Officielt: Jacob Barrett Laursen forlader Superligaen

Jacob Barrett Laursen har forladt OB og er skiftet til Armenia Bielefeld.



25-årige Jacob Barrett Laursen er ikke overraskende fortid i dansk fodbold.

Venstrebackens aftale med OB løber ud i dag, og han har indgået en aftale med tyske Armenia Bielefeld, som han starter hos onsdag.

Klubben er rykket op i Bundesligaen, så Barrett Laursen får en spændende udfordring i det tyske.

Læs også:Michelsen roser: Barrett har været åben og ærlig om egne ambitioner

– Det er altid vemodigt, når en af klubbens mest rutinerede kræfter tager fra Ådalen, men vi under i den grad Jacob at prøve kræfter med udlandet igen. Han har været en af grundstenene på vores hold og en uhyre ærgerrig type, der har kæmpet for holdet og vist sin begejstring over at spille i stribet. Venstrebacks hænger ikke på bøgetræerne herhjemme, men Jacob Barrett har været en fantastisk dygtig spiller for OB og gang på gang bevist sit store værd for klubben.

– Ikke alene kan han forsvare og slå indlæg, han kan også drible og score mål og er på den måde en sjælden spiller i dansk fodbold. Nu skal han prøve kræfter med den tyske slags, og jeg er overbevist om, at hans kvaliteter vil gøre sig gældende i 1. Bundesliga. Vi er kede af at sige farvel, men vi er stolte over at kunne levere en spiller til en af de største ligaer i verden, og vi ønsker Jacob rigtigt meget held og lykke fremover, siger sportschef Michael Hemmingsen i en pressemeddelelse.

Barrett Laursen skiftede til OB 2013 på en lejeaftale og blev købt året efter. Han nåede i alt 127 kampe på førsteholdet for OB.

Læs også:Lykkelig Barrett: Vi viser nogle store nosser

– Det har været en fantastisk tid i Odense, hvor jeg nu har været i hele syv år. Det siger lidt om, hvor meget jeg holder af klubben, og de folk, jeg har med at gøre hver dag i Ådalen. Selvfølgelig har der både været op- og nedture, og jeg har også haft min del af skader, men sammenholdet i denne klub er helt unikt, og det har båret mig igennem de hårde perioder.

– Samtidigt må jeg sige, at jeg har haft det fedt med mine holdkammerater, som har været præget af den samme lyst til at vinde som jeg. Det vil sige, at man ved, hvornår det er tid til smil, og hvornår man skal bide tænderne sammen og knokle for logoet på brystet. Jeg håber, at der altid vil være en dør åben, når jeg er hjemme i Danmark, for selvom jeg glæder mig til et nyt eventyr, så er det også ret mærkeligt at skulle sige farvel. Ikke mindst til vores trofaste fans, som bare har fyldt Nature Energy Park mere og mere, og jeg kan kun sige til jer: Bliv ved!! Når I igen kan komme på stadion, så skal I synge højt og længe for mine nu gamle holdkammerater, siger han.

Læs også:OB-truppen udtaget: To skridt frem og et tilbage
Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub – OB




TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Helt vildt: I danskerklub er ALLE til salg

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Atletico Madrid interesseret i dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Køber snart Brøndby-angriber

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

FC København sælger Nathan Trott

Barcelona – Real Madrid

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre