Av, av, av: Luk øjnene Brøndby

Tallene fortæller tydeligt, at Nicolai Vallys er milevidt fra efterårets storspil.



Nicolai Vallys er en af Superligaens bedste fodboldspillere, men i øjeblikket lyser hans stjerne ikke særlig klart. 

Godt nok har han lagt op til fire mål i foråret, men endnu er han ikke kommet på måltavlen, og i de to seneste kampe mod henholdsvis FC København og Silkeborg har han været decideret usynlig. 

Det er alt for tidligt at male fanden på væggen, men i Brøndby er de bevidste om, at der er ekstra meget fokus på Vallys lige nu, og at han dermed ikke får lige så meget plads som tidligere. Det satte cheftræner Jesper Sørensen eksempelvis ord på efter pointdeleren mod Silkeborg.

Men et er, hvad øjet ser. Noget andet er, hvad tallene siger, og det er straks bekymrende læsning for Brøndby. For Nicolai Vallys er ikke i nærheden af at ramme samme høje niveau som i efteråret. Det viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet. 


Tallene undtagen de fire øverste kolonner er per 90 minutter.

Som tabellen ovenover viser, så er Nicolai Vallys ikke i nærheden af at have ligeså mange skud i foråret, som han havde i efteråret. Derfor er hans expected goals per kamp også dalet fra 0,34 til 0,08. 

Særligt bekymrende er det, hvor lidt han er involveret i modstanderens felt. Her havde han i efteråret 4,8 boldberøringer per kamp, mens tallet er dalet til sølle 1,8. Det siger sig selv, at det er markant sværere at score, når man ikke befinder sig inde i feltet. Nedenstående billeder af Nicolai Vallys' boldberøringer viser også, at han generelt er involveret længere væk fra modstanderens mål.

Nicolai_Vallys_before_winterbreak
Nicolai Vallys' boldberøringer i efterårets 17 kampe. 

Nicolai_Vallys_before_winterbreak
Nicolai Vallys' boldberøringer i forårets syv første kampe. Bemærk hvor få gange han har rørt bolden i modstanderens felt.

Det er ellers ikke fordi, at Vallys ikke har bolden for sine fødder. Tværtimod. Han har faktisk flere boldberøringer per kamp i 2024, end han havde i efteråret, og hans afleveringssucces er også markant højere. Dette kan dog indikere, at han i større grad spiller sikkert længere væk fra modstanderens mål uden at være afgørende. 

Også Nicolai Vallys' expected assists er dalet fra 0,19 til 0,08 per kamp. Det kan hænge sammen med, at han i forårets syv første kampe også har taget et dyk i antallet af skabte chancer, som i efteråret var 1,4 per kamp til nu 0,9 per kamp. Alligevel står han noteret for fire oplæg allerede, men dette tal havde altså været noget lavere, hvis ikke hans medspillere var så skarpe i afslutningerne.

Er der så grund til bekymring? Tallene viser sort på hvidt, at Brøndby i øjeblikket ikke er i nærheden af at få det optimale ud af Nicolai Vallys. Det er naturligvis noget, som skal fikses hurtigst muligt, og det er de også fuldt ud bevidste om på Vestegnen. 

Omvendt er det værd at notere, at datagrundlaget er småt. Syv kampe er ikke meget, og med nogle pragtpræstationer kan Vallys hurtigt skyde sine tal i vejret igen. Faldet på mange nøgleområder er dog så stort, at der ikke bare er tale om en lille bagatel for guldbejlerne.

Nicolai Vallys blev udskiftet i det 91. minut, da Brøndby jagtede et sejrsmål i mandagens deler mod Silkeborg.





Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Bekræfter: FC København får svar meget snart

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Chokerende, FCK – den er helt gal

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Storklub vil have Filip Jörgensen

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Roony Bardghji med drømmekamp

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Dansker med kongemål mod Napoli

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Liverpool-træner er ked af prædikat

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted