Var i back-helvede: FCM-profiler tilbage i træning

FC Midtjylland har i denne uge flere folk tilbage på træningsbanen efter skader.



IKAST (Tipsbladet): FC Midtjyllands Superliga-trup, cheftræner Thomas Thomasberg, klubbens ledelse og spillerne selv må undervejs i juli og august have tænkt tanken, om venstre back-positionen var en smule forhekset.

Først gik brasilianske Paulinho i stykker, hvilket var svært dårlig timing for både klubben, der måtte undvære den dobbelte DM-vinder og truppens nok mest komplette mand på positionen, mens den populære brasilianer kunne glemme alt om det sommer-skifte, han og baglandet med klubbens velsignelse jagtede.

Derefter røg også unge Victor Bak med en drilsk skade, og nyindkøbet Christian Sørensen, der blev hentet som direkte konsekvens af skaderne, gik minsandten også i stykker i sin blot anden kamp.

Den hårdt kæmpende brasilianer Juninho, der derefter var fjerde mand på pladsen, slog sig endda også i en Superliga-kamp og måtte kæmpe hårdt for fysisk at holde til at spille et stykke ind i 2. halvlege af FCM's Champions League-kvalifikationskampe.

Sjældent har man set lignende uheld på en så specifik position på samme tid, hvilket var særdeles skidt timing for FC Midtjylland, der efter to tætte kampe måtte bøje sig for Slovan Bratislava i slutfasen af returkampen i Slovakiet for to uger siden.

Men nu lysner det for FC Midtjylland.

Til tirsdagens træning kunne Tipsbladets udsendte observere Christian Sørensen løbetræne og lave øvelser med bold alene med en træner, mens den nyindkøbte back er iført en beskyttende slynge.

Sørensen bliver ikke klar til lørdagens kamp mod eksklubben FC København, men tirsdag var også Paulinho og Victor Bak tilbage på træningsbanen.

Bak stoppede træningen nogle minutter før holdkammeraterne, mens brasilianske Paulinho deltog indtil træningens afslutning og var med i spiløvelserne med holdkammeraterne.

Efter længere tids pauser skal der dog givetvis en del til, før spillere efter lange skadesfravær vender tilbage i kamp i et topopgør som det mod FC København.

Også brasilianske Marrony træner i noget omfang med igen efter et års skadespause oven på en ekstremt alvorlig knæskade.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Medie: FC København jagter Michael Parker



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

De 10 største stjerner, der misser VM

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Superliga-træner tilknytter agent