Var i back-helvede: FCM-profiler tilbage i træning

FC Midtjylland har i denne uge flere folk tilbage på træningsbanen efter skader.



IKAST (Tipsbladet): FC Midtjyllands Superliga-trup, cheftræner Thomas Thomasberg, klubbens ledelse og spillerne selv må undervejs i juli og august have tænkt tanken, om venstre back-positionen var en smule forhekset.

Først gik brasilianske Paulinho i stykker, hvilket var svært dårlig timing for både klubben, der måtte undvære den dobbelte DM-vinder og truppens nok mest komplette mand på positionen, mens den populære brasilianer kunne glemme alt om det sommer-skifte, han og baglandet med klubbens velsignelse jagtede.

Derefter røg også unge Victor Bak med en drilsk skade, og nyindkøbet Christian Sørensen, der blev hentet som direkte konsekvens af skaderne, gik minsandten også i stykker i sin blot anden kamp.

Den hårdt kæmpende brasilianer Juninho, der derefter var fjerde mand på pladsen, slog sig endda også i en Superliga-kamp og måtte kæmpe hårdt for fysisk at holde til at spille et stykke ind i 2. halvlege af FCM's Champions League-kvalifikationskampe.

Sjældent har man set lignende uheld på en så specifik position på samme tid, hvilket var særdeles skidt timing for FC Midtjylland, der efter to tætte kampe måtte bøje sig for Slovan Bratislava i slutfasen af returkampen i Slovakiet for to uger siden.

Men nu lysner det for FC Midtjylland.

Til tirsdagens træning kunne Tipsbladets udsendte observere Christian Sørensen løbetræne og lave øvelser med bold alene med en træner, mens den nyindkøbte back er iført en beskyttende slynge.

Sørensen bliver ikke klar til lørdagens kamp mod eksklubben FC København, men tirsdag var også Paulinho og Victor Bak tilbage på træningsbanen.

Bak stoppede træningen nogle minutter før holdkammeraterne, mens brasilianske Paulinho deltog indtil træningens afslutning og var med i spiløvelserne med holdkammeraterne.

Efter længere tids pauser skal der dog givetvis en del til, før spillere efter lange skadesfravær vender tilbage i kamp i et topopgør som det mod FC København.

Også brasilianske Marrony træner i noget omfang med igen efter et års skadespause oven på en ekstremt alvorlig knæskade.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Klar besked om AGF




LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

AGF i Europa: De venter i næste runde

Franco Baresi er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘En trøstepræmie af en turnering’

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Er de også færdige i OB?

De vil have Jelert

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Hvor er I vilde, AGF!

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe