Officielt: Jacob Barrett Laursen forlader Superligaen

Jacob Barrett Laursen har forladt OB og er skiftet til Armenia Bielefeld.



25-årige Jacob Barrett Laursen er ikke overraskende fortid i dansk fodbold.

Venstrebackens aftale med OB løber ud i dag, og han har indgået en aftale med tyske Armenia Bielefeld, som han starter hos onsdag.

Klubben er rykket op i Bundesligaen, så Barrett Laursen får en spændende udfordring i det tyske.

Læs også:Michelsen roser: Barrett har været åben og ærlig om egne ambitioner

– Det er altid vemodigt, når en af klubbens mest rutinerede kræfter tager fra Ådalen, men vi under i den grad Jacob at prøve kræfter med udlandet igen. Han har været en af grundstenene på vores hold og en uhyre ærgerrig type, der har kæmpet for holdet og vist sin begejstring over at spille i stribet. Venstrebacks hænger ikke på bøgetræerne herhjemme, men Jacob Barrett har været en fantastisk dygtig spiller for OB og gang på gang bevist sit store værd for klubben.

– Ikke alene kan han forsvare og slå indlæg, han kan også drible og score mål og er på den måde en sjælden spiller i dansk fodbold. Nu skal han prøve kræfter med den tyske slags, og jeg er overbevist om, at hans kvaliteter vil gøre sig gældende i 1. Bundesliga. Vi er kede af at sige farvel, men vi er stolte over at kunne levere en spiller til en af de største ligaer i verden, og vi ønsker Jacob rigtigt meget held og lykke fremover, siger sportschef Michael Hemmingsen i en pressemeddelelse.

Barrett Laursen skiftede til OB 2013 på en lejeaftale og blev købt året efter. Han nåede i alt 127 kampe på førsteholdet for OB.

Læs også:Lykkelig Barrett: Vi viser nogle store nosser

– Det har været en fantastisk tid i Odense, hvor jeg nu har været i hele syv år. Det siger lidt om, hvor meget jeg holder af klubben, og de folk, jeg har med at gøre hver dag i Ådalen. Selvfølgelig har der både været op- og nedture, og jeg har også haft min del af skader, men sammenholdet i denne klub er helt unikt, og det har båret mig igennem de hårde perioder.

– Samtidigt må jeg sige, at jeg har haft det fedt med mine holdkammerater, som har været præget af den samme lyst til at vinde som jeg. Det vil sige, at man ved, hvornår det er tid til smil, og hvornår man skal bide tænderne sammen og knokle for logoet på brystet. Jeg håber, at der altid vil være en dør åben, når jeg er hjemme i Danmark, for selvom jeg glæder mig til et nyt eventyr, så er det også ret mærkeligt at skulle sige farvel. Ikke mindst til vores trofaste fans, som bare har fyldt Nature Energy Park mere og mere, og jeg kan kun sige til jer: Bliv ved!! Når I igen kan komme på stadion, så skal I synge højt og længe for mine nu gamle holdkammerater, siger han.

Læs også:OB-truppen udtaget: To skridt frem og et tilbage
Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub – OB




Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Afslører dansk toptræners millionløn

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De jagter Henrik Meister

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han var i spil som Brøndby-træner

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

De lurer på Vejle-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmper om det samme trænerjob

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Tottenham henter Liverpool-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’