Manchester United banker spaniere

Med to scoringer var Bruno Fernandes hovedrolleindehaver i Manchester Uniteds sejr over Real Sociedad.



Manchester United har taget et stort skridt mod avancement i Europa League.

Torsdag aften slog den engelske storklub således spanske Real Sociedad med 4-0 på udebane i den første af to 16.-delsfinaler.

Det var ellers Real Sociedad, der var i boldbesiddelse i store perioder af kampen, men spanierne formåede ikke at dirke den engelske defensiv op.

Bruno Fernandes, Marcus Rashford og Daniel James var derimod kyniske, da chancerne bød sig. Førstnævnte scorede to mål, mens de to sidstnævnte nettede én gang hver.

Dermed har Manchester United et formidabelt udgangspunkt til returopgøret 25. februar.

Opgørets første halvleg forløb forholdsvis roligt. Marcus Rashford testede Sociedad-keeper Alejandro Remiro et par gange, inden Bruno Fernandes tjekkede ind.

Den portugisiske offensivspiller, der har scoret i sine seneste tre Premier League-optrædener, var også denne torsdag brandvarm.

Efter 27 minutter blev bolden hældt ind i feltet, hvor Sociedad-keeperen ramlede sammen med to forsvarsspillere. Bolden landede for fødderne af Fernandes, der let trillede bolden i et tomt mål.

Anden halvleg blev en tand mere underholdende end den første. Manchester United var tydeligt veloplagt og bragte sig yderligere i front efter 57 minutter.

Marcus Rashford fandt med en hård pasning Daniel James lige på kanten af feltet. Han lagde den til rette for en fremstormende Bruno Fernandes, som helt fri sparkede bolden i mål til 2-0.

Efter 65 minutter stak Marcus Rashford af sted i et sønderrivende dybdeløb. Det bemærkede brasilianske Fred, som sendte bolden af sted til den engelske angriber, som scorede stensikkert til 3-0.

Kort derefter scorede Daniel James, men målet blev annulleret, fordi Mason Greenwood var i offside, inden han serverede bolden for waliseren.

Daniel James skulle imidlertid komme på måltavlen. Kort før slutfløjt strøg den lynhurtige kantspiller af sted i højresiden, inden han trak ind i feltet og sendte bolden mellem stængerne på Sociedad-keeperen.

/ritzau/





Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

FC København på svær opgave i Champions League

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

De vil hente Andreas Maxsø

Brøndbys store karantænemareridt

FCM-stjerne færdig for i år

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Lothar Matthaüs storroser dansker

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Køber sig ind i dansk klub

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Her kan du se Villarreal mod FC København

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Pogba investerer i kamelvæddeløb

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Rigtig dårlig melding

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP