Dødtræt af Brøndby-kollaps: Pisseærgerligt

Nicolai Vallys havde svært ved at finde forklaringerne, efter Brøndby søndag smed en 2-0-føring i Haderslev i slutfasen og måtte nøjes med 2-2 mod Sønderjyske.



HADERSLEV (Tipsbladet): Nicolai Vallys fik en halvleg, da Brøndby IF søndag skuffende måtte nøjes med 2-2 i Haderslev mod Sønderjyske.

Det var lidt af et kollaps for Brøndby i slutfasen, hvor Sønderjyske både fik scoret to mål og såmænd også havde fornuftige chancer ud over det, og cheftræner Jesper Sørensen var på ingen måde tilfreds med afslutningen på opgøret.

Og det var Nicolai Vallys absolut heller ikke.

Brøndby IF er nu uden for Top 6 i Superligaen før årets sidste ligakamp, der spilles hjemme på fredag mod AaB, og med seks runder igen i grundspillet er presset på Brøndby tårnhøjt, efter man målrettet holdt sammen på profilerne i sommer for igen at spille med om mesterskabet.

– Det her er selvfølgelig ikke det, vi ønsker. Vi ville gerne ligge i toppen. Men det er jo sådan, det er. Vi må ud og vinde på fredag, før vi har en pause. Og så er der fem kampe, der kan ændre meget. Hvis man vinder en, kan man godt rykke op, og taber man ind, ligger man længere fra. Det handler om, at vi skal have lavet en stime, siger Nicolai Vallys efter søndagens kamp i Haderslev.

285396

Foto: Alamy

Brøndby har slingret sæsonen igennem mellem resultaterne, og søndagens præstation kan virke forunderlig, efter Brøndby før landsholdspausen blandt andet tævede FC Midtjylland på MCH Arena i holdets seneste kamp i Jylland.

Og Nicolai Vallys forstår godt, at udsvingene udefra set virker mærkelige og bekymrende.

– Jeg kan godt forstå det. Jeg synes, vi indtil omkring 70 minutter og deres udligning er i fin kontrol. Der har jeg fornemmelsen af, at det bliver en sejr, og en rimelig sikker sejr. Så jeg forstår godt, det virker mærkeligt. Det er lidt svært at sætte ord på, hvad der sker, men det er pisseærgerligt, siger Nicolai Vallys, der nu sammen med holdkammeraterne skal jagte sejren mod AaB på fredag og så klare sig godt gennem to revanche-kampe i pokal-kvartfinalerne mod AGF, hvor Brøndby tabte de tilsvarende kampe for et år siden.

– Det er vigtigt uanset hvad og havde også været det, hvis vi havde vundet her. Vi vil gerne vinde i pokalen og på fredag [mod AaB]. Det er enormt vigtigt for os, siger Nicolai Vallys.

Brøndby IF er syver efter denne runde efter Silkeborg IF og FC Nordsjælland.

Nicolai Vallys har gennem efterårssæsonen døjet med skader og er stadig et stykke fra at være i 100 procent kampform.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

– Der får David at vide, at han er fyret

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

I svime over Filip Jørgensen

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Dansk milliardær smider 75.000



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jonas Schwartz lander nyt job

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Medie afslører møde med Deco

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Hjulmand vinder i Hamborg

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansk træner storroses

Skal han på landsholdet, Riemer?

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

I chok over Manchester United

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Her tager de stor beslutning

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Reagerer på Brøndby-bombe

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler