– Var klar til at stoppe med at spille fodbold

Frederik Alves er for alvor tilbage for Brøndby IF, hvor han snart kan se frem til at blive jubilar.



Brøndby Stadion(Tipsbladet)
Frederik Alves har kæmpet sig tilbage i Brøndbys startopstilling, efter at have været gennem et skadesplaget forår, hvor det ikke blev til nogen kampe i Superligaen.
Pausen har været hård for den tidligere West Ham- og Silkeborgspiller, der for alvor bed sig fast i Brøndbys startopstilling i starten af sidste sæson.

– Det har været frustrerende, men det er noget jeg har lagt bag mig nu. Lige nu er jeg heldigvis et andet sted, hvor jeg kun fokusere på fremtiden.

Den 24-årige stopper har spillet to kampe i den nye Superliga sæson, hvor han er startet inde, begge de gange han har været i spil for Brøndby i ligaen. Her har Alves indfundet sig i rollen som den centrale spiller i Brøndbys 3-backkæde. 

– Jeg prøver at gøre mit bedste uanset, hvor jeg spiller henne.

En af årsagerne til, at Alves har indfundet sig fint som den centrale stopper i Brøndby, skyldes muligvis den træning han fik tidligere i sin karriere.

– Jeg opfatter mig som en rolig spiller generelt, jeg tror, at jeg har fået det fra Silkeborg tiden, hvor man gerne vil spille fodbold og ikke lader sig stresse af noget pres.

Stor milepæl på vej

I en ung alder tog Frederik Alves til Brasillien for at prøve sig af som fodboldspiller, hvor han spillede for Cortibas ungdomshold. Turen blev ingen succes, så det er for Frederik Alves vildt, at han snart runder 50 kampe for Brøndby IF.

– Da jeg var på vej hjem fra Brasilien, der havde jeg nok været klar til at stoppe med at spille fodbold.

– Det betyder meget for mig. Nu har jeg også selv set på, hvor tæt jeg er på 50 kampe. Det betyder meget for mig, at kunne spille 50 kampe for den her klub, som betyder meget for mig og min familie.

Frederik Alves har spillet 47 kampe for Brøndby IF, derfor kan han d. 15 september runde 50 kampe for klubben, når de hjemme på Brøndby Stadion tager mod Sønderjyske.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Matcher Wilczek på vild liste


– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Neestrup: Snoren er kortere her

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini

Revser FCK-profiler: ‘De er sjuskede’

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Tadej Pogacar får superhjælper

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

Godt nyt for FCK

Overvejede at sige op

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’

– Han får en stor stemme i FC København

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Danskere får bronze på efterbevilling

OB – Brøndby IF

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

I svime over dansker

‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’

Thomas Frank og Tottenham vinder stort

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

Dame N’Doye bliver cheftræner

Skuffer fælt igen!

Fire på stribe for Hjulmand

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Bejler til Mads P.: ‘Min drømmerytter’

Eriksen med stor hyldest

Bizar De Bruyne-sekvens

FC Midtjylland buldrer videre med storsejr

De kommer til at have mareridt i nat

Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

– Ingen har pengene til at friste mig

Få mål i Moreira

‘Det blev et hundeslagsmål’

Roony tabte sit første El Clásico

Dansk stjerne vinder finale

Randers FC og Sønderjyske deler

Arsenal nyt førerhold i Premier League

Vejle-krisen fortsætter

Melder ud om Daramy

FC København – Viborg FF

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

– Hvis det øjeblik kommer, stopper jeg