– I første halvleg manglede alt det, vi gerne vil stå for. Kvaliteten og intensiteten var simpelthen ikke god nok. Kollektivt var vi for passive, og vores boldomgang var alt for langsom. I anden halvleg kan jeg genkende det, vi lavede.
Hvis FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg nogle gange står med fornemmelsen af, at han er fanget i et tids-loop, hvor han efter en fodboldkamp skal stå og sige det samme igen og igen, er han ikke helt skævt på den.
For ligesom på vejen mod mesterskabet i foråret, hvor FC Midtjylland markerede sig som et stærkt comeback-hold, har FC Midtjylland haft en slem uvane med at komme bagud i denne sæson.
Et tjek af FC Midtjyllands 21 kampe i sæsonen viser, at man ti gange har indkasseret kampens første mål.
Ni af de ti scoringer har været i 1. halvleg, mens den 10. i kampen mod Slovan Bratislava på hjemmebane i august kom efter en særdeles god FCM-start, hvor man havde kørt gæsterne ud af stadion uden at få scoret.
Ligesom i søndagens 2-3-nederlag i Haderslev har FC Midtjylland domineret chanceskabelsen i de fleste af de kampe, man er kommet bagud, og det er højst usædvanligt, at en forsvarende mester som FC Midtjylland er kommet bagud i syv ud af 12 ligakampe.
FC Midtjylland har tabt de to seneste Superliga-kampe til Brøndby IF og Sønderjyske og tabte i slutningen af august den altafgørende Champions League-kvalifikationskamp mod Slovan Bratislava efter at have ført 2-1 med ti minutter igen. Resten af sæsonens kampe har FC Midtjylland vundet eller spillet uafgjort.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Pressede på for FC København-exit
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT