Frederik Birks første tid som Brøndby-cheftræner er.

– Overordnet set har det været lidt af en rutsjebane, synes jeg. Vi startede ikke særligt godt i grundspillet, men vi klarede akkurat at komme i Mesterskabsspillet. Derefter var vi længe det bedste hold i Mesterskabsspillet, og vi kunne endda dufte guldet og sølvet, men her i de seneste tre dage er tingene endt lidt anderledes, lød det fra Schmedes, der også blev spurgt, om han stadig har tiltro til sin cheftræner.

– Først og fremmest har jeg en stor tro på, at vi har tre kampe tilbage, hvor det hele er i vores egne hænder i forhold til at få bronzemedaljer og komme i Europa, for det er det mål, vi har tilbage i sæsonen, lød det fra Schmedes, der slog fast, at hans tro på alle i klubben er uændret.

Benjamin Schmedes blev også spurgt til Bologna-sportsdirektør Marco Di Vaios tilstedeværelse på JYSK Park, hvor italieneren sad sammen med Mathias Kvistgaardens agent, Ebbe Sand. Her understregede Schmedes, at han endnu ikke har hørt noget officielt fra nogen som helst klub om Brøndby-topscoreren.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Første gang nogensinde for Eriksen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Froholdt-video trækker overskrifter

Ekspert: De rykker op i Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

– Det er en frustration for os alle



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

‘Han er tilgivet’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

‘Jeg hadede verden’

Henter 16-årig i FC København

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Stor overraskelse til FCM-træning

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Vil gøre det onde ved Brøndby

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Ny hooliganpakke er vedtaget