Frederik Alves vendte i januar 2022 hjem til dansk fodbold, da han skiftede fra West Ham til Brøndby. Det var dog også muligt, at han var endt i FC Nordsjælland, men dagen før deadlinedagen kom Brøndby, som han har været fan af siden, han var dreng.
Det fortæller han om i et interview i Offside på Viaplay.
– Det var enten Nordsjælland eller Brøndby. Jeg var til et møde med Nordsjælland, og vi havde snakket i to timer og fik en god kemi mellem os allesammen, men Brøndby kom lige fra sidelinjen, og så kunne jeg ikke sige nej. Det kunne jeg simpelthen ikke, siger han og fortsætter:
– Jeg tror, at klokken er ti, og så skriver min agent, at Brøndby kommer lige fra sidelinjen, og så skriver jeg 'prøv lige at kør på dér', lyder det med et stort smil fra Alves, der slår fast, at han ikke var i tvivl på noget tidspunkt om, at det skulle være de blågule fra den københavnske vestegn.
I sommerens transfervindue var der mulighed for, at han skulle til tyrkiske Trabzonspor, men det blev ikke til noget.
– Lige i den her situation var der ikke så meget at overveje, fordi jeg var lige kommet ind i varmen, så er det jo dumt at starte forfra i en anden klub, så der har ikke været så meget overvejelse dér, forklarer Alves.
Men selvom det ikke skete denne gang for den 23-årige forsvarsspiller, så er det ikke udelukket for ham at prøve udenfor Danmarks grænser igen.
– Nu har jeg været i udlandet, hvor jeg ikke fik så meget ud af det. Det er ikke en hemmelighed, at jeg gerne vil prøve igen, lyder det fra Brøndby-spilleren.
Senest er Brøndby kommet op på andenpladsen i Superligaen, og der bliver peget på, at der nu er ro i truppen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
NYHEDER
UEFA klar til at boykotte VM
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
AVIS
De vil have Jelert
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
Stjerne på plads i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TRANSFER