Uwe Rösler slår fast: Den bedste i Superligaen

Patrick Mortensen var endnu engang afgørende for AGF, da han stangede alle tre point til Fredensvang. Efterfølgende høstede han masser af roser.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Patrick Mortensen var nok engang manden i skysovs for AGF.

Hans hovedstødsscoring på Brøndby Stadion sikrede nemlig aarhusianerne alle tre point. Det var samtidig hans femte scoring mod Brøndby i lige så mange kampe, og faktisk har han scoret hele syv mål i de seneste ti kampe mod Brøndby IF.

Og hvorfor er det så lige, at Brøndby er så sjove at score imod for Patrick Mortensen?

– Det er ikke kun Brøndby, jeg er ond imod. Det er jeg efterhånden mod mange klubber. Jeg føler, jeg kan score i hver kamp, jeg spiller. Jeg har det godt, så det er dejligt, siger han efter slutfløjt til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Scoringen blev sat ind med 20 minutter igen, hvor Patrick Mortensen sprang henover Sean Klaiber i det bagerste område af feltet. På forreste stang var der tung trafik omkring Frederik Tingager, der lige snuser til at tage en del af æren for scoringen.

– Der er stort fokus på mig på dødbolde. De gør det svært for mig, men jeg prøver at trække dem væk, så der kan opstå nogle andre rum. Og i dag stod Paddy der, siger AGF's forsvarsgeneral.

Patrick Mortensen jubler over sin scoring mod Brøndby IF, som sikrede AGF tre point og en god tur hjem i bussen. Foto: Alamy

Uwe Rösler var også oppe på den helt store klinge, da han satte ord på Patrick Mortensen overfor den skrevne presse.

– I begge felter er han den bedste spiller i Superligaen. Han er rigtig stærk i modstanderens boks, og han er en leder. Han er der, hvor det tæller. Jeg er meget glad for at have ham her, siger AGF-chefen og fortsætter:

– Han er blevet kritiseret, men Paddy på det her stadie af karrieren, kan håndtere de her ting, og det gør han godt. Jeg er meget glad for ham som spiller men også som mennesker.

Patrick Mortensen er efterhånden blevet 35, men han forstår ikke fodboldens uskrevne regler om, at man så har overskredet sin udløbsdato.

– Det, der undrer mig, er, at jeg åbenbart er blevet for gammel henover halvanden måned. Det er fair nok. Jeg skriver min egen historie, men der er åbenbart nogle uskrevne regler om, at når man bliver 35, så er man for gammel.

– Men jeg synes også bare, der render nogle spillere rundt i international fodbold, som er en del ældre end mig og leverer på et vanvittig højt niveau. Jeg tror, meget af det jeg har gjort i min karriere hidtil bærer frugt nu. Jeg har ikke brug for min fart, men bruger mit hoved i stedet, og det bringer mig i nogle gode situationer, siger Patrick Mortensen.

Angriberen har siden returen til dansk fodbold været et skræmmende stærkt våben for AGF, hvor han har leveret mål på samlebånd. Kontrakten med AGF løber frem til næste sommer.





LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bayern München på plads til Superliga-brag

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

En vild energibombe er kommet til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby