Var i back-helvede: FCM-profiler tilbage i træning

FC Midtjylland har i denne uge flere folk tilbage på træningsbanen efter skader.



IKAST (Tipsbladet): FC Midtjyllands Superliga-trup, cheftræner Thomas Thomasberg, klubbens ledelse og spillerne selv må undervejs i juli og august have tænkt tanken, om venstre back-positionen var en smule forhekset.

Først gik brasilianske Paulinho i stykker, hvilket var svært dårlig timing for både klubben, der måtte undvære den dobbelte DM-vinder og truppens nok mest komplette mand på positionen, mens den populære brasilianer kunne glemme alt om det sommer-skifte, han og baglandet med klubbens velsignelse jagtede.

Derefter røg også unge Victor Bak med en drilsk skade, og nyindkøbet Christian Sørensen, der blev hentet som direkte konsekvens af skaderne, gik minsandten også i stykker i sin blot anden kamp.

Den hårdt kæmpende brasilianer Juninho, der derefter var fjerde mand på pladsen, slog sig endda også i en Superliga-kamp og måtte kæmpe hårdt for fysisk at holde til at spille et stykke ind i 2. halvlege af FCM's Champions League-kvalifikationskampe.

Sjældent har man set lignende uheld på en så specifik position på samme tid, hvilket var særdeles skidt timing for FC Midtjylland, der efter to tætte kampe måtte bøje sig for Slovan Bratislava i slutfasen af returkampen i Slovakiet for to uger siden.

Men nu lysner det for FC Midtjylland.

Til tirsdagens træning kunne Tipsbladets udsendte observere Christian Sørensen løbetræne og lave øvelser med bold alene med en træner, mens den nyindkøbte back er iført en beskyttende slynge.

Sørensen bliver ikke klar til lørdagens kamp mod eksklubben FC København, men tirsdag var også Paulinho og Victor Bak tilbage på træningsbanen.

Bak stoppede træningen nogle minutter før holdkammeraterne, mens brasilianske Paulinho deltog indtil træningens afslutning og var med i spiløvelserne med holdkammeraterne.

Efter længere tids pauser skal der dog givetvis en del til, før spillere efter lange skadesfravær vender tilbage i kamp i et topopgør som det mod FC København.

Også brasilianske Marrony træner i noget omfang med igen efter et års skadespause oven på en ekstremt alvorlig knæskade.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Jonas Wind er i København

– Det har man nok aldrig set før

Griner af AaB-rygte

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Froholdt får kæmpe hæder

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Dybt skuffet og trist

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Han erstatter Bo Henriksen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Patrick Da Silva idømt fængsel

Frank reddet i døende sekunder

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM