Varmt AaB-emne: Jeg regner med at blive i Stabæk

Bob Bradley ser ud til at være røget ud af kandidatfeltet om at blive den næste cheftræner i AaB. Den amerikanske træner siger, at han regner med at blive i Stabæk den kommende sæson.



Bob Bradley har været nævnt som ét af de varmeste bud på en ny cheftræner i AaB, som til sommer vinker farvel til Kent Nielsen, og den tidligere amerikanske landstræner skulle være blandt de sidste i feltet, der også tæller Lars Søndergaard. Men nu tyder alt på, at Bradley har bestemt sig for at blive i Stabæk, hvor han kom til før sidste sæson.

Her har han nemlig gjort det ganske fortrinligt og ført holdet frem til en niendeplads i Tippeligaen samt en pokalsemifinale, og nu regner han med at blive i norsk fodbold i den kommende sæson for at fortsætte det arbejde.

– Ja, det tror jeg. Men det er svært at forudse, hvad der sker i fodbold, siger Bob Bradley til Nettavisen og fortsætter:

– Jeg har snakket med flere, som har været ude efter en ny træner. De havde lagt mærke til mine resultater, hvad enten det var med USA, Egypten eller her. Nogle gange betyder det, at de vil tale med dig, men det er sådan, det fungerer, siger Bradley videre.

Han fokuserer i stedet på den norske sæson, der starter den 6. april med en hjemmekamp mod Haugesund, og han har målsætningerne parat for Stabæk.

– Målet for denne sæson er at blive et godt hold. Vi overraskede mange i forrige sæson og blev nummer ni. Det kunne man ikke have forudset før sæsonen. Vi måtte arbejde og blive bedre, og det samme gælder for denne sæson, siger Bob Bradley.

Spanske Fernando Morientes har også været nævnt som et emne i AaB.





TransferLIVE: Tidl. SL-spiller fri på markedet




LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Afslører Brøndbys transferplaner

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: FC København sælger stjerne

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’