Silkeborg har været Superligaens helt store overraskelse, og i det kommende transfervindue kommer mange nok til at se deres vej, når der skal hentes spillere.
En af Silkeborgs helt store profiler har været 25-årige Nicolai Vallys, der har været involveret i mange mål i denne sæson.
Vallys har kontraktudløb om halvandet år, men den danske midtbanespiller er åben over for et skifte allerede denne sommer. Udlandet lokker, men der er også flere danske klubber, der kan komme på tale.
– Jeg kan ikke fuldstændigt udelukke noget i Danmark, men det skal satme være fedt, hvis jeg skal spille et andet sted i Danmark.
Spørgsmål: Hvad ville du tænke om et skifte til FCK?
– Jeg sagde også i går (lørdag, red.) i et interview, at jeg jo er fra Østerbro, og det er nok lidt det, jeg mener med, at det skal være monsterfedt i Danmark, hvis det skal blive her.
– Der er flere klubber, og der er heller ikke så langt fra Østerbro til Brøndby. Men jeg vil ikke sætte for mange klubber på, men det skal bare være monsterfedt, fortæller Nicolai Vallys efter kampen mod Brøndby.
Vallys er ikke den eneste Silkeborg-spiller, som drømmer om at prøve sig af i en anden klub. Superligaens topscorer, Nicklas Helenius, lægger ikke skjul på, at han gerne vil sælges inden for det næste halvandet års tid.
– Det er stadig min drøm med et eventyr mere i udlandet, og det har jeg sagt lige siden, jeg kom hertil. Jeg har en sult efter at vise mig frem andre steder end i Danmark.
– Jeg håber, at skiftet sker inden for halvandet år, og det vil jeg ikke lægge skjul på. Men jeg er også sindssygt glad for at være her, så selv om der ikke sker noget, så skal jeg nok være glad, fortæller Silkeborg-angriberen.
Også succestræner Kent Nielsen har været nævnt i forbindelse med andre klubber. Han kan heller ikke udelukke, at et skifte for ham kan komme på tale.
– Jeg er, ligesom spillerne, også hængt op på en kontrakt. Jeg har sagt flere gange, at Manchester City godt kan lokke. Jeg plejer at sige, at hvis muligheden var der, så kunne man da godt tænke sig at komme et andet sted hen, siger han.
– Vi er alle sammen ambitiøse, og derfor tænker man sådan her. Der er ingen tvivl om, at Silkeborg er et fedt sted at være, og det passer mig rigtig, rigtig godt. Men man skal aldrig sige aldrig.
– I er i jeres gode ret til at spekulere, men det kommer jeg ikke til at deltage i. Jeg kommer heller ikke til at kommentere, om jeg har haft nogle snakke med nogen fra Aarhus, tilføjer Kent Nielsen med et smil på læben.
Silkeborg rundede sæsonen af med et nederlag på Brøndby Stadion, men bronzemedaljerne blev alligevel fejret med champagne og øl efter slutfløjt.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Schmedes afviser
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Giver to spillere livstidskarantæne
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
Vil have ham væk fra FC København
FC København skriver kontrakt med juvel
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
