Var profil i dansk klub: Installerer nu køleskabe

Tidligere Superliga-spiller og Vendsyssel-profil har foretaget et større karriereskifte.



De allerdygtigste fodboldspillere når i løbet af deres relativt korte karriere at skrabe så mange penge sammen, at de ikke behøver tage et "normalt" arbejde, når de er færdige som aktiv, men det er langt fra alle, der bliver stenrige af deres fodboldtalent.

Så når karrieren er forbi, må de også trække i arbejdstøjet og begynde at tænke på frokostpauser og weekendtillæg. 

Det er blandt andre Ninos Gouriye et glimrende eksempel på. 

Den 32-årige hollænder har en fortid i Vendsyssel FF, hvor han var en ganske fremtrædende spiller og scorede 14 mål i 47 kampe fra 2017 til 2019. Han spillede blandt andet seks kampe i Superligaen. CV'et tæller også 80 kampe i Æresdivisionen og ungdomslandskampe for Holland. Nu er han amatørspiller i XerxesDZB.

Gouriye er blandt de mange eks-fodboldspillere, der ikke kan leve af formuen, så han tjener den dag i dag til terminen ved at installere hvidevarer i folks hjem. 

– Jeg nyder det virkelig meget. Det er med stor glæde, at jeg går på arbejde hver eneste dag. Det er et meget givende arbejde for mig, siger Ninos Gouriye til Tubantia.

I interviewet ser han også tilbage på tiden i Vendyssel FF, som han valgte at ophæve sin kontrakt med i 2019. Det skulle han aldrig have gjort, fastslår hollænderen her en lille håndfuld år senere.

Det lykkedes ham nemlig først at finde en ny klub mere end et år senere. 

– Den sommer traf jeg de forkerte valg. Der var flere tilbud, jeg takkede nej til, fordi jeg ville afvente, men så stoppede de (tilbuddene, red.) med at komme. I månedsvis ventede jeg på en klub. Der er tidspunkter, hvor jeg bebrejder mig selv det, men på den anden side betød det, at jeg så min datter vokse op. Jeg arbejdede ikke i halvandet år, så jeg så hende hver dag og oplevede alle de smukke øjeblikke. Det har også meget stor værdi for mig, fastslår Ninos Gouriye. 

Den tidligere Vendsyssel-spiller bor til dagligt i Rotterdam. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Benhård kritik af Danmark

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Superligaen dropper det

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt transferrygte skydes ned

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

De 10 største stjerner, der misser VM

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte