Vanvittig afslutning i tæt Superliga-gyser

OB var tæt på at hente endnu en vital udesejr, men Randers fik fuldt fortjent 2-2 på et mål i tillægstiden.



På hjemmebane kan OB ikke vinde, men på udebane går det trods alt noget bedre for fynboerne.

Fredag aften var det ved at blive til den syvende fynske udesejr i sæsonen, men det endte 2-2 mod formstærke Randers, der kom til opgøret med tre sejre på stribe.

OB førte med 2-1 ind i tillægstiden, før Randers' Mads Enggaard udlignede. Det var meget fortjent vurderet på spil og chancer.

OB har blot hentet to point i de seneste fem kampe og har kun tre point ned til Vejle under nedrykningsstregen. Vejle har spillet en kamp mindre, og OB risikerer at ryge under stregen senere i runden.

Første halvleg var levende, og ikke overraskende var det formstærke Randers, der spillede sig til de største muligheder.

Allerede efter otte minutter burde Mohammed Fuseini have scoret på Lasso Coulibalys uselviske oplæg, men forårets mest scorende spiller misbrugte.

Kort efter blev Fuseini igen serviceret af Coulibaly på kanten, men Fuseinis ottende forårsmål lod vente på sig.

I stedet blev han lidt senere præsenteret for det gule kort for en højt løftet fod lige i smasken på OB's Sven Köhler.

Det lagde dog ingen dæmper på ham. Kort efter var han tæt på at vriste sig fri af OB-forsvaret, der flere gange var på hælene.

Offensivt havde OB meget lidt at byde på, og fynboerne skulle prise sig lykkelige over at få uafgjort med til pausen.

OB kom til gengæld ud med et andet initiativ i anden halvleg. Bashkim Kadrii, der til kampen havde overtaget anførerbindet fra Filip Helander, trykkede af fra godt 20 meter og tvang Patrik Carlgren til en fin redning.

Carlgren så til gengæld knap så prangende ud, da landsmanden Rami Al Hajj forsøgte fra samme distance efter en time. Bolden hoppede foran Carlgren, og så var OB foran.

OB havde nemmere ved at holde Randers fra fadet i anden halvleg, men et kvarter før tid gik det alligevel galt.

Fuseini blev spillet fri igen, og denne gang svigtede ghaneseren ikke fri foran mål. Kort efter var han endda også tæt på at score til 2-1, men hans skud gik over mål.

Det trak op til Randers-sejr, men i stedet slog OB til i den anden ende. Efter klumpspil i feltet sendte Filip Helander forløsende bolden i nettet til 2-1 efter 88 minutter.

Alligevel fik Randers point, da bolden med et langt indkast blev sendt ind i feltet, hvor Mads Enggaard scorede i to minutters overtid.

Med det ene point fører Randers nedrykningsspillet, hvilket på sigt kan kaste en playoffkamp om europæisk deltagelse af sig. Randers har tre point ned til Viborg, der har spillet en kamp færre.

/ritzau/





Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Kontant transfermelding fra FCK

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Ingen kontakt med AGF

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Premier League-stjerne knuser transferrekord



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

LIVE: FCK taber i Barcelona

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Engelsk dominans i toppen af Champions League

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

– Et kanon sted for ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

FCK færdige i Champions League

West Ham forventer Hermansen-skifte

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Han var HELT væk – men så stak det af!

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

– Det er ikke rigtig min beslutning

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!