Det blev ikke til en førsteplads og Champions League-kvalifikation, men derimod sølvmedaljer og en plads i Conference Leagues anden kvalifikationsrunde.
Det er der immervæk en økonomisk forskel på, men til trods for dette faktum regner fodbolddirektør Carsten V. Jensen ikke med, at Brøndby i løbet af sommerens transfervindue kommer til at sælge alle klubbens største profiler – om end det kan ende med at blive tilfældet alligevel.
Det siger han til Discovery+.
– Det må vi jo se. Nu skal vi lige have sæsonen overstået, og så skal vi sætte os ned og have kigget på det. Grundlæggende står vi noget stærkere funderet økonomisk og er ikke tvunget til at afhænde vores bedste spillere, som vi i øvrigt har flerårige kontrakter på.
– Men det er jo ikke det samme, som at vi ikke kommer til at sælge, for det er også en del af forretningen. Men umiddelbart er målet, at vi helst ikke skal svækkes, men komme styrket igennem vinduet. Det arbejde starter nu, og det slutter engang sidst i august, og så må vi tale om det. Men som udgangspunkt må vi gå ind i det med en ambition om at gå styrket ind i den nye sæson.
Et af de oplagte salgsemner er Nicolai Vallys, der har bidraget med 13 scoringer og 9 oplæg i sæsonen og blev kåret til Superligaens bedste spiller. 'CV' vil dog heller ikke udelukke, at den 27-årige kreatør tager endnu en sæson på Vestegnen.
– Det handler jo igen lidt om balancen mellem, om det er det at få nogle penge i kassen eller det at præstere på et højt niveau, der skal bringe os det næste skridt. Det kan være begge dele.
– Det kan være, at Vallys tager afsted og hjælper os med at få nogle kroner i kassen, som vi kan gå ud og investere, men det kunne jo også være, at han bliver og er med til at løfte Brøndby til et nyt niveau. Måske endda forlænger aftalen. Hvem ved? Det er ikke noget, vi har talt om, men det kunne da være et drømmescenarie.
Brøndby har papir på Nicolai Vallys indtil sommeren 2026.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Mexico – Ecuador
England – DR Congo
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED