De allerdygtigste fodboldspillere når i løbet af deres relativt korte karriere at skrabe så mange penge sammen, at de ikke behøver tage et "normalt" arbejde, når de er færdige som aktiv, men det er langt fra alle, der bliver stenrige af deres fodboldtalent.
Så når karrieren er forbi, må de også trække i arbejdstøjet og begynde at tænke på frokostpauser og weekendtillæg.
Det er blandt andre Ninos Gouriye et glimrende eksempel på.
Den 32-årige hollænder har en fortid i Vendsyssel FF, hvor han var en ganske fremtrædende spiller og scorede 14 mål i 47 kampe fra 2017 til 2019. Han spillede blandt andet seks kampe i Superligaen. CV'et tæller også 80 kampe i Æresdivisionen og ungdomslandskampe for Holland. Nu er han amatørspiller i XerxesDZB.
Gouriye er blandt de mange eks-fodboldspillere, der ikke kan leve af formuen, så han tjener den dag i dag til terminen ved at installere hvidevarer i folks hjem.
– Jeg nyder det virkelig meget. Det er med stor glæde, at jeg går på arbejde hver eneste dag. Det er et meget givende arbejde for mig, siger Ninos Gouriye til Tubantia.
I interviewet ser han også tilbage på tiden i Vendyssel FF, som han valgte at ophæve sin kontrakt med i 2019. Det skulle han aldrig have gjort, fastslår hollænderen her en lille håndfuld år senere.
Det lykkedes ham nemlig først at finde en ny klub mere end et år senere.
– Den sommer traf jeg de forkerte valg. Der var flere tilbud, jeg takkede nej til, fordi jeg ville afvente, men så stoppede de (tilbuddene, red.) med at komme. I månedsvis ventede jeg på en klub. Der er tidspunkter, hvor jeg bebrejder mig selv det, men på den anden side betød det, at jeg så min datter vokse op. Jeg arbejdede ikke i halvandet år, så jeg så hende hver dag og oplevede alle de smukke øjeblikke. Det har også meget stor værdi for mig, fastslår Ninos Gouriye.
Den tidligere Vendsyssel-spiller bor til dagligt i Rotterdam.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Neymar er tilbage
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
Færdig: Nu er han rejst til København
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
NYHEDER