Vanvittigt drama i målshow mellem AGF og Silkeborg

Tre mål i overtiden satte scenen for et sandt drama, da AGF og Silkeborg spillede 2-2 søndag aften.



Et vanvittig dramatisk lokalopgør endte 2-2 mellem AGF og Silkeborg på hele tre scoringer i overtiden i Superligaens fjerde runde.

AGF var foran 1-0, men to overtidsscoringer af Silkeborg fik vendt kampen på hovedet. Efter 98 minutter fik AGF dog straffespark og scorede til 2-2 i et sandt drama.

AGF ligger med det ene point nummer fire i Superligaen med syv point efter fire runder. Silkeborg ligger nummer otte med 4 point.

Silkeborg lagde fra land med et højt pres mod AGF-defensiven, og det resulterede i en del farlige boldtab fra hjemmeholdet. Silkeborg formåede dog ikke at udnytte chancerne i kampens indledning.

AGF forsøgte at bygge spillet langsomt op, men uden at tilspille sig nævneværdige målchancer. Omvendt spillede Silkeborg meget direkte til angriberen Tonni Adamsen og lukrerede på omstillinger.

Opgøret dalede i tempo mod slutningen af halvlegen, men AGF tog dog føringen få minutter før pause. Mikael Anderson driblede på venstrekanten og fandt herfra en fri Patrick Mortensen, der sikkert kunne sparke bolden ind til en pauseføring på 1-0.

Gæsterne fra Silkeborg tog kontrollen fra starten af anden halvleg og fik trykket AGF langt tilbage på egen halvdel.

Tonni Adamsen var specielt en mundfuld for AGF-defensiven, og angriberen var hele tiden med i de farlige aktioner for gæsterne.

Silkeborg fik dog skabt forløsningen i overtiden. Bolden endte for fødderne af angriberen Alexander Lind, der sparkede bolden resolut i nettet. Kort tid efter fik Silkeborg vendt det hele på hovedet, da indskiftede Søren Tengstedt flot lagde bolden i det lange hjørne til 2-1.

Dramaet blev fuldendt, da AGF fik straffespark efter 98 minutter, men angriberen Janni Serra brændte. Der blev dog dømt omspark efterfølgende, og Mikael Anderson udlignede her til slutresultatet 2-2.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Smadrer transferrekord

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Donald Trump bekræfter

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Tuchel forsvarer sin taktik

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Er han løsningen i AGF?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

FC København-transfer bremses af denne årsag

‘Det var verdens undergang’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Dansk klub har lagt hele strategien om

‘Det er ufatteligt imponerende’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen