“Vanvittigt” – nu skal dansker spille Superliga

For et år siden spillede Jesper Cornelius Danmarksserie, og nu kan han kalde sig Superliga-spiller. En helt vildt fortælling om angriberen, som Hobro IK så lyset i.



Hvis Jesper Cornelius skal knibe sig selv en ekstra gang i armen, så er der ikke noget at sige til det.

Han kan nemlig kalde sig Superliga-spiller, efter han sent mandag aften skrev under på en aftale med Lyngby BK, hvor han skifter til fra Hobro IK.

Det skifte er i sig selv ikke overraskende med tanke på et stærkt efterår, hvor det er blevet til seks fuldtræffere for angriberen. Men set i lyset af, at han for præcis et år siden spillede i Danmarksserien for Vorup FB, så har han været på regulær himmelflugt.

“Vanvittigt.”

Det er det ene ord, Lars Justesen, teknisk chef i Hobro IK, vil bruge på fortællingen om Jesper Cornelius, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.

Bagefter uddyber han.

– Vi tog ham til prøvetræning for et år siden, hvor han egentlig havde accepteret at være amatør hos os i et halvt år. Han gjorde det bare så godt, at vi valgte at lave en aftale i stedet. Det gjorde vi på sidstedagen af januarvinduet i 2024, og nu har vi solgt ham et år senere, hvilket er en sindssyg fortælling.

23-årige Jesper Cornelius har været ungdomsspiller i Randers FC, men blev i en tidlig alder kasseret. Drømmen om fodbold bevarede han, og nu er det ham, der griner af dem, der grinte af ham, når han ikke ville drikke alkohol og feste på grund af fodbolden.

– Heldigvis er der nogle talenter, hvor ilden fortsat brænder i dem, selvom de af den ene eller anden årsag falder igennem. Jesper har fundet sin egen vej og havde stadig drømmen om at leve af at spille fodbold, hvilket nogle måske synes var lidt underligt, når han ikke ville nogle af de samme ting som sine jævnaldrende.

Jesper Cornelius’ vej har vist sig at være en succesfuld en af slagsen, men man kan undre sig over, at andre ikke har fået øje på ham noget før.

– I efteråret 2023 laver han hattrick mod vores reservehold, som spiller i Danmarksserien. Bagefter fortæller Vorups daværende træner Svenne Poulsen, som har en fortid i Hobro (fra 2007-2012, red.), at vi skal tage ham på prøve, fordi han har et fantastisk potentiale. Til prøvetræningen tager han os alle sammen med storm.

Snakken om uslebne diamanter i divisionerne og i det her tilfælde Danmarksserien får interviewet i en mere generel snak om nåleøjet i dansk talentudvikling.

– Der bliver produceret så mange dygtige fodboldspillere, og der er bare ikke plads til, at så mange af dem kan komme igennem nåleøjet på de to øverste niveauer i Danmark. Det er også årsagen til, at der er rigtig mange dygtige fodboldspillere i 2. division, 3. division og Danmarksserien, siger Lars Justesen og tilføjer:

– Det kan lige så godt være en svensker eller serber, som danskerne konkurrerer imod, fordi Nordsjælland, FC Midtjylland, FCK og den slags klubber har så ekstremt dygtige talenter, som bliver købt ind fra hele verden. Derfor bliver det bare svært at komme gennem nåleøjet i den slags miljøer.

I Hobro IK høster man til gengæld frugterne af en strategiændring for fire år siden, hvor truppens gennemsnitsalder blev banket ned, mens man valgte at satse på talent med videresalgspotentiale.

– Vi bliver tilbudt nogle spillere nu via blandt andet agenter, da flere og flere er begyndt at få øjnene op for vores platform. Det er spillere fra en højere hylde, end vi før har været vant til, fordi det er attraktivt for unge spillere at komme hertil, da det er bevist, at man får chancen og sælges videre, hvis man har gjort det godt.

Foruden Jesper Cornelius har Hobro IK solgt spillere som Richmond Gyamfi, Laurs Skjellerup og mange flere de senere år for flotte millionbeløb. Lars Justesen håber på succes for dem alle sammen, og det gælder ikke mindst Lyngbys nye angriber.

– Med den rette plan og en frisk krop, er jeg helt sikker på, at hans kompetencer også kommer i spil i Superligaen, fordi han har teknik, fart og en god afslutningsfod. Han har en god pakke, så der er potentiale til at blive en succes, selvom Lyngby ligger et svært sted. Jeg drømmer jo om, at Jesper kommer til at redde dem, hvilket vil være en endnu vildere historie.

Første skridt mod overlevelse i Superligaen bliver taget den 16. februar, når Lyngby sparker foråret i gang på MCH Arena. Lyngby BK er seks point fra Sønderjyske på den rigtige side af nedrykningsstregen.

Foto: Hobro IK/Dannie Rosenkrantz.





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Neestrup: ‘Fuck det!’

Silkeborg IF – FC Midtjylland



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

AGF – Viborg FF



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

– Pinligt for rigtig mange at se

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Randers FC – FC Fredericia

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Alexander Lind revser Superliga-profil

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Tidligere FCK-talent skifter

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

FCK afværger historisk nederlag

– Stemningen i FCK er håbløs!

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

OB – FC København