Var meget tæt på Brøndby: Svensk back kan hentes kvit og frit

Brøndby IF blev i januar 2018 kædet sammen med den svenske venstre back Niklas Hult. Nu kan de blå-gule genoptage flirten og hente ham på en fri transfer.



Brøndby IF er på udkig efter en ny venstre back. Det var klubben også i 2018 med Troels Bech i spidsen, og dengang viste de blå-gule interesse for den svenske landsholdsspiller Niklas Hult. for at tage til AEK Athen. 

Hvis interessen fra den københavnske Vestegn er intakt, er nu et godt tidspunkt at slå til for Brøndby IF.

30-årige Niklas Hults kontrakt med AEK Athen udløber i dag, og den bliver ikke forlænget. Dermed er svenskeren på jagt efter en ny klub, og han kan altså skifte kvit og frit.

Læs også:Storklubber så nærmere på FCN-komet mod Brøndby

Ilija Ivic, der er direktør i AEK Athen, bekræfter over for Aftonbladet, at Niklas Hult er færdig i klubben. 

Der er sket meget i Brøndby IF siden januar 2018, hvor de blå-gule blev kædet sammen med Niklas Hult, og det er ikke givet, at svenskeren stadig er interessant for klubben. At Brøndby jagter en type som Hult er dog velkendt. 

– Der er nogle positioner, hvor der er knap så meget at vælge imellem for træneren, og her tænker jeg blandt andet på venstre back. Mens Jung har spillet stopper, har vi ikke haft et naturligt valg og har måttet spille med en højrefod. Ikke at Mensah, Gammelby og andre ikke kan håndtere det, men det er godt for et fodboldhold at have en venstrebenet spiller på venstre back. Det er logik for enhver, når man ser på vores trup, at der kunne mangle lidt der, sagde fodbolddirekør Carsten V. Jensen 4. juni til Dplay.

Læs også:Avis: Brøndby-svensker var tæt på FC Nordsjælland

Brøndby IF har en transferstrategi om ikke at købe spillere over 27 år, men 30-årige Niklas Hult kan som nævnt erhverves på en fri transfer, hvorfor han stadig kan være aktuel for de blå-gule.

Niklas Hult står noteret for otte landskampe for Sverige. Han seneste optræden i nationaldragten var i 2018. 

Læs også:FCN-talent er nyt førstevalg: Det var ved at være nu
Læs også:Officielt: Jacob Barrett Laursen forlader Superligaen
Læs også:Omskolet Brøndby-spiller: Jeg føler mig nogenlunde hjemme




LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Vil smadre transferrekord

Superliga-boss med spændende transfermelding

Tyskland – Elfenbenskysten



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Holland – Sverige



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Brasilien – Haiti

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Jonas Lössl stopper karrieren

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

USA – Australien

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Flere Superliga-kamp rykkes



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Vigtigt nyt for ‘AC’