Det blev ikke til en førsteplads og Champions League-kvalifikation, men derimod sølvmedaljer og en plads i Conference Leagues anden kvalifikationsrunde.
Det er der immervæk en økonomisk forskel på, men til trods for dette faktum regner fodbolddirektør Carsten V. Jensen ikke med, at Brøndby i løbet af sommerens transfervindue kommer til at sælge alle klubbens største profiler – om end det kan ende med at blive tilfældet alligevel.
Det siger han til Discovery+.
– Det må vi jo se. Nu skal vi lige have sæsonen overstået, og så skal vi sætte os ned og have kigget på det. Grundlæggende står vi noget stærkere funderet økonomisk og er ikke tvunget til at afhænde vores bedste spillere, som vi i øvrigt har flerårige kontrakter på.
– Men det er jo ikke det samme, som at vi ikke kommer til at sælge, for det er også en del af forretningen. Men umiddelbart er målet, at vi helst ikke skal svækkes, men komme styrket igennem vinduet. Det arbejde starter nu, og det slutter engang sidst i august, og så må vi tale om det. Men som udgangspunkt må vi gå ind i det med en ambition om at gå styrket ind i den nye sæson.
Et af de oplagte salgsemner er Nicolai Vallys, der har bidraget med 13 scoringer og 9 oplæg i sæsonen og blev kåret til Superligaens bedste spiller. 'CV' vil dog heller ikke udelukke, at den 27-årige kreatør tager endnu en sæson på Vestegnen.
– Det handler jo igen lidt om balancen mellem, om det er det at få nogle penge i kassen eller det at præstere på et højt niveau, der skal bringe os det næste skridt. Det kan være begge dele.
– Det kan være, at Vallys tager afsted og hjælper os med at få nogle kroner i kassen, som vi kan gå ud og investere, men det kunne jo også være, at han bliver og er med til at løfte Brøndby til et nyt niveau. Måske endda forlænger aftalen. Hvem ved? Det er ikke noget, vi har talt om, men det kunne da være et drømmescenarie.
Brøndby har papir på Nicolai Vallys indtil sommeren 2026.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Smider Salah-bombe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TIPSBLADETS DOM