Var tæt på FCN: Brøndby kom ind fra sidelinjen

Frederik Alves havde lige været til et møde med FC Nordsjælland, men så kom Brøndby i slutningen af transfervinduet.



Frederik Alves vendte i januar 2022 hjem til dansk fodbold, da han skiftede fra West Ham til Brøndby. Det var dog også muligt, at han var endt i FC Nordsjælland, men dagen før deadlinedagen kom Brøndby, som han har været fan af siden, han var dreng.

Det fortæller han om i et interview i Offside på Viaplay.

– Det var enten Nordsjælland eller Brøndby. Jeg var til et møde med Nordsjælland, og vi havde snakket i to timer og fik en god kemi mellem os allesammen, men Brøndby kom lige fra sidelinjen, og så kunne jeg ikke sige nej. Det kunne jeg simpelthen ikke, siger han og fortsætter:

–  Jeg tror, at klokken er ti, og så skriver min agent, at Brøndby kommer lige fra sidelinjen, og så skriver jeg 'prøv lige at kør på dér', lyder det med et stort smil fra Alves, der slår fast, at han ikke var i tvivl på noget tidspunkt om, at det skulle være de blågule fra den københavnske vestegn.

I sommerens transfervindue var der mulighed for, at han skulle til tyrkiske Trabzonspor, men det blev ikke til noget. 

– Lige i den her situation var der ikke så meget at overveje, fordi jeg var lige kommet ind i varmen, så er det jo dumt at starte forfra i en anden klub, så der har ikke været så meget overvejelse dér, forklarer Alves.

Men selvom det ikke skete denne gang for den 23-årige forsvarsspiller, så er det ikke udelukket for ham at prøve udenfor Danmarks grænser igen.

– Nu har jeg været i udlandet, hvor jeg ikke fik så meget ud af det. Det er ikke en hemmelighed, at jeg gerne vil prøve igen, lyder det fra Brøndby-spilleren.

Senest er Brøndby kommet op på andenpladsen i Superligaen, og der bliver peget på, at der nu er ro i truppen. Læs mere om det her.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Randers FC – FC Fredericia



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Så du det? Wass i helt vild aktion

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bayern München er i pokalfinalen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er