Michelsen roser: Barrett har været åben og ærlig om egne ambitioner

Jakob Michelsen hylder Jacob Barrett Laursen efter hans afskedskamp for OB.



For en uge siden vendte OB 0-1 til 2-1 mod Lyngby, og mandag blev bedriften gentaget, da fynboerne besejrede oprykkerne 3-1, selv om Kasper Enghardt havde scoret kampens første mål.

For cheftræner Jakob Michelsen vidner det om et hold i balance.

– Det er stærkt. Det viser også noget om spillernes moral og tro på tingene. Jeg roste spillerne i pausen. Jeg synes, vi spiller en rigtig god første halvleg. Jeg synes, at vi dominerer den her kamp fra start til slut og skaber masser af målchancer. Så meget, meget solid indsats af spillerne.

Læs også:Bedst og værst: OB’s unge diamant glimtede endnu engang mod Lyngby

– Jeg synes, at vi spiller god fodbold, vi spiller fremadrettet og holder Lyngby væk fra målchancer, og det med at kunne slå tilbage efter at være kommet bagud vidner om et hold i balance, siger han til klubbens hjemmeside.

Mod Lyngby spillede Jacob Barrett Laursen sin sidste kamp for OB. Han skifter om få dage til Arminia Bielefeld og får roser fra Michelsen med på vejen.

– Barrett har været en super ambassadør for OB. Han har været her i syv år, og det er uhørt i fodbold, at man har været i en klub så længe. Han er om nogen en klubmand og har været gennemført professionel og åben og ærlig om alle hans egne ambitioner hele vejen igennem, og hvad han gerne ville med sit liv og sin fodbold.

Læs også:Lyngby-keeper: Håber på tjeneste fra OB mod Sønderjyske

– Så kæmpe ros herfra til Barrett. Han var en vigtig del af vores opblomstring sidste år, hvor vi kom i top seks, og jeg synes, at han har været professionel hele vejen igennem. Og så var det en super afslutning, at han kommer ind ved 1-1 og kører sejren hjem. Drengene fik også klappet af ham og givet ham masser af krammere, og jeg tror også, at han enten havde meget kaffe på trøjen eller var lidt rørt inde i omklædningsrummet.

– Så det var dejligt at give Barrett, holdet, klubben og byen en sejr og en førsteplads i den her pulje. Nu begynder nogle sjove kampe.

Jacob Barrett Laursen spillede 127 kampe i OB-trøjen.

Læs også:OB’er jubler efter sjælden scoring: Jeg har ventet så længe
Læs også:OB-lejr retter sigtet mod mulig europæisk kvalifikation
Læs også:Lykkelig Barrett: Vi viser nogle store nosser






LIVE

LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering

Bayern – Stuttgart

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Snart sker det

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Freiburg – Aston Villa

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neymar er tilbage

Bischoff-comeback? Nu er han fyret