Katastrofal statistik kan koste FCM dyrt

At FC Midtjylland ofte starter sløvt i kampene er mere end en fornemmelse grebet ud af den blå luft.



– I første halvleg manglede alt det, vi gerne vil stå for. Kvaliteten og intensiteten var simpelthen ikke god nok. Kollektivt var vi for passive, og vores boldomgang var alt for langsom. I anden halvleg kan jeg genkende det, vi lavede.

Hvis FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg nogle gange står med fornemmelsen af, at han er fanget i et tids-loop, hvor han efter en fodboldkamp skal stå og sige det samme igen og igen, er han ikke helt skævt på den.

For ligesom på vejen mod mesterskabet i foråret, hvor FC Midtjylland markerede sig som et stærkt comeback-hold, har FC Midtjylland haft en slem uvane med at komme bagud i denne sæson.

Et tjek af FC Midtjyllands 21 kampe i sæsonen viser, at man ti gange har indkasseret kampens første mål.

Ni af de ti scoringer har været i 1. halvleg, mens den 10. i kampen mod Slovan Bratislava på hjemmebane i august kom efter en særdeles god FCM-start, hvor man havde kørt gæsterne ud af stadion uden at få scoret.

Ligesom i søndagens 2-3-nederlag i Haderslev har FC Midtjylland domineret chanceskabelsen i de fleste af de kampe, man er kommet bagud, og det er højst usædvanligt, at en forsvarende mester som FC Midtjylland er kommet bagud i syv ud af 12 ligakampe.

FC Midtjylland har tabt de to seneste Superliga-kampe til Brøndby IF og Sønderjyske og tabte i slutningen af august den altafgørende Champions League-kvalifikationskamp mod Slovan Bratislava efter at have ført 2-1 med ti minutter igen. Resten af sæsonens kampe har FC Midtjylland vundet eller spillet uafgjort.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Overraskende melding om Oliver Christensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Elias Jelert færdig

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brasilien – Marokko

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’