Brøndby Stadion(Tipsbladet)
Frederik Alves har kæmpet sig tilbage i Brøndbys startopstilling, efter at have været gennem et skadesplaget forår, hvor det ikke blev til nogen kampe i Superligaen.
Pausen har været hård for den tidligere West Ham- og Silkeborgspiller, der for alvor bed sig fast i Brøndbys startopstilling i starten af sidste sæson.
– Det har været frustrerende, men det er noget jeg har lagt bag mig nu. Lige nu er jeg heldigvis et andet sted, hvor jeg kun fokusere på fremtiden.
Den 24-årige stopper har spillet to kampe i den nye Superliga sæson, hvor han er startet inde, begge de gange han har været i spil for Brøndby i ligaen. Her har Alves indfundet sig i rollen som den centrale spiller i Brøndbys 3-backkæde.
– Jeg prøver at gøre mit bedste uanset, hvor jeg spiller henne.
En af årsagerne til, at Alves har indfundet sig fint som den centrale stopper i Brøndby, skyldes muligvis den træning han fik tidligere i sin karriere.
– Jeg opfatter mig som en rolig spiller generelt, jeg tror, at jeg har fået det fra Silkeborg tiden, hvor man gerne vil spille fodbold og ikke lader sig stresse af noget pres.
Stor milepæl på vej
I en ung alder tog Frederik Alves til Brasillien for at prøve sig af som fodboldspiller, hvor han spillede for Cortibas ungdomshold. Turen blev ingen succes, så det er for Frederik Alves vildt, at han snart runder 50 kampe for Brøndby IF.
– Da jeg var på vej hjem fra Brasilien, der havde jeg nok været klar til at stoppe med at spille fodbold.
– Det betyder meget for mig. Nu har jeg også selv set på, hvor tæt jeg er på 50 kampe. Det betyder meget for mig, at kunne spille 50 kampe for den her klub, som betyder meget for mig og min familie.
Frederik Alves har spillet 47 kampe for Brøndby IF, derfor kan han d. 15 september runde 50 kampe for klubben, når de hjemme på Brøndby Stadion tager mod Sønderjyske.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER