Silkeborg har været Superligaens helt store overraskelse, og i det kommende transfervindue kommer mange nok til at se deres vej, når der skal hentes spillere.
En af Silkeborgs helt store profiler har været 25-årige Nicolai Vallys, der har været involveret i mange mål i denne sæson.
Vallys har kontraktudløb om halvandet år, men den danske midtbanespiller er åben over for et skifte allerede denne sommer. Udlandet lokker, men der er også flere danske klubber, der kan komme på tale.
– Jeg kan ikke fuldstændigt udelukke noget i Danmark, men det skal satme være fedt, hvis jeg skal spille et andet sted i Danmark.
Spørgsmål: Hvad ville du tænke om et skifte til FCK?
– Jeg sagde også i går (lørdag, red.) i et interview, at jeg jo er fra Østerbro, og det er nok lidt det, jeg mener med, at det skal være monsterfedt i Danmark, hvis det skal blive her.
– Der er flere klubber, og der er heller ikke så langt fra Østerbro til Brøndby. Men jeg vil ikke sætte for mange klubber på, men det skal bare være monsterfedt, fortæller Nicolai Vallys efter kampen mod Brøndby.
Vallys er ikke den eneste Silkeborg-spiller, som drømmer om at prøve sig af i en anden klub. Superligaens topscorer, Nicklas Helenius, lægger ikke skjul på, at han gerne vil sælges inden for det næste halvandet års tid.
– Det er stadig min drøm med et eventyr mere i udlandet, og det har jeg sagt lige siden, jeg kom hertil. Jeg har en sult efter at vise mig frem andre steder end i Danmark.
– Jeg håber, at skiftet sker inden for halvandet år, og det vil jeg ikke lægge skjul på. Men jeg er også sindssygt glad for at være her, så selv om der ikke sker noget, så skal jeg nok være glad, fortæller Silkeborg-angriberen.
Også succestræner Kent Nielsen har været nævnt i forbindelse med andre klubber. Han kan heller ikke udelukke, at et skifte for ham kan komme på tale.
– Jeg er, ligesom spillerne, også hængt op på en kontrakt. Jeg har sagt flere gange, at Manchester City godt kan lokke. Jeg plejer at sige, at hvis muligheden var der, så kunne man da godt tænke sig at komme et andet sted hen, siger han.
– Vi er alle sammen ambitiøse, og derfor tænker man sådan her. Der er ingen tvivl om, at Silkeborg er et fedt sted at være, og det passer mig rigtig, rigtig godt. Men man skal aldrig sige aldrig.
– I er i jeres gode ret til at spekulere, men det kommer jeg ikke til at deltage i. Jeg kommer heller ikke til at kommentere, om jeg har haft nogle snakke med nogen fra Aarhus, tilføjer Kent Nielsen med et smil på læben.
Silkeborg rundede sæsonen af med et nederlag på Brøndby Stadion, men bronzemedaljerne blev alligevel fejret med champagne og øl efter slutfløjt.
/ritzau/
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Danmarks landskamp slog særlig rekord
Revser Dorgu: Bliver erstattet
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
