AaB hev en kanin op ad hatten på Deadline Day klokken 21.30.
Nordjyderne tørstede nemlig efter en forsvarer, og så kastede AaB sin kærlighed på den tidligere Brøndby-forsvarer Andreas Bruus.
Troyes-danskeren er blevet hentet ind på en lejeaftale for resten af sæsonen, men hvordan er det at være tilbage i Danmark?
– Jeg har valgt AaB, da vi havde en masse gode snakke, hvor de kunne se mig i projektet. Det er fedt, når klubben har en plan for dig, så virker det mere interessant. Derudover er AaB en stor og traditionsrig klub med gode fans. Der er en stor fanbase.
– Der er noget spændende ved truppen. Jeg troede allermest på, at det var i AaB, at det kunne blive rigtig godt, rigtig hurtigt, siger Andreas Bruus i et interview til Tipsbladet.
Det kommer til at være underligt at stå på Brøndby Stadion i en anden farve trøje.
Andreas BruusNy AaB-spiller
Selvom Bruus er i AaB, lægger han ikke skjul på, at han har stor kærlighed til en anden Superliga-klub.
– Det er klart, at Brøndby betyder meget for mig og taknemmelig for alt, hvad klubben har givet mig i form af holdkammerater og alt omkring klubben. Jeg har fået en masse. Jeg skylder Brøndby en kæmpe tak. De har en særlig plads i mit hjerte. Når jeg har været der i 12 år, betyder det noget.
Men var Brøndby også inde i billedet i forhold til at hente ham?
– Jeg ved ikke, hvad min agent har prøvet på, men jeg snakker ikke med særligt mange, medmindre der er noget, der er virkelig konkret. Ellers gider jeg ikke høre om det. Der har nok været noget interesse fra andre klubber, men der har ikke været noget, der har været så konkret og spændende, at jeg gad lytte det til.
Hørte du om interesse fra Brøndby?
– Nej, det tror jeg ikke. Så vidt, jeg kunne forstå, har de nok spillere på den position. Om det har været på tale i Brøndby, ved jeg faktisk ikke. Noget, der er 50/50, vil jeg ikke høre på. Jeg vil kun høre på dem, der har en plan.
– Alt andet i den situation, som jeg er i, er ikke interessant, da jeg søger spilletid. Jeg søger at få noget selvtillid og nogle sejre, hvilket der ikke har været særligt mange af de seneste to sæsoner.
Artiklen fortsætter under billedet.
Ville til Superligaen
29. november bliver derfor en speciel dag for Bruus. Her går turen nemlig til Vestegnen.
– Jeg har været i Brøndby i 10-12 år, og jeg har haft hele min fodboldopvækst i Brøndby. Det kommer til at være underligt at stå på Brøndby Stadion i en anden farve trøje. Når den dag kommer, er det jo bare en fodboldkamp. Vi spiller for at vinde, så på den måde kommer det ikke til at ændre noget.
25-årige Bruus havde som stor prioritet at finde en Superliga-klub, så han kan få spilleglæden igen.
– Du finder ikke et sted, hvor det er nemmere at falde til end i dansk fodbold, fordi vi er meget hjælpsomme generelt i forhold til nye spillere i de danske klubber. Man er interesseret i sine holdkammerater, og det er ikke 110 procent for hver mand.
– Jeg har spillet i Superligaen før, og jeg føler, at klubben stoler og tror på mig. Jeg tror, at jeg kan bidrage med noget rimelig hurtigt, så jeg ikke skal bruge to måneder på at falde ind, siger Andreas Bruus i et interview med Tipsbladet.
I anden del af interviewet med Bruus fortæller han om tiden i Troyes i Frankrig, og det har langt fra været en dans på roser for danskeren. Det kan du læse mere om senere på ugen.
Bruus kan få Superliga-debut, når Lyngby Boldklub kommer på besøg fredag.
73 Superliga-kampe står forsvareren noteret for i Brøndby-trøjen.
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
– En humørdræber
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
INTERVIEW