Åbner for FCK-skifte: Jeg er jo fra Østerbro

Nicolai Vallys vil ikke udelukke et skifte til en anden dansk klub, og FCK er ikke uinteressant.



Silkeborg har været Superligaens helt store overraskelse, og i det kommende transfervindue kommer mange nok til at se deres vej, når der skal hentes spillere.

En af Silkeborgs helt store profiler har været 25-årige Nicolai Vallys, der har været involveret i mange mål i denne sæson.

Vallys har kontraktudløb om halvandet år, men den danske midtbanespiller er åben over for et skifte allerede denne sommer. Udlandet lokker, men der er også flere danske klubber, der kan komme på tale.

– Jeg kan ikke fuldstændigt udelukke noget i Danmark, men det skal satme være fedt, hvis jeg skal spille et andet sted i Danmark.

Spørgsmål: Hvad ville du tænke om et skifte til FCK?

– Jeg sagde også i går (lørdag, red.) i et interview, at jeg jo er fra Østerbro, og det er nok lidt det, jeg mener med, at det skal være monsterfedt i Danmark, hvis det skal blive her.

– Der er flere klubber, og der er heller ikke så langt fra Østerbro til Brøndby. Men jeg vil ikke sætte for mange klubber på, men det skal bare være monsterfedt, fortæller Nicolai Vallys efter kampen mod Brøndby.

Vallys er ikke den eneste Silkeborg-spiller, som drømmer om at prøve sig af i en anden klub. Superligaens topscorer, Nicklas Helenius, lægger ikke skjul på, at han gerne vil sælges inden for det næste halvandet års tid.

– Det er stadig min drøm med et eventyr mere i udlandet, og det har jeg sagt lige siden, jeg kom hertil. Jeg har en sult efter at vise mig frem andre steder end i Danmark.

– Jeg håber, at skiftet sker inden for halvandet år, og det vil jeg ikke lægge skjul på. Men jeg er også sindssygt glad for at være her, så selv om der ikke sker noget, så skal jeg nok være glad, fortæller Silkeborg-angriberen.

Også succestræner Kent Nielsen har været nævnt i forbindelse med andre klubber. Han kan heller ikke udelukke, at et skifte for ham kan komme på tale.

– Jeg er, ligesom spillerne, også hængt op på en kontrakt. Jeg har sagt flere gange, at Manchester City godt kan lokke. Jeg plejer at sige, at hvis muligheden var der, så kunne man da godt tænke sig at komme et andet sted hen, siger han.

– Vi er alle sammen ambitiøse, og derfor tænker man sådan her. Der er ingen tvivl om, at Silkeborg er et fedt sted at være, og det passer mig rigtig, rigtig godt. Men man skal aldrig sige aldrig.

– I er i jeres gode ret til at spekulere, men det kommer jeg ikke til at deltage i. Jeg kommer heller ikke til at kommentere, om jeg har haft nogle snakke med nogen fra Aarhus, tilføjer Kent Nielsen med et smil på læben.

Silkeborg rundede sæsonen af med et nederlag på Brøndby Stadion, men bronzemedaljerne blev alligevel fejret med champagne og øl efter slutfløjt.

/ritzau/






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Benhård kritik af Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Vildt transferrygte skydes ned

Liverpool præsenterer succestræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret