Var profil i dansk klub: Installerer nu køleskabe

Tidligere Superliga-spiller og Vendsyssel-profil har foretaget et større karriereskifte.



De allerdygtigste fodboldspillere når i løbet af deres relativt korte karriere at skrabe så mange penge sammen, at de ikke behøver tage et "normalt" arbejde, når de er færdige som aktiv, men det er langt fra alle, der bliver stenrige af deres fodboldtalent.

Så når karrieren er forbi, må de også trække i arbejdstøjet og begynde at tænke på frokostpauser og weekendtillæg. 

Det er blandt andre Ninos Gouriye et glimrende eksempel på. 

Den 32-årige hollænder har en fortid i Vendsyssel FF, hvor han var en ganske fremtrædende spiller og scorede 14 mål i 47 kampe fra 2017 til 2019. Han spillede blandt andet seks kampe i Superligaen. CV'et tæller også 80 kampe i Æresdivisionen og ungdomslandskampe for Holland. Nu er han amatørspiller i XerxesDZB.

Gouriye er blandt de mange eks-fodboldspillere, der ikke kan leve af formuen, så han tjener den dag i dag til terminen ved at installere hvidevarer i folks hjem. 

– Jeg nyder det virkelig meget. Det er med stor glæde, at jeg går på arbejde hver eneste dag. Det er et meget givende arbejde for mig, siger Ninos Gouriye til Tubantia.

I interviewet ser han også tilbage på tiden i Vendyssel FF, som han valgte at ophæve sin kontrakt med i 2019. Det skulle han aldrig have gjort, fastslår hollænderen her en lille håndfuld år senere.

Det lykkedes ham nemlig først at finde en ny klub mere end et år senere. 

– Den sommer traf jeg de forkerte valg. Der var flere tilbud, jeg takkede nej til, fordi jeg ville afvente, men så stoppede de (tilbuddene, red.) med at komme. I månedsvis ventede jeg på en klub. Der er tidspunkter, hvor jeg bebrejder mig selv det, men på den anden side betød det, at jeg så min datter vokse op. Jeg arbejdede ikke i halvandet år, så jeg så hende hver dag og oplevede alle de smukke øjeblikke. Det har også meget stor værdi for mig, fastslår Ninos Gouriye. 

Den tidligere Vendsyssel-spiller bor til dagligt i Rotterdam. 






TransferLIVE: Han bliver forlænget i FCK




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tordner mod VM-træner

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Vil smadre transferrekord

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Holland – Sverige

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tyskland – Elfenbenskysten

Her er AGF’s Champions League-modstander

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej