Varmt AaB-emne: Jeg regner med at blive i Stabæk

Bob Bradley ser ud til at være røget ud af kandidatfeltet om at blive den næste cheftræner i AaB. Den amerikanske træner siger, at han regner med at blive i Stabæk den kommende sæson.



Bob Bradley har været nævnt som ét af de varmeste bud på en ny cheftræner i AaB, som til sommer vinker farvel til Kent Nielsen, og den tidligere amerikanske landstræner skulle være blandt de sidste i feltet, der også tæller Lars Søndergaard. Men nu tyder alt på, at Bradley har bestemt sig for at blive i Stabæk, hvor han kom til før sidste sæson.

Her har han nemlig gjort det ganske fortrinligt og ført holdet frem til en niendeplads i Tippeligaen samt en pokalsemifinale, og nu regner han med at blive i norsk fodbold i den kommende sæson for at fortsætte det arbejde.

– Ja, det tror jeg. Men det er svært at forudse, hvad der sker i fodbold, siger Bob Bradley til Nettavisen og fortsætter:

– Jeg har snakket med flere, som har været ude efter en ny træner. De havde lagt mærke til mine resultater, hvad enten det var med USA, Egypten eller her. Nogle gange betyder det, at de vil tale med dig, men det er sådan, det fungerer, siger Bradley videre.

Han fokuserer i stedet på den norske sæson, der starter den 6. april med en hjemmekamp mod Haugesund, og han har målsætningerne parat for Stabæk.

– Målet for denne sæson er at blive et godt hold. Vi overraskede mange i forrige sæson og blev nummer ni. Det kunne man ikke have forudset før sæsonen. Vi måtte arbejde og blive bedre, og det samme gælder for denne sæson, siger Bob Bradley.

Spanske Fernando Morientes har også været nævnt som et emne i AaB.







LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Historisk finale! Han er verdens bedste

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Stopper karrieren

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal