Dødtræt af Brøndby-kollaps: Pisseærgerligt

Nicolai Vallys havde svært ved at finde forklaringerne, efter Brøndby søndag smed en 2-0-føring i Haderslev i slutfasen og måtte nøjes med 2-2 mod Sønderjyske.



HADERSLEV (Tipsbladet): Nicolai Vallys fik en halvleg, da Brøndby IF søndag skuffende måtte nøjes med 2-2 i Haderslev mod Sønderjyske.

Det var lidt af et kollaps for Brøndby i slutfasen, hvor Sønderjyske både fik scoret to mål og såmænd også havde fornuftige chancer ud over det, og cheftræner Jesper Sørensen var på ingen måde tilfreds med afslutningen på opgøret.

Og det var Nicolai Vallys absolut heller ikke.

Brøndby IF er nu uden for Top 6 i Superligaen før årets sidste ligakamp, der spilles hjemme på fredag mod AaB, og med seks runder igen i grundspillet er presset på Brøndby tårnhøjt, efter man målrettet holdt sammen på profilerne i sommer for igen at spille med om mesterskabet.

– Det her er selvfølgelig ikke det, vi ønsker. Vi ville gerne ligge i toppen. Men det er jo sådan, det er. Vi må ud og vinde på fredag, før vi har en pause. Og så er der fem kampe, der kan ændre meget. Hvis man vinder en, kan man godt rykke op, og taber man ind, ligger man længere fra. Det handler om, at vi skal have lavet en stime, siger Nicolai Vallys efter søndagens kamp i Haderslev.

285396

Foto: Alamy

Brøndby har slingret sæsonen igennem mellem resultaterne, og søndagens præstation kan virke forunderlig, efter Brøndby før landsholdspausen blandt andet tævede FC Midtjylland på MCH Arena i holdets seneste kamp i Jylland.

Og Nicolai Vallys forstår godt, at udsvingene udefra set virker mærkelige og bekymrende.

– Jeg kan godt forstå det. Jeg synes, vi indtil omkring 70 minutter og deres udligning er i fin kontrol. Der har jeg fornemmelsen af, at det bliver en sejr, og en rimelig sikker sejr. Så jeg forstår godt, det virker mærkeligt. Det er lidt svært at sætte ord på, hvad der sker, men det er pisseærgerligt, siger Nicolai Vallys, der nu sammen med holdkammeraterne skal jagte sejren mod AaB på fredag og så klare sig godt gennem to revanche-kampe i pokal-kvartfinalerne mod AGF, hvor Brøndby tabte de tilsvarende kampe for et år siden.

– Det er vigtigt uanset hvad og havde også været det, hvis vi havde vundet her. Vi vil gerne vinde i pokalen og på fredag [mod AaB]. Det er enormt vigtigt for os, siger Nicolai Vallys.

Brøndby IF er syver efter denne runde efter Silkeborg IF og FC Nordsjælland.

Nicolai Vallys har gennem efterårssæsonen døjet med skader og er stadig et stykke fra at være i 100 procent kampform.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Langer ud efter Peter Sørensen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Nu reagerer Morten Krogh

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Heldige danske damer slår Sverige

Øjner europæisk trofæ

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Blæst fuldstændig omkuld

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Storklub lurer på Superliga-profil

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

I transfermøde med Superliga-klub

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

22 millioner kroner!

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’