25-årige Jacob Barrett Laursen er ikke overraskende fortid i dansk fodbold.
Venstrebackens aftale med OB løber ud i dag, og han har indgået en aftale med tyske Armenia Bielefeld, som han starter hos onsdag.
Klubben er rykket op i Bundesligaen, så Barrett Laursen får en spændende udfordring i det tyske.
Læs også:Michelsen roser: Barrett har været åben og ærlig om egne ambitioner
– Det er altid vemodigt, når en af klubbens mest rutinerede kræfter tager fra Ådalen, men vi under i den grad Jacob at prøve kræfter med udlandet igen. Han har været en af grundstenene på vores hold og en uhyre ærgerrig type, der har kæmpet for holdet og vist sin begejstring over at spille i stribet. Venstrebacks hænger ikke på bøgetræerne herhjemme, men Jacob Barrett har været en fantastisk dygtig spiller for OB og gang på gang bevist sit store værd for klubben.
– Ikke alene kan han forsvare og slå indlæg, han kan også drible og score mål og er på den måde en sjælden spiller i dansk fodbold. Nu skal han prøve kræfter med den tyske slags, og jeg er overbevist om, at hans kvaliteter vil gøre sig gældende i 1. Bundesliga. Vi er kede af at sige farvel, men vi er stolte over at kunne levere en spiller til en af de største ligaer i verden, og vi ønsker Jacob rigtigt meget held og lykke fremover, siger sportschef Michael Hemmingsen i en pressemeddelelse.
Barrett Laursen skiftede til OB 2013 på en lejeaftale og blev købt året efter. Han nåede i alt 127 kampe på førsteholdet for OB.
Læs også:Lykkelig Barrett: Vi viser nogle store nosser
– Det har været en fantastisk tid i Odense, hvor jeg nu har været i hele syv år. Det siger lidt om, hvor meget jeg holder af klubben, og de folk, jeg har med at gøre hver dag i Ådalen. Selvfølgelig har der både været op- og nedture, og jeg har også haft min del af skader, men sammenholdet i denne klub er helt unikt, og det har båret mig igennem de hårde perioder.
– Samtidigt må jeg sige, at jeg har haft det fedt med mine holdkammerater, som har været præget af den samme lyst til at vinde som jeg. Det vil sige, at man ved, hvornår det er tid til smil, og hvornår man skal bide tænderne sammen og knokle for logoet på brystet. Jeg håber, at der altid vil være en dør åben, når jeg er hjemme i Danmark, for selvom jeg glæder mig til et nyt eventyr, så er det også ret mærkeligt at skulle sige farvel. Ikke mindst til vores trofaste fans, som bare har fyldt Nature Energy Park mere og mere, og jeg kan kun sige til jer: Bliv ved!! Når I igen kan komme på stadion, så skal I synge højt og længe for mine nu gamle holdkammerater, siger han.
Læs også:OB-truppen udtaget: To skridt frem og et tilbage
Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub – OB
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Hård kritik af FC København-stjerne
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
Aldrig set før
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Målmand håber på Brøndby-transfer
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
