Værsgo, Thomasberg: Han er din bedste målmand

Hvem er FC Midtjyllands bedste målmand? Tipsbladet har kigget i tallene sammen med Opta.



Jonas Lössl? Eller Elias Olafsson?

Hvem skal stå for FC Midtjylland? 

I sommer meddelte FC Midtjylland, at Elias Olafsson ville være førstevalget i målet, og at Jonas Lössl fik en ny rolle som club captain og derfor fik øget ansvar i hverdagen.

Dette forår har målmændene dog måttet deles om spilletiden. Blandt andet stod Jonas Lössl kampene mod Real Sociedad i Europa, mens han også stod topbraget mod FC København i forrige weekend. Og så var Elias Olafsson tilbage i weekendens sejr over FC Nordsjælland.

Tipsbladet har nu allieret sig med Opta for at se, om tallene kan gøre os klogere på, hvem af de to der egentlig præsterer bedst.

Her har vi kigget nærmere på hver af de to målmænds seneste 20 optrædener i Superligaen, og på flere parametre er 36-årige Jonas Lössl bedst ifølge Optas tal. 

Det drejer sig ikke mindst om, at han har forhindret flere mål end sin 24-årige islandske konkurrent. Det udregnes ved at tage antal af mål imod (fraregnet selvmål) kontra antal af expected goals imod.

Jonas Lössl har her forhindret 3.4 mål over sine seneste 20 optrædener, mens Elias Olafsson har forhindret 2.1. 

Se målmændenes data herunder:

Desuden har Jonas Lössl også været skarpere med bolden i pasningsspillet, mens Elias Olafsson har reddet flere bolde. 

Hvis vi tager udgangspunkt i forhindrede mål, er det værd at pointere, at begge målmænd er over middel, i og med at de begge har indkasseret færre mål, end man kunne forvente af dem. 

Og til diskussionen om målmandsposten i FC Midtjylland kan det dog også tilføjes, at Elias Olafsson som nævnt er 12 år yngre end Jonas Lössl og derfor stadig er ung af en målmand at være.

Men det er også rimelig klart, at Jonas Lössl over sine seneste 20 præstationer i Superligaen har været bedre til at forhindre modstanderne i at score, end Elias Olafsson har været det i sine.

I weekenden spiller FC Midtjylland deres næstsidste kamp i grundspillet, når “ulvene” møder AaB,  og vi nærmer os altså den afgørende del af sæsonen, nemlig slutspillet. Hvem der så skal forsøge at redde point til FC Midtjylland dér, må tiden vise.  





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Silkeborg IF – Randers FC

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Bayern München laver vildt comeback



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor transferaktivitet i FC København

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’