Var i back-helvede: FCM-profiler tilbage i træning

FC Midtjylland har i denne uge flere folk tilbage på træningsbanen efter skader.



IKAST (Tipsbladet): FC Midtjyllands Superliga-trup, cheftræner Thomas Thomasberg, klubbens ledelse og spillerne selv må undervejs i juli og august have tænkt tanken, om venstre back-positionen var en smule forhekset.

Først gik brasilianske Paulinho i stykker, hvilket var svært dårlig timing for både klubben, der måtte undvære den dobbelte DM-vinder og truppens nok mest komplette mand på positionen, mens den populære brasilianer kunne glemme alt om det sommer-skifte, han og baglandet med klubbens velsignelse jagtede.

Derefter røg også unge Victor Bak med en drilsk skade, og nyindkøbet Christian Sørensen, der blev hentet som direkte konsekvens af skaderne, gik minsandten også i stykker i sin blot anden kamp.

Den hårdt kæmpende brasilianer Juninho, der derefter var fjerde mand på pladsen, slog sig endda også i en Superliga-kamp og måtte kæmpe hårdt for fysisk at holde til at spille et stykke ind i 2. halvlege af FCM's Champions League-kvalifikationskampe.

Sjældent har man set lignende uheld på en så specifik position på samme tid, hvilket var særdeles skidt timing for FC Midtjylland, der efter to tætte kampe måtte bøje sig for Slovan Bratislava i slutfasen af returkampen i Slovakiet for to uger siden.

Men nu lysner det for FC Midtjylland.

Til tirsdagens træning kunne Tipsbladets udsendte observere Christian Sørensen løbetræne og lave øvelser med bold alene med en træner, mens den nyindkøbte back er iført en beskyttende slynge.

Sørensen bliver ikke klar til lørdagens kamp mod eksklubben FC København, men tirsdag var også Paulinho og Victor Bak tilbage på træningsbanen.

Bak stoppede træningen nogle minutter før holdkammeraterne, mens brasilianske Paulinho deltog indtil træningens afslutning og var med i spiløvelserne med holdkammeraterne.

Efter længere tids pauser skal der dog givetvis en del til, før spillere efter lange skadesfravær vender tilbage i kamp i et topopgør som det mod FC København.

Også brasilianske Marrony træner i noget omfang med igen efter et års skadespause oven på en ekstremt alvorlig knæskade.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Jordan – Argentina

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. henter stjerne

Algeriet – Østrig