Varmt AaB-emne: Jeg regner med at blive i Stabæk

Bob Bradley ser ud til at være røget ud af kandidatfeltet om at blive den næste cheftræner i AaB. Den amerikanske træner siger, at han regner med at blive i Stabæk den kommende sæson.



Bob Bradley har været nævnt som ét af de varmeste bud på en ny cheftræner i AaB, som til sommer vinker farvel til Kent Nielsen, og den tidligere amerikanske landstræner skulle være blandt de sidste i feltet, der også tæller Lars Søndergaard. Men nu tyder alt på, at Bradley har bestemt sig for at blive i Stabæk, hvor han kom til før sidste sæson.

Her har han nemlig gjort det ganske fortrinligt og ført holdet frem til en niendeplads i Tippeligaen samt en pokalsemifinale, og nu regner han med at blive i norsk fodbold i den kommende sæson for at fortsætte det arbejde.

– Ja, det tror jeg. Men det er svært at forudse, hvad der sker i fodbold, siger Bob Bradley til Nettavisen og fortsætter:

– Jeg har snakket med flere, som har været ude efter en ny træner. De havde lagt mærke til mine resultater, hvad enten det var med USA, Egypten eller her. Nogle gange betyder det, at de vil tale med dig, men det er sådan, det fungerer, siger Bradley videre.

Han fokuserer i stedet på den norske sæson, der starter den 6. april med en hjemmekamp mod Haugesund, og han har målsætningerne parat for Stabæk.

– Målet for denne sæson er at blive et godt hold. Vi overraskede mange i forrige sæson og blev nummer ni. Det kunne man ikke have forudset før sæsonen. Vi måtte arbejde og blive bedre, og det samme gælder for denne sæson, siger Bob Bradley.

Spanske Fernando Morientes har også været nævnt som et emne i AaB.





LIVE

VM-LIVE: Bekræfter kontroversielt opkald

Schweiz – Colombia

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-spiller idømt karantæne

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Portugal – Spanien



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

USA – Belgien

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Enige med Hjulmand – her er kontrakten