Et vanvittig dramatisk lokalopgør endte 2-2 mellem AGF og Silkeborg på hele tre scoringer i overtiden i Superligaens fjerde runde.
AGF var foran 1-0, men to overtidsscoringer af Silkeborg fik vendt kampen på hovedet. Efter 98 minutter fik AGF dog straffespark og scorede til 2-2 i et sandt drama.
AGF ligger med det ene point nummer fire i Superligaen med syv point efter fire runder. Silkeborg ligger nummer otte med 4 point.
Silkeborg lagde fra land med et højt pres mod AGF-defensiven, og det resulterede i en del farlige boldtab fra hjemmeholdet. Silkeborg formåede dog ikke at udnytte chancerne i kampens indledning.
AGF forsøgte at bygge spillet langsomt op, men uden at tilspille sig nævneværdige målchancer. Omvendt spillede Silkeborg meget direkte til angriberen Tonni Adamsen og lukrerede på omstillinger.
Opgøret dalede i tempo mod slutningen af halvlegen, men AGF tog dog føringen få minutter før pause. Mikael Anderson driblede på venstrekanten og fandt herfra en fri Patrick Mortensen, der sikkert kunne sparke bolden ind til en pauseføring på 1-0.
Gæsterne fra Silkeborg tog kontrollen fra starten af anden halvleg og fik trykket AGF langt tilbage på egen halvdel.
Tonni Adamsen var specielt en mundfuld for AGF-defensiven, og angriberen var hele tiden med i de farlige aktioner for gæsterne.
Silkeborg fik dog skabt forløsningen i overtiden. Bolden endte for fødderne af angriberen Alexander Lind, der sparkede bolden resolut i nettet. Kort tid efter fik Silkeborg vendt det hele på hovedet, da indskiftede Søren Tengstedt flot lagde bolden i det lange hjørne til 2-1.
Dramaet blev fuldendt, da AGF fik straffespark efter 98 minutter, men angriberen Janni Serra brændte. Der blev dog dømt omspark efterfølgende, og Mikael Anderson udlignede her til slutresultatet 2-2.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
Her kan du se de danske hold i Europa
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
RØVEN I KLASKEHØJDE