Burde Ohi Omoijuanfos mål være blevet annulleret for offside?
Bølgerne gik i hvert fald højt på de sociale medier, hvor fans var rasende over, at Brøndbys udligning til 2-2 mod FC Midtjylland fik lov at stå. "Skandaløst", "En kæmpe fejl af VAR", og "Det var tydeligt, at Ohi var offside", er blot et udpluk af nogle af de kommentarer på det sociale medie X, hvor fans raste over kendelsen fra Jakob Sundberg og VAR-rummet.
Spørger man hovedpersonen selv, er der dog ikke noget at rafle om. Der var ikke offside i situationen, fortæller Jakob Sundberg til Tipsbladet.
– Det er meget, meget tæt. Min linjedommer på banen giver mig en melding om, at Ohi er onside i situationen, så det er det, vi dømmer. Så er det VAR’s opgave at gå ind og kigge på, om vores kendelse er korrekt.
– Ved hjælp af den trianguleringsteknologi, vi har til at sætte offside-streger, kigger VAR på situationen, og kommer frem til at vores kendelse er korrekt, forklarer han.
Så I får de samme billeder, som TV-seerne hjemme i stuerne?
– Det er VAR, der laver stregerne ved hjælp af en trianguleringsteknologi, som vi har til rådighed, og den består af flere billeder. Der går man ind ved hjælp af minimum to kameraer og sætter streger, så det billede, der bliver sendt ud som bevis, er et produkt af flere vinkler og flere kameraer, så man er sikker på kendelsen.
– Det kan godt være, at man kun sender ét billede ud, men det er altså et produkt af flere vinkler, der bliver sammenholdt.
Artiklen fortsætter efter opslaget …
Det her billede har Ohi’s offside-situation har jeg ikke set postet herinde.
— Kent J. Nielsen (@kentjnielsen) May 6, 2024
Det bliver vist ved spilleminut 60 i tv-transmissionen, og er VARs billede med streger på.
Viser de måler fra knæet og bolden.#FCMBIF pic.twitter.com/eis8W82Gi6
Blev ikke selv kaldt ud til skærmen
Jakob Sundberg indrømmer dog alligevel, at der er visse usikkerheder forbundet med situationen, selvom han føler sig ganske overbevist om, at det var den korrekte beslutning, der blev truffet.
– Der er altid usikkerhedsmomenter i forhold til at finde det helt præcise tidspunkt, hvor bolden bliver spillet, og i forhold til om man kan se alle elementer af spilleren på de vinkler, man bruger.
– Men med det antal kameraer vi havde igår, kan vi sige med rigtig stor sandsynlighed, at beslutningen er rigtig og at stregerne er trukket rigtigt. Der er få usikkerhedsmomenter i går i forhold til de streger
Hvad er det for nogle usikkerhedsmomenter?
– Det kan være, at hvis den spiller, man skal sætte stregerne på, er dækket af en anden spiller på de vinkler, man har til rådighed.
– Men som jeg har fået det fortalt, så var der stor sikkerhed omkring de streger, vi havde i går. Det er jo VAR-dommeren, der sætter dem, og vi snakker selvfølgelig sammen efter kampen, og han sagde, at de streger er tegnet med stor sikkerhed
Hvorfor blev du ikke selv kaldt ud og se episoden?
– Når der er tale om offside-streger, så er det en faktuel kendelse, som VAR-dommeren melder ind til mig på banen. Der er ikke tale om et skøn eller en vurdering, da det er en faktuel beslutning ifølge VAR-protokollen, så derfor skal jeg ikke ud at se den på skærmen
Ved I præcis, hvor meget Ohi Omoijuanfo var onside?
– Jeg ved det ikke. Jeg har ikke fået tallet, men jeg får at vide af VAR-dommeren, at vores kendelse på banen er bekræftet, og at det er et såkaldt “check complete”, men man kan jo se på stregerne, at det er en tæt kendelse, afslutter Sundberg over for Tipsbladet.
Ohi Omoijuanfos mål endte dog med at være forgæves for Brøndby, der som bekendt tabte opgøret til FC Midtjylland med 3-2. Et resultat, der blot gjorde den i forvejen tætte mesterskabskamp endnu tættere.
Du kan se den omdiskuterede kendelse øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
FC København skriver kontrakt med juvel
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
I svime: Som en ny spiller
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
STORT INTERVIEW