Vallys om Brøndby-problem: Ved ikke hvad der sker

Nicolai Vallys mener ikke, at det handler om det fysiske eller det mentale, når de har lukket en del mål ind i den sidste del af kampen.



Brøndby har på det seneste haft store vanskeligheder med at holde modstanderen fra at score i den sidste del af kampen. Senest mod FC København gik det skævt for dem, ligesom det har været tilfældet mod FCM og AGF.

I et interview med Discovery+ forud for kampen mod FC Nordsjælland forsøger BIF-profilen Nicolai Vallys at finde en årsag til, hvad der er galt.

– Ja, vi har haft det svært i anden halvleg  og det er noget, som vi har haft fokus på, og det er noget, som vi skal forsøge at ændre. Vi snakker meget om, at vi skal blive ved med at angribe og blive ved med at gøre de ting. Jeg ved ikke, hvad der har været årsagen til, at det har været svært for os at blive ved med det.

Endvidere kan han ikke sige, hvorvidt det er noget fysisk eller noget mentalt, der ikke fungerer for dem.

– Det ved jeg ikke. Jeg synes, at vi er i god form, og jeg synes også, at vi er et godt sted mentalt. Vi møder nogle hold, der er enormt gode, og som måske har været gode til at ændre nogle ting i løbet af kampen, som har gjort det svært for os, siger han og fortsætter:

– Og så synes jeg især mod FCK senest, at vi dummer os, og vi forærer dem nogle omstillinger. Jeg tror, at de har tre friløbere på fem minutter på et tidspunkt. Det er noget, som vi skal undgå, hvis vi skal blive mestre, lyder det fra Vallys.

Før kampen mod FCN er Brøndby to point efter både FCK og FC Midtjylland i toppen af ligaen.







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Vender tilbage til skærmen

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Uventet skifte?

Premier League-dansker skal have ny manager

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Bekræfter kæmpebud

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Overraskende skifte lurer

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Fatter intet af Brøndby-bombe

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?