Var meget tæt på Brøndby: Svensk back kan hentes kvit og frit

Brøndby IF blev i januar 2018 kædet sammen med den svenske venstre back Niklas Hult. Nu kan de blå-gule genoptage flirten og hente ham på en fri transfer.



Brøndby IF er på udkig efter en ny venstre back. Det var klubben også i 2018 med Troels Bech i spidsen, og dengang viste de blå-gule interesse for den svenske landsholdsspiller Niklas Hult. for at tage til AEK Athen. 

Hvis interessen fra den københavnske Vestegn er intakt, er nu et godt tidspunkt at slå til for Brøndby IF.

30-årige Niklas Hults kontrakt med AEK Athen udløber i dag, og den bliver ikke forlænget. Dermed er svenskeren på jagt efter en ny klub, og han kan altså skifte kvit og frit.

Læs også:Storklubber så nærmere på FCN-komet mod Brøndby

Ilija Ivic, der er direktør i AEK Athen, bekræfter over for Aftonbladet, at Niklas Hult er færdig i klubben. 

Der er sket meget i Brøndby IF siden januar 2018, hvor de blå-gule blev kædet sammen med Niklas Hult, og det er ikke givet, at svenskeren stadig er interessant for klubben. At Brøndby jagter en type som Hult er dog velkendt. 

– Der er nogle positioner, hvor der er knap så meget at vælge imellem for træneren, og her tænker jeg blandt andet på venstre back. Mens Jung har spillet stopper, har vi ikke haft et naturligt valg og har måttet spille med en højrefod. Ikke at Mensah, Gammelby og andre ikke kan håndtere det, men det er godt for et fodboldhold at have en venstrebenet spiller på venstre back. Det er logik for enhver, når man ser på vores trup, at der kunne mangle lidt der, sagde fodbolddirekør Carsten V. Jensen 4. juni til Dplay.

Læs også:Avis: Brøndby-svensker var tæt på FC Nordsjælland

Brøndby IF har en transferstrategi om ikke at købe spillere over 27 år, men 30-årige Niklas Hult kan som nævnt erhverves på en fri transfer, hvorfor han stadig kan være aktuel for de blå-gule.

Niklas Hult står noteret for otte landskampe for Sverige. Han seneste optræden i nationaldragten var i 2018. 

Læs også:FCN-talent er nyt førstevalg: Det var ved at være nu
Læs også:Officielt: Jacob Barrett Laursen forlader Superligaen
Læs også:Omskolet Brøndby-spiller: Jeg føler mig nogenlunde hjemme




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Froholdt med vild hæder i Portugal

Tæt på aftale med Andreas Christensen

FC Midtjylland – Brøndby IF

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Lewandowski forlader FC Barcelona

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester City vinder FA Cup

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Ny offensiv transfer i FCN?

FC Fredericia – Silkeborg IF

FC København – Randers FC

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

Celtic er mester efter vildt drama

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’