Var tæt på FCN: Brøndby kom ind fra sidelinjen

Frederik Alves havde lige været til et møde med FC Nordsjælland, men så kom Brøndby i slutningen af transfervinduet.



Frederik Alves vendte i januar 2022 hjem til dansk fodbold, da han skiftede fra West Ham til Brøndby. Det var dog også muligt, at han var endt i FC Nordsjælland, men dagen før deadlinedagen kom Brøndby, som han har været fan af siden, han var dreng.

Det fortæller han om i et interview i Offside på Viaplay.

– Det var enten Nordsjælland eller Brøndby. Jeg var til et møde med Nordsjælland, og vi havde snakket i to timer og fik en god kemi mellem os allesammen, men Brøndby kom lige fra sidelinjen, og så kunne jeg ikke sige nej. Det kunne jeg simpelthen ikke, siger han og fortsætter:

–  Jeg tror, at klokken er ti, og så skriver min agent, at Brøndby kommer lige fra sidelinjen, og så skriver jeg 'prøv lige at kør på dér', lyder det med et stort smil fra Alves, der slår fast, at han ikke var i tvivl på noget tidspunkt om, at det skulle være de blågule fra den københavnske vestegn.

I sommerens transfervindue var der mulighed for, at han skulle til tyrkiske Trabzonspor, men det blev ikke til noget. 

– Lige i den her situation var der ikke så meget at overveje, fordi jeg var lige kommet ind i varmen, så er det jo dumt at starte forfra i en anden klub, så der har ikke været så meget overvejelse dér, forklarer Alves.

Men selvom det ikke skete denne gang for den 23-årige forsvarsspiller, så er det ikke udelukket for ham at prøve udenfor Danmarks grænser igen.

– Nu har jeg været i udlandet, hvor jeg ikke fik så meget ud af det. Det er ikke en hemmelighed, at jeg gerne vil prøve igen, lyder det fra Brøndby-spilleren.

Senest er Brøndby kommet op på andenpladsen i Superligaen, og der bliver peget på, at der nu er ro i truppen. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

New Zealand – Belgien

Egypten – Iran

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag