Det startede så forrygende for Krisztian Vadocz i OB, da han i efteråret 2012 kom til klubben og straks blev en profil i Superligaen med masser af godt spil og mål til følge. Siden faldt han sammen med resten af holdet i niveau i foråret 2013, og i det forgangne efterår blev han så henvist til bænken hos fynboerne gennem længere tid.
Kun én gang var han med i en hel kamp for OB i efteråret, og med kontraktudløb til sommer er hans fremtid endnu uafklaret, og selv ved spilleren ikke, hvad der skal ske i fremtiden.
– Jeg ved det ikke endnu, for jeg har ikke været i kontakt med klubben endnu. Der er ikke noget nyt, så lige nu koncentrerer jeg mig bare om at komme i god form til forårssæsonen, siger Krisztian Vadocz til tipsbladet.dk.
Han er imidlertid afklaret med, at han ikke var førstevalg til midtbanen i OB i efteråret.
– De sidste par måneder var ikke som ønsket, men jeg havde en ide om det, og på en måde havde jeg forventet det. Jeg synes, at jeg håndterede det godt, for når jeg kom på banen, var jeg med til at påvirke spillet positivt. Vi fik en del point, når jeg var på banen, så selvom jeg selvfølgelig ikke var tilfreds med den rolle, var jeg alligevel en del af holdet, siger Vadocz, der ikke umiddelbart tror på, at situationen ændrer sig for ham, idet OB denne vinter har fået tilgang af midtbanemanden Azer Busuladzic, der ligesom Vadocz helst spiller på den centrale midtbane.
– Det er tidligt at sige, men jeg frygter, at min situation fortsætter. Jeg tror ikke, at jeg får større chance for at spille end i de sidste par måneder, men vi må se. I fodbold kan alt ske, og jeg har stadig muligheden for at få nogle minutter. Jeg må bare vise, at jeg kan bidrage positivt
– Jeg er selvfølgelig utilfreds med situationen, og klubben har allerede hentet Azer, så vi har rigeligt med spillere til min position. Vi har endnu bedre konkurrence på midtbanen, men sådan er fodbold. Jeg må bare træne godt og vente på muligheden, siger han.
Den ungarske midtbanespiller regner dog ikke med et klubskifte denne vinter, men med kontraktudløb til sommer, er et OB-exit til sommer naturligvis et tema.
– Jeg har et halvt års kontrakt tilbage, så jeg kan måske gøre noget, når den udløber. Det kommer også an på, hvordan klubben agerer, og hvad jeg selv vælger. Jeg har ikke talt med andre klubber, for der er god tid endnu. Jeg kan bedst lide at spille fodbold uden at tænke på de andre ting. Min agent arbejder på situationen, og så må vi se, hvad der sker. Der kan ske meget i transfervinduet, men nu nyder jeg bare tiden på banen. Hvad der sker udenfor, må vi se. Jeg må reagerer, hvis der sker noget , siger Vadocz, der til endelig slår fast, at han er klar til at tage et halvt år mere i OB.
– Selvfølgelig. I de sidste par måneder var jeg med til at få point, når jeg var på banen, og sådan er livet for en fodboldspiller. Hvis jeg ikke er med fra start, må jeg vise træneren, at han tager fejl. Det må jeg gøre, siger han.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
NYHEDER
