Dødtræt af Brøndby-kollaps: Pisseærgerligt

Nicolai Vallys havde svært ved at finde forklaringerne, efter Brøndby søndag smed en 2-0-føring i Haderslev i slutfasen og måtte nøjes med 2-2 mod Sønderjyske.



HADERSLEV (Tipsbladet): Nicolai Vallys fik en halvleg, da Brøndby IF søndag skuffende måtte nøjes med 2-2 i Haderslev mod Sønderjyske.

Det var lidt af et kollaps for Brøndby i slutfasen, hvor Sønderjyske både fik scoret to mål og såmænd også havde fornuftige chancer ud over det, og cheftræner Jesper Sørensen var på ingen måde tilfreds med afslutningen på opgøret.

Og det var Nicolai Vallys absolut heller ikke.

Brøndby IF er nu uden for Top 6 i Superligaen før årets sidste ligakamp, der spilles hjemme på fredag mod AaB, og med seks runder igen i grundspillet er presset på Brøndby tårnhøjt, efter man målrettet holdt sammen på profilerne i sommer for igen at spille med om mesterskabet.

– Det her er selvfølgelig ikke det, vi ønsker. Vi ville gerne ligge i toppen. Men det er jo sådan, det er. Vi må ud og vinde på fredag, før vi har en pause. Og så er der fem kampe, der kan ændre meget. Hvis man vinder en, kan man godt rykke op, og taber man ind, ligger man længere fra. Det handler om, at vi skal have lavet en stime, siger Nicolai Vallys efter søndagens kamp i Haderslev.

285396

Foto: Alamy

Brøndby har slingret sæsonen igennem mellem resultaterne, og søndagens præstation kan virke forunderlig, efter Brøndby før landsholdspausen blandt andet tævede FC Midtjylland på MCH Arena i holdets seneste kamp i Jylland.

Og Nicolai Vallys forstår godt, at udsvingene udefra set virker mærkelige og bekymrende.

– Jeg kan godt forstå det. Jeg synes, vi indtil omkring 70 minutter og deres udligning er i fin kontrol. Der har jeg fornemmelsen af, at det bliver en sejr, og en rimelig sikker sejr. Så jeg forstår godt, det virker mærkeligt. Det er lidt svært at sætte ord på, hvad der sker, men det er pisseærgerligt, siger Nicolai Vallys, der nu sammen med holdkammeraterne skal jagte sejren mod AaB på fredag og så klare sig godt gennem to revanche-kampe i pokal-kvartfinalerne mod AGF, hvor Brøndby tabte de tilsvarende kampe for et år siden.

– Det er vigtigt uanset hvad og havde også været det, hvis vi havde vundet her. Vi vil gerne vinde i pokalen og på fredag [mod AaB]. Det er enormt vigtigt for os, siger Nicolai Vallys.

Brøndby IF er syver efter denne runde efter Silkeborg IF og FC Nordsjælland.

Nicolai Vallys har gennem efterårssæsonen døjet med skader og er stadig et stykke fra at være i 100 procent kampform.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby IF – AGF

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

City holder liv i mesterskabsdrømmen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Iran kommer med krav før VM

Barcelona – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Monstersalg: FC København-boss jubler

Atletico Madrid interesseret i dansker

Hjulmand og co. taber stort skridt

Silkeborg IF – FC København

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

FC København sælger Nathan Trott

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Yuito Suzuki deler gode nyheder

VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder