På blot fire dage er Brøndby løbet ind i to store nedture, der efterlader bronzemedaljerne som det eneste tilbageværende mål for de blå-gule.
Efter onsdagens 2-1-nederlag i pokalsemifinalen mod Silkeborg gav Brøndbys sportsdirektør Benjamin Schmedes et interview til Viaplay, hvor tyskeren gjorde det klart, at exittet er ‘en stor skuffelse’. Med søndagens 3-0-derbynederlag til FC København står Brøndby nu tomhændet tilbage efter to bitre nederlag.
– Det hele blev afgjort her i de sidste tre-fire dage, hvor vi har tabt derbyet og nu semifinalen i pokalturneringen. Det er selvfølgelig et hårdt slag, som vi må tage lige nu. Lige nu føles det som en stor skuffelse, lød det fra Benjamin Schmedes, der ikke har været tilfreds med spillet i Brøndbys seneste kampe:
– Det endte sådan her, fordi jeg ikke synes, at vi ikke var i stand til at bringe vores niveau, som er påkrævet for at komme i pokalfinalen. Vi formåede ikke at gøre det over 90 minutter i den første kamp, hvor vi kun viste os frem i én halvleg. I dag var det det samme. Vi gik ud og var der ikke i første halvleg. Vi er nødt til at være ærlige overfor os selv – det er bare ikke nok for at komme i en pokalfinale.
Sportsdirektøren ønskede ikke at gå ind i, om cheftræner Frederik Birk havde valgt den forkerte tektik.
– Jeg analyserer ikke taktikken lige nu. Set i bakspejlet er det åbenlyst, at tingene ikke fungerede, som de burde. Det kan der være mange årsager til, men vi kommer til at analysere det senere, lød det fra Schmedes, der dog peger på manglende stabilitet som et markant problem:
– Som jeg sagde før: Når vi kun er der i 45 minutter i en kamp, så er det svært at vinde kampe. I hvert fald, når det gælder et derby eller en pokalsemifinale. I vores seneste tre kampe har vi kun været der i 45 minutter, men vi har brug for at være der i 90 minutter for at få det resultat, vi ønsker.
Benjamin Schmedes blev herefter spurgt, hvad hans evaluering af Frederik Birks første tid som Brøndby-cheftræner er.
– Overordnet set har det været lidt af en rutsjebane, synes jeg. Vi startede ikke særligt godt i grundspillet, men vi klarede akkurat at komme i Mesterskabsspillet. Derefter var vi længe det bedste hold i Mesterskabsspillet, og vi kunne endda dufte guldet og sølvet, men her i de seneste tre dage er tingene endt lidt anderledes, lød det fra Schmedes, der også blev spurgt, om han stadig har tiltro til sin cheftræner.
– Først og fremmest har jeg en stor tro på, at vi har tre kampe tilbage, hvor det hele er i vores egne hænder i forhold til at få bronzemedaljer og komme i Europa, for det er det mål, vi har tilbage i sæsonen, lød det fra Schmedes, der slog fast, at hans tro på alle i klubben er uændret.
Benjamin Schmedes blev også spurgt til Bologna-sportsdirektør Marco Di Vaios tilstedeværelse på JYSK Park, hvor italieneren sad sammen med Mathias Kvistgaardens agent, Ebbe Sand. Her understregede Schmedes, at han endnu ikke har hørt noget officielt fra nogen som helst klub om Brøndby-topscoreren.

Uret tikker: FCK søger om dispensation

Viborg – Vejle

Danske stjerner vinder mesterskab

Crystal Palace vinder FA Cuppen

AaB – Silkeborg

Sønderjyske – Lyngby

Bo Henriksen i kæmpe triumf

Vilde Jens Stage runder milepæl

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

Randers – FC København

OB-forspring skrumper til et point

Det bliver make or break, og det bliver vildt!

– Hold kæft, jeg elsker ham!

Daniel Agger rejser til England

Unfair? Det er jo FC Københavns egen skyld!

Real Madrid køber forsvarskomet for 445 mio kroner

Danmark kan miste stortalent: Han er på listen

Ny Real-stjerne? Handlen er 90 procent i hus

Fik ikke chancen i AGF: Nu sprudler han i Holland

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Slagter AGF: Det er tamt og blegt

Afsløring: Togo ude efter dansk stortalent

Roy Keane med brutal Højlund-dom

I speciel situation: ‘Det er ude af vores hænder’

Har fundet ny klub efter AGF-brud

CV har store beslutninger foran sig

– Det er jeg forbandet over!

Netmasker blafrer på Wembley

– Man tænker: ‘Hvad fanden sker der?’

Ramt Rösler: ‘Det er bare så frustrerende’

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter

Jess Thorup færdig?

Kommende AGF-træner? ‘Nummer ét på listen’

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre