FC København har hentet australsk klasse til Superligaen i form af Mathew Ryan.
Den tidligere Premier League-målmand blev tirsdag præsenteret i FC København, hvor han har underskrevet en toårig aftale med de forsvarende danske mestre.
FC København har sikret sig et stort navn i Superliga-sammenhæng, der har et flottere cv end de fleste andre målmænd i den danske andedam. Af den grund var FCK ikke alene om Mat Ryans gunst.
– Mat var en populær herre, og der var også andre klubber, som var interesseret i ham. Udsigten til at spille europæisk gruppespil – forhåbentlig Champions League – og dermed få den perfekte forberedelse frem mod VM, var for interessant for ham til at han kunne sige nej, siger keeperens agent, Mikkel Beck, til Tipsbladet.
Særligt FC Københavns garanterede gruppespil i Europa League, som kan veksles til Champions League-fodbold, hvis de besejrer Trabzonspor, vejede tungt hos den australske landsholdsmålmand.
– FC København er en stor klub. Han har selv spillet mod dem, da han var i Brugge. Han kender til deres fanskare, han kender til deres stadion og så var det vigtigt for ham at spille i Europa. Det er klart, at nogle af de andre klubber vi snakkede med, de spiller ikke i Europa, så det var meget vigtigt for ham.
Mathew Ryan spillede tre europæisk kampe for Real Sociedad i sidste sæson. Nu kan han så se frem til mere spilletid i Europa, da Kamil Grabara sidder ude med en hovedskade. Og netop skaden til polakken var afgørende for, at en aftale kom i hus.
– Det er klart, at interessen fra FCK kom, efter at han [Kamil Grabara, red.] fik den skade. Det er klart. Men vi var også i snak med andre klubber fra den spanske liga og Premier League, men den her mulighed virkede som den helt rigtige, siger Mikkel Beck til Tipsbladet.
I Real Sociedad, som Mathew Ryan skiftede til sidste sommer, nåede han ni optrædener, inden skiftet til dansk fodbold. Tidligere har han været forbi Club Brugge, Valencia, Brighton og Arsenal.
Tidligere på foråret var han med til at spille Australien til VM i Qatar, da de besejrede Peru i den sidste playoffkamp. Her blev de det sidste hold i Danmarks gruppe, som også tæller Frankrig og Tunesien.
I afspilleren ovenfor kan du se nogle af Mathew Ryans redninger fra hans tid i Premier League.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Historien taler for norsk triumf
TOPNYHED