– Jeg skylder Brøndby en kæmpe tak

Andreas Bruus er tilbage i dansk fodbold, da AaB har hentet ham ind på en lejeaftale. Det bliver dog noget helt særligt at spille på Brøndby Stadion, da han stadig har store følelser for klubben.



AaB hev en kanin op ad hatten på Deadline Day klokken 21.30. 

Nordjyderne tørstede nemlig efter en forsvarer, og så kastede AaB sin kærlighed på den tidligere Brøndby-forsvarer Andreas Bruus. 

Troyes-danskeren er blevet hentet ind på en lejeaftale for resten af sæsonen, men hvordan er det at være tilbage i Danmark? 

– Jeg har valgt AaB, da vi havde en masse gode snakke, hvor de kunne se mig i projektet. Det er fedt, når klubben har en plan for dig, så virker det mere interessant. Derudover er AaB en stor og traditionsrig klub med gode fans. Der er en stor fanbase.

– Der er noget spændende ved truppen. Jeg troede allermest på, at det var i AaB, at det kunne blive rigtig godt, rigtig hurtigt, siger Andreas Bruus i et interview til Tipsbladet. 

Det kommer til at være underligt at stå på Brøndby Stadion i en anden farve trøje.

Andreas Bruus
Ny AaB-spiller

Selvom Bruus er i AaB, lægger han ikke skjul på, at han har stor kærlighed til en anden Superliga-klub.

– Det er klart, at Brøndby betyder meget for mig og taknemmelig for alt, hvad klubben har givet mig i form af holdkammerater og alt omkring klubben. Jeg har fået en masse. Jeg skylder Brøndby en kæmpe tak. De har en særlig plads i mit hjerte. Når jeg har været der i 12 år, betyder det noget.

Men var Brøndby også inde i billedet i forhold til at hente ham? 

– Jeg ved ikke, hvad min agent har prøvet på, men jeg snakker ikke med særligt mange, medmindre der er noget, der er virkelig konkret. Ellers gider jeg ikke høre om det. Der har nok været noget interesse fra andre klubber, men der har ikke været noget, der har været så konkret og spændende, at jeg gad lytte det til.

Hørte du om interesse fra Brøndby?

– Nej, det tror jeg ikke. Så vidt, jeg kunne forstå, har de nok spillere på den position. Om det har været på tale i Brøndby, ved jeg faktisk ikke. Noget, der er 50/50, vil jeg ikke høre på. Jeg vil kun høre på dem, der har en plan.

– Alt andet i den situation, som jeg er i, er ikke interessant, da jeg søger spilletid. Jeg søger at få noget selvtillid og nogle sejre, hvilket der ikke har været særligt mange af de seneste to sæsoner.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Ville til Superligaen
29. november bliver derfor en speciel dag for Bruus. Her går turen nemlig til Vestegnen.

– Jeg har været i Brøndby i 10-12 år, og jeg har haft hele min fodboldopvækst i Brøndby. Det kommer til at være underligt at stå på Brøndby Stadion i en anden farve trøje. Når den dag kommer, er det jo bare en fodboldkamp. Vi spiller for at vinde, så på den måde kommer det ikke til at ændre noget.

25-årige Bruus havde som stor prioritet at finde en Superliga-klub, så han kan få spilleglæden igen. 

– Du finder ikke et sted, hvor det er nemmere at falde til end i dansk fodbold, fordi vi er meget hjælpsomme generelt i forhold til nye spillere i de danske klubber. Man er interesseret i sine holdkammerater, og det er ikke 110 procent for hver mand.

– Jeg har spillet i Superligaen før, og jeg føler, at klubben stoler og tror på mig. Jeg tror, at jeg kan bidrage med noget rimelig hurtigt, så jeg ikke skal bruge to måneder på at falde ind, siger Andreas Bruus i et interview med Tipsbladet. 

I anden del af interviewet med Bruus fortæller han om tiden i Troyes i Frankrig, og det har langt fra været en dans på roser for danskeren. Det kan du læse mere om senere på ugen. 

Bruus kan få Superliga-debut, når Lyngby Boldklub kommer på besøg fredag. 

73 Superliga-kampe står forsvareren noteret for i Brøndby-trøjen.





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

USA – Bosnien-Hercegovina

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Brøndby med transferscoop?



LIVE

VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Han ryger 100 procent!’

Elfenbenskysten – Norge

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Frankrig – Sverige

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’