For en uge siden vendte OB 0-1 til 2-1 mod Lyngby, og mandag blev bedriften gentaget, da fynboerne besejrede oprykkerne 3-1, selv om Kasper Enghardt havde scoret kampens første mål.
For cheftræner Jakob Michelsen vidner det om et hold i balance.
– Det er stærkt. Det viser også noget om spillernes moral og tro på tingene. Jeg roste spillerne i pausen. Jeg synes, vi spiller en rigtig god første halvleg. Jeg synes, at vi dominerer den her kamp fra start til slut og skaber masser af målchancer. Så meget, meget solid indsats af spillerne.
Læs også:Bedst og værst: OB’s unge diamant glimtede endnu engang mod Lyngby
– Jeg synes, at vi spiller god fodbold, vi spiller fremadrettet og holder Lyngby væk fra målchancer, og det med at kunne slå tilbage efter at være kommet bagud vidner om et hold i balance, siger han til klubbens hjemmeside.
Mod Lyngby spillede Jacob Barrett Laursen sin sidste kamp for OB. Han skifter om få dage til Arminia Bielefeld og får roser fra Michelsen med på vejen.
– Barrett har været en super ambassadør for OB. Han har været her i syv år, og det er uhørt i fodbold, at man har været i en klub så længe. Han er om nogen en klubmand og har været gennemført professionel og åben og ærlig om alle hans egne ambitioner hele vejen igennem, og hvad han gerne ville med sit liv og sin fodbold.
Læs også:Lyngby-keeper: Håber på tjeneste fra OB mod Sønderjyske
– Så kæmpe ros herfra til Barrett. Han var en vigtig del af vores opblomstring sidste år, hvor vi kom i top seks, og jeg synes, at han har været professionel hele vejen igennem. Og så var det en super afslutning, at han kommer ind ved 1-1 og kører sejren hjem. Drengene fik også klappet af ham og givet ham masser af krammere, og jeg tror også, at han enten havde meget kaffe på trøjen eller var lidt rørt inde i omklædningsrummet.
– Så det var dejligt at give Barrett, holdet, klubben og byen en sejr og en førsteplads i den her pulje. Nu begynder nogle sjove kampe.
Jacob Barrett Laursen spillede 127 kampe i OB-trøjen.
Læs også:OB’er jubler efter sjælden scoring: Jeg har ventet så længe
Læs også:OB-lejr retter sigtet mod mulig europæisk kvalifikation
Læs også:Lykkelig Barrett: Vi viser nogle store nosser
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Chokskifte på vej?
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Colombia – DR Congo
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
OPTAKT
Panama – Kroatien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet
OPTAKT
