Er glasset halvt fyldt, eller er det halvt tomt?
I Brøndby IF glæder man sig naturligt nok over spillet og de tre point mod FC Midtjylland, der har sendt klubben i top seks, og i FC Midtjylland ærgrer man sig over spillet og nederlaget.
Begge dele kan naturligvis være sande på samme tid, men hvad er egentlig mest korrekt – var Brøndby gode eller FCM dårlige?
Stig Tøfting, Tipsbladets fodboldkommentator, er ikke i tvivl.
– Brøndby spiller godt, og det synes jeg faktisk også, at FC Midtjylland gør i anden halvleg. De formår at presse Brøndby tilbage. Skudstatistikken sagde 22 mod 7 i Midtjyllands favør. Jeg sad i anden halvleg med en fornemmelse af, at Midtjylland ville score. Marginalerne var mod Midtjylland og med Brøndby. Midtjylland ramte jo også stangen, siger Stig Tøfting.
Stig Tøfting køber ikke helt en påstand om, at FC Midtjylland var så dårlig i presspillet, at tingene blev gjort let for Brøndby IF.
– Brøndby var vildt skarpe på bolden i første halvleg, og de spillede sig ud af førstepresset, fordi de spillede klogt – de turde kombinere omkring eget felt. De spillede ind centralt og brugte også kanterne. De formåede at spille op gennem kæderne, og det var noget helt andet end det, man så under Niels Frederiksen.
– Her så man ofte et hold, der havde svært ved at spille sig ud af et højt pres, og som var gode til at pakke sig og spille på omstillinger. Brøndby var ikke gode til at holde i kuglen, men det er de nu, siger Stig Tøfting.
I sidste uge imponerede Jesper Sørensens mandskab Stig Tøfting, da man spillede positivt og angrebsøgende fodbold i sejren på 5-2 over AC Horsens. Og "Tøffe" er fortsat imponeret – ikke mindst af BIF's scoring, som kom efter et fremragende opspil med 10 afleveringer i streg afsluttet med et tap in af Ohi Omoijuanfo.
– Også Jonas Lössl stod og sagde, at Brøndby IF var det bedste hold. Og det skal man have med i ligningen. når man taler om FC Midtjyllands præstation. Man kan godt være negativ, men Brøndby gjorde det godt.
Foto: Getty Images
Skal FC Midtjylland spille mere primitivt?
Klubben fra Ikast og Herning er for en stund drevet ud af top seks, men med tre kampe igen har de alle muligheder for at komme med i det sjove slutspil. Og det tror Stig Tøfting også, at de kommer.
Men FCM havde det altså svært i en stor del af kampen mod Brøndby IF.
Det var faktisk først, da det blev lidt mere desperat i anden halvleg, og man kastede alt over bord, at holdet begyndte at blive farlig og volde Mads Hermansen problemer.
Tættest på kom Oliver Sørensen, der på en afslutning efter en retur i feltet skød på stolpen.
– Når man er bagud 0-1, skal man vel også spille lidt mere primitivt. De spillede flere bolde i feltet, og man bliver tit farlig, når man bringer bolden ind i et farligt område.
– At spille på kryds og tværs i egne rækker, det bliver man ikke farlig af.
– For nylig dækkede jeg Manchester City, der spillede på kryds og tværs mod Leipzig og nærmest ikke gad gå på mål. Så så man dem mod Bournemouth, hvor de spillede efter mål og var farlige. Det er klart sjovere og mere interessant at se. Det samme med FCM.
– Jeg er ikke tilhænger af fodbold, hvor der ikke spilles efter at score mål!
Tipsbladets kommentator indikerer også, at FCM skal forsøge at spille en tand mere direkte fremadrettet. Det er i hvert fald sådan, at man husker "ulvene".
– Hvis Midtjylland skal have et aftryk, skal det være et hold, der spiller direkte. Er det ikke det, man tænker med Midtjylland?, lyder det afslutningsvis fra Stig Tøfting.
Brøndby IF har Lyngby Boldklub næste gang på udebane, mens FC Midtjylland gæster AaB.
Tøffes top:
Brøndby IF. Det var en stor skalp at tage til Midtjylland og vinde kampen. Der er nok flere, der tror på, at Brøndby kommer i top seks nu. De har 27 point nu og mangler at møde Lyngby, Silkeborg og Nordsjælland. De står godt. Men det er også sådan i Superligaen, at leverer man ikke, skal man være lykkelig bare for at få et point.
Tøffes flop:
AC Horsens. De har haft en stærk hjemmebane og havde inden nederlaget til Viborg bare tabt én kamp på hjemmebane. Det var en våd klud i ansigtet på dem – de var bagud 0-3 efter 18 minutter!

TransferLIVE: Klubber sværmer om dansk stortalent

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Lover transfers

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Aflyser sommerferien

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Forhandler om Yussuf Poulsen

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Av! Taber stort på dansker

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

FCK-stjerne i klubskifte?

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Afslører – i dialog med danske klubber

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

Nu kan de hentes gratis

Mads Hermansen til topklub?

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Iberisk derby med få mål

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

OB henter Rasmus Falk i FC København

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Dansker i stort Premier League-skifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Norge udnytter hullerne i schweizerosten