Uwe Rösler slår fast: Den bedste i Superligaen

Patrick Mortensen var endnu engang afgørende for AGF, da han stangede alle tre point til Fredensvang. Efterfølgende høstede han masser af roser.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Patrick Mortensen var nok engang manden i skysovs for AGF.

Hans hovedstødsscoring på Brøndby Stadion sikrede nemlig aarhusianerne alle tre point. Det var samtidig hans femte scoring mod Brøndby i lige så mange kampe, og faktisk har han scoret hele syv mål i de seneste ti kampe mod Brøndby IF.

Og hvorfor er det så lige, at Brøndby er så sjove at score imod for Patrick Mortensen?

– Det er ikke kun Brøndby, jeg er ond imod. Det er jeg efterhånden mod mange klubber. Jeg føler, jeg kan score i hver kamp, jeg spiller. Jeg har det godt, så det er dejligt, siger han efter slutfløjt til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Scoringen blev sat ind med 20 minutter igen, hvor Patrick Mortensen sprang henover Sean Klaiber i det bagerste område af feltet. På forreste stang var der tung trafik omkring Frederik Tingager, der lige snuser til at tage en del af æren for scoringen.

– Der er stort fokus på mig på dødbolde. De gør det svært for mig, men jeg prøver at trække dem væk, så der kan opstå nogle andre rum. Og i dag stod Paddy der, siger AGF's forsvarsgeneral.

Patrick Mortensen jubler over sin scoring mod Brøndby IF, som sikrede AGF tre point og en god tur hjem i bussen. Foto: Alamy

Uwe Rösler var også oppe på den helt store klinge, da han satte ord på Patrick Mortensen overfor den skrevne presse.

– I begge felter er han den bedste spiller i Superligaen. Han er rigtig stærk i modstanderens boks, og han er en leder. Han er der, hvor det tæller. Jeg er meget glad for at have ham her, siger AGF-chefen og fortsætter:

– Han er blevet kritiseret, men Paddy på det her stadie af karrieren, kan håndtere de her ting, og det gør han godt. Jeg er meget glad for ham som spiller men også som mennesker.

Patrick Mortensen er efterhånden blevet 35, men han forstår ikke fodboldens uskrevne regler om, at man så har overskredet sin udløbsdato.

– Det, der undrer mig, er, at jeg åbenbart er blevet for gammel henover halvanden måned. Det er fair nok. Jeg skriver min egen historie, men der er åbenbart nogle uskrevne regler om, at når man bliver 35, så er man for gammel.

– Men jeg synes også bare, der render nogle spillere rundt i international fodbold, som er en del ældre end mig og leverer på et vanvittig højt niveau. Jeg tror, meget af det jeg har gjort i min karriere hidtil bærer frugt nu. Jeg har ikke brug for min fart, men bruger mit hoved i stedet, og det bringer mig i nogle gode situationer, siger Patrick Mortensen.

Angriberen har siden returen til dansk fodbold været et skræmmende stærkt våben for AGF, hvor han har leveret mål på samlebånd. Kontrakten med AGF løber frem til næste sommer.




Her er Superligaens 5 bedste venstrekanter 

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Raser over dansk stjerne

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

‘Den værste transfer nogensinde’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Forlænger med to Superliga-talenter

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Eriksen med kontant udmelding

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

City-ejer sælger klub

Det har taget røven på Steve Cooper

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Her er planen for januars transfervindue

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Presset Frank: Her er vores store problem

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner