Uwe Rösler slår fast: Den bedste i Superligaen

Patrick Mortensen var endnu engang afgørende for AGF, da han stangede alle tre point til Fredensvang. Efterfølgende høstede han masser af roser.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Patrick Mortensen var nok engang manden i skysovs for AGF.

Hans hovedstødsscoring på Brøndby Stadion sikrede nemlig aarhusianerne alle tre point. Det var samtidig hans femte scoring mod Brøndby i lige så mange kampe, og faktisk har han scoret hele syv mål i de seneste ti kampe mod Brøndby IF.

Og hvorfor er det så lige, at Brøndby er så sjove at score imod for Patrick Mortensen?

– Det er ikke kun Brøndby, jeg er ond imod. Det er jeg efterhånden mod mange klubber. Jeg føler, jeg kan score i hver kamp, jeg spiller. Jeg har det godt, så det er dejligt, siger han efter slutfløjt til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Scoringen blev sat ind med 20 minutter igen, hvor Patrick Mortensen sprang henover Sean Klaiber i det bagerste område af feltet. På forreste stang var der tung trafik omkring Frederik Tingager, der lige snuser til at tage en del af æren for scoringen.

– Der er stort fokus på mig på dødbolde. De gør det svært for mig, men jeg prøver at trække dem væk, så der kan opstå nogle andre rum. Og i dag stod Paddy der, siger AGF's forsvarsgeneral.

Patrick Mortensen jubler over sin scoring mod Brøndby IF, som sikrede AGF tre point og en god tur hjem i bussen. Foto: Alamy

Uwe Rösler var også oppe på den helt store klinge, da han satte ord på Patrick Mortensen overfor den skrevne presse.

– I begge felter er han den bedste spiller i Superligaen. Han er rigtig stærk i modstanderens boks, og han er en leder. Han er der, hvor det tæller. Jeg er meget glad for at have ham her, siger AGF-chefen og fortsætter:

– Han er blevet kritiseret, men Paddy på det her stadie af karrieren, kan håndtere de her ting, og det gør han godt. Jeg er meget glad for ham som spiller men også som mennesker.

Patrick Mortensen er efterhånden blevet 35, men han forstår ikke fodboldens uskrevne regler om, at man så har overskredet sin udløbsdato.

– Det, der undrer mig, er, at jeg åbenbart er blevet for gammel henover halvanden måned. Det er fair nok. Jeg skriver min egen historie, men der er åbenbart nogle uskrevne regler om, at når man bliver 35, så er man for gammel.

– Men jeg synes også bare, der render nogle spillere rundt i international fodbold, som er en del ældre end mig og leverer på et vanvittig højt niveau. Jeg tror, meget af det jeg har gjort i min karriere hidtil bærer frugt nu. Jeg har ikke brug for min fart, men bruger mit hoved i stedet, og det bringer mig i nogle gode situationer, siger Patrick Mortensen.

Angriberen har siden returen til dansk fodbold været et skræmmende stærkt våben for AGF, hvor han har leveret mål på samlebånd. Kontrakten med AGF løber frem til næste sommer.





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

– Han er fuldstændig vanvittig

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Kamil Grabara-opslag bemærkes

I chok over Nicolai Poulsen

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

– Når jeg var alene, græd jeg

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Mohamed Salah har sagt undskyld

Antonsens drøm slukket

Brøndby takker nej til to spillere

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Albert Grønbæk skifter agent

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Her er AGF’s transferplaner

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle