Var det sæsonens mest komiske scoring?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Viborg FF og Sønderjyske.



Viborg FF – Sønderjyske 4-2 (2-0)
1-0 Jean-Manuel Mbom (4.).
2-0 Thomas Jørgensen (43.).
2-1 Lirim Qamili (58., str.)
3-1 Isak Jensen (70., str.)
3-2 Alexander Lyng (75.).
4-2 Charly Nouck (82.).

Kampens bedste:
Viborg
Sikke et indhop fra Charly Nouck! Den tidligere OB’er blev indskiftet i det 64. minut og endte med at få en absolut nøglerolle. Først trak han et straffespark og senere lukkede han kampen med et flot mål solomål, hvor han kælede bolden fladt ind. Sønderjyske kunne slet ikke stoppe Nouck i dag. Det var høj klasse!

Derudover skal Oscar Hedvall også roses. Han lavede en kæmpe fejl, da han spillede bolden lige ud i fødderne på Mads Agger, men Hedvall gjorde fejlen god igen med en stærk redning, og generelt var der igen tale om en overbevisende præstation fra den tidligere FCM’er, der har overtaget pladsen i buret efter Lucas Lunds bytur tidligere på sæsonen. TV-produceren fokuserede flere gange på Lucas Lund ude på bænken, og der er da også tale om en træls situation for det tidligere førstevalg, for det bliver svært at slå Hedvall af.

Sønderjyske
Det var på mange måder paradoksalt, at Sønderjyske var bagud med 2-0 efter første halvleg, for Thomas Nørgaards mandskab var egentlig det bedste hold før pausen, hvor de sad på kampen. Men Mbom scorede et tilfældigt mål, og Duru begik en stor fejl, og så stod den 2-0. Og som TV 2-kommentator Peter Graulund sagde, så formåede Sønderjyske ikke at ‘åbne gavepapiret’ på de gaver, som Viborg forærede dem i første halvleg. Mads Agger var livlig og havde en del afslutninger især i første halvleg, men igen var det Lirim Qamili, der var Sønderjyske vigtigste kort i offensiven med en scoring og en assist.

Kampens værste:
Det var en gigantisk fejl, som nigerianske Ebube Duru lavede kort før pausen, da han kiksede sin tilbagelægning, som Thomas Jørgensen opsnappede og sendte forbi Jakob Busk på flot vis. Den fejl blev dyr for gæsterne, også fordi den kom på det nærmest værste tidspunkt.

Kampens detalje:
Det var måske sæsonens mest komiske scoring i Superligaen, som Jean-Manuel Mbom stod for i første halvleg. Højrebacken stod og kiggede i en helt anden retning ved et hjørnespark, hvorefter bolden ramte ham på lænden og sejlede i mål. Mbom tøvede dog ikke med at fejre scoringen med et kæmpe smil.






Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Snød FC København for keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Klar for FC København

Frankrig – England

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Nu er der nyt om Mads Roerslev



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Smadrer transferrekord

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Dansk klub har lagt hele strategien om

Spanien har et ekstra øje på Messi