Vanvittigt drama i målshow mellem AGF og Silkeborg

Tre mål i overtiden satte scenen for et sandt drama, da AGF og Silkeborg spillede 2-2 søndag aften.



Et vanvittig dramatisk lokalopgør endte 2-2 mellem AGF og Silkeborg på hele tre scoringer i overtiden i Superligaens fjerde runde.

AGF var foran 1-0, men to overtidsscoringer af Silkeborg fik vendt kampen på hovedet. Efter 98 minutter fik AGF dog straffespark og scorede til 2-2 i et sandt drama.

AGF ligger med det ene point nummer fire i Superligaen med syv point efter fire runder. Silkeborg ligger nummer otte med 4 point.

Silkeborg lagde fra land med et højt pres mod AGF-defensiven, og det resulterede i en del farlige boldtab fra hjemmeholdet. Silkeborg formåede dog ikke at udnytte chancerne i kampens indledning.

AGF forsøgte at bygge spillet langsomt op, men uden at tilspille sig nævneværdige målchancer. Omvendt spillede Silkeborg meget direkte til angriberen Tonni Adamsen og lukrerede på omstillinger.

Opgøret dalede i tempo mod slutningen af halvlegen, men AGF tog dog føringen få minutter før pause. Mikael Anderson driblede på venstrekanten og fandt herfra en fri Patrick Mortensen, der sikkert kunne sparke bolden ind til en pauseføring på 1-0.

Gæsterne fra Silkeborg tog kontrollen fra starten af anden halvleg og fik trykket AGF langt tilbage på egen halvdel.

Tonni Adamsen var specielt en mundfuld for AGF-defensiven, og angriberen var hele tiden med i de farlige aktioner for gæsterne.

Silkeborg fik dog skabt forløsningen i overtiden. Bolden endte for fødderne af angriberen Alexander Lind, der sparkede bolden resolut i nettet. Kort tid efter fik Silkeborg vendt det hele på hovedet, da indskiftede Søren Tengstedt flot lagde bolden i det lange hjørne til 2-1.

Dramaet blev fuldendt, da AGF fik straffespark efter 98 minutter, men angriberen Janni Serra brændte. Der blev dog dømt omspark efterfølgende, og Mikael Anderson udlignede her til slutresultatet 2-2.

/ritzau/






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Liverpool præsenterer succestræner

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jess Thorup fyret

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB