– Vi har allerede været døde, og vi kan ikke dø to gange.
Sådan forklarer Elfenbenskystens Simon Adingra, den rutsjebanetur, som Africa Cup of Nations mildt sagt har været for værtsnationen. Det siger han ifølge nyhedsbureauet AFP.
Elfenbenskysten er nemlig blot en finalesejr over Nigeria søndag fra at kunne kalde sig afrikanske mestre ved slutrunden Africa Cup of Nations.
Det vil i så fald skrive sig ind i historiebøgerne som et af de mest bemærkelsesværdige comebacks nogensinde i en stor international fodboldslutrunde.
Hvis det altså ikke allerede har gjort det.
– Vi er ikke uovervindelige, men det er vores mentalitet. Vi var nærmest ude af turneringen og kom tilbage igen, så vi kan ikke begå flere fejl, siger Adingra, der tidligere har spillet for danske FC Nordsjælland.
Værtsnationen stod med det ene ben ude af turneringen efter to nederlag i gruppespillet, hvor Elfenbenskysten i sidste gruppekamp blev ydmyget med et 0-4-nederlag til Ækvatorialguinea.
Efter de skuffende resultater blev landstræneren, Jean-Louis Gasset, fyret, men kort tid efter blev Elfenbenskysten sikret videre avancement.
De sidste resultater i gruppespillet flaskede sig nemlig således, at Elfenbenskysten gik videre som et af de mandskaber, der sluttede gruppespillet på tredjepladsen.
Holdets assistenttræner, Emerse Faé, blev midlertidig træner, og i knockoutfasen har værtsnationen, trods uroen i kulissen, ekspederet Senegal, Mali og DR Congo ud.
Nu er søndagens finale mod Nigeria i Africa Cup of Nations på menuen for ivorianerne, og den midlertidige chef, Emerse Faé, kan ikke tro, den rejse som holdet har været igennem.
– Vi er meget glade, men også rørte. Det hele er som en drøm.
– Det er to uger siden, at vi tabte til Ækvatorialguinea, og der var det svært at forestille sig, at vi ville stå i finalen, siger landstræneren om 0-4-nederlaget, der var landets største nogensinde på hjemmebane.
Finalen mellem værterne fra Elfenbenskysten og Nigeria fløjtes op søndag aften klokken 21 på Alassane Ouattara Stadium i byen Abidjan.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT