• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

Officielt: Jacob Barrett Laursen forlader Superligaen

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Jacob Barrett Laursen har forladt OB og er skiftet til Armenia Bielefeld.

Af Kenneth Jensen

25-årige Jacob Barrett Laursen er ikke overraskende fortid i dansk fodbold.

Venstrebackens aftale med OB løber ud i dag, og han har indgået en aftale med tyske Armenia Bielefeld, som han starter hos onsdag.

Klubben er rykket op i Bundesligaen, så Barrett Laursen får en spændende udfordring i det tyske.

Læs også:Michelsen roser: Barrett har været åben og ærlig om egne ambitioner

- Det er altid vemodigt, når en af klubbens mest rutinerede kræfter tager fra Ådalen, men vi under i den grad Jacob at prøve kræfter med udlandet igen. Han har været en af grundstenene på vores hold og en uhyre ærgerrig type, der har kæmpet for holdet og vist sin begejstring over at spille i stribet. Venstrebacks hænger ikke på bøgetræerne herhjemme, men Jacob Barrett har været en fantastisk dygtig spiller for OB og gang på gang bevist sit store værd for klubben.

- Ikke alene kan han forsvare og slå indlæg, han kan også drible og score mål og er på den måde en sjælden spiller i dansk fodbold. Nu skal han prøve kræfter med den tyske slags, og jeg er overbevist om, at hans kvaliteter vil gøre sig gældende i 1. Bundesliga. Vi er kede af at sige farvel, men vi er stolte over at kunne levere en spiller til en af de største ligaer i verden, og vi ønsker Jacob rigtigt meget held og lykke fremover, siger sportschef Michael Hemmingsen i en pressemeddelelse.

Barrett Laursen skiftede til OB 2013 på en lejeaftale og blev købt året efter. Han nåede i alt 127 kampe på førsteholdet for OB.

Læs også:Lykkelig Barrett: Vi viser nogle store nosser

- Det har været en fantastisk tid i Odense, hvor jeg nu har været i hele syv år. Det siger lidt om, hvor meget jeg holder af klubben, og de folk, jeg har med at gøre hver dag i Ådalen. Selvfølgelig har der både været op- og nedture, og jeg har også haft min del af skader, men sammenholdet i denne klub er helt unikt, og det har båret mig igennem de hårde perioder.

- Samtidigt må jeg sige, at jeg har haft det fedt med mine holdkammerater, som har været præget af den samme lyst til at vinde som jeg. Det vil sige, at man ved, hvornår det er tid til smil, og hvornår man skal bide tænderne sammen og knokle for logoet på brystet. Jeg håber, at der altid vil være en dør åben, når jeg er hjemme i Danmark, for selvom jeg glæder mig til et nyt eventyr, så er det også ret mærkeligt at skulle sige farvel. Ikke mindst til vores trofaste fans, som bare har fyldt Nature Energy Park mere og mere, og jeg kan kun sige til jer: Bliv ved!! Når I igen kan komme på stadion, så skal I synge højt og længe for mine nu gamle holdkammerater, siger han.

Læs også:OB-truppen udtaget: To skridt frem og et tilbage

Læs også:Superligaens bedste: FCK, AGF og Brøndby kæmper om andenpladsen

Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub - OB

---------------------------

Se FC København i den afgørende Europa League-playoff mod HNK Rijeka på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus