For en uge siden vendte OB 0-1 til 2-1 mod Lyngby, og mandag blev bedriften gentaget, da fynboerne besejrede oprykkerne 3-1, selv om Kasper Enghardt havde scoret kampens første mål.
For cheftræner Jakob Michelsen vidner det om et hold i balance.
– Det er stærkt. Det viser også noget om spillernes moral og tro på tingene. Jeg roste spillerne i pausen. Jeg synes, vi spiller en rigtig god første halvleg. Jeg synes, at vi dominerer den her kamp fra start til slut og skaber masser af målchancer. Så meget, meget solid indsats af spillerne.
Læs også:Bedst og værst: OB’s unge diamant glimtede endnu engang mod Lyngby
– Jeg synes, at vi spiller god fodbold, vi spiller fremadrettet og holder Lyngby væk fra målchancer, og det med at kunne slå tilbage efter at være kommet bagud vidner om et hold i balance, siger han til klubbens hjemmeside.
Mod Lyngby spillede Jacob Barrett Laursen sin sidste kamp for OB. Han skifter om få dage til Arminia Bielefeld og får roser fra Michelsen med på vejen.
– Barrett har været en super ambassadør for OB. Han har været her i syv år, og det er uhørt i fodbold, at man har været i en klub så længe. Han er om nogen en klubmand og har været gennemført professionel og åben og ærlig om alle hans egne ambitioner hele vejen igennem, og hvad han gerne ville med sit liv og sin fodbold.
Læs også:Lyngby-keeper: Håber på tjeneste fra OB mod Sønderjyske
– Så kæmpe ros herfra til Barrett. Han var en vigtig del af vores opblomstring sidste år, hvor vi kom i top seks, og jeg synes, at han har været professionel hele vejen igennem. Og så var det en super afslutning, at han kommer ind ved 1-1 og kører sejren hjem. Drengene fik også klappet af ham og givet ham masser af krammere, og jeg tror også, at han enten havde meget kaffe på trøjen eller var lidt rørt inde i omklædningsrummet.
– Så det var dejligt at give Barrett, holdet, klubben og byen en sejr og en førsteplads i den her pulje. Nu begynder nogle sjove kampe.
Jacob Barrett Laursen spillede 127 kampe i OB-trøjen.
Læs også:OB’er jubler efter sjælden scoring: Jeg har ventet så længe
Læs også:OB-lejr retter sigtet mod mulig europæisk kvalifikation
Læs også:Lykkelig Barrett: Vi viser nogle store nosser
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
