Vallys om Brøndby-problem: Ved ikke hvad der sker

Nicolai Vallys mener ikke, at det handler om det fysiske eller det mentale, når de har lukket en del mål ind i den sidste del af kampen.



Brøndby har på det seneste haft store vanskeligheder med at holde modstanderen fra at score i den sidste del af kampen. Senest mod FC København gik det skævt for dem, ligesom det har været tilfældet mod FCM og AGF.

I et interview med Discovery+ forud for kampen mod FC Nordsjælland forsøger BIF-profilen Nicolai Vallys at finde en årsag til, hvad der er galt.

– Ja, vi har haft det svært i anden halvleg  og det er noget, som vi har haft fokus på, og det er noget, som vi skal forsøge at ændre. Vi snakker meget om, at vi skal blive ved med at angribe og blive ved med at gøre de ting. Jeg ved ikke, hvad der har været årsagen til, at det har været svært for os at blive ved med det.

Endvidere kan han ikke sige, hvorvidt det er noget fysisk eller noget mentalt, der ikke fungerer for dem.

– Det ved jeg ikke. Jeg synes, at vi er i god form, og jeg synes også, at vi er et godt sted mentalt. Vi møder nogle hold, der er enormt gode, og som måske har været gode til at ændre nogle ting i løbet af kampen, som har gjort det svært for os, siger han og fortsætter:

– Og så synes jeg især mod FCK senest, at vi dummer os, og vi forærer dem nogle omstillinger. Jeg tror, at de har tre friløbere på fem minutter på et tidspunkt. Det er noget, som vi skal undgå, hvis vi skal blive mestre, lyder det fra Vallys.

Før kampen mod FCN er Brøndby to point efter både FCK og FC Midtjylland i toppen af ligaen.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Et ‘angreb’ på Superligaen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir

Argentina – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket