Theo Sander har levet under et vist pres, siden han var i starten af sine teenageår.
Allerede dengang blev han udskreget som det største målmandstalent i Danmark. Den 8. januar fylder han 20 og træder officielt ud af teenageårene, så det er nu, at Theo Sander skal vise, at han kan stå distancen. Han har taget det første skridt ved at erobre pladsen som førstemålmand i FC København fra Nathan Trott.
Men hvem er han, den talentfulde nordjyde, der debuterede i Superligaen i en opsigtsvækkende ung alder som bare 17-årig?
– Theo var en lidt indelukket ung mand, men samtidig var han meget bevidst om, hvad han kunne, og hvad han ikke var så god til. Hvis der er noget, jeg vil sige kendetegner Theo, så er det, at han har noget mellem ørerne, fortæller Kim Leth Andersen.
Han var cheftræner for AaB’s U19-hold, da Theo Sander var en del af truppen, og han er dermed én af de første trænere, der stiftede bekendtskab med den unge målmand.
– Han skulle især lære, at det er en del af spillet at begå fejl. Han kunne være meget hård ved sig selv, hvis han begik en fejl, men det er mit indtryk, at han i højere grad skyder brystet frem nu og accepterer, at man af og til fejler, lyder det fra Kim Leth Andersen.
Kevin Stuhr-Ellegaard blev hentet til AaB som en slags afløser for Theo Sander i maj 2022. Sander skulle til U17-EM, og så var der brug for en backup for Jacob Rinne. Stuhr-Ellegaard nåede aldrig at træne med Theo Sander, men alligevel har deres veje krydset hinanden. Da Sander debuterede i Superligaen, var det med Kevin Stuhr-Ellegaard som kommentator for Discovery.
Den unge AaB-målmand lavede en stor fejl i sin debut mod Randers FC, men alligevel rankede han ryggen og stillede sig op foran de ventende mikrofoner efterfølgende.
I det øjeblik fik han Kevin Stuhr-Ellegaards respekt.
– Det er lige nøjagtig derfor, jeg mener, at han er en god dreng. Han forstår mekanismerne. Når det går dårligt, stiller man op og tager nogle slag. Når det går godt, stiller man op og tager rosen, lyder det fra den nu pensionerede målmand.

Storklubberne stod i kø
Da Theo Sander var 15 år, var han regnet som ét af de største målmandstalenter i Europa. Han var til prøvetræning i Juventus, og der var interesse fra et hav af andre klubber – ifølge Tipsbladets oplysninger var Lyon også inde i billedet.
– Men det pårvirkede ham ikke så meget, at der var så stor interesse for ham fra mange storklubber. Det steg ham aldrig til hovedet. På det punkt var det måske meget godt, at han er fra Nordjylland, konstaterer Kim Leth Andersen.
Theo Sander endte dog hverken i Juventus, Lyon eller en anden storklub ude i Europa. I sommeren 2023 skiftede han AaB ud med FC København for et beløb i omegnen af syv millioner kroner.
– Jeg var overrasket over, at han valgte at tage til FC København. Jeg tænkte, at han skulle blive i AaB og få en masse erfaring på førsteholdet. Jeg var usikker på, om han ville få chancen i FCK, men indtil videre ser det ud til at være et godt valg, lyder det fra Leth Andersen.
Ny førstekeeper i FCK
I løbet af efterårssæsonen har Theo Sander formået at vippe Nathan Trott af pinden, så nu er det ham, der står med serveretten. De første par kampe har budt på en række flotte redninger, men også nogle store fejl – ikke mindst mod Dinamo Minsk i Conference League, hvor han kostede et mål.
– Man får ikke bare pladsen i FCK, hvis du ikke har trænet godt. Man skal også huske, at Theo var skadet i syv måneder. I den tid, han har været der og været skadesfri, må han have vist meget, også fordi Jacob Neestrup tror på ham nu. Han må have vist en masse til træning. Nathan har jo ikke været en katastrofe, så andenmålmanden skal have trænet virkelig godt for at lave det skifte. Jeg synes også, at han har vist niveauet i FCK. I kampen mod AGF hiver han jo en masse klasseredninger frem, siger Kevin Stuhr-Ellegaard, der ikke lægger skjul på sin begejstring for Theo Sander.
– Det er virkelig en ung og lovende målmand, og jeg får samme vibe som med Mads Hermansen. Man tør satse på en ung keeper i stedet for at købe en gammel og rutineret keeper. I Brøndby satsede de på Mads, og han greb chancen. Man gav ham plads til at udvikle sig, selvom der var nogle fejl i starten, og se hvor han er i dag. Det er det samme, Theo Sander står for. Han kan tage fuldstændig samme rejse.
I Jylland følger Kim Leth Andersen spændt med i, hvordan det Theo Sander håndterer situationen i FC København.
– Nu har han fået chancen, og så handler det for Theo om at være god hver weekend. Der er et enormt pres, når man er målmand i en storklub som FCK. Hvis han laver en fejl, kan det koste 50-100 millioner kroner, og det er et kæmpe pres, som han skal være i stand til at håndtere, men jeg er også sikker på, at FCK er gode til at tage hånd om ham.

Kurs mod stjernehimlen?
Lige nu står Theo Sander på mange måder ved en skillevej.
Brænder han for alvor igennem i FC København, er vejen banet til stjernehimlen. Står han ikke distancen, skal der nok skrives et helt andet kapitel.
Kevin Stuhr-Ellegaard og Kim Leth Andersen tror på den unge målmand.
– Jeg synes, han har et kæmpe potentiale. Han har noget af det allervigtigste for en keeper, og det er en aura og ro i sit målmandsspil. Han er også kun 19 år, skal vi huske, og han har stået over 20 kampe i Superligaen, og han har allerede en masse erfaring med at skulle performe, når det gælder.
– Det er kun Theo, der bestemmer, hvor stort potentialet er. Det kommer an på det hold, han sætter omkring ham med gode mennesker og trænere og hans ærgerrighed. Han har den her aura og ro, når han står på mål, og han hviler i sig selv. Mads Hermansen er 24 år og brager jo derudaf, og så kan man sige, at vi har en på 19 i FC København, og han skal bare have lov at blive ved med at udvikle sig, og så skal hans tid komme. Han har det vigtigste, og det er det her mindset og den her aura. Det er ikke noget, man kan træne – det er noget, man har, siger Kevin Stuhr-Ellegaard.
Kim Leth Andersen stemmer i.
– Jeg har helt fra start sagt, at ham der, han bliver god. Og jeg tror også, han kommer til at stå i Parken i en landsholdstrøje en dag i fremtiden.
Foreløbig står han i Parken i en FCK-trøje – måske med kurs mod noget større.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
‘Det er dramatisk!’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW