AaB hev en kanin op ad hatten på Deadline Day klokken 21.30.
Nordjyderne tørstede nemlig efter en forsvarer, og så kastede AaB sin kærlighed på den tidligere Brøndby-forsvarer Andreas Bruus.
Troyes-danskeren er blevet hentet ind på en lejeaftale for resten af sæsonen, men hvordan er det at være tilbage i Danmark?
– Jeg har valgt AaB, da vi havde en masse gode snakke, hvor de kunne se mig i projektet. Det er fedt, når klubben har en plan for dig, så virker det mere interessant. Derudover er AaB en stor og traditionsrig klub med gode fans. Der er en stor fanbase.
– Der er noget spændende ved truppen. Jeg troede allermest på, at det var i AaB, at det kunne blive rigtig godt, rigtig hurtigt, siger Andreas Bruus i et interview til Tipsbladet.
Det kommer til at være underligt at stå på Brøndby Stadion i en anden farve trøje.
Andreas BruusNy AaB-spiller
Selvom Bruus er i AaB, lægger han ikke skjul på, at han har stor kærlighed til en anden Superliga-klub.
– Det er klart, at Brøndby betyder meget for mig og taknemmelig for alt, hvad klubben har givet mig i form af holdkammerater og alt omkring klubben. Jeg har fået en masse. Jeg skylder Brøndby en kæmpe tak. De har en særlig plads i mit hjerte. Når jeg har været der i 12 år, betyder det noget.
Men var Brøndby også inde i billedet i forhold til at hente ham?
– Jeg ved ikke, hvad min agent har prøvet på, men jeg snakker ikke med særligt mange, medmindre der er noget, der er virkelig konkret. Ellers gider jeg ikke høre om det. Der har nok været noget interesse fra andre klubber, men der har ikke været noget, der har været så konkret og spændende, at jeg gad lytte det til.
Hørte du om interesse fra Brøndby?
– Nej, det tror jeg ikke. Så vidt, jeg kunne forstå, har de nok spillere på den position. Om det har været på tale i Brøndby, ved jeg faktisk ikke. Noget, der er 50/50, vil jeg ikke høre på. Jeg vil kun høre på dem, der har en plan.
– Alt andet i den situation, som jeg er i, er ikke interessant, da jeg søger spilletid. Jeg søger at få noget selvtillid og nogle sejre, hvilket der ikke har været særligt mange af de seneste to sæsoner.
Artiklen fortsætter under billedet.
Ville til Superligaen
29. november bliver derfor en speciel dag for Bruus. Her går turen nemlig til Vestegnen.
– Jeg har været i Brøndby i 10-12 år, og jeg har haft hele min fodboldopvækst i Brøndby. Det kommer til at være underligt at stå på Brøndby Stadion i en anden farve trøje. Når den dag kommer, er det jo bare en fodboldkamp. Vi spiller for at vinde, så på den måde kommer det ikke til at ændre noget.
25-årige Bruus havde som stor prioritet at finde en Superliga-klub, så han kan få spilleglæden igen.
– Du finder ikke et sted, hvor det er nemmere at falde til end i dansk fodbold, fordi vi er meget hjælpsomme generelt i forhold til nye spillere i de danske klubber. Man er interesseret i sine holdkammerater, og det er ikke 110 procent for hver mand.
– Jeg har spillet i Superligaen før, og jeg føler, at klubben stoler og tror på mig. Jeg tror, at jeg kan bidrage med noget rimelig hurtigt, så jeg ikke skal bruge to måneder på at falde ind, siger Andreas Bruus i et interview med Tipsbladet.
I anden del af interviewet med Bruus fortæller han om tiden i Troyes i Frankrig, og det har langt fra været en dans på roser for danskeren. Det kan du læse mere om senere på ugen.
Bruus kan få Superliga-debut, når Lyngby Boldklub kommer på besøg fredag.
73 Superliga-kampe står forsvareren noteret for i Brøndby-trøjen.
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
Afviser mesterskabssnak
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER