Nu taler Schwartau om uvis Brøndby-fremtid

Oscar Schwartaus kontrakt med Brøndby udløber næste sommer, og lige nu ved hovedpersonen ikke, hvad der skal ske. Det siger han i et interview med Tipsbladet.



Brøndby er i stor fare for at miste en af sine helt store talenter næste sommer. 

Her udløber 18-årige Oscar Schwartaus kontrakt med de blå-gule, og lige nu ved ingen, om den kontrakt forlænges, eller om Schwartau til den tid skal finde et nyt sted at spille fodbold. 

For da Tipsbladet hører hovedpersonen selv om en status på det tema, så svæver meget lige nu i det uvisse. 

– Jeg har en god dialog med klubben, om hvad der skal ske, men jeg har ikke noget svar lige nu. Vi må se, lyder det indledende fra ham. 

Hvad handler den dialog om?

– Vi har lidt snakke frem og tilbage, men det er ikke det helt store endnu. Vi tager en dag ad gangen, og så må vi se, hvad der sker.

Han erkender, at han selvfølgelig godt forstår, hvis der er en del Brøndby-tilhængere, som er bekymrede over udsigten til, at han smutter, men det hele kan sagtens ende i en forlængelse. 

Du kan godt finde på at fortsætte? 

– Ja, selvfølgelig, slår han fast.

Kan du også finde på at finde noget andet?

– Det ved jeg ikke. Jeg er ikke nået så langt endnu og tænkt det ordentligt igennem. Jeg vil selvfølgelig gerne have noget spilletid og vise mig frem, men som sagt er jeg stadig rigtig glad for at være i Brøndby.

Mange tager på leje for at få noget spilletid – kunne det være aktuelt for dig?

– Måske. Jeg har ikke tænkt over det. Jeg skal lige snakke med min agent og min familie om det hele. Lige nu har jeg haft en god opstart i Brøndby, og jeg er rigtig glad for at være der, påpeger han.

Netop spilletiden har længe været en mangelvare for Schwartau. Jesper Sørensen kiggede stort set ikke stortalentets vej i foråret, hvor Schwartau blot fik spilletid i to kampe, og det var også noget, som Jesper Sørensen blev spurgt ind til i løbet af sidste sæson. 

261413

Oscar Schwartau spillede blot 30 minutters Superliga-fodbold for Brøndby i foråret. Foto: Alamy

Bedst at komme til EM
Schwartau nåede lige at vise sig frem i to testkampe for Brøndby her i sommeropstarten, inden han lørdag sammen med resten af U19-landsholdet fløj mod Nordirland, hvor man for første gang skal spille en slutrunde i dansk U19-sammenhæng. 

Her håber Schwartau at spille en nøglerolle for et særdeles afbudsramt dansk landshold. Mange spillere har nemlig fået nej til at deltage i slutrunden, fordi klubberne ikke har givet lov, men Schwartau har fået grønt lys af Brøndby. 

Skal man så lægge noget i det, at Schwartau får lov til at rejse afsted og dermed misse sæsonstarten for Brøndby? Det gør Schwartau i hvert fald ikke.

– Nogen får et nej og andre får et ja. Mit fokus er gøre en forskel, der hvor jeg er.

– Jeg har talt med trænerne i klubben, og vi kom frem til, at det bedste for mig er at komme med til EM og forhåbentlig få vist mig godt frem og komme tilbage og være klar til at spille igen.

Spændingen lyser ud af ham, mens interviewet er i gang. Det kunne et træningspas på Valby Idrætspark i et ekstremt regnvejr end ikke ændre på. Her er en spiller, som skal vise sig frem på den største talentscene, og han siger selv, at han forhåbentlig kan bidrage med mål og oplæg i turneringen, hvor Danmark i gruppespillet møder Spanien, Frankrig og Tyrkiet. 

Schwartau spillede senest for U19-landsholdet tilbage i maj, hvor han med to scoringer var med til at smadre Tyskland hele 5-1. Den udgave vil landsholdet også håbe at se, når det går løs lige om lidt.

Danmark indleder turneringen på tirsdag mod Spanien.





LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

I chok: Har aldrig set lignende

Her kan du se Viborg FF mod FC København

LIVE: Viborg FF – FC København

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCM ansætter ny topboss

Bombe – Superliga-klub nævnes

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Mourinho tog røven på Zeca

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Nu svarer David Nielsen

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

– Der får David at vide, at han er fyret

Hvor var Maurits Kjærgaard?

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Mexico kommer med markant melding om VM

I svime over Filip Jørgensen

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Chido Obi nomineret til pris

Osula slår alle andre

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Arsenal-stjerne svarer igen

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Optakt: Newcastle – Manchester City

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane