Var det sæsonens mest komiske scoring?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Viborg FF og Sønderjyske.



Viborg FF – Sønderjyske 4-2 (2-0)
1-0 Jean-Manuel Mbom (4.).
2-0 Thomas Jørgensen (43.).
2-1 Lirim Qamili (58., str.)
3-1 Isak Jensen (70., str.)
3-2 Alexander Lyng (75.).
4-2 Charly Nouck (82.).

Kampens bedste:
Viborg
Sikke et indhop fra Charly Nouck! Den tidligere OB’er blev indskiftet i det 64. minut og endte med at få en absolut nøglerolle. Først trak han et straffespark og senere lukkede han kampen med et flot mål solomål, hvor han kælede bolden fladt ind. Sønderjyske kunne slet ikke stoppe Nouck i dag. Det var høj klasse!

Derudover skal Oscar Hedvall også roses. Han lavede en kæmpe fejl, da han spillede bolden lige ud i fødderne på Mads Agger, men Hedvall gjorde fejlen god igen med en stærk redning, og generelt var der igen tale om en overbevisende præstation fra den tidligere FCM’er, der har overtaget pladsen i buret efter Lucas Lunds bytur tidligere på sæsonen. TV-produceren fokuserede flere gange på Lucas Lund ude på bænken, og der er da også tale om en træls situation for det tidligere førstevalg, for det bliver svært at slå Hedvall af.

Sønderjyske
Det var på mange måder paradoksalt, at Sønderjyske var bagud med 2-0 efter første halvleg, for Thomas Nørgaards mandskab var egentlig det bedste hold før pausen, hvor de sad på kampen. Men Mbom scorede et tilfældigt mål, og Duru begik en stor fejl, og så stod den 2-0. Og som TV 2-kommentator Peter Graulund sagde, så formåede Sønderjyske ikke at ‘åbne gavepapiret’ på de gaver, som Viborg forærede dem i første halvleg. Mads Agger var livlig og havde en del afslutninger især i første halvleg, men igen var det Lirim Qamili, der var Sønderjyske vigtigste kort i offensiven med en scoring og en assist.

Kampens værste:
Det var en gigantisk fejl, som nigerianske Ebube Duru lavede kort før pausen, da han kiksede sin tilbagelægning, som Thomas Jørgensen opsnappede og sendte forbi Jakob Busk på flot vis. Den fejl blev dyr for gæsterne, også fordi den kom på det nærmest værste tidspunkt.

Kampens detalje:
Det var måske sæsonens mest komiske scoring i Superligaen, som Jean-Manuel Mbom stod for i første halvleg. Højrebacken stod og kiggede i en helt anden retning ved et hjørnespark, hvorefter bolden ramte ham på lænden og sejlede i mål. Mbom tøvede dog ikke med at fejre scoringen med et kæmpe smil.





LIVE

TransferLIVE: Ajax-cheftræner færdig

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Her er FC Midtjyllands vej i Europa



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Sunderland jagter dansk guldfugl

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

I dialog med Steve Cooper

Argentina – Østrig

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Saudi-Arabien

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen