De allerdygtigste fodboldspillere når i løbet af deres relativt korte karriere at skrabe så mange penge sammen, at de ikke behøver tage et "normalt" arbejde, når de er færdige som aktiv, men det er langt fra alle, der bliver stenrige af deres fodboldtalent.
Så når karrieren er forbi, må de også trække i arbejdstøjet og begynde at tænke på frokostpauser og weekendtillæg.
Det er blandt andre Ninos Gouriye et glimrende eksempel på.
Den 32-årige hollænder har en fortid i Vendsyssel FF, hvor han var en ganske fremtrædende spiller og scorede 14 mål i 47 kampe fra 2017 til 2019. Han spillede blandt andet seks kampe i Superligaen. CV'et tæller også 80 kampe i Æresdivisionen og ungdomslandskampe for Holland. Nu er han amatørspiller i XerxesDZB.
Gouriye er blandt de mange eks-fodboldspillere, der ikke kan leve af formuen, så han tjener den dag i dag til terminen ved at installere hvidevarer i folks hjem.
– Jeg nyder det virkelig meget. Det er med stor glæde, at jeg går på arbejde hver eneste dag. Det er et meget givende arbejde for mig, siger Ninos Gouriye til Tubantia.
I interviewet ser han også tilbage på tiden i Vendyssel FF, som han valgte at ophæve sin kontrakt med i 2019. Det skulle han aldrig have gjort, fastslår hollænderen her en lille håndfuld år senere.
Det lykkedes ham nemlig først at finde en ny klub mere end et år senere.
– Den sommer traf jeg de forkerte valg. Der var flere tilbud, jeg takkede nej til, fordi jeg ville afvente, men så stoppede de (tilbuddene, red.) med at komme. I månedsvis ventede jeg på en klub. Der er tidspunkter, hvor jeg bebrejder mig selv det, men på den anden side betød det, at jeg så min datter vokse op. Jeg arbejdede ikke i halvandet år, så jeg så hende hver dag og oplevede alle de smukke øjeblikke. Det har også meget stor værdi for mig, fastslår Ninos Gouriye.
Den tidligere Vendsyssel-spiller bor til dagligt i Rotterdam.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
TIPSBLADET SPECIAL
“Undskyld mig, hvad kan I ikke blive enige om?”
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Norge – Frankrig
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Tysklands vej til VM-finalen
OPTAKT