Hvis Jesper Cornelius skal knibe sig selv en ekstra gang i armen, så er der ikke noget at sige til det.
Han kan nemlig kalde sig Superliga-spiller, efter han sent mandag aften skrev under på en aftale med Lyngby BK, hvor han skifter til fra Hobro IK.
Det skifte er i sig selv ikke overraskende med tanke på et stærkt efterår, hvor det er blevet til seks fuldtræffere for angriberen. Men set i lyset af, at han for præcis et år siden spillede i Danmarksserien for Vorup FB, så har han været på regulær himmelflugt.
“Vanvittigt.”
Det er det ene ord, Lars Justesen, teknisk chef i Hobro IK, vil bruge på fortællingen om Jesper Cornelius, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.
Bagefter uddyber han.
– Vi tog ham til prøvetræning for et år siden, hvor han egentlig havde accepteret at være amatør hos os i et halvt år. Han gjorde det bare så godt, at vi valgte at lave en aftale i stedet. Det gjorde vi på sidstedagen af januarvinduet i 2024, og nu har vi solgt ham et år senere, hvilket er en sindssyg fortælling.
23-årige Jesper Cornelius har været ungdomsspiller i Randers FC, men blev i en tidlig alder kasseret. Drømmen om fodbold bevarede han, og nu er det ham, der griner af dem, der grinte af ham, når han ikke ville drikke alkohol og feste på grund af fodbolden.
– Heldigvis er der nogle talenter, hvor ilden fortsat brænder i dem, selvom de af den ene eller anden årsag falder igennem. Jesper har fundet sin egen vej og havde stadig drømmen om at leve af at spille fodbold, hvilket nogle måske synes var lidt underligt, når han ikke ville nogle af de samme ting som sine jævnaldrende.
Jesper Cornelius’ vej har vist sig at være en succesfuld en af slagsen, men man kan undre sig over, at andre ikke har fået øje på ham noget før.
– I efteråret 2023 laver han hattrick mod vores reservehold, som spiller i Danmarksserien. Bagefter fortæller Vorups daværende træner Svenne Poulsen, som har en fortid i Hobro (fra 2007-2012, red.), at vi skal tage ham på prøve, fordi han har et fantastisk potentiale. Til prøvetræningen tager han os alle sammen med storm.

Snakken om uslebne diamanter i divisionerne og i det her tilfælde Danmarksserien får interviewet i en mere generel snak om nåleøjet i dansk talentudvikling.
– Der bliver produceret så mange dygtige fodboldspillere, og der er bare ikke plads til, at så mange af dem kan komme igennem nåleøjet på de to øverste niveauer i Danmark. Det er også årsagen til, at der er rigtig mange dygtige fodboldspillere i 2. division, 3. division og Danmarksserien, siger Lars Justesen og tilføjer:
– Det kan lige så godt være en svensker eller serber, som danskerne konkurrerer imod, fordi Nordsjælland, FC Midtjylland, FCK og den slags klubber har så ekstremt dygtige talenter, som bliver købt ind fra hele verden. Derfor bliver det bare svært at komme gennem nåleøjet i den slags miljøer.
I Hobro IK høster man til gengæld frugterne af en strategiændring for fire år siden, hvor truppens gennemsnitsalder blev banket ned, mens man valgte at satse på talent med videresalgspotentiale.
– Vi bliver tilbudt nogle spillere nu via blandt andet agenter, da flere og flere er begyndt at få øjnene op for vores platform. Det er spillere fra en højere hylde, end vi før har været vant til, fordi det er attraktivt for unge spillere at komme hertil, da det er bevist, at man får chancen og sælges videre, hvis man har gjort det godt.
Foruden Jesper Cornelius har Hobro IK solgt spillere som Richmond Gyamfi, Laurs Skjellerup og mange flere de senere år for flotte millionbeløb. Lars Justesen håber på succes for dem alle sammen, og det gælder ikke mindst Lyngbys nye angriber.
– Med den rette plan og en frisk krop, er jeg helt sikker på, at hans kompetencer også kommer i spil i Superligaen, fordi han har teknik, fart og en god afslutningsfod. Han har en god pakke, så der er potentiale til at blive en succes, selvom Lyngby ligger et svært sted. Jeg drømmer jo om, at Jesper kommer til at redde dem, hvilket vil være en endnu vildere historie.
Første skridt mod overlevelse i Superligaen bliver taget den 16. februar, når Lyngby sparker foråret i gang på MCH Arena. Lyngby BK er seks point fra Sønderjyske på den rigtige side af nedrykningsstregen.
Foto: Hobro IK/Dannie Rosenkrantz.
LIVE
LIVE: Er han verdens bedste målmand?
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
Mathias Zanka går viralt
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER