De allerdygtigste fodboldspillere når i løbet af deres relativt korte karriere at skrabe så mange penge sammen, at de ikke behøver tage et "normalt" arbejde, når de er færdige som aktiv, men det er langt fra alle, der bliver stenrige af deres fodboldtalent.
Så når karrieren er forbi, må de også trække i arbejdstøjet og begynde at tænke på frokostpauser og weekendtillæg.
Det er blandt andre Ninos Gouriye et glimrende eksempel på.
Den 32-årige hollænder har en fortid i Vendsyssel FF, hvor han var en ganske fremtrædende spiller og scorede 14 mål i 47 kampe fra 2017 til 2019. Han spillede blandt andet seks kampe i Superligaen. CV'et tæller også 80 kampe i Æresdivisionen og ungdomslandskampe for Holland. Nu er han amatørspiller i XerxesDZB.
Gouriye er blandt de mange eks-fodboldspillere, der ikke kan leve af formuen, så han tjener den dag i dag til terminen ved at installere hvidevarer i folks hjem.
– Jeg nyder det virkelig meget. Det er med stor glæde, at jeg går på arbejde hver eneste dag. Det er et meget givende arbejde for mig, siger Ninos Gouriye til Tubantia.
I interviewet ser han også tilbage på tiden i Vendyssel FF, som han valgte at ophæve sin kontrakt med i 2019. Det skulle han aldrig have gjort, fastslår hollænderen her en lille håndfuld år senere.
Det lykkedes ham nemlig først at finde en ny klub mere end et år senere.
– Den sommer traf jeg de forkerte valg. Der var flere tilbud, jeg takkede nej til, fordi jeg ville afvente, men så stoppede de (tilbuddene, red.) med at komme. I månedsvis ventede jeg på en klub. Der er tidspunkter, hvor jeg bebrejder mig selv det, men på den anden side betød det, at jeg så min datter vokse op. Jeg arbejdede ikke i halvandet år, så jeg så hende hver dag og oplevede alle de smukke øjeblikke. Det har også meget stor værdi for mig, fastslår Ninos Gouriye.
Den tidligere Vendsyssel-spiller bor til dagligt i Rotterdam.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
Rodri er blevet opereret i ryggen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED