Skæbnen ville, at Erling Haaland og Manchester City havnede i samme Champions League-gruppe som Borussia Dortmund, der havde nordmanden på kontrakt indtil denne sommer.
Onsdag aften tørner de to klubber sammen i Manchester. Haalands tidligere holdkammerat i Dortmund Jude Bellingham erkender, at Dortmund-defensiven kommer på en svær opgave.
– For at være ærlig ved jeg faktisk ikke, hvordan man skal stoppe ham, lyder det fra Bellingham ifølge AFP.
– Han er en spiller med store kvaliteter og enorme fysiske fordele, som gør ham så farlig.
Med 12 mål i bare 8 kampe siden skiftet til Manchester City har Erling Haaland da også sendt nok med advarsler til de forsvarsspillere, der har udsigt til at møde ham.
Før City-skiftet var nordmanden også en farlig herre på den store scene. Han står samlet noteret 25 mål i 20 Champions League-kampe. Målene er scoret for Salzburg, Dortmund og City.
Ifølge City-træner Pep Guardiola kan modstanderne dog se frem til, at Haaland i fremtiden bliver endnu sværere at dæmme op for.
– Han er 22 år og kan blive endnu bedre. Samhørigheden med holdkammeraterne vil over tid blive bedre, og så bliver han en endnu bedre spiller, siger den spanske træner ifølge AFP.
City råder over hele fire spillere med en fortid i Dortmund. Manuel Akanji og Sergio Gómez er skiftet til de engelske mestre denne sommer ligesom Haaland, mens City-anfører Ilkay Gündogan skiftede fra den tyske klub til City i 2016.
Sidstnævnte er også voldsomt imponeret over, hvad han har set fra Erling Haaland, på den korte tid de har haft sammen i City.
– Statistikkerne taler for sig selv. Han er fantastisk på banen, men hans karakter, attitude og vilje uden for banen er utrolig, forklarer Gündogan.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
OPTAKT
Tunesien – Japan
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Ecuador – Curacao
OPTAKT
Belgien – Iran
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT