Var slet ikke i tvivl om Superliga-retur

Lirim Qamili har taget de gode takter, han viste i sidste Superliga-sæson med sig til Sønderjyske, der lynhurtigt har nydt godt af hans målnæse.



Godt nok rykkede Lirim Qamili ud af Superligaen med Hvidovre i sidste sæson, men den høje wing havde stadig grund til at trække lidt på smilebåndet. 

En sæson der bød på ni målinvolveringer i 30 Superliga-kampe må bestemt siges at være godkendt for en klokkeklar nedrykker, og er der noget, som Qamili fik slået fast med syvtommersøm, så var det, at niveauet bestemt rækker til Superligaen. 

Det har de også ment i Sønderjyske, for tidligere på sommeren købte dem ham fri af kontrakten i Hvidovre, og her har Qamili fået en glimrende start med to scoringer og et enkelt oplæg i sine fem første Superligakampe for klubben. 

Han er også ved godt mod, da Tipsbladet fanger ham over telefonen. 

– Efter sidste sæson havde jeg mod på mere, og jeg ville gerne fortsætte, hvor jeg slap. Da muligheden bød sig herovre, var det også et sted, hvor jeg kunne se mig selv være og være en del af kollektivet her.

– Man har en relativ kort karriere indenfor fodbold, så jeg følte, at det var tid for mig til at prøve noget nyt og få fået nogle oplevelser og se, hvor det ville føre hen. Og så at få muligheden for at spille Superliga igen… Det var svært at sige nej til, slår han fast. 

274266

Lirim Qamili i duel med Josip Radosevic. Han nyder at spille Superliga-fodbold igen. Foto: Alamy

Han indrømmer dog, at sporene fra Horsens-tiden, hvor det ikke gik som håbet, også fyldte hos ham, men at det i sidste ende gav mening, selv om det var lidt svært at sige farvel til det velkendte. 

Lassens fidus
Nu er hverdagen dog en helt anden for Qamili, som også har fået styr på det private. Han er kommet på plads i et rækkehus, så der er plads til, at forældre og venner kan komme og besøge ham.

Kontakten til Hvidovre er dog intakt, og under den seneste landsholdssamling med Nordmakedonien ringede ham og landsmanden Ahmed Iljazovski da også til Peter Lassen, der er sportschef i Hvidovre. 

– Jeg vil nok altid have et forhold til dem, siger Qamili. 

Netop Lassen stjal da også lidt overskrifter i foråret, da han på national TV til Viaplay agerede wingman for Qamili, der manglede en kæreste. Hvis man var interesseret, kunne man bare sende en e-mail til Lassen. 

Her noget tid efter er der ikke sket meget i den sag, melder Qamili. 

– Den er stadig åben og oppe og flyve. Der er ikke noget nyt i det, andet kan jeg ikke rigtig sige, griner Qamili.

Nu har du jo rækkehuset… 

– Jaja, der er masser af plads, så hvis der er en, der gider hjælpe mig med et TV, vil det være perfekt. 

Lige nu mangler Sønderjyske-spilleren et TV til hjemmet, og ellers er han på jagt efter en hobby.

I mellemtiden skal han score mål for Sønderjyske, ligesom han gjorde det for Hvidovre i sidste sæson, og det har han allerede vist, at han sagtens kan magte. Det får Sønderjyske også brug for på søndag, hvor man møder Vejle Boldklub i en vigtig kamp i bunden af rækken.



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Medier fælder dom over Dorgu

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Trist melding om Emil Højlund

Falske Brøndby-rygter i omløb

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Stor hæder til Suzuki

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

De vil købe FC Midtjylland-profil

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Her er Superligaens bedste stadion

Nordfransk point i Sydfrankrig

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres