De allerdygtigste fodboldspillere når i løbet af deres relativt korte karriere at skrabe så mange penge sammen, at de ikke behøver tage et "normalt" arbejde, når de er færdige som aktiv, men det er langt fra alle, der bliver stenrige af deres fodboldtalent.
Så når karrieren er forbi, må de også trække i arbejdstøjet og begynde at tænke på frokostpauser og weekendtillæg.
Det er blandt andre Ninos Gouriye et glimrende eksempel på.
Den 32-årige hollænder har en fortid i Vendsyssel FF, hvor han var en ganske fremtrædende spiller og scorede 14 mål i 47 kampe fra 2017 til 2019. Han spillede blandt andet seks kampe i Superligaen. CV'et tæller også 80 kampe i Æresdivisionen og ungdomslandskampe for Holland. Nu er han amatørspiller i XerxesDZB.
Gouriye er blandt de mange eks-fodboldspillere, der ikke kan leve af formuen, så han tjener den dag i dag til terminen ved at installere hvidevarer i folks hjem.
– Jeg nyder det virkelig meget. Det er med stor glæde, at jeg går på arbejde hver eneste dag. Det er et meget givende arbejde for mig, siger Ninos Gouriye til Tubantia.
I interviewet ser han også tilbage på tiden i Vendyssel FF, som han valgte at ophæve sin kontrakt med i 2019. Det skulle han aldrig have gjort, fastslår hollænderen her en lille håndfuld år senere.
Det lykkedes ham nemlig først at finde en ny klub mere end et år senere.
– Den sommer traf jeg de forkerte valg. Der var flere tilbud, jeg takkede nej til, fordi jeg ville afvente, men så stoppede de (tilbuddene, red.) med at komme. I månedsvis ventede jeg på en klub. Der er tidspunkter, hvor jeg bebrejder mig selv det, men på den anden side betød det, at jeg så min datter vokse op. Jeg arbejdede ikke i halvandet år, så jeg så hende hver dag og oplevede alle de smukke øjeblikke. Det har også meget stor værdi for mig, fastslår Ninos Gouriye.
Den tidligere Vendsyssel-spiller bor til dagligt i Rotterdam.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE