Det blev ikke til en førsteplads og Champions League-kvalifikation, men derimod sølvmedaljer og en plads i Conference Leagues anden kvalifikationsrunde.
Det er der immervæk en økonomisk forskel på, men til trods for dette faktum regner fodbolddirektør Carsten V. Jensen ikke med, at Brøndby i løbet af sommerens transfervindue kommer til at sælge alle klubbens største profiler – om end det kan ende med at blive tilfældet alligevel.
Det siger han til Discovery+.
– Det må vi jo se. Nu skal vi lige have sæsonen overstået, og så skal vi sætte os ned og have kigget på det. Grundlæggende står vi noget stærkere funderet økonomisk og er ikke tvunget til at afhænde vores bedste spillere, som vi i øvrigt har flerårige kontrakter på.
– Men det er jo ikke det samme, som at vi ikke kommer til at sælge, for det er også en del af forretningen. Men umiddelbart er målet, at vi helst ikke skal svækkes, men komme styrket igennem vinduet. Det arbejde starter nu, og det slutter engang sidst i august, og så må vi tale om det. Men som udgangspunkt må vi gå ind i det med en ambition om at gå styrket ind i den nye sæson.
Et af de oplagte salgsemner er Nicolai Vallys, der har bidraget med 13 scoringer og 9 oplæg i sæsonen og blev kåret til Superligaens bedste spiller. 'CV' vil dog heller ikke udelukke, at den 27-årige kreatør tager endnu en sæson på Vestegnen.
– Det handler jo igen lidt om balancen mellem, om det er det at få nogle penge i kassen eller det at præstere på et højt niveau, der skal bringe os det næste skridt. Det kan være begge dele.
– Det kan være, at Vallys tager afsted og hjælper os med at få nogle kroner i kassen, som vi kan gå ud og investere, men det kunne jo også være, at han bliver og er med til at løfte Brøndby til et nyt niveau. Måske endda forlænger aftalen. Hvem ved? Det er ikke noget, vi har talt om, men det kunne da være et drømmescenarie.
Brøndby har papir på Nicolai Vallys indtil sommeren 2026.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub