Var meget tæt på Brøndby: Svensk back kan hentes kvit og frit

Brøndby IF blev i januar 2018 kædet sammen med den svenske venstre back Niklas Hult. Nu kan de blå-gule genoptage flirten og hente ham på en fri transfer.



Brøndby IF er på udkig efter en ny venstre back. Det var klubben også i 2018 med Troels Bech i spidsen, og dengang viste de blå-gule interesse for den svenske landsholdsspiller Niklas Hult. for at tage til AEK Athen. 

Hvis interessen fra den københavnske Vestegn er intakt, er nu et godt tidspunkt at slå til for Brøndby IF.

30-årige Niklas Hults kontrakt med AEK Athen udløber i dag, og den bliver ikke forlænget. Dermed er svenskeren på jagt efter en ny klub, og han kan altså skifte kvit og frit.

Læs også:Storklubber så nærmere på FCN-komet mod Brøndby

Ilija Ivic, der er direktør i AEK Athen, bekræfter over for Aftonbladet, at Niklas Hult er færdig i klubben. 

Der er sket meget i Brøndby IF siden januar 2018, hvor de blå-gule blev kædet sammen med Niklas Hult, og det er ikke givet, at svenskeren stadig er interessant for klubben. At Brøndby jagter en type som Hult er dog velkendt. 

– Der er nogle positioner, hvor der er knap så meget at vælge imellem for træneren, og her tænker jeg blandt andet på venstre back. Mens Jung har spillet stopper, har vi ikke haft et naturligt valg og har måttet spille med en højrefod. Ikke at Mensah, Gammelby og andre ikke kan håndtere det, men det er godt for et fodboldhold at have en venstrebenet spiller på venstre back. Det er logik for enhver, når man ser på vores trup, at der kunne mangle lidt der, sagde fodbolddirekør Carsten V. Jensen 4. juni til Dplay.

Læs også:Avis: Brøndby-svensker var tæt på FC Nordsjælland

Brøndby IF har en transferstrategi om ikke at købe spillere over 27 år, men 30-årige Niklas Hult kan som nævnt erhverves på en fri transfer, hvorfor han stadig kan være aktuel for de blå-gule.

Niklas Hult står noteret for otte landskampe for Sverige. Han seneste optræden i nationaldragten var i 2018. 

Læs også:FCN-talent er nyt førstevalg: Det var ved at være nu
Læs også:Officielt: Jacob Barrett Laursen forlader Superligaen
Læs også:Omskolet Brøndby-spiller: Jeg føler mig nogenlunde hjemme




Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Kontant dom over Elyounoussi

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Jubler over store FC København-nyheder

Dansk angriber sat til salg

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

En sort plet på hans eftermæle

Henter Mads Junker

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’