Brøndby Stadion(Tipsbladet)
Frederik Alves har kæmpet sig tilbage i Brøndbys startopstilling, efter at have været gennem et skadesplaget forår, hvor det ikke blev til nogen kampe i Superligaen.
Pausen har været hård for den tidligere West Ham- og Silkeborgspiller, der for alvor bed sig fast i Brøndbys startopstilling i starten af sidste sæson.
– Det har været frustrerende, men det er noget jeg har lagt bag mig nu. Lige nu er jeg heldigvis et andet sted, hvor jeg kun fokusere på fremtiden.
Den 24-årige stopper har spillet to kampe i den nye Superliga sæson, hvor han er startet inde, begge de gange han har været i spil for Brøndby i ligaen. Her har Alves indfundet sig i rollen som den centrale spiller i Brøndbys 3-backkæde.
– Jeg prøver at gøre mit bedste uanset, hvor jeg spiller henne.
En af årsagerne til, at Alves har indfundet sig fint som den centrale stopper i Brøndby, skyldes muligvis den træning han fik tidligere i sin karriere.
– Jeg opfatter mig som en rolig spiller generelt, jeg tror, at jeg har fået det fra Silkeborg tiden, hvor man gerne vil spille fodbold og ikke lader sig stresse af noget pres.
Stor milepæl på vej
I en ung alder tog Frederik Alves til Brasillien for at prøve sig af som fodboldspiller, hvor han spillede for Cortibas ungdomshold. Turen blev ingen succes, så det er for Frederik Alves vildt, at han snart runder 50 kampe for Brøndby IF.
– Da jeg var på vej hjem fra Brasilien, der havde jeg nok været klar til at stoppe med at spille fodbold.
– Det betyder meget for mig. Nu har jeg også selv set på, hvor tæt jeg er på 50 kampe. Det betyder meget for mig, at kunne spille 50 kampe for den her klub, som betyder meget for mig og min familie.
Frederik Alves har spillet 47 kampe for Brøndby IF, derfor kan han d. 15 september runde 50 kampe for klubben, når de hjemme på Brøndby Stadion tager mod Sønderjyske.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT