Officielt: Jacob Barrett Laursen forlader Superligaen

Jacob Barrett Laursen har forladt OB og er skiftet til Armenia Bielefeld.



25-årige Jacob Barrett Laursen er ikke overraskende fortid i dansk fodbold.

Venstrebackens aftale med OB løber ud i dag, og han har indgået en aftale med tyske Armenia Bielefeld, som han starter hos onsdag.

Klubben er rykket op i Bundesligaen, så Barrett Laursen får en spændende udfordring i det tyske.

Læs også:Michelsen roser: Barrett har været åben og ærlig om egne ambitioner

– Det er altid vemodigt, når en af klubbens mest rutinerede kræfter tager fra Ådalen, men vi under i den grad Jacob at prøve kræfter med udlandet igen. Han har været en af grundstenene på vores hold og en uhyre ærgerrig type, der har kæmpet for holdet og vist sin begejstring over at spille i stribet. Venstrebacks hænger ikke på bøgetræerne herhjemme, men Jacob Barrett har været en fantastisk dygtig spiller for OB og gang på gang bevist sit store værd for klubben.

– Ikke alene kan han forsvare og slå indlæg, han kan også drible og score mål og er på den måde en sjælden spiller i dansk fodbold. Nu skal han prøve kræfter med den tyske slags, og jeg er overbevist om, at hans kvaliteter vil gøre sig gældende i 1. Bundesliga. Vi er kede af at sige farvel, men vi er stolte over at kunne levere en spiller til en af de største ligaer i verden, og vi ønsker Jacob rigtigt meget held og lykke fremover, siger sportschef Michael Hemmingsen i en pressemeddelelse.

Barrett Laursen skiftede til OB 2013 på en lejeaftale og blev købt året efter. Han nåede i alt 127 kampe på førsteholdet for OB.

Læs også:Lykkelig Barrett: Vi viser nogle store nosser

– Det har været en fantastisk tid i Odense, hvor jeg nu har været i hele syv år. Det siger lidt om, hvor meget jeg holder af klubben, og de folk, jeg har med at gøre hver dag i Ådalen. Selvfølgelig har der både været op- og nedture, og jeg har også haft min del af skader, men sammenholdet i denne klub er helt unikt, og det har båret mig igennem de hårde perioder.

– Samtidigt må jeg sige, at jeg har haft det fedt med mine holdkammerater, som har været præget af den samme lyst til at vinde som jeg. Det vil sige, at man ved, hvornår det er tid til smil, og hvornår man skal bide tænderne sammen og knokle for logoet på brystet. Jeg håber, at der altid vil være en dør åben, når jeg er hjemme i Danmark, for selvom jeg glæder mig til et nyt eventyr, så er det også ret mærkeligt at skulle sige farvel. Ikke mindst til vores trofaste fans, som bare har fyldt Nature Energy Park mere og mere, og jeg kan kun sige til jer: Bliv ved!! Når I igen kan komme på stadion, så skal I synge højt og længe for mine nu gamle holdkammerater, siger han.

Læs også:OB-truppen udtaget: To skridt frem og et tilbage
Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub – OB





Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bayern München på plads til Superliga-brag

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Randers FC – Silkeborg IF

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

En vild energibombe er kommet til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Gaveregn over FC Midtjylland

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil ikke juble i Parken

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama