IKAST (Tipsbladet): FC Midtjyllands Superliga-trup, cheftræner Thomas Thomasberg, klubbens ledelse og spillerne selv må undervejs i juli og august have tænkt tanken, om venstre back-positionen var en smule forhekset.
Først gik brasilianske Paulinho i stykker, hvilket var svært dårlig timing for både klubben, der måtte undvære den dobbelte DM-vinder og truppens nok mest komplette mand på positionen, mens den populære brasilianer kunne glemme alt om det sommer-skifte, han og baglandet med klubbens velsignelse jagtede.
Derefter røg også unge Victor Bak med en drilsk skade, og nyindkøbet Christian Sørensen, der blev hentet som direkte konsekvens af skaderne, gik minsandten også i stykker i sin blot anden kamp.
Den hårdt kæmpende brasilianer Juninho, der derefter var fjerde mand på pladsen, slog sig endda også i en Superliga-kamp og måtte kæmpe hårdt for fysisk at holde til at spille et stykke ind i 2. halvlege af FCM's Champions League-kvalifikationskampe.
Sjældent har man set lignende uheld på en så specifik position på samme tid, hvilket var særdeles skidt timing for FC Midtjylland, der efter to tætte kampe måtte bøje sig for Slovan Bratislava i slutfasen af returkampen i Slovakiet for to uger siden.
Men nu lysner det for FC Midtjylland.
Til tirsdagens træning kunne Tipsbladets udsendte observere Christian Sørensen løbetræne og lave øvelser med bold alene med en træner, mens den nyindkøbte back er iført en beskyttende slynge.
Sørensen bliver ikke klar til lørdagens kamp mod eksklubben FC København, men tirsdag var også Paulinho og Victor Bak tilbage på træningsbanen.
Bak stoppede træningen nogle minutter før holdkammeraterne, mens brasilianske Paulinho deltog indtil træningens afslutning og var med i spiløvelserne med holdkammeraterne.
Efter længere tids pauser skal der dog givetvis en del til, før spillere efter lange skadesfravær vender tilbage i kamp i et topopgør som det mod FC København.
Også brasilianske Marrony træner i noget omfang med igen efter et års skadespause oven på en ekstremt alvorlig knæskade.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Eksperter raser: Hvad med Messi?
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED