Var slet ikke i tvivl om Superliga-retur

Lirim Qamili har taget de gode takter, han viste i sidste Superliga-sæson med sig til Sønderjyske, der lynhurtigt har nydt godt af hans målnæse.



Godt nok rykkede Lirim Qamili ud af Superligaen med Hvidovre i sidste sæson, men den høje wing havde stadig grund til at trække lidt på smilebåndet. 

En sæson der bød på ni målinvolveringer i 30 Superliga-kampe må bestemt siges at være godkendt for en klokkeklar nedrykker, og er der noget, som Qamili fik slået fast med syvtommersøm, så var det, at niveauet bestemt rækker til Superligaen. 

Det har de også ment i Sønderjyske, for tidligere på sommeren købte dem ham fri af kontrakten i Hvidovre, og her har Qamili fået en glimrende start med to scoringer og et enkelt oplæg i sine fem første Superligakampe for klubben. 

Han er også ved godt mod, da Tipsbladet fanger ham over telefonen. 

– Efter sidste sæson havde jeg mod på mere, og jeg ville gerne fortsætte, hvor jeg slap. Da muligheden bød sig herovre, var det også et sted, hvor jeg kunne se mig selv være og være en del af kollektivet her.

– Man har en relativ kort karriere indenfor fodbold, så jeg følte, at det var tid for mig til at prøve noget nyt og få fået nogle oplevelser og se, hvor det ville føre hen. Og så at få muligheden for at spille Superliga igen… Det var svært at sige nej til, slår han fast. 

274266

Lirim Qamili i duel med Josip Radosevic. Han nyder at spille Superliga-fodbold igen. Foto: Alamy

Han indrømmer dog, at sporene fra Horsens-tiden, hvor det ikke gik som håbet, også fyldte hos ham, men at det i sidste ende gav mening, selv om det var lidt svært at sige farvel til det velkendte. 

Lassens fidus
Nu er hverdagen dog en helt anden for Qamili, som også har fået styr på det private. Han er kommet på plads i et rækkehus, så der er plads til, at forældre og venner kan komme og besøge ham.

Kontakten til Hvidovre er dog intakt, og under den seneste landsholdssamling med Nordmakedonien ringede ham og landsmanden Ahmed Iljazovski da også til Peter Lassen, der er sportschef i Hvidovre. 

– Jeg vil nok altid have et forhold til dem, siger Qamili. 

Netop Lassen stjal da også lidt overskrifter i foråret, da han på national TV til Viaplay agerede wingman for Qamili, der manglede en kæreste. Hvis man var interesseret, kunne man bare sende en e-mail til Lassen. 

Her noget tid efter er der ikke sket meget i den sag, melder Qamili. 

– Den er stadig åben og oppe og flyve. Der er ikke noget nyt i det, andet kan jeg ikke rigtig sige, griner Qamili.

Nu har du jo rækkehuset… 

– Jaja, der er masser af plads, så hvis der er en, der gider hjælpe mig med et TV, vil det være perfekt. 

Lige nu mangler Sønderjyske-spilleren et TV til hjemmet, og ellers er han på jagt efter en hobby.

I mellemtiden skal han score mål for Sønderjyske, ligesom han gjorde det for Hvidovre i sidste sæson, og det har han allerede vist, at han sagtens kan magte. Det får Sønderjyske også brug for på søndag, hvor man møder Vejle Boldklub i en vigtig kamp i bunden af rækken.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Sønderjyske – AGF

Markant transfermelding om Højlund

United overvejer disse fem managers

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Liverpool – Tottenham

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Barcelona – Sevilla

OB – FC København

Supercomputer spår FCM-nedtur

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Vild spådom om FC Midtjylland

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Peter Kjær: Her er min bekymring

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Farzam: En gave for FC København

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Endnu en pointdeling i Odense

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Manchester United – Aston Villa

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet