Dødtræt af Brøndby-kollaps: Pisseærgerligt

Nicolai Vallys havde svært ved at finde forklaringerne, efter Brøndby søndag smed en 2-0-føring i Haderslev i slutfasen og måtte nøjes med 2-2 mod Sønderjyske.



HADERSLEV (Tipsbladet): Nicolai Vallys fik en halvleg, da Brøndby IF søndag skuffende måtte nøjes med 2-2 i Haderslev mod Sønderjyske.

Det var lidt af et kollaps for Brøndby i slutfasen, hvor Sønderjyske både fik scoret to mål og såmænd også havde fornuftige chancer ud over det, og cheftræner Jesper Sørensen var på ingen måde tilfreds med afslutningen på opgøret.

Og det var Nicolai Vallys absolut heller ikke.

Brøndby IF er nu uden for Top 6 i Superligaen før årets sidste ligakamp, der spilles hjemme på fredag mod AaB, og med seks runder igen i grundspillet er presset på Brøndby tårnhøjt, efter man målrettet holdt sammen på profilerne i sommer for igen at spille med om mesterskabet.

– Det her er selvfølgelig ikke det, vi ønsker. Vi ville gerne ligge i toppen. Men det er jo sådan, det er. Vi må ud og vinde på fredag, før vi har en pause. Og så er der fem kampe, der kan ændre meget. Hvis man vinder en, kan man godt rykke op, og taber man ind, ligger man længere fra. Det handler om, at vi skal have lavet en stime, siger Nicolai Vallys efter søndagens kamp i Haderslev.

285396

Foto: Alamy

Brøndby har slingret sæsonen igennem mellem resultaterne, og søndagens præstation kan virke forunderlig, efter Brøndby før landsholdspausen blandt andet tævede FC Midtjylland på MCH Arena i holdets seneste kamp i Jylland.

Og Nicolai Vallys forstår godt, at udsvingene udefra set virker mærkelige og bekymrende.

– Jeg kan godt forstå det. Jeg synes, vi indtil omkring 70 minutter og deres udligning er i fin kontrol. Der har jeg fornemmelsen af, at det bliver en sejr, og en rimelig sikker sejr. Så jeg forstår godt, det virker mærkeligt. Det er lidt svært at sætte ord på, hvad der sker, men det er pisseærgerligt, siger Nicolai Vallys, der nu sammen med holdkammeraterne skal jagte sejren mod AaB på fredag og så klare sig godt gennem to revanche-kampe i pokal-kvartfinalerne mod AGF, hvor Brøndby tabte de tilsvarende kampe for et år siden.

– Det er vigtigt uanset hvad og havde også været det, hvis vi havde vundet her. Vi vil gerne vinde i pokalen og på fredag [mod AaB]. Det er enormt vigtigt for os, siger Nicolai Vallys.

Brøndby IF er syver efter denne runde efter Silkeborg IF og FC Nordsjælland.

Nicolai Vallys har gennem efterårssæsonen døjet med skader og er stadig et stykke fra at være i 100 procent kampform.





Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Højlund med helterolle for Napoli

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Ny kæmpe nedtur for Frank

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Hylder Manchester United-stjerne

Er han den nye Rurik Gislason?

Brøndby IF – Randers FC

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

AGF og OB var enige om at spille søndag

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Officielt: Her spilles AGF-OB

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026