“Vanvittigt” – nu skal dansker spille Superliga

For et år siden spillede Jesper Cornelius Danmarksserie, og nu kan han kalde sig Superliga-spiller. En helt vildt fortælling om angriberen, som Hobro IK så lyset i.



Hvis Jesper Cornelius skal knibe sig selv en ekstra gang i armen, så er der ikke noget at sige til det.

Han kan nemlig kalde sig Superliga-spiller, efter han sent mandag aften skrev under på en aftale med Lyngby BK, hvor han skifter til fra Hobro IK.

Det skifte er i sig selv ikke overraskende med tanke på et stærkt efterår, hvor det er blevet til seks fuldtræffere for angriberen. Men set i lyset af, at han for præcis et år siden spillede i Danmarksserien for Vorup FB, så har han været på regulær himmelflugt.

“Vanvittigt.”

Det er det ene ord, Lars Justesen, teknisk chef i Hobro IK, vil bruge på fortællingen om Jesper Cornelius, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.

Bagefter uddyber han.

– Vi tog ham til prøvetræning for et år siden, hvor han egentlig havde accepteret at være amatør hos os i et halvt år. Han gjorde det bare så godt, at vi valgte at lave en aftale i stedet. Det gjorde vi på sidstedagen af januarvinduet i 2024, og nu har vi solgt ham et år senere, hvilket er en sindssyg fortælling.

23-årige Jesper Cornelius har været ungdomsspiller i Randers FC, men blev i en tidlig alder kasseret. Drømmen om fodbold bevarede han, og nu er det ham, der griner af dem, der grinte af ham, når han ikke ville drikke alkohol og feste på grund af fodbolden.

– Heldigvis er der nogle talenter, hvor ilden fortsat brænder i dem, selvom de af den ene eller anden årsag falder igennem. Jesper har fundet sin egen vej og havde stadig drømmen om at leve af at spille fodbold, hvilket nogle måske synes var lidt underligt, når han ikke ville nogle af de samme ting som sine jævnaldrende.

Jesper Cornelius’ vej har vist sig at være en succesfuld en af slagsen, men man kan undre sig over, at andre ikke har fået øje på ham noget før.

– I efteråret 2023 laver han hattrick mod vores reservehold, som spiller i Danmarksserien. Bagefter fortæller Vorups daværende træner Svenne Poulsen, som har en fortid i Hobro (fra 2007-2012, red.), at vi skal tage ham på prøve, fordi han har et fantastisk potentiale. Til prøvetræningen tager han os alle sammen med storm.

Snakken om uslebne diamanter i divisionerne og i det her tilfælde Danmarksserien får interviewet i en mere generel snak om nåleøjet i dansk talentudvikling.

– Der bliver produceret så mange dygtige fodboldspillere, og der er bare ikke plads til, at så mange af dem kan komme igennem nåleøjet på de to øverste niveauer i Danmark. Det er også årsagen til, at der er rigtig mange dygtige fodboldspillere i 2. division, 3. division og Danmarksserien, siger Lars Justesen og tilføjer:

– Det kan lige så godt være en svensker eller serber, som danskerne konkurrerer imod, fordi Nordsjælland, FC Midtjylland, FCK og den slags klubber har så ekstremt dygtige talenter, som bliver købt ind fra hele verden. Derfor bliver det bare svært at komme gennem nåleøjet i den slags miljøer.

I Hobro IK høster man til gengæld frugterne af en strategiændring for fire år siden, hvor truppens gennemsnitsalder blev banket ned, mens man valgte at satse på talent med videresalgspotentiale.

– Vi bliver tilbudt nogle spillere nu via blandt andet agenter, da flere og flere er begyndt at få øjnene op for vores platform. Det er spillere fra en højere hylde, end vi før har været vant til, fordi det er attraktivt for unge spillere at komme hertil, da det er bevist, at man får chancen og sælges videre, hvis man har gjort det godt.

Foruden Jesper Cornelius har Hobro IK solgt spillere som Richmond Gyamfi, Laurs Skjellerup og mange flere de senere år for flotte millionbeløb. Lars Justesen håber på succes for dem alle sammen, og det gælder ikke mindst Lyngbys nye angriber.

– Med den rette plan og en frisk krop, er jeg helt sikker på, at hans kompetencer også kommer i spil i Superligaen, fordi han har teknik, fart og en god afslutningsfod. Han har en god pakke, så der er potentiale til at blive en succes, selvom Lyngby ligger et svært sted. Jeg drømmer jo om, at Jesper kommer til at redde dem, hvilket vil være en endnu vildere historie.

Første skridt mod overlevelse i Superligaen bliver taget den 16. februar, når Lyngby sparker foråret i gang på MCH Arena. Lyngby BK er seks point fra Sønderjyske på den rigtige side af nedrykningsstregen.

Foto: Hobro IK/Dannie Rosenkrantz.





Superliga-klub henter Kristian Pedersen




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

– En stor beslutning

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Hylder dansk debutant

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Elkjær jubler over Frank

Teemu Pukki dominerer

Mourinho meldes tæt på storklub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Prøvede at lokke Eriksen

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

– Dumdristigt og naivt

Holdt på stor hemmelighed

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Ikke sket i 8 år

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Skidt nyt for Real Madrid

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen