Brøndby Stadion(Tipsbladet)
Frederik Alves har kæmpet sig tilbage i Brøndbys startopstilling, efter at have været gennem et skadesplaget forår, hvor det ikke blev til nogen kampe i Superligaen.
Pausen har været hård for den tidligere West Ham- og Silkeborgspiller, der for alvor bed sig fast i Brøndbys startopstilling i starten af sidste sæson.
– Det har været frustrerende, men det er noget jeg har lagt bag mig nu. Lige nu er jeg heldigvis et andet sted, hvor jeg kun fokusere på fremtiden.
Den 24-årige stopper har spillet to kampe i den nye Superliga sæson, hvor han er startet inde, begge de gange han har været i spil for Brøndby i ligaen. Her har Alves indfundet sig i rollen som den centrale spiller i Brøndbys 3-backkæde.
– Jeg prøver at gøre mit bedste uanset, hvor jeg spiller henne.
En af årsagerne til, at Alves har indfundet sig fint som den centrale stopper i Brøndby, skyldes muligvis den træning han fik tidligere i sin karriere.
– Jeg opfatter mig som en rolig spiller generelt, jeg tror, at jeg har fået det fra Silkeborg tiden, hvor man gerne vil spille fodbold og ikke lader sig stresse af noget pres.
Stor milepæl på vej
I en ung alder tog Frederik Alves til Brasillien for at prøve sig af som fodboldspiller, hvor han spillede for Cortibas ungdomshold. Turen blev ingen succes, så det er for Frederik Alves vildt, at han snart runder 50 kampe for Brøndby IF.
– Da jeg var på vej hjem fra Brasilien, der havde jeg nok været klar til at stoppe med at spille fodbold.
– Det betyder meget for mig. Nu har jeg også selv set på, hvor tæt jeg er på 50 kampe. Det betyder meget for mig, at kunne spille 50 kampe for den her klub, som betyder meget for mig og min familie.
Frederik Alves har spillet 47 kampe for Brøndby IF, derfor kan han d. 15 september runde 50 kampe for klubben, når de hjemme på Brøndby Stadion tager mod Sønderjyske.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Så meget koster det at se FCM-kamp
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
FC København bekræfter transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
MEDIE