Åbner for FCK-skifte: Jeg er jo fra Østerbro

Nicolai Vallys vil ikke udelukke et skifte til en anden dansk klub, og FCK er ikke uinteressant.



Silkeborg har været Superligaens helt store overraskelse, og i det kommende transfervindue kommer mange nok til at se deres vej, når der skal hentes spillere.

En af Silkeborgs helt store profiler har været 25-årige Nicolai Vallys, der har været involveret i mange mål i denne sæson.

Vallys har kontraktudløb om halvandet år, men den danske midtbanespiller er åben over for et skifte allerede denne sommer. Udlandet lokker, men der er også flere danske klubber, der kan komme på tale.

– Jeg kan ikke fuldstændigt udelukke noget i Danmark, men det skal satme være fedt, hvis jeg skal spille et andet sted i Danmark.

Spørgsmål: Hvad ville du tænke om et skifte til FCK?

– Jeg sagde også i går (lørdag, red.) i et interview, at jeg jo er fra Østerbro, og det er nok lidt det, jeg mener med, at det skal være monsterfedt i Danmark, hvis det skal blive her.

– Der er flere klubber, og der er heller ikke så langt fra Østerbro til Brøndby. Men jeg vil ikke sætte for mange klubber på, men det skal bare være monsterfedt, fortæller Nicolai Vallys efter kampen mod Brøndby.

Vallys er ikke den eneste Silkeborg-spiller, som drømmer om at prøve sig af i en anden klub. Superligaens topscorer, Nicklas Helenius, lægger ikke skjul på, at han gerne vil sælges inden for det næste halvandet års tid.

– Det er stadig min drøm med et eventyr mere i udlandet, og det har jeg sagt lige siden, jeg kom hertil. Jeg har en sult efter at vise mig frem andre steder end i Danmark.

– Jeg håber, at skiftet sker inden for halvandet år, og det vil jeg ikke lægge skjul på. Men jeg er også sindssygt glad for at være her, så selv om der ikke sker noget, så skal jeg nok være glad, fortæller Silkeborg-angriberen.

Også succestræner Kent Nielsen har været nævnt i forbindelse med andre klubber. Han kan heller ikke udelukke, at et skifte for ham kan komme på tale.

– Jeg er, ligesom spillerne, også hængt op på en kontrakt. Jeg har sagt flere gange, at Manchester City godt kan lokke. Jeg plejer at sige, at hvis muligheden var der, så kunne man da godt tænke sig at komme et andet sted hen, siger han.

– Vi er alle sammen ambitiøse, og derfor tænker man sådan her. Der er ingen tvivl om, at Silkeborg er et fedt sted at være, og det passer mig rigtig, rigtig godt. Men man skal aldrig sige aldrig.

– I er i jeres gode ret til at spekulere, men det kommer jeg ikke til at deltage i. Jeg kommer heller ikke til at kommentere, om jeg har haft nogle snakke med nogen fra Aarhus, tilføjer Kent Nielsen med et smil på læben.

Silkeborg rundede sæsonen af med et nederlag på Brøndby Stadion, men bronzemedaljerne blev alligevel fejret med champagne og øl efter slutfløjt.

/ritzau/





Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Han er på vej væk fra AGF

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Klart svar om Tonni Adamsen

Afviser kæmpebud

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Brøndby afviser to danske klubber

Forlader AGF – lægetjek booket

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Londonderby med mål

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien