Brøndby Stadion(Tipsbladet)
Frederik Alves har kæmpet sig tilbage i Brøndbys startopstilling, efter at have været gennem et skadesplaget forår, hvor det ikke blev til nogen kampe i Superligaen.
Pausen har været hård for den tidligere West Ham- og Silkeborgspiller, der for alvor bed sig fast i Brøndbys startopstilling i starten af sidste sæson.
– Det har været frustrerende, men det er noget jeg har lagt bag mig nu. Lige nu er jeg heldigvis et andet sted, hvor jeg kun fokusere på fremtiden.
Den 24-årige stopper har spillet to kampe i den nye Superliga sæson, hvor han er startet inde, begge de gange han har været i spil for Brøndby i ligaen. Her har Alves indfundet sig i rollen som den centrale spiller i Brøndbys 3-backkæde.
– Jeg prøver at gøre mit bedste uanset, hvor jeg spiller henne.
En af årsagerne til, at Alves har indfundet sig fint som den centrale stopper i Brøndby, skyldes muligvis den træning han fik tidligere i sin karriere.
– Jeg opfatter mig som en rolig spiller generelt, jeg tror, at jeg har fået det fra Silkeborg tiden, hvor man gerne vil spille fodbold og ikke lader sig stresse af noget pres.
Stor milepæl på vej
I en ung alder tog Frederik Alves til Brasillien for at prøve sig af som fodboldspiller, hvor han spillede for Cortibas ungdomshold. Turen blev ingen succes, så det er for Frederik Alves vildt, at han snart runder 50 kampe for Brøndby IF.
– Da jeg var på vej hjem fra Brasilien, der havde jeg nok været klar til at stoppe med at spille fodbold.
– Det betyder meget for mig. Nu har jeg også selv set på, hvor tæt jeg er på 50 kampe. Det betyder meget for mig, at kunne spille 50 kampe for den her klub, som betyder meget for mig og min familie.
Frederik Alves har spillet 47 kampe for Brøndby IF, derfor kan han d. 15 september runde 50 kampe for klubben, når de hjemme på Brøndby Stadion tager mod Sønderjyske.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tunesien – Holland
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
Skylder FC København penge – straffes hårdt
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
OPTAKT
Schweiz – Canada
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber