Var slet ikke i tvivl om Superliga-retur

Lirim Qamili har taget de gode takter, han viste i sidste Superliga-sæson med sig til Sønderjyske, der lynhurtigt har nydt godt af hans målnæse.



Godt nok rykkede Lirim Qamili ud af Superligaen med Hvidovre i sidste sæson, men den høje wing havde stadig grund til at trække lidt på smilebåndet. 

En sæson der bød på ni målinvolveringer i 30 Superliga-kampe må bestemt siges at være godkendt for en klokkeklar nedrykker, og er der noget, som Qamili fik slået fast med syvtommersøm, så var det, at niveauet bestemt rækker til Superligaen. 

Det har de også ment i Sønderjyske, for tidligere på sommeren købte dem ham fri af kontrakten i Hvidovre, og her har Qamili fået en glimrende start med to scoringer og et enkelt oplæg i sine fem første Superligakampe for klubben. 

Han er også ved godt mod, da Tipsbladet fanger ham over telefonen. 

– Efter sidste sæson havde jeg mod på mere, og jeg ville gerne fortsætte, hvor jeg slap. Da muligheden bød sig herovre, var det også et sted, hvor jeg kunne se mig selv være og være en del af kollektivet her.

– Man har en relativ kort karriere indenfor fodbold, så jeg følte, at det var tid for mig til at prøve noget nyt og få fået nogle oplevelser og se, hvor det ville føre hen. Og så at få muligheden for at spille Superliga igen… Det var svært at sige nej til, slår han fast. 

274266

Lirim Qamili i duel med Josip Radosevic. Han nyder at spille Superliga-fodbold igen. Foto: Alamy

Han indrømmer dog, at sporene fra Horsens-tiden, hvor det ikke gik som håbet, også fyldte hos ham, men at det i sidste ende gav mening, selv om det var lidt svært at sige farvel til det velkendte. 

Lassens fidus
Nu er hverdagen dog en helt anden for Qamili, som også har fået styr på det private. Han er kommet på plads i et rækkehus, så der er plads til, at forældre og venner kan komme og besøge ham.

Kontakten til Hvidovre er dog intakt, og under den seneste landsholdssamling med Nordmakedonien ringede ham og landsmanden Ahmed Iljazovski da også til Peter Lassen, der er sportschef i Hvidovre. 

– Jeg vil nok altid have et forhold til dem, siger Qamili. 

Netop Lassen stjal da også lidt overskrifter i foråret, da han på national TV til Viaplay agerede wingman for Qamili, der manglede en kæreste. Hvis man var interesseret, kunne man bare sende en e-mail til Lassen. 

Her noget tid efter er der ikke sket meget i den sag, melder Qamili. 

– Den er stadig åben og oppe og flyve. Der er ikke noget nyt i det, andet kan jeg ikke rigtig sige, griner Qamili.

Nu har du jo rækkehuset… 

– Jaja, der er masser af plads, så hvis der er en, der gider hjælpe mig med et TV, vil det være perfekt. 

Lige nu mangler Sønderjyske-spilleren et TV til hjemmet, og ellers er han på jagt efter en hobby.

I mellemtiden skal han score mål for Sønderjyske, ligesom han gjorde det for Hvidovre i sidste sæson, og det har han allerede vist, at han sagtens kan magte. Det får Sønderjyske også brug for på søndag, hvor man møder Vejle Boldklub i en vigtig kamp i bunden af rækken.





– Det er så ringe, begge dele!

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Skuffer igen

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Steve Coopers højre hånd afviser

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Riemer svarer på Tøftings kritik

‘Køb ikke Franculino Djú’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Storklub meldes interesseret

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Vil købe dansk landsholdsbobler

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Her trækkes der lod til VM

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Her kan du se Skotland mod Danmark

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal