Brøndby tilbage på sejrskurs

Brøndby vandt søndag 3-0 hjemme over Lyngby. Nicolai Vallys scorede for fjerde superligakamp i træk.



Efter to nederlag i træk kom Brøndby søndag tilbage på vinderkurs i Superligaen med en 3-0-sejr hjemme over Lyngby.

For fjerde superligakamp i træk scorede Nicolai Vallys for Brøndby, som også havde Mathias Kvistgaarden som skarpretter.

I de to foregående kampe tabte Brøndby til FC Nordsjælland og OB på trods af scoringer fra Vallys.

Nederlagene havde tidligt på sæsonen lagt et tungt pres på Brøndby og træner Jesper Sørensen, som har famlet efter en klar spillestil.

Brøndby ledte til tider også efter storspillet mod Lyngby, som stillede sig langt tilbage på banen for at lukrere på omstillinger.

Taktikken virkede bare ikke for Lyngby, som blev trykket i bund af et dominerende Brøndby-mandskab, som spillede med stor tålmodighed og kløgt.

Åbningen i Lyngbys betonblok af en defensiv kom efter 28 minutter, da Daniel Wass agerede dåseåbner med et indlæg til Blas Riveros ved bageste stolpe.

Den paraguayanske wingback headede bolden tilbage i feltet, hvor Vallys stod klar til at sparke den i nettet.

Få minutter før pausen fik Ohi Omoijuanfo en friløber, og han driblede forbi Lyngby-keeper Mads Kikkenborg, men han formåede ikke at ramme målet fra en spids vinkel. Nordmanden virkede generelt uskarp.

Dermed var det stadig en åben kamp i anden halvleg, men tingene ændrede sig hurtigt.

Fire minutter efter pausen fik Lyngby-backen Kolbeinn Finnsson sit andet gule kort for at sparke bolden væk. Det første fik han kort før pausen for at rive Wass i trøjen. Det kandiderer til sæsonens dummeste røde kort.

Overtallet gjorde det nemmere for Brøndby, som spillede bolden klogt rundt i resten af kampen med solid støtte fra størstedelen af de 20.108 tilskuere.

Efter 84 minutter fordoblede Brøndby-angriberen Mathias Kvistgaarden føringen med et hovedstød. Og så var den kamp reelt lukket.

Vallys var dog ikke færdig med at skabe ravage, og på et skud fra den formstærke offensive midtbanespiller endte kampen 3-0.

Efter en redning fra Kikkenborg røg bolden hen på indskiftede Magnus Jensen, som blev noteret for et selvmål.

Brøndby har nu seks point efter fire kampe, mens Lyngby er noteret for fire point i Superligaen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Svensson giver status på Huescas

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Fin lodtrækning for FCK

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Her er VM-turneringens hold

Skandaløse scener: Han er en skændsel!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Sønderjyske – FC Midtjylland

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC København kan miste endnu en stjerne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte