– Jeg skylder Brøndby en kæmpe tak

Andreas Bruus er tilbage i dansk fodbold, da AaB har hentet ham ind på en lejeaftale. Det bliver dog noget helt særligt at spille på Brøndby Stadion, da han stadig har store følelser for klubben.



AaB hev en kanin op ad hatten på Deadline Day klokken 21.30. 

Nordjyderne tørstede nemlig efter en forsvarer, og så kastede AaB sin kærlighed på den tidligere Brøndby-forsvarer Andreas Bruus. 

Troyes-danskeren er blevet hentet ind på en lejeaftale for resten af sæsonen, men hvordan er det at være tilbage i Danmark? 

– Jeg har valgt AaB, da vi havde en masse gode snakke, hvor de kunne se mig i projektet. Det er fedt, når klubben har en plan for dig, så virker det mere interessant. Derudover er AaB en stor og traditionsrig klub med gode fans. Der er en stor fanbase.

– Der er noget spændende ved truppen. Jeg troede allermest på, at det var i AaB, at det kunne blive rigtig godt, rigtig hurtigt, siger Andreas Bruus i et interview til Tipsbladet. 

Det kommer til at være underligt at stå på Brøndby Stadion i en anden farve trøje.

Andreas Bruus
Ny AaB-spiller

Selvom Bruus er i AaB, lægger han ikke skjul på, at han har stor kærlighed til en anden Superliga-klub.

– Det er klart, at Brøndby betyder meget for mig og taknemmelig for alt, hvad klubben har givet mig i form af holdkammerater og alt omkring klubben. Jeg har fået en masse. Jeg skylder Brøndby en kæmpe tak. De har en særlig plads i mit hjerte. Når jeg har været der i 12 år, betyder det noget.

Men var Brøndby også inde i billedet i forhold til at hente ham? 

– Jeg ved ikke, hvad min agent har prøvet på, men jeg snakker ikke med særligt mange, medmindre der er noget, der er virkelig konkret. Ellers gider jeg ikke høre om det. Der har nok været noget interesse fra andre klubber, men der har ikke været noget, der har været så konkret og spændende, at jeg gad lytte det til.

Hørte du om interesse fra Brøndby?

– Nej, det tror jeg ikke. Så vidt, jeg kunne forstå, har de nok spillere på den position. Om det har været på tale i Brøndby, ved jeg faktisk ikke. Noget, der er 50/50, vil jeg ikke høre på. Jeg vil kun høre på dem, der har en plan.

– Alt andet i den situation, som jeg er i, er ikke interessant, da jeg søger spilletid. Jeg søger at få noget selvtillid og nogle sejre, hvilket der ikke har været særligt mange af de seneste to sæsoner.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Ville til Superligaen
29. november bliver derfor en speciel dag for Bruus. Her går turen nemlig til Vestegnen.

– Jeg har været i Brøndby i 10-12 år, og jeg har haft hele min fodboldopvækst i Brøndby. Det kommer til at være underligt at stå på Brøndby Stadion i en anden farve trøje. Når den dag kommer, er det jo bare en fodboldkamp. Vi spiller for at vinde, så på den måde kommer det ikke til at ændre noget.

25-årige Bruus havde som stor prioritet at finde en Superliga-klub, så han kan få spilleglæden igen. 

– Du finder ikke et sted, hvor det er nemmere at falde til end i dansk fodbold, fordi vi er meget hjælpsomme generelt i forhold til nye spillere i de danske klubber. Man er interesseret i sine holdkammerater, og det er ikke 110 procent for hver mand.

– Jeg har spillet i Superligaen før, og jeg føler, at klubben stoler og tror på mig. Jeg tror, at jeg kan bidrage med noget rimelig hurtigt, så jeg ikke skal bruge to måneder på at falde ind, siger Andreas Bruus i et interview med Tipsbladet. 

I anden del af interviewet med Bruus fortæller han om tiden i Troyes i Frankrig, og det har langt fra været en dans på roser for danskeren. Det kan du læse mere om senere på ugen. 

Bruus kan få Superliga-debut, når Lyngby Boldklub kommer på besøg fredag. 

73 Superliga-kampe står forsvareren noteret for i Brøndby-trøjen.





LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FC Midtjylland – Sønderjyske



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

FCK bød på landsholdsmålmand



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

‘Hvem fanden ringer man til?’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Det er han ekstremt god til

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Store spørgsmålstegn inden FCK



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Brøndby med opløftende nyt om profil

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’