Varm OB’er har fundet sig til rette som angriber

OB-profil Emmanuel Sabbi har gang i sin bedste sæson i Superligaen, hvor en ny angriberrolle passer ham godt.



Emmanuel Sabbi er i målform i øjeblikket.

Fredag aften scorede han begge mål, da OB vendte 0-1 til 2-1 mod nedrykningstruede AC Horsens.

På den måde er han nået op på fem mål på fem kampe i nedrykningsspillet.

I alt er han på otte mål i sæsonen, og det er det bedste, han har præsteret, siden han kom til dansk fodbold i 2017.

– Det føles godt. Det er det, jeg træner på hver dag. Jeg har trænet min førsteberøring og afslutning, og mod Horsens lykkedes det så bare, fortæller han.

Sabbi bliver i øjeblikket mest brugt som decideret angriber i OB, og det er anderledes for amerikaneren, der har spillet kant hele livet.

– Det passer mig fint at spille angriber, og jeg er glad for, at træneren har tålmodighed med mig, så jeg kan lære at spille den position. Jeg kan godt lide, at han tror på, at jeg nok skal gøre det fint.

OB-træner Andreas Alm fortæller dog, at Sabbi har skullet vænne sig til ikke at have bolden så meget som frontangriber.

– Han kan godt være frustreret, når han spiller angriber. På kanten får man mange flere bolde, og man kan udfordre, men når man er angriber, skal man være isoleret i lang tid.

– Men hvis han viser, at han har den mentalitet, så tror jeg, at han kan score en god del mål, forklarer OB-cheftræneren.

Selv om Sabbi var med til at sikre OB tre point, er cheftræner Andreas Alm ikke udelukkende tilfreds med den måde, de tre point kom i hus på.

– Jeg synes ikke, at vi startede perfekt. Der var flere chancer, hvor jeg synes, at vi skulle score. I anden halvleg skete der meget mere, der kom straffe og intensiteten blev højere. Men jeg synes, at vi spillede en flot sidste halv time, mener Alm.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Vil klage over VM-forhold

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

TransferLIVE: VM-sensation spøger i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøler sender Mexico videre

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Skotland – Marokko

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Zanka ville spille gratis for FC København

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Jonas Lössl stopper karrieren

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

USA – Australien