På vej væk? – Det må du spørge Martin Retov om

Martin Retov kan efter sigende forlade Brøndby IF til sommer - men det har Jesper Sørensen ikke mange kommentarer til.



Brøndby Stadion (Tipsbladet): Han var søndag aften med til at dirigere Brøndby IF til sejr, men til næste sæson kan Martin Retov måske skifte rollen som assistenttræner på Vestegnen ud med en rolle som cheftræner i AC Horsens.

Tidligere på ugen fyrede AC Horsens nemlig sin cheftræner, Joakim Persson, og straks blev Martin Retov nævnt som en oplagt afløser. Bold har endda søndag skrevet, at Retov ventes at overtage jobbet i NordicBet Liga-klubben til sommer.

I mixed zone efter søndagens sejr over Silkeborg IF havde Jesper Sørensen imidlertid ikke meget at sige om, om hans assistenttræner på vej til Horsens.

– Det ved jeg ikke noget om. Det må du spørge Martin Retov om, fortæller Jesper Sørensen til den fremmødte presse og tilføjer:

– Jeg taler med Martin om rigtig mange ting, heldigvis, og jeg er glad for at have en så dygtig mand ved siden af mig til at hjælpe få truffet nogle gode valg undervejs – ikke kun i kampe, men også i hverdagen. Hvad jeg taler om med ham, skal jeg ikke stå og tales for meget her om.

Jesper Sørensen tog selv vejen fra assistenttræner til cheftræner og erkender, at det ville være oplagt for Martin Retov at tage et cheftrænerjob efter mange år som assistent.

– Det vil være naturligt og en naturlig måde at tage et skridt på. Det må være noget, I spekulerer i, og I tager den herfra, siger Sørensen.

Martin Retov, 43 år, spillede i sin aktive karriere fem år i AC Horsens. Han har været assistentræner i Brøndby siden 2017. 





Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Laudrup stopper på TV 2



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Australien – Egypten

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud