Brøndby Stadion(Tipsbladet)
Frederik Alves har kæmpet sig tilbage i Brøndbys startopstilling, efter at have været gennem et skadesplaget forår, hvor det ikke blev til nogen kampe i Superligaen.
Pausen har været hård for den tidligere West Ham- og Silkeborgspiller, der for alvor bed sig fast i Brøndbys startopstilling i starten af sidste sæson.
– Det har været frustrerende, men det er noget jeg har lagt bag mig nu. Lige nu er jeg heldigvis et andet sted, hvor jeg kun fokusere på fremtiden.
Den 24-årige stopper har spillet to kampe i den nye Superliga sæson, hvor han er startet inde, begge de gange han har været i spil for Brøndby i ligaen. Her har Alves indfundet sig i rollen som den centrale spiller i Brøndbys 3-backkæde.
– Jeg prøver at gøre mit bedste uanset, hvor jeg spiller henne.
En af årsagerne til, at Alves har indfundet sig fint som den centrale stopper i Brøndby, skyldes muligvis den træning han fik tidligere i sin karriere.
– Jeg opfatter mig som en rolig spiller generelt, jeg tror, at jeg har fået det fra Silkeborg tiden, hvor man gerne vil spille fodbold og ikke lader sig stresse af noget pres.
Stor milepæl på vej
I en ung alder tog Frederik Alves til Brasillien for at prøve sig af som fodboldspiller, hvor han spillede for Cortibas ungdomshold. Turen blev ingen succes, så det er for Frederik Alves vildt, at han snart runder 50 kampe for Brøndby IF.
– Da jeg var på vej hjem fra Brasilien, der havde jeg nok været klar til at stoppe med at spille fodbold.
– Det betyder meget for mig. Nu har jeg også selv set på, hvor tæt jeg er på 50 kampe. Det betyder meget for mig, at kunne spille 50 kampe for den her klub, som betyder meget for mig og min familie.
Frederik Alves har spillet 47 kampe for Brøndby IF, derfor kan han d. 15 september runde 50 kampe for klubben, når de hjemme på Brøndby Stadion tager mod Sønderjyske.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
Her er Tunesiens nye VM-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Uruguay slider sig til uafgjort
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
OPTAKT