Nicolai Vallys er en af Superligaens bedste fodboldspillere, men i øjeblikket lyser hans stjerne ikke særlig klart.
Godt nok har han lagt op til fire mål i foråret, men endnu er han ikke kommet på måltavlen, og i de to seneste kampe mod henholdsvis FC København og Silkeborg har han været decideret usynlig.
Det er alt for tidligt at male fanden på væggen, men i Brøndby er de bevidste om, at der er ekstra meget fokus på Vallys lige nu, og at han dermed ikke får lige så meget plads som tidligere. Det satte cheftræner Jesper Sørensen eksempelvis ord på efter pointdeleren mod Silkeborg.
Men et er, hvad øjet ser. Noget andet er, hvad tallene siger, og det er straks bekymrende læsning for Brøndby. For Nicolai Vallys er ikke i nærheden af at ramme samme høje niveau som i efteråret. Det viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.
Tallene undtagen de fire øverste kolonner er per 90 minutter.
Som tabellen ovenover viser, så er Nicolai Vallys ikke i nærheden af at have ligeså mange skud i foråret, som han havde i efteråret. Derfor er hans expected goals per kamp også dalet fra 0,34 til 0,08.
Særligt bekymrende er det, hvor lidt han er involveret i modstanderens felt. Her havde han i efteråret 4,8 boldberøringer per kamp, mens tallet er dalet til sølle 1,8. Det siger sig selv, at det er markant sværere at score, når man ikke befinder sig inde i feltet. Nedenstående billeder af Nicolai Vallys' boldberøringer viser også, at han generelt er involveret længere væk fra modstanderens mål.

Nicolai Vallys' boldberøringer i efterårets 17 kampe.

Nicolai Vallys' boldberøringer i forårets syv første kampe. Bemærk hvor få gange han har rørt bolden i modstanderens felt.
Det er ellers ikke fordi, at Vallys ikke har bolden for sine fødder. Tværtimod. Han har faktisk flere boldberøringer per kamp i 2024, end han havde i efteråret, og hans afleveringssucces er også markant højere. Dette kan dog indikere, at han i større grad spiller sikkert længere væk fra modstanderens mål uden at være afgørende.
Også Nicolai Vallys' expected assists er dalet fra 0,19 til 0,08 per kamp. Det kan hænge sammen med, at han i forårets syv første kampe også har taget et dyk i antallet af skabte chancer, som i efteråret var 1,4 per kamp til nu 0,9 per kamp. Alligevel står han noteret for fire oplæg allerede, men dette tal havde altså været noget lavere, hvis ikke hans medspillere var så skarpe i afslutningerne.
Er der så grund til bekymring? Tallene viser sort på hvidt, at Brøndby i øjeblikket ikke er i nærheden af at få det optimale ud af Nicolai Vallys. Det er naturligvis noget, som skal fikses hurtigst muligt, og det er de også fuldt ud bevidste om på Vestegnen.
Omvendt er det værd at notere, at datagrundlaget er småt. Syv kampe er ikke meget, og med nogle pragtpræstationer kan Vallys hurtigt skyde sine tal i vejret igen. Faldet på mange nøgleområder er dog så stort, at der ikke bare er tale om en lille bagatel for guldbejlerne.
Nicolai Vallys blev udskiftet i det 91. minut, da Brøndby jagtede et sejrsmål i mandagens deler mod Silkeborg.
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
Han peger på Simon Kjær
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
– Du har udstråling som tagpap
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Lerager ser forandret Kamil Grabara
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG