Valgte Brøndby over andre danske klubber

Brøndby var ikke den eneste danske klub, som havde snøren lidt ude efter Jacob Rasmussen.



Han har blot spillet to kampe i Brøndby-trøjen, men han har allerede vist med tydelighed, hvad han bidrager med.

Jacob Rasmussen har fået en glimrende start på Vestegnen, efter man hentede ham hjem til Danmark efter mange år i udlandet, og hans skarpe venstreben og evne til at spille bolden fremad har allerede pyntet gevaldigt på Brøndbys spil.

Brøndby betalte angiveligt 22,5 millioner kroner for at købe den 26-årige stopper fri af Fiorentina, men det var ikke den eneste danske klub, som havde noteret sig hans navn. 

Det indrømmer han, da Tipsbladet spørger ham, om han hørte fra andre danske klubber, inden han skrev under med Brøndby.

– Jo, altså det var da lidt snak nogle forskellige steder, uden jeg gider at komme alt for meget ind på det. Men i sidste ende, så havde jeg en rigtig fin følelse med Brøndby, og det er jeg glad for, at jeg gik med.

Ifølge Tipsbladets oplysninger var Jacob Rasmussen et af flere nordiske navne, FC Midtjylland havde på listen i sidste sæson, da klubben besluttede sig for at sælge Erik Sviatchenko og udså sig Sverrir Ingi Ingason som transferprioritet nummer et.

– Tja, altså det virker jo til, at nu har Ingvartsen også været ude og sige, at Midtjylland gerne ville have ham, og det er lidt moderne at sige. Men det gider jeg ikke rigtig udtale mig om. Jeg er i Brøndby, og det er jeg utrolig glad for at være. Så lader vi den ligge der, lyder det med et grin fra Rasmussen.

Skal vænne sig til det
Det er nu lidt mere end en måned siden, at Brøndby kunne fortælle, at man havde hentet den nye forsvarsprofil til Vestegnen. Efter ni år i udlandet, som blandt andet har sendt ham forbi Tyskland, Italien, Norge og Holland, er han nu tilbage i hjemlandet, og selv om han er faldet godt på plads, så kræver det også noget tilvænning.

– Det er lidt specielt, og det er noget, jeg lige skal vænne mig til. Men det er måske mere det der med, at jeg er færdig med træningen, så har jeg pludselig en masse mennesker, som jeg har kendt, fra jeg var lille, som bor lige rundt om hjørnet, og noget familie der er tæt på. Alle sådan nogle ting, siger han.

Han uddyber, at han i større grad kan slå hovedet fra, koble af og lave andre ting med sine nærmeste, så livet ikke handler om fodbold i alle timer af døgnet. Det hjælper ham også med at blive helt klar igen, når han møder ind til træning.

Det store spørgsmål er, hvad Jacob Rasmussens planer for fremtiden er. Han er 26 år gammel, har spillet hele sin seniorkarriere i udlandet indtil nu, og han har fået en fireårig kontrakt i Brøndby.

Er målet at blive sendt til udlandet igen? 

– Det er et godt spørgsmål. Det er svært at sige, for det, jeg fokuserer på, er nuet. Det eneste, jeg kan gøre noget ved, er at prøve at forbedre mig hver dag til træning og gøre det godt til kamp. Så kan det være, at der kommer noget på et eller andet tidspunkt. Nu har jeg skrevet under på en fireårig kontrakt, og det giver noget længde, men også noget form for sikkerhed.

– Så nu må vi se. Det kommer lidt an på, hvad der kommer af tilbud. Jeg har også oplevet tilpas mange ting i udlandet, så det skal heller ikke være at tage til udlandet bare for at tage til udlandet. Det skal være at gøre det, hvis der er noget, man synes er et fedt tilbud eller en fed mulighed.

Han fremhæver, at man aldrig skal sige aldrig i fodbold, men at han overhovedet ikke har travlt med at komme afsted, og at han håber, at Brøndby kan helt op og spille med om trofæer og igen kvalificere sig til europæisk fodbold. 

Jacob Rasmussen forstår godt, hvis fans og fodboldinteresserede herhjemme var en smule overrasket over, at Brøndby kunne præsentere ham med tanke på hans CV i udlandet. Her fremhæver han, at Brøndby-projektet var tiltalende, og at der var noget bund bag det, han blev fortalt. Ligeledes havde han en god følelse med cheftræner Jesper Sørensen og sportschef Carsten V. Jensen, som gav ham en følelse af tryghed. 

Jacob Rasmussen sad på bænken i de to første Superligarunder, da han lige skulle blive kampklar. Han har fået fuld spilletid i de to seneste Superligakampe, og han ventes også at starte inde mod FC Midtjylland på søndag.





Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kevin Diks skriver historie

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Han stiller ultimative krav

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Voldsom udmelding om Froholdt

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

De må have mareridt om ham i nat!

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– En gigantisk nedtur!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!