– I første halvleg manglede alt det, vi gerne vil stå for. Kvaliteten og intensiteten var simpelthen ikke god nok. Kollektivt var vi for passive, og vores boldomgang var alt for langsom. I anden halvleg kan jeg genkende det, vi lavede.
Hvis FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg nogle gange står med fornemmelsen af, at han er fanget i et tids-loop, hvor han efter en fodboldkamp skal stå og sige det samme igen og igen, er han ikke helt skævt på den.
For ligesom på vejen mod mesterskabet i foråret, hvor FC Midtjylland markerede sig som et stærkt comeback-hold, har FC Midtjylland haft en slem uvane med at komme bagud i denne sæson.
Et tjek af FC Midtjyllands 21 kampe i sæsonen viser, at man ti gange har indkasseret kampens første mål.
Ni af de ti scoringer har været i 1. halvleg, mens den 10. i kampen mod Slovan Bratislava på hjemmebane i august kom efter en særdeles god FCM-start, hvor man havde kørt gæsterne ud af stadion uden at få scoret.
Ligesom i søndagens 2-3-nederlag i Haderslev har FC Midtjylland domineret chanceskabelsen i de fleste af de kampe, man er kommet bagud, og det er højst usædvanligt, at en forsvarende mester som FC Midtjylland er kommet bagud i syv ud af 12 ligakampe.
FC Midtjylland har tabt de to seneste Superliga-kampe til Brøndby IF og Sønderjyske og tabte i slutningen af august den altafgørende Champions League-kvalifikationskamp mod Slovan Bratislava efter at have ført 2-1 med ti minutter igen. Resten af sæsonens kampe har FC Midtjylland vundet eller spillet uafgjort.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Frankrig – Spanien
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
EKSKLUSIVT