Var profil i dansk klub: Installerer nu køleskabe

Tidligere Superliga-spiller og Vendsyssel-profil har foretaget et større karriereskifte.



De allerdygtigste fodboldspillere når i løbet af deres relativt korte karriere at skrabe så mange penge sammen, at de ikke behøver tage et "normalt" arbejde, når de er færdige som aktiv, men det er langt fra alle, der bliver stenrige af deres fodboldtalent.

Så når karrieren er forbi, må de også trække i arbejdstøjet og begynde at tænke på frokostpauser og weekendtillæg. 

Det er blandt andre Ninos Gouriye et glimrende eksempel på. 

Den 32-årige hollænder har en fortid i Vendsyssel FF, hvor han var en ganske fremtrædende spiller og scorede 14 mål i 47 kampe fra 2017 til 2019. Han spillede blandt andet seks kampe i Superligaen. CV'et tæller også 80 kampe i Æresdivisionen og ungdomslandskampe for Holland. Nu er han amatørspiller i XerxesDZB.

Gouriye er blandt de mange eks-fodboldspillere, der ikke kan leve af formuen, så han tjener den dag i dag til terminen ved at installere hvidevarer i folks hjem. 

– Jeg nyder det virkelig meget. Det er med stor glæde, at jeg går på arbejde hver eneste dag. Det er et meget givende arbejde for mig, siger Ninos Gouriye til Tubantia.

I interviewet ser han også tilbage på tiden i Vendyssel FF, som han valgte at ophæve sin kontrakt med i 2019. Det skulle han aldrig have gjort, fastslår hollænderen her en lille håndfuld år senere.

Det lykkedes ham nemlig først at finde en ny klub mere end et år senere. 

– Den sommer traf jeg de forkerte valg. Der var flere tilbud, jeg takkede nej til, fordi jeg ville afvente, men så stoppede de (tilbuddene, red.) med at komme. I månedsvis ventede jeg på en klub. Der er tidspunkter, hvor jeg bebrejder mig selv det, men på den anden side betød det, at jeg så min datter vokse op. Jeg arbejdede ikke i halvandet år, så jeg så hende hver dag og oplevede alle de smukke øjeblikke. Det har også meget stor værdi for mig, fastslår Ninos Gouriye. 

Den tidligere Vendsyssel-spiller bor til dagligt i Rotterdam. 





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Norge – Senegal

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Uruguay – Kap Verde

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet