Efter to nederlag i træk kom Brøndby søndag tilbage på vinderkurs i Superligaen med en 3-0-sejr hjemme over Lyngby.
For fjerde superligakamp i træk scorede Nicolai Vallys for Brøndby, som også havde Mathias Kvistgaarden som skarpretter.
I de to foregående kampe tabte Brøndby til FC Nordsjælland og OB på trods af scoringer fra Vallys.
Nederlagene havde tidligt på sæsonen lagt et tungt pres på Brøndby og træner Jesper Sørensen, som har famlet efter en klar spillestil.
Brøndby ledte til tider også efter storspillet mod Lyngby, som stillede sig langt tilbage på banen for at lukrere på omstillinger.
Taktikken virkede bare ikke for Lyngby, som blev trykket i bund af et dominerende Brøndby-mandskab, som spillede med stor tålmodighed og kløgt.
Åbningen i Lyngbys betonblok af en defensiv kom efter 28 minutter, da Daniel Wass agerede dåseåbner med et indlæg til Blas Riveros ved bageste stolpe.
Den paraguayanske wingback headede bolden tilbage i feltet, hvor Vallys stod klar til at sparke den i nettet.
Få minutter før pausen fik Ohi Omoijuanfo en friløber, og han driblede forbi Lyngby-keeper Mads Kikkenborg, men han formåede ikke at ramme målet fra en spids vinkel. Nordmanden virkede generelt uskarp.
Dermed var det stadig en åben kamp i anden halvleg, men tingene ændrede sig hurtigt.
Fire minutter efter pausen fik Lyngby-backen Kolbeinn Finnsson sit andet gule kort for at sparke bolden væk. Det første fik han kort før pausen for at rive Wass i trøjen. Det kandiderer til sæsonens dummeste røde kort.
Overtallet gjorde det nemmere for Brøndby, som spillede bolden klogt rundt i resten af kampen med solid støtte fra størstedelen af de 20.108 tilskuere.
Efter 84 minutter fordoblede Brøndby-angriberen Mathias Kvistgaarden føringen med et hovedstød. Og så var den kamp reelt lukket.
Vallys var dog ikke færdig med at skabe ravage, og på et skud fra den formstærke offensive midtbanespiller endte kampen 3-0.
Efter en redning fra Kikkenborg røg bolden hen på indskiftede Magnus Jensen, som blev noteret for et selvmål.
Brøndby har nu seks point efter fire kampe, mens Lyngby er noteret for fire point i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
