Var profil i dansk klub: Installerer nu køleskabe

Tidligere Superliga-spiller og Vendsyssel-profil har foretaget et større karriereskifte.



De allerdygtigste fodboldspillere når i løbet af deres relativt korte karriere at skrabe så mange penge sammen, at de ikke behøver tage et "normalt" arbejde, når de er færdige som aktiv, men det er langt fra alle, der bliver stenrige af deres fodboldtalent.

Så når karrieren er forbi, må de også trække i arbejdstøjet og begynde at tænke på frokostpauser og weekendtillæg. 

Det er blandt andre Ninos Gouriye et glimrende eksempel på. 

Den 32-årige hollænder har en fortid i Vendsyssel FF, hvor han var en ganske fremtrædende spiller og scorede 14 mål i 47 kampe fra 2017 til 2019. Han spillede blandt andet seks kampe i Superligaen. CV'et tæller også 80 kampe i Æresdivisionen og ungdomslandskampe for Holland. Nu er han amatørspiller i XerxesDZB.

Gouriye er blandt de mange eks-fodboldspillere, der ikke kan leve af formuen, så han tjener den dag i dag til terminen ved at installere hvidevarer i folks hjem. 

– Jeg nyder det virkelig meget. Det er med stor glæde, at jeg går på arbejde hver eneste dag. Det er et meget givende arbejde for mig, siger Ninos Gouriye til Tubantia.

I interviewet ser han også tilbage på tiden i Vendyssel FF, som han valgte at ophæve sin kontrakt med i 2019. Det skulle han aldrig have gjort, fastslår hollænderen her en lille håndfuld år senere.

Det lykkedes ham nemlig først at finde en ny klub mere end et år senere. 

– Den sommer traf jeg de forkerte valg. Der var flere tilbud, jeg takkede nej til, fordi jeg ville afvente, men så stoppede de (tilbuddene, red.) med at komme. I månedsvis ventede jeg på en klub. Der er tidspunkter, hvor jeg bebrejder mig selv det, men på den anden side betød det, at jeg så min datter vokse op. Jeg arbejdede ikke i halvandet år, så jeg så hende hver dag og oplevede alle de smukke øjeblikke. Det har også meget stor værdi for mig, fastslår Ninos Gouriye. 

Den tidligere Vendsyssel-spiller bor til dagligt i Rotterdam. 







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Kæmper om det samme trænerjob

Medier sender ham hjem til AGF

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Han var i spil som Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jess Thorup fyret

Manchester United afbryder forhandlingerne

Benhård kritik af Danmark

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro