Det startede så forrygende for Krisztian Vadocz i OB, da han i efteråret 2012 kom til klubben og straks blev en profil i Superligaen med masser af godt spil og mål til følge. Siden faldt han sammen med resten af holdet i niveau i foråret 2013, og i det forgangne efterår blev han så henvist til bænken hos fynboerne gennem længere tid.
Kun én gang var han med i en hel kamp for OB i efteråret, og med kontraktudløb til sommer er hans fremtid endnu uafklaret, og selv ved spilleren ikke, hvad der skal ske i fremtiden.
– Jeg ved det ikke endnu, for jeg har ikke været i kontakt med klubben endnu. Der er ikke noget nyt, så lige nu koncentrerer jeg mig bare om at komme i god form til forårssæsonen, siger Krisztian Vadocz til tipsbladet.dk.
Han er imidlertid afklaret med, at han ikke var førstevalg til midtbanen i OB i efteråret.
– De sidste par måneder var ikke som ønsket, men jeg havde en ide om det, og på en måde havde jeg forventet det. Jeg synes, at jeg håndterede det godt, for når jeg kom på banen, var jeg med til at påvirke spillet positivt. Vi fik en del point, når jeg var på banen, så selvom jeg selvfølgelig ikke var tilfreds med den rolle, var jeg alligevel en del af holdet, siger Vadocz, der ikke umiddelbart tror på, at situationen ændrer sig for ham, idet OB denne vinter har fået tilgang af midtbanemanden Azer Busuladzic, der ligesom Vadocz helst spiller på den centrale midtbane.
– Det er tidligt at sige, men jeg frygter, at min situation fortsætter. Jeg tror ikke, at jeg får større chance for at spille end i de sidste par måneder, men vi må se. I fodbold kan alt ske, og jeg har stadig muligheden for at få nogle minutter. Jeg må bare vise, at jeg kan bidrage positivt
– Jeg er selvfølgelig utilfreds med situationen, og klubben har allerede hentet Azer, så vi har rigeligt med spillere til min position. Vi har endnu bedre konkurrence på midtbanen, men sådan er fodbold. Jeg må bare træne godt og vente på muligheden, siger han.
Den ungarske midtbanespiller regner dog ikke med et klubskifte denne vinter, men med kontraktudløb til sommer, er et OB-exit til sommer naturligvis et tema.
– Jeg har et halvt års kontrakt tilbage, så jeg kan måske gøre noget, når den udløber. Det kommer også an på, hvordan klubben agerer, og hvad jeg selv vælger. Jeg har ikke talt med andre klubber, for der er god tid endnu. Jeg kan bedst lide at spille fodbold uden at tænke på de andre ting. Min agent arbejder på situationen, og så må vi se, hvad der sker. Der kan ske meget i transfervinduet, men nu nyder jeg bare tiden på banen. Hvad der sker udenfor, må vi se. Jeg må reagerer, hvis der sker noget , siger Vadocz, der til endelig slår fast, at han er klar til at tage et halvt år mere i OB.
– Selvfølgelig. I de sidste par måneder var jeg med til at få point, når jeg var på banen, og sådan er livet for en fodboldspiller. Hvis jeg ikke er med fra start, må jeg vise træneren, at han tager fejl. Det må jeg gøre, siger han.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
I chok over Manchester United
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Medier revser Real Madrid-træner
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
‘Det er tæt på uforklarligt’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
