– Vallys kan løfte os til et nyt niveau

Carsten V. Jensen drømmer om at holde på Nicolai Vallys, der utvivlsomt vil være en eftertragtet spiller denne sommer.



Det blev ikke til en førsteplads og Champions League-kvalifikation, men derimod sølvmedaljer og en plads i Conference Leagues anden kvalifikationsrunde.

Det er der immervæk en økonomisk forskel på, men til trods for dette faktum regner fodbolddirektør Carsten V. Jensen ikke med, at Brøndby i løbet af sommerens transfervindue kommer til at sælge alle klubbens største profiler – om end det kan ende med at blive tilfældet alligevel.

Det siger han til Discovery+.

– Det må vi jo se. Nu skal vi lige have sæsonen overstået, og så skal vi sætte os ned og have kigget på det. Grundlæggende står vi noget stærkere funderet økonomisk og er ikke tvunget til at afhænde vores bedste spillere, som vi i øvrigt har flerårige kontrakter på.

– Men det er jo ikke det samme, som at vi ikke kommer til at sælge, for det er også en del af forretningen. Men umiddelbart er målet, at vi helst ikke skal svækkes, men komme styrket igennem vinduet. Det arbejde starter nu, og det slutter engang sidst i august, og så må vi tale om det. Men som udgangspunkt må vi gå ind i det med en ambition om at gå styrket ind i den nye sæson.

Et af de oplagte salgsemner er Nicolai Vallys, der har bidraget med 13 scoringer og 9 oplæg i sæsonen og blev kåret til Superligaens bedste spiller. 'CV' vil dog heller ikke udelukke, at den 27-årige kreatør tager endnu en sæson på Vestegnen.

– Det handler jo igen lidt om balancen mellem, om det er det at få nogle penge i kassen eller det at præstere på et højt niveau, der skal bringe os det næste skridt. Det kan være begge dele.

– Det kan være, at Vallys tager afsted og hjælper os med at få nogle kroner i kassen, som vi kan gå ud og investere, men det kunne jo også være, at han bliver og er med til at løfte Brøndby til et nyt niveau. Måske endda forlænger aftalen. Hvem ved? Det er ikke noget, vi har talt om, men det kunne da være et drømmescenarie.

Brøndby har papir på Nicolai Vallys indtil sommeren 2026.





LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson svært utilfreds

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Overbevisende: To chok i Parken



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Smider Salah-bombe

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League