– Helt ærligt ved jeg ikke hvordan man stopper ham

Erling Haaland er kommet flyvende fra start i Manchester City, og Dortmund får svært ved at tæmme ham.



Skæbnen ville, at Erling Haaland og Manchester City havnede i samme Champions League-gruppe som Borussia Dortmund, der havde nordmanden på kontrakt indtil denne sommer.

Onsdag aften tørner de to klubber sammen i Manchester. Haalands tidligere holdkammerat i Dortmund Jude Bellingham erkender, at Dortmund-defensiven kommer på en svær opgave.

– For at være ærlig ved jeg faktisk ikke, hvordan man skal stoppe ham, lyder det fra Bellingham ifølge AFP.

– Han er en spiller med store kvaliteter og enorme fysiske fordele, som gør ham så farlig.

Med 12 mål i bare 8 kampe siden skiftet til Manchester City har Erling Haaland da også sendt nok med advarsler til de forsvarsspillere, der har udsigt til at møde ham.

Før City-skiftet var nordmanden også en farlig herre på den store scene. Han står samlet noteret 25 mål i 20 Champions League-kampe. Målene er scoret for Salzburg, Dortmund og City.

Ifølge City-træner Pep Guardiola kan modstanderne dog se frem til, at Haaland i fremtiden bliver endnu sværere at dæmme op for.

– Han er 22 år og kan blive endnu bedre. Samhørigheden med holdkammeraterne vil over tid blive bedre, og så bliver han en endnu bedre spiller, siger den spanske træner ifølge AFP.

City råder over hele fire spillere med en fortid i Dortmund. Manuel Akanji og Sergio Gómez er skiftet til de engelske mestre denne sommer ligesom Haaland, mens City-anfører Ilkay Gündogan skiftede fra den tyske klub til City i 2016.

Sidstnævnte er også voldsomt imponeret over, hvad han har set fra Erling Haaland, på den korte tid de har haft sammen i City.

– Statistikkerne taler for sig selv. Han er fantastisk på banen, men hans karakter, attitude og vilje uden for banen er utrolig, forklarer Gündogan.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

‘Horsens var et helvede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Frankrig – England

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Superliga-stjerne i transfer denne sommer?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Spanien har et ekstra øje på Messi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson