Godt nok rykkede Lirim Qamili ud af Superligaen med Hvidovre i sidste sæson, men den høje wing havde stadig grund til at trække lidt på smilebåndet.
En sæson der bød på ni målinvolveringer i 30 Superliga-kampe må bestemt siges at være godkendt for en klokkeklar nedrykker, og er der noget, som Qamili fik slået fast med syvtommersøm, så var det, at niveauet bestemt rækker til Superligaen.
Det har de også ment i Sønderjyske, for tidligere på sommeren købte dem ham fri af kontrakten i Hvidovre, og her har Qamili fået en glimrende start med to scoringer og et enkelt oplæg i sine fem første Superligakampe for klubben.
Han er også ved godt mod, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.
– Efter sidste sæson havde jeg mod på mere, og jeg ville gerne fortsætte, hvor jeg slap. Da muligheden bød sig herovre, var det også et sted, hvor jeg kunne se mig selv være og være en del af kollektivet her.
– Man har en relativ kort karriere indenfor fodbold, så jeg følte, at det var tid for mig til at prøve noget nyt og få fået nogle oplevelser og se, hvor det ville føre hen. Og så at få muligheden for at spille Superliga igen… Det var svært at sige nej til, slår han fast.

Han indrømmer dog, at sporene fra Horsens-tiden, hvor det ikke gik som håbet, også fyldte hos ham, men at det i sidste ende gav mening, selv om det var lidt svært at sige farvel til det velkendte.
Lassens fidus
Nu er hverdagen dog en helt anden for Qamili, som også har fået styr på det private. Han er kommet på plads i et rækkehus, så der er plads til, at forældre og venner kan komme og besøge ham.
Kontakten til Hvidovre er dog intakt, og under den seneste landsholdssamling med Nordmakedonien ringede ham og landsmanden Ahmed Iljazovski da også til Peter Lassen, der er sportschef i Hvidovre.
– Jeg vil nok altid have et forhold til dem, siger Qamili.
Netop Lassen stjal da også lidt overskrifter i foråret, da han på national TV til Viaplay agerede wingman for Qamili, der manglede en kæreste. Hvis man var interesseret, kunne man bare sende en e-mail til Lassen.
Her noget tid efter er der ikke sket meget i den sag, melder Qamili.
– Den er stadig åben og oppe og flyve. Der er ikke noget nyt i det, andet kan jeg ikke rigtig sige, griner Qamili.
Nu har du jo rækkehuset…
– Jaja, der er masser af plads, så hvis der er en, der gider hjælpe mig med et TV, vil det være perfekt.
Lige nu mangler Sønderjyske-spilleren et TV til hjemmet, og ellers er han på jagt efter en hobby.
I mellemtiden skal han score mål for Sønderjyske, ligesom han gjorde det for Hvidovre i sidste sæson, og det har han allerede vist, at han sagtens kan magte. Det får Sønderjyske også brug for på søndag, hvor man møder Vejle Boldklub i en vigtig kamp i bunden af rækken.
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
Pibekoncert til Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby