Varmt AaB-emne: Jeg regner med at blive i Stabæk

Bob Bradley ser ud til at være røget ud af kandidatfeltet om at blive den næste cheftræner i AaB. Den amerikanske træner siger, at han regner med at blive i Stabæk den kommende sæson.



Bob Bradley har været nævnt som ét af de varmeste bud på en ny cheftræner i AaB, som til sommer vinker farvel til Kent Nielsen, og den tidligere amerikanske landstræner skulle være blandt de sidste i feltet, der også tæller Lars Søndergaard. Men nu tyder alt på, at Bradley har bestemt sig for at blive i Stabæk, hvor han kom til før sidste sæson.

Her har han nemlig gjort det ganske fortrinligt og ført holdet frem til en niendeplads i Tippeligaen samt en pokalsemifinale, og nu regner han med at blive i norsk fodbold i den kommende sæson for at fortsætte det arbejde.

– Ja, det tror jeg. Men det er svært at forudse, hvad der sker i fodbold, siger Bob Bradley til Nettavisen og fortsætter:

– Jeg har snakket med flere, som har været ude efter en ny træner. De havde lagt mærke til mine resultater, hvad enten det var med USA, Egypten eller her. Nogle gange betyder det, at de vil tale med dig, men det er sådan, det fungerer, siger Bradley videre.

Han fokuserer i stedet på den norske sæson, der starter den 6. april med en hjemmekamp mod Haugesund, og han har målsætningerne parat for Stabæk.

– Målet for denne sæson er at blive et godt hold. Vi overraskede mange i forrige sæson og blev nummer ni. Det kunne man ikke have forudset før sæsonen. Vi måtte arbejde og blive bedre, og det samme gælder for denne sæson, siger Bob Bradley.

Spanske Fernando Morientes har også været nævnt som et emne i AaB.





LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Medie: FC København jagter Michael Parker



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

De 10 største stjerner, der misser VM

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Superliga-træner tilknytter agent