Uvished om FCK-profil: Det var en god scanning

En scanning tidligere på ugen viste, at William Clem heldigvis ikke er alvorligt skadet. Det er dog endnu usikkert, præcis hvornår midtbanespilleren er klar igen, lyder det fra Jacob Neestrup.



PARKEN (Tipsbladet): Forud for sæsonstarten har Jacob Neestrup forskellige småskader at skulle forholde sig til i FC København. 

William Clem fik i slutningen af sidste uges træningslejr i Østrig et slag på knæet, og midtbanespilleren har ikke været i aktion i de sidste to testkampe mod Viktoria Plzen og Sønderjyske. 

Ifølge cheftræner Jacob Neestrup har en scanning i begyndelsen af denne uge dog vist, at William Clem heldigvis ikke har pådraget sig en alvorlig skade. 

– Han blev scannet i dag (mandag, red.), og heldigvis var det en god scanning. Men om han er klar om en uge eller to eller tre, det tror jeg er lidt tidligt at sige noget om.

– Men der skulle ikke være noget i forhold til nogle af de grimme scenarier, vi har set lidt for meget af i de seneste mange sæsoner. Vi tager ikke nogen chancer, og så må vi se, hvor vi er, i forhold til Lyngby-kampen, lød det fra Jacob Neestrup efter mandagens åbne træning i Parken. 

Andreas Cornelius er fortsat skadet, lød det desuden fra Jacob Neestrup. 

I tirsdagens testkamp mod Sønderjyske var FC København desuden uden Elias Achouri, Elias Jelert og nyindkøbet Munashe Garananga. Sidstnævnte udgik af mandagens træning og blev derfor sparet i tirsdagens kamp for en sikkerheds skyld. 

Elias Jelert og Elias Achouri har været småskadede og derfor doseres deres træning i øjeblikket. 

På skadeslisten optræder også de langtidsskadede Nicolai Boilesen og Roony Bardghji, som ikke forventes at komme i aktion igen i 2024. 

FC København indleder den nye Superliga-sæson ude mod Lyngby Boldklub på mandag kl. 19.00. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chok i Wolfsburg

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Superliga-komet overgår flere monstersalg

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Det ser sort ud for B.93

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’