Det startede så forrygende for Krisztian Vadocz i OB, da han i efteråret 2012 kom til klubben og straks blev en profil i Superligaen med masser af godt spil og mål til følge. Siden faldt han sammen med resten af holdet i niveau i foråret 2013, og i det forgangne efterår blev han så henvist til bænken hos fynboerne gennem længere tid.
Kun én gang var han med i en hel kamp for OB i efteråret, og med kontraktudløb til sommer er hans fremtid endnu uafklaret, og selv ved spilleren ikke, hvad der skal ske i fremtiden.
– Jeg ved det ikke endnu, for jeg har ikke været i kontakt med klubben endnu. Der er ikke noget nyt, så lige nu koncentrerer jeg mig bare om at komme i god form til forårssæsonen, siger Krisztian Vadocz til tipsbladet.dk.
Han er imidlertid afklaret med, at han ikke var førstevalg til midtbanen i OB i efteråret.
– De sidste par måneder var ikke som ønsket, men jeg havde en ide om det, og på en måde havde jeg forventet det. Jeg synes, at jeg håndterede det godt, for når jeg kom på banen, var jeg med til at påvirke spillet positivt. Vi fik en del point, når jeg var på banen, så selvom jeg selvfølgelig ikke var tilfreds med den rolle, var jeg alligevel en del af holdet, siger Vadocz, der ikke umiddelbart tror på, at situationen ændrer sig for ham, idet OB denne vinter har fået tilgang af midtbanemanden Azer Busuladzic, der ligesom Vadocz helst spiller på den centrale midtbane.
– Det er tidligt at sige, men jeg frygter, at min situation fortsætter. Jeg tror ikke, at jeg får større chance for at spille end i de sidste par måneder, men vi må se. I fodbold kan alt ske, og jeg har stadig muligheden for at få nogle minutter. Jeg må bare vise, at jeg kan bidrage positivt
– Jeg er selvfølgelig utilfreds med situationen, og klubben har allerede hentet Azer, så vi har rigeligt med spillere til min position. Vi har endnu bedre konkurrence på midtbanen, men sådan er fodbold. Jeg må bare træne godt og vente på muligheden, siger han.
Den ungarske midtbanespiller regner dog ikke med et klubskifte denne vinter, men med kontraktudløb til sommer, er et OB-exit til sommer naturligvis et tema.
– Jeg har et halvt års kontrakt tilbage, så jeg kan måske gøre noget, når den udløber. Det kommer også an på, hvordan klubben agerer, og hvad jeg selv vælger. Jeg har ikke talt med andre klubber, for der er god tid endnu. Jeg kan bedst lide at spille fodbold uden at tænke på de andre ting. Min agent arbejder på situationen, og så må vi se, hvad der sker. Der kan ske meget i transfervinduet, men nu nyder jeg bare tiden på banen. Hvad der sker udenfor, må vi se. Jeg må reagerer, hvis der sker noget , siger Vadocz, der til endelig slår fast, at han er klar til at tage et halvt år mere i OB.
– Selvfølgelig. I de sidste par måneder var jeg med til at få point, når jeg var på banen, og sådan er livet for en fodboldspiller. Hvis jeg ikke er med fra start, må jeg vise træneren, at han tager fejl. Det må jeg gøre, siger han.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
Højlund står til at slå personlige rekorder
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
Neestrup chokerer med sin startopstilling
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Her kan du se Viborg FF mod FC København
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL
