– Vi har allerede været døde, og vi kan ikke dø to gange.
Sådan forklarer Elfenbenskystens Simon Adingra, den rutsjebanetur, som Africa Cup of Nations mildt sagt har været for værtsnationen. Det siger han ifølge nyhedsbureauet AFP.
Elfenbenskysten er nemlig blot en finalesejr over Nigeria søndag fra at kunne kalde sig afrikanske mestre ved slutrunden Africa Cup of Nations.
Det vil i så fald skrive sig ind i historiebøgerne som et af de mest bemærkelsesværdige comebacks nogensinde i en stor international fodboldslutrunde.
Hvis det altså ikke allerede har gjort det.
– Vi er ikke uovervindelige, men det er vores mentalitet. Vi var nærmest ude af turneringen og kom tilbage igen, så vi kan ikke begå flere fejl, siger Adingra, der tidligere har spillet for danske FC Nordsjælland.
Værtsnationen stod med det ene ben ude af turneringen efter to nederlag i gruppespillet, hvor Elfenbenskysten i sidste gruppekamp blev ydmyget med et 0-4-nederlag til Ækvatorialguinea.
Efter de skuffende resultater blev landstræneren, Jean-Louis Gasset, fyret, men kort tid efter blev Elfenbenskysten sikret videre avancement.
De sidste resultater i gruppespillet flaskede sig nemlig således, at Elfenbenskysten gik videre som et af de mandskaber, der sluttede gruppespillet på tredjepladsen.
Holdets assistenttræner, Emerse Faé, blev midlertidig træner, og i knockoutfasen har værtsnationen, trods uroen i kulissen, ekspederet Senegal, Mali og DR Congo ud.
Nu er søndagens finale mod Nigeria i Africa Cup of Nations på menuen for ivorianerne, og den midlertidige chef, Emerse Faé, kan ikke tro, den rejse som holdet har været igennem.
– Vi er meget glade, men også rørte. Det hele er som en drøm.
– Det er to uger siden, at vi tabte til Ækvatorialguinea, og der var det svært at forestille sig, at vi ville stå i finalen, siger landstræneren om 0-4-nederlaget, der var landets største nogensinde på hjemmebane.
Finalen mellem værterne fra Elfenbenskysten og Nigeria fløjtes op søndag aften klokken 21 på Alassane Ouattara Stadium i byen Abidjan.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
DAGENS SPILFORSLAG
Smalhals i Inglewood
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
Portugal skuffede stort mod DR Congo
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
TRANSFER