Var meget tæt på Brøndby: Svensk back kan hentes kvit og frit

Brøndby IF blev i januar 2018 kædet sammen med den svenske venstre back Niklas Hult. Nu kan de blå-gule genoptage flirten og hente ham på en fri transfer.



Brøndby IF er på udkig efter en ny venstre back. Det var klubben også i 2018 med Troels Bech i spidsen, og dengang viste de blå-gule interesse for den svenske landsholdsspiller Niklas Hult. for at tage til AEK Athen. 

Hvis interessen fra den københavnske Vestegn er intakt, er nu et godt tidspunkt at slå til for Brøndby IF.

30-årige Niklas Hults kontrakt med AEK Athen udløber i dag, og den bliver ikke forlænget. Dermed er svenskeren på jagt efter en ny klub, og han kan altså skifte kvit og frit.

Læs også:Storklubber så nærmere på FCN-komet mod Brøndby

Ilija Ivic, der er direktør i AEK Athen, bekræfter over for Aftonbladet, at Niklas Hult er færdig i klubben. 

Der er sket meget i Brøndby IF siden januar 2018, hvor de blå-gule blev kædet sammen med Niklas Hult, og det er ikke givet, at svenskeren stadig er interessant for klubben. At Brøndby jagter en type som Hult er dog velkendt. 

– Der er nogle positioner, hvor der er knap så meget at vælge imellem for træneren, og her tænker jeg blandt andet på venstre back. Mens Jung har spillet stopper, har vi ikke haft et naturligt valg og har måttet spille med en højrefod. Ikke at Mensah, Gammelby og andre ikke kan håndtere det, men det er godt for et fodboldhold at have en venstrebenet spiller på venstre back. Det er logik for enhver, når man ser på vores trup, at der kunne mangle lidt der, sagde fodbolddirekør Carsten V. Jensen 4. juni til Dplay.

Læs også:Avis: Brøndby-svensker var tæt på FC Nordsjælland

Brøndby IF har en transferstrategi om ikke at købe spillere over 27 år, men 30-årige Niklas Hult kan som nævnt erhverves på en fri transfer, hvorfor han stadig kan være aktuel for de blå-gule.

Niklas Hult står noteret for otte landskampe for Sverige. Han seneste optræden i nationaldragten var i 2018. 

Læs også:FCN-talent er nyt førstevalg: Det var ved at være nu
Læs også:Officielt: Jacob Barrett Laursen forlader Superligaen
Læs også:Omskolet Brøndby-spiller: Jeg føler mig nogenlunde hjemme






LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Jagter stor Liverpool-stjerne

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Australien – Egypten

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Crazy transfer: City køber Anderson

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer

Spanien – Østrig

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Her kan man se La Liga fremover

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Steve Cooper med stor beslutning