Varmt AaB-emne: Jeg regner med at blive i Stabæk

Bob Bradley ser ud til at være røget ud af kandidatfeltet om at blive den næste cheftræner i AaB. Den amerikanske træner siger, at han regner med at blive i Stabæk den kommende sæson.



Bob Bradley har været nævnt som ét af de varmeste bud på en ny cheftræner i AaB, som til sommer vinker farvel til Kent Nielsen, og den tidligere amerikanske landstræner skulle være blandt de sidste i feltet, der også tæller Lars Søndergaard. Men nu tyder alt på, at Bradley har bestemt sig for at blive i Stabæk, hvor han kom til før sidste sæson.

Her har han nemlig gjort det ganske fortrinligt og ført holdet frem til en niendeplads i Tippeligaen samt en pokalsemifinale, og nu regner han med at blive i norsk fodbold i den kommende sæson for at fortsætte det arbejde.

– Ja, det tror jeg. Men det er svært at forudse, hvad der sker i fodbold, siger Bob Bradley til Nettavisen og fortsætter:

– Jeg har snakket med flere, som har været ude efter en ny træner. De havde lagt mærke til mine resultater, hvad enten det var med USA, Egypten eller her. Nogle gange betyder det, at de vil tale med dig, men det er sådan, det fungerer, siger Bradley videre.

Han fokuserer i stedet på den norske sæson, der starter den 6. april med en hjemmekamp mod Haugesund, og han har målsætningerne parat for Stabæk.

– Målet for denne sæson er at blive et godt hold. Vi overraskede mange i forrige sæson og blev nummer ni. Det kunne man ikke have forudset før sæsonen. Vi måtte arbejde og blive bedre, og det samme gælder for denne sæson, siger Bob Bradley.

Spanske Fernando Morientes har også været nævnt som et emne i AaB.





Afviser monsterbud på Simsir




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

PL-træner blev fyret over E-mail

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Steve Cooper med stor beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spanien – Østrig

De køber ham for 740 mio.

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Portugal – Kroatien

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Schweiz – Algeriet

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De tager ikke med FC København på træningslejr

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson