Nicolai Vallys er en af Superligaens bedste fodboldspillere, men i øjeblikket lyser hans stjerne ikke særlig klart.
Godt nok har han lagt op til fire mål i foråret, men endnu er han ikke kommet på måltavlen, og i de to seneste kampe mod henholdsvis FC København og Silkeborg har han været decideret usynlig.
Det er alt for tidligt at male fanden på væggen, men i Brøndby er de bevidste om, at der er ekstra meget fokus på Vallys lige nu, og at han dermed ikke får lige så meget plads som tidligere. Det satte cheftræner Jesper Sørensen eksempelvis ord på efter pointdeleren mod Silkeborg.
Men et er, hvad øjet ser. Noget andet er, hvad tallene siger, og det er straks bekymrende læsning for Brøndby. For Nicolai Vallys er ikke i nærheden af at ramme samme høje niveau som i efteråret. Det viser tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet.
Tallene undtagen de fire øverste kolonner er per 90 minutter.
Som tabellen ovenover viser, så er Nicolai Vallys ikke i nærheden af at have ligeså mange skud i foråret, som han havde i efteråret. Derfor er hans expected goals per kamp også dalet fra 0,34 til 0,08.
Særligt bekymrende er det, hvor lidt han er involveret i modstanderens felt. Her havde han i efteråret 4,8 boldberøringer per kamp, mens tallet er dalet til sølle 1,8. Det siger sig selv, at det er markant sværere at score, når man ikke befinder sig inde i feltet. Nedenstående billeder af Nicolai Vallys' boldberøringer viser også, at han generelt er involveret længere væk fra modstanderens mål.

Nicolai Vallys' boldberøringer i efterårets 17 kampe.

Nicolai Vallys' boldberøringer i forårets syv første kampe. Bemærk hvor få gange han har rørt bolden i modstanderens felt.
Det er ellers ikke fordi, at Vallys ikke har bolden for sine fødder. Tværtimod. Han har faktisk flere boldberøringer per kamp i 2024, end han havde i efteråret, og hans afleveringssucces er også markant højere. Dette kan dog indikere, at han i større grad spiller sikkert længere væk fra modstanderens mål uden at være afgørende.
Også Nicolai Vallys' expected assists er dalet fra 0,19 til 0,08 per kamp. Det kan hænge sammen med, at han i forårets syv første kampe også har taget et dyk i antallet af skabte chancer, som i efteråret var 1,4 per kamp til nu 0,9 per kamp. Alligevel står han noteret for fire oplæg allerede, men dette tal havde altså været noget lavere, hvis ikke hans medspillere var så skarpe i afslutningerne.
Er der så grund til bekymring? Tallene viser sort på hvidt, at Brøndby i øjeblikket ikke er i nærheden af at få det optimale ud af Nicolai Vallys. Det er naturligvis noget, som skal fikses hurtigst muligt, og det er de også fuldt ud bevidste om på Vestegnen.
Omvendt er det værd at notere, at datagrundlaget er småt. Syv kampe er ikke meget, og med nogle pragtpræstationer kan Vallys hurtigt skyde sine tal i vejret igen. Faldet på mange nøgleområder er dog så stort, at der ikke bare er tale om en lille bagatel for guldbejlerne.
Nicolai Vallys blev udskiftet i det 91. minut, da Brøndby jagtede et sejrsmål i mandagens deler mod Silkeborg.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
MEDIE
Endelig er der godt nyt
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket