Brøndby Stadion (Tipsbladet): Han var søndag aften med til at dirigere Brøndby IF til sejr, men til næste sæson kan Martin Retov måske skifte rollen som assistenttræner på Vestegnen ud med en rolle som cheftræner i AC Horsens.
Tidligere på ugen fyrede AC Horsens nemlig sin cheftræner, Joakim Persson, og straks blev Martin Retov nævnt som en oplagt afløser. Bold har endda søndag skrevet, at Retov ventes at overtage jobbet i NordicBet Liga-klubben til sommer.
I mixed zone efter søndagens sejr over Silkeborg IF havde Jesper Sørensen imidlertid ikke meget at sige om, om hans assistenttræner på vej til Horsens.
– Det ved jeg ikke noget om. Det må du spørge Martin Retov om, fortæller Jesper Sørensen til den fremmødte presse og tilføjer:
– Jeg taler med Martin om rigtig mange ting, heldigvis, og jeg er glad for at have en så dygtig mand ved siden af mig til at hjælpe få truffet nogle gode valg undervejs – ikke kun i kampe, men også i hverdagen. Hvad jeg taler om med ham, skal jeg ikke stå og tales for meget her om.
Jesper Sørensen tog selv vejen fra assistenttræner til cheftræner og erkender, at det ville være oplagt for Martin Retov at tage et cheftrænerjob efter mange år som assistent.
– Det vil være naturligt og en naturlig måde at tage et skridt på. Det må være noget, I spekulerer i, og I tager den herfra, siger Sørensen.
Martin Retov, 43 år, spillede i sin aktive karriere fem år i AC Horsens. Han har været assistentræner i Brøndby siden 2017.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
OPTAKT
Qatar – Schweiz
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Elias Jelert færdig
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Haiti – Skotland
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
OPTAKT