Uwe Rösler slår fast: Den bedste i Superligaen

Patrick Mortensen var endnu engang afgørende for AGF, da han stangede alle tre point til Fredensvang. Efterfølgende høstede han masser af roser.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Patrick Mortensen var nok engang manden i skysovs for AGF.

Hans hovedstødsscoring på Brøndby Stadion sikrede nemlig aarhusianerne alle tre point. Det var samtidig hans femte scoring mod Brøndby i lige så mange kampe, og faktisk har han scoret hele syv mål i de seneste ti kampe mod Brøndby IF.

Og hvorfor er det så lige, at Brøndby er så sjove at score imod for Patrick Mortensen?

– Det er ikke kun Brøndby, jeg er ond imod. Det er jeg efterhånden mod mange klubber. Jeg føler, jeg kan score i hver kamp, jeg spiller. Jeg har det godt, så det er dejligt, siger han efter slutfløjt til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Scoringen blev sat ind med 20 minutter igen, hvor Patrick Mortensen sprang henover Sean Klaiber i det bagerste område af feltet. På forreste stang var der tung trafik omkring Frederik Tingager, der lige snuser til at tage en del af æren for scoringen.

– Der er stort fokus på mig på dødbolde. De gør det svært for mig, men jeg prøver at trække dem væk, så der kan opstå nogle andre rum. Og i dag stod Paddy der, siger AGF's forsvarsgeneral.

Patrick Mortensen jubler over sin scoring mod Brøndby IF, som sikrede AGF tre point og en god tur hjem i bussen. Foto: Alamy

Uwe Rösler var også oppe på den helt store klinge, da han satte ord på Patrick Mortensen overfor den skrevne presse.

– I begge felter er han den bedste spiller i Superligaen. Han er rigtig stærk i modstanderens boks, og han er en leder. Han er der, hvor det tæller. Jeg er meget glad for at have ham her, siger AGF-chefen og fortsætter:

– Han er blevet kritiseret, men Paddy på det her stadie af karrieren, kan håndtere de her ting, og det gør han godt. Jeg er meget glad for ham som spiller men også som mennesker.

Patrick Mortensen er efterhånden blevet 35, men han forstår ikke fodboldens uskrevne regler om, at man så har overskredet sin udløbsdato.

– Det, der undrer mig, er, at jeg åbenbart er blevet for gammel henover halvanden måned. Det er fair nok. Jeg skriver min egen historie, men der er åbenbart nogle uskrevne regler om, at når man bliver 35, så er man for gammel.

– Men jeg synes også bare, der render nogle spillere rundt i international fodbold, som er en del ældre end mig og leverer på et vanvittig højt niveau. Jeg tror, meget af det jeg har gjort i min karriere hidtil bærer frugt nu. Jeg har ikke brug for min fart, men bruger mit hoved i stedet, og det bringer mig i nogle gode situationer, siger Patrick Mortensen.

Angriberen har siden returen til dansk fodbold været et skræmmende stærkt våben for AGF, hvor han har leveret mål på samlebånd. Kontrakten med AGF løber frem til næste sommer.



Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Stor ros til FC Midtjylland

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Bekræftet: Færdig

Belønnes af FC København

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

– Det er lidt kaotisk

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Les Dogues kvæler kroater

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret