Var Ohi offside? Her er dommerens forklaring

Ohi Omoijuanfo havde sidste fod på et flot Brøndby-mål mod FC Midtjylland, men burde målet overhovedet have fået lov at stå? Tipsbladet har talt med dommer i opgøret, Jakob Sundberg, om den omdiskuterede kendelse.



Burde Ohi Omoijuanfos mål være blevet annulleret for offside? 

Bølgerne gik i hvert fald højt på de sociale medier, hvor fans var rasende over, at Brøndbys udligning til 2-2 mod FC Midtjylland fik lov at stå. "Skandaløst", "En kæmpe fejl af VAR", og "Det var tydeligt, at Ohi var offside", er blot et udpluk af nogle af de kommentarer på det sociale medie X, hvor fans raste over kendelsen fra Jakob Sundberg og VAR-rummet.

Spørger man hovedpersonen selv, er der dog ikke noget at rafle om. Der var ikke offside i situationen, fortæller Jakob Sundberg til Tipsbladet.

– Det er meget, meget tæt. Min linjedommer på banen giver mig en melding om, at Ohi er onside i situationen, så det er det, vi dømmer. Så er det VAR’s opgave at gå ind og kigge på, om vores kendelse er korrekt.

– Ved hjælp af den trianguleringsteknologi, vi har til at sætte offside-streger, kigger VAR på situationen, og kommer frem til at vores kendelse er korrekt, forklarer han. 

Så I får de samme billeder, som TV-seerne hjemme i stuerne?

– Det er VAR, der laver stregerne ved hjælp af en trianguleringsteknologi, som vi har til rådighed, og den består af flere billeder. Der går man ind ved hjælp af minimum to kameraer og sætter streger, så det billede, der bliver sendt ud som bevis, er et produkt af flere vinkler og flere kameraer, så man er sikker på kendelsen. 

– Det kan godt være, at man kun sender ét billede ud, men det er altså et produkt af flere vinkler, der bliver sammenholdt.

Artiklen fortsætter efter opslaget … 

Blev ikke selv kaldt ud til skærmen
Jakob Sundberg indrømmer dog alligevel, at der er visse usikkerheder forbundet med situationen, selvom han føler sig ganske overbevist om, at det var den korrekte beslutning, der blev truffet. 

– Der er altid usikkerhedsmomenter i forhold til at finde det helt præcise tidspunkt, hvor bolden bliver spillet, og i forhold til om man kan se alle elementer af spilleren på de vinkler, man bruger.

– Men med det antal kameraer vi havde igår, kan vi sige med rigtig stor sandsynlighed, at beslutningen er rigtig og at stregerne er trukket rigtigt. Der er få usikkerhedsmomenter i går i forhold til de streger

Hvad er det for nogle usikkerhedsmomenter?

– Det kan være, at hvis den spiller, man skal sætte stregerne på, er dækket af en anden spiller på de vinkler, man har til rådighed.

– Men som jeg har fået det fortalt, så var der stor sikkerhed omkring de streger, vi havde i går. Det er jo VAR-dommeren, der sætter dem, og vi snakker selvfølgelig sammen efter kampen, og han sagde, at de streger er tegnet med stor sikkerhed

Hvorfor blev du ikke selv kaldt ud og se episoden?

– Når der er tale om offside-streger, så er det en faktuel kendelse, som VAR-dommeren melder ind til mig på banen. Der er ikke tale om et skøn eller en vurdering, da det er en faktuel beslutning ifølge VAR-protokollen, så derfor skal jeg ikke ud at se den på skærmen

Ved I præcis, hvor meget Ohi Omoijuanfo var onside?

– Jeg ved det ikke. Jeg har ikke fået tallet, men jeg får at vide af VAR-dommeren, at vores kendelse på banen er bekræftet, og at det er et såkaldt “check complete”, men man kan jo se på stregerne, at det er en tæt kendelse, afslutter Sundberg over for Tipsbladet. 

Ohi Omoijuanfos mål endte dog med at være forgæves for Brøndby, der som bekendt tabte opgøret til FC Midtjylland med 3-2. Et resultat, der blot gjorde den i forvejen tætte mesterskabskamp endnu tættere. 

Du kan se den omdiskuterede kendelse øverst i artiklen. 





Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!



LIVE

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne


Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Superliga-klub smadrer transferrekord

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Forstår intet af stor dansk transfer


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Må acceptere stor lønnedgang

Kæmpe milliontab

“Et kup” at hente dansk angriber



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Aflyser sommerferien

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Diogo Jota død i trafikulykke

Så eftertragtet er Morten Frendrup

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne



Overraskelse? Han forlænger med FCM

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Tæt på Randers-exit


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Lover transfers

Er han Viborgs næste cheftræner?

FCK-kamp afblæst

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef



Dansk Wimbledon-sensation

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Iberisk derby med få mål



Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Forhandler om Yussuf Poulsen