Var Ohi offside? Her er dommerens forklaring

Ohi Omoijuanfo havde sidste fod på et flot Brøndby-mål mod FC Midtjylland, men burde målet overhovedet have fået lov at stå? Tipsbladet har talt med dommer i opgøret, Jakob Sundberg, om den omdiskuterede kendelse.



Burde Ohi Omoijuanfos mål være blevet annulleret for offside? 

Bølgerne gik i hvert fald højt på de sociale medier, hvor fans var rasende over, at Brøndbys udligning til 2-2 mod FC Midtjylland fik lov at stå. "Skandaløst", "En kæmpe fejl af VAR", og "Det var tydeligt, at Ohi var offside", er blot et udpluk af nogle af de kommentarer på det sociale medie X, hvor fans raste over kendelsen fra Jakob Sundberg og VAR-rummet.

Spørger man hovedpersonen selv, er der dog ikke noget at rafle om. Der var ikke offside i situationen, fortæller Jakob Sundberg til Tipsbladet.

– Det er meget, meget tæt. Min linjedommer på banen giver mig en melding om, at Ohi er onside i situationen, så det er det, vi dømmer. Så er det VAR’s opgave at gå ind og kigge på, om vores kendelse er korrekt.

– Ved hjælp af den trianguleringsteknologi, vi har til at sætte offside-streger, kigger VAR på situationen, og kommer frem til at vores kendelse er korrekt, forklarer han. 

Så I får de samme billeder, som TV-seerne hjemme i stuerne?

– Det er VAR, der laver stregerne ved hjælp af en trianguleringsteknologi, som vi har til rådighed, og den består af flere billeder. Der går man ind ved hjælp af minimum to kameraer og sætter streger, så det billede, der bliver sendt ud som bevis, er et produkt af flere vinkler og flere kameraer, så man er sikker på kendelsen. 

– Det kan godt være, at man kun sender ét billede ud, men det er altså et produkt af flere vinkler, der bliver sammenholdt.

Artiklen fortsætter efter opslaget … 

Blev ikke selv kaldt ud til skærmen
Jakob Sundberg indrømmer dog alligevel, at der er visse usikkerheder forbundet med situationen, selvom han føler sig ganske overbevist om, at det var den korrekte beslutning, der blev truffet. 

– Der er altid usikkerhedsmomenter i forhold til at finde det helt præcise tidspunkt, hvor bolden bliver spillet, og i forhold til om man kan se alle elementer af spilleren på de vinkler, man bruger.

– Men med det antal kameraer vi havde igår, kan vi sige med rigtig stor sandsynlighed, at beslutningen er rigtig og at stregerne er trukket rigtigt. Der er få usikkerhedsmomenter i går i forhold til de streger

Hvad er det for nogle usikkerhedsmomenter?

– Det kan være, at hvis den spiller, man skal sætte stregerne på, er dækket af en anden spiller på de vinkler, man har til rådighed.

– Men som jeg har fået det fortalt, så var der stor sikkerhed omkring de streger, vi havde i går. Det er jo VAR-dommeren, der sætter dem, og vi snakker selvfølgelig sammen efter kampen, og han sagde, at de streger er tegnet med stor sikkerhed

Hvorfor blev du ikke selv kaldt ud og se episoden?

– Når der er tale om offside-streger, så er det en faktuel kendelse, som VAR-dommeren melder ind til mig på banen. Der er ikke tale om et skøn eller en vurdering, da det er en faktuel beslutning ifølge VAR-protokollen, så derfor skal jeg ikke ud at se den på skærmen

Ved I præcis, hvor meget Ohi Omoijuanfo var onside?

– Jeg ved det ikke. Jeg har ikke fået tallet, men jeg får at vide af VAR-dommeren, at vores kendelse på banen er bekræftet, og at det er et såkaldt “check complete”, men man kan jo se på stregerne, at det er en tæt kendelse, afslutter Sundberg over for Tipsbladet. 

Ohi Omoijuanfos mål endte dog med at være forgæves for Brøndby, der som bekendt tabte opgøret til FC Midtjylland med 3-2. Et resultat, der blot gjorde den i forvejen tætte mesterskabskamp endnu tættere. 

Du kan se den omdiskuterede kendelse øverst i artiklen. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

FCK lurer på landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United – Liverpool

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Et markant problem for Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kultklub jagtede Brøndby-flop

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen