AaB hev en kanin op ad hatten på Deadline Day klokken 21.30.
Nordjyderne tørstede nemlig efter en forsvarer, og så kastede AaB sin kærlighed på den tidligere Brøndby-forsvarer Andreas Bruus.
Troyes-danskeren er blevet hentet ind på en lejeaftale for resten af sæsonen, men hvordan er det at være tilbage i Danmark?
– Jeg har valgt AaB, da vi havde en masse gode snakke, hvor de kunne se mig i projektet. Det er fedt, når klubben har en plan for dig, så virker det mere interessant. Derudover er AaB en stor og traditionsrig klub med gode fans. Der er en stor fanbase.
– Der er noget spændende ved truppen. Jeg troede allermest på, at det var i AaB, at det kunne blive rigtig godt, rigtig hurtigt, siger Andreas Bruus i et interview til Tipsbladet.
Det kommer til at være underligt at stå på Brøndby Stadion i en anden farve trøje.
Andreas BruusNy AaB-spiller
Selvom Bruus er i AaB, lægger han ikke skjul på, at han har stor kærlighed til en anden Superliga-klub.
– Det er klart, at Brøndby betyder meget for mig og taknemmelig for alt, hvad klubben har givet mig i form af holdkammerater og alt omkring klubben. Jeg har fået en masse. Jeg skylder Brøndby en kæmpe tak. De har en særlig plads i mit hjerte. Når jeg har været der i 12 år, betyder det noget.
Men var Brøndby også inde i billedet i forhold til at hente ham?
– Jeg ved ikke, hvad min agent har prøvet på, men jeg snakker ikke med særligt mange, medmindre der er noget, der er virkelig konkret. Ellers gider jeg ikke høre om det. Der har nok været noget interesse fra andre klubber, men der har ikke været noget, der har været så konkret og spændende, at jeg gad lytte det til.
Hørte du om interesse fra Brøndby?
– Nej, det tror jeg ikke. Så vidt, jeg kunne forstå, har de nok spillere på den position. Om det har været på tale i Brøndby, ved jeg faktisk ikke. Noget, der er 50/50, vil jeg ikke høre på. Jeg vil kun høre på dem, der har en plan.
– Alt andet i den situation, som jeg er i, er ikke interessant, da jeg søger spilletid. Jeg søger at få noget selvtillid og nogle sejre, hvilket der ikke har været særligt mange af de seneste to sæsoner.
Artiklen fortsætter under billedet.
Ville til Superligaen
29. november bliver derfor en speciel dag for Bruus. Her går turen nemlig til Vestegnen.
– Jeg har været i Brøndby i 10-12 år, og jeg har haft hele min fodboldopvækst i Brøndby. Det kommer til at være underligt at stå på Brøndby Stadion i en anden farve trøje. Når den dag kommer, er det jo bare en fodboldkamp. Vi spiller for at vinde, så på den måde kommer det ikke til at ændre noget.
25-årige Bruus havde som stor prioritet at finde en Superliga-klub, så han kan få spilleglæden igen.
– Du finder ikke et sted, hvor det er nemmere at falde til end i dansk fodbold, fordi vi er meget hjælpsomme generelt i forhold til nye spillere i de danske klubber. Man er interesseret i sine holdkammerater, og det er ikke 110 procent for hver mand.
– Jeg har spillet i Superligaen før, og jeg føler, at klubben stoler og tror på mig. Jeg tror, at jeg kan bidrage med noget rimelig hurtigt, så jeg ikke skal bruge to måneder på at falde ind, siger Andreas Bruus i et interview med Tipsbladet.
I anden del af interviewet med Bruus fortæller han om tiden i Troyes i Frankrig, og det har langt fra været en dans på roser for danskeren. Det kan du læse mere om senere på ugen.
Bruus kan få Superliga-debut, når Lyngby Boldklub kommer på besøg fredag.
73 Superliga-kampe står forsvareren noteret for i Brøndby-trøjen.
LIVE
TransferLIVE: Steve Cooper dropper pressen
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT