Dødtræt af Brøndby-kollaps: Pisseærgerligt

Nicolai Vallys havde svært ved at finde forklaringerne, efter Brøndby søndag smed en 2-0-føring i Haderslev i slutfasen og måtte nøjes med 2-2 mod Sønderjyske.



HADERSLEV (Tipsbladet): Nicolai Vallys fik en halvleg, da Brøndby IF søndag skuffende måtte nøjes med 2-2 i Haderslev mod Sønderjyske.

Det var lidt af et kollaps for Brøndby i slutfasen, hvor Sønderjyske både fik scoret to mål og såmænd også havde fornuftige chancer ud over det, og cheftræner Jesper Sørensen var på ingen måde tilfreds med afslutningen på opgøret.

Og det var Nicolai Vallys absolut heller ikke.

Brøndby IF er nu uden for Top 6 i Superligaen før årets sidste ligakamp, der spilles hjemme på fredag mod AaB, og med seks runder igen i grundspillet er presset på Brøndby tårnhøjt, efter man målrettet holdt sammen på profilerne i sommer for igen at spille med om mesterskabet.

– Det her er selvfølgelig ikke det, vi ønsker. Vi ville gerne ligge i toppen. Men det er jo sådan, det er. Vi må ud og vinde på fredag, før vi har en pause. Og så er der fem kampe, der kan ændre meget. Hvis man vinder en, kan man godt rykke op, og taber man ind, ligger man længere fra. Det handler om, at vi skal have lavet en stime, siger Nicolai Vallys efter søndagens kamp i Haderslev.

285396

Foto: Alamy

Brøndby har slingret sæsonen igennem mellem resultaterne, og søndagens præstation kan virke forunderlig, efter Brøndby før landsholdspausen blandt andet tævede FC Midtjylland på MCH Arena i holdets seneste kamp i Jylland.

Og Nicolai Vallys forstår godt, at udsvingene udefra set virker mærkelige og bekymrende.

– Jeg kan godt forstå det. Jeg synes, vi indtil omkring 70 minutter og deres udligning er i fin kontrol. Der har jeg fornemmelsen af, at det bliver en sejr, og en rimelig sikker sejr. Så jeg forstår godt, det virker mærkeligt. Det er lidt svært at sætte ord på, hvad der sker, men det er pisseærgerligt, siger Nicolai Vallys, der nu sammen med holdkammeraterne skal jagte sejren mod AaB på fredag og så klare sig godt gennem to revanche-kampe i pokal-kvartfinalerne mod AGF, hvor Brøndby tabte de tilsvarende kampe for et år siden.

– Det er vigtigt uanset hvad og havde også været det, hvis vi havde vundet her. Vi vil gerne vinde i pokalen og på fredag [mod AaB]. Det er enormt vigtigt for os, siger Nicolai Vallys.

Brøndby IF er syver efter denne runde efter Silkeborg IF og FC Nordsjælland.

Nicolai Vallys har gennem efterårssæsonen døjet med skader og er stadig et stykke fra at være i 100 procent kampform.





Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!



LIVE

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne


Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Superliga-klub smadrer transferrekord

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Forstår intet af stor dansk transfer


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Må acceptere stor lønnedgang

Kæmpe milliontab

“Et kup” at hente dansk angriber



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Aflyser sommerferien

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Diogo Jota død i trafikulykke

Så eftertragtet er Morten Frendrup

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne



Overraskelse? Han forlænger med FCM

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Tæt på Randers-exit


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Lover transfers

Er han Viborgs næste cheftræner?

FCK-kamp afblæst

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef



Dansk Wimbledon-sensation

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Iberisk derby med få mål



Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Forhandler om Yussuf Poulsen