Michelsen roser: Barrett har været åben og ærlig om egne ambitioner

Jakob Michelsen hylder Jacob Barrett Laursen efter hans afskedskamp for OB.



For en uge siden vendte OB 0-1 til 2-1 mod Lyngby, og mandag blev bedriften gentaget, da fynboerne besejrede oprykkerne 3-1, selv om Kasper Enghardt havde scoret kampens første mål.

For cheftræner Jakob Michelsen vidner det om et hold i balance.

– Det er stærkt. Det viser også noget om spillernes moral og tro på tingene. Jeg roste spillerne i pausen. Jeg synes, vi spiller en rigtig god første halvleg. Jeg synes, at vi dominerer den her kamp fra start til slut og skaber masser af målchancer. Så meget, meget solid indsats af spillerne.

Læs også:Bedst og værst: OB’s unge diamant glimtede endnu engang mod Lyngby

– Jeg synes, at vi spiller god fodbold, vi spiller fremadrettet og holder Lyngby væk fra målchancer, og det med at kunne slå tilbage efter at være kommet bagud vidner om et hold i balance, siger han til klubbens hjemmeside.

Mod Lyngby spillede Jacob Barrett Laursen sin sidste kamp for OB. Han skifter om få dage til Arminia Bielefeld og får roser fra Michelsen med på vejen.

– Barrett har været en super ambassadør for OB. Han har været her i syv år, og det er uhørt i fodbold, at man har været i en klub så længe. Han er om nogen en klubmand og har været gennemført professionel og åben og ærlig om alle hans egne ambitioner hele vejen igennem, og hvad han gerne ville med sit liv og sin fodbold.

Læs også:Lyngby-keeper: Håber på tjeneste fra OB mod Sønderjyske

– Så kæmpe ros herfra til Barrett. Han var en vigtig del af vores opblomstring sidste år, hvor vi kom i top seks, og jeg synes, at han har været professionel hele vejen igennem. Og så var det en super afslutning, at han kommer ind ved 1-1 og kører sejren hjem. Drengene fik også klappet af ham og givet ham masser af krammere, og jeg tror også, at han enten havde meget kaffe på trøjen eller var lidt rørt inde i omklædningsrummet.

– Så det var dejligt at give Barrett, holdet, klubben og byen en sejr og en førsteplads i den her pulje. Nu begynder nogle sjove kampe.

Jacob Barrett Laursen spillede 127 kampe i OB-trøjen.

Læs også:OB’er jubler efter sjælden scoring: Jeg har ventet så længe
Læs også:OB-lejr retter sigtet mod mulig europæisk kvalifikation
Læs også:Lykkelig Barrett: Vi viser nogle store nosser




LIVE

VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Her er Jonas Winds nye klub

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Belgien – Senegal

Chelsea henter back til 375 mio.