Vanvittigt drama i målshow mellem AGF og Silkeborg

Tre mål i overtiden satte scenen for et sandt drama, da AGF og Silkeborg spillede 2-2 søndag aften.



Et vanvittig dramatisk lokalopgør endte 2-2 mellem AGF og Silkeborg på hele tre scoringer i overtiden i Superligaens fjerde runde.

AGF var foran 1-0, men to overtidsscoringer af Silkeborg fik vendt kampen på hovedet. Efter 98 minutter fik AGF dog straffespark og scorede til 2-2 i et sandt drama.

AGF ligger med det ene point nummer fire i Superligaen med syv point efter fire runder. Silkeborg ligger nummer otte med 4 point.

Silkeborg lagde fra land med et højt pres mod AGF-defensiven, og det resulterede i en del farlige boldtab fra hjemmeholdet. Silkeborg formåede dog ikke at udnytte chancerne i kampens indledning.

AGF forsøgte at bygge spillet langsomt op, men uden at tilspille sig nævneværdige målchancer. Omvendt spillede Silkeborg meget direkte til angriberen Tonni Adamsen og lukrerede på omstillinger.

Opgøret dalede i tempo mod slutningen af halvlegen, men AGF tog dog føringen få minutter før pause. Mikael Anderson driblede på venstrekanten og fandt herfra en fri Patrick Mortensen, der sikkert kunne sparke bolden ind til en pauseføring på 1-0.

Gæsterne fra Silkeborg tog kontrollen fra starten af anden halvleg og fik trykket AGF langt tilbage på egen halvdel.

Tonni Adamsen var specielt en mundfuld for AGF-defensiven, og angriberen var hele tiden med i de farlige aktioner for gæsterne.

Silkeborg fik dog skabt forløsningen i overtiden. Bolden endte for fødderne af angriberen Alexander Lind, der sparkede bolden resolut i nettet. Kort tid efter fik Silkeborg vendt det hele på hovedet, da indskiftede Søren Tengstedt flot lagde bolden i det lange hjørne til 2-1.

Dramaet blev fuldendt, da AGF fik straffespark efter 98 minutter, men angriberen Janni Serra brændte. Der blev dog dømt omspark efterfølgende, og Mikael Anderson udlignede her til slutresultatet 2-2.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag



LIVE

Superliga-LIVE: Så meget koster det at se FCM-kamp

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Afsløring: FC København afviser millionbud

Siger op: Superliga-ekspert stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København bekræfter transfer

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!