Uwe Rösler slår fast: Den bedste i Superligaen

Patrick Mortensen var endnu engang afgørende for AGF, da han stangede alle tre point til Fredensvang. Efterfølgende høstede han masser af roser.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Patrick Mortensen var nok engang manden i skysovs for AGF.

Hans hovedstødsscoring på Brøndby Stadion sikrede nemlig aarhusianerne alle tre point. Det var samtidig hans femte scoring mod Brøndby i lige så mange kampe, og faktisk har han scoret hele syv mål i de seneste ti kampe mod Brøndby IF.

Og hvorfor er det så lige, at Brøndby er så sjove at score imod for Patrick Mortensen?

– Det er ikke kun Brøndby, jeg er ond imod. Det er jeg efterhånden mod mange klubber. Jeg føler, jeg kan score i hver kamp, jeg spiller. Jeg har det godt, så det er dejligt, siger han efter slutfløjt til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Scoringen blev sat ind med 20 minutter igen, hvor Patrick Mortensen sprang henover Sean Klaiber i det bagerste område af feltet. På forreste stang var der tung trafik omkring Frederik Tingager, der lige snuser til at tage en del af æren for scoringen.

– Der er stort fokus på mig på dødbolde. De gør det svært for mig, men jeg prøver at trække dem væk, så der kan opstå nogle andre rum. Og i dag stod Paddy der, siger AGF's forsvarsgeneral.

Patrick Mortensen jubler over sin scoring mod Brøndby IF, som sikrede AGF tre point og en god tur hjem i bussen. Foto: Alamy

Uwe Rösler var også oppe på den helt store klinge, da han satte ord på Patrick Mortensen overfor den skrevne presse.

– I begge felter er han den bedste spiller i Superligaen. Han er rigtig stærk i modstanderens boks, og han er en leder. Han er der, hvor det tæller. Jeg er meget glad for at have ham her, siger AGF-chefen og fortsætter:

– Han er blevet kritiseret, men Paddy på det her stadie af karrieren, kan håndtere de her ting, og det gør han godt. Jeg er meget glad for ham som spiller men også som mennesker.

Patrick Mortensen er efterhånden blevet 35, men han forstår ikke fodboldens uskrevne regler om, at man så har overskredet sin udløbsdato.

– Det, der undrer mig, er, at jeg åbenbart er blevet for gammel henover halvanden måned. Det er fair nok. Jeg skriver min egen historie, men der er åbenbart nogle uskrevne regler om, at når man bliver 35, så er man for gammel.

– Men jeg synes også bare, der render nogle spillere rundt i international fodbold, som er en del ældre end mig og leverer på et vanvittig højt niveau. Jeg tror, meget af det jeg har gjort i min karriere hidtil bærer frugt nu. Jeg har ikke brug for min fart, men bruger mit hoved i stedet, og det bringer mig i nogle gode situationer, siger Patrick Mortensen.

Angriberen har siden returen til dansk fodbold været et skræmmende stærkt våben for AGF, hvor han har leveret mål på samlebånd. Kontrakten med AGF løber frem til næste sommer.





Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

– Schwartau-handel giver ingen mening

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Afviser monsterbud på Simsir

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Eksperter raser: Hvad med Messi?



LIVE

TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg teaser for transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-scoop: Hijackede transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Steve Cooper med stor beslutning

De køber ham for 740 mio.

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Portugal – Kroatien

Spanien – Østrig

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Her kan man se La Liga fremover



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

PL-træner blev fyret over E-mail

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub