VB-boss: Måske har vi fået for mange nye spillere

Vejle-direktør Henrik Tønder kan godt se, at der måske er sammenhæng mellem stor tilgang af spillere og deres vanskeligheder.



Vejle har i denne sæson endnu ikke vundet, og de har blot skrabet to point sammen efter ti kampe. Det kommer efter en sommer, hvor vejlenserne har hentet 12 nye spillere, og det kan VB-direktør Henrik Tønder godt se en sammenhæng i.

Det fortæller han i et interview på TV3 Sport forud for opgøret mellem OB og Vejle.

– Vi har igennem flere år skiftet mange spillere, og vi har model, hvor vi skifter rigtig mange spillere. Og jo, det kan sagtens være, at det viser sig, at der er for mange, der er skiftet nu siger han og fortsætter: 

– Det kan også være, at der er nogle, der har brug for lidt tid, inden de kommer i gang. Det er måske en del af forklaringen på, at vi ikke har så mange point, lyder det fra Henrik Tønder.

Dog understreger han, at det ikke er den eneste årsag til, at man ligger på sidstepladsen i rækken. Her nævner han også skader som en del af forklaringen på, hvorfor det er gået skævt i den første halvdel af grundspillet.

– Den måde vi rekrutterer udenlandske spillere er igennem vores ejernes netværk. Det har vi gjort før, og det gør vi nu. Så en stor del af det, som kommer ind, det er fra ejernes netværk, så du kan sige, når vi taler om, hvem der er skyld i, at det ser sådan ud – og hvem har fortjenesten – så er det sådan i Vejle, at vi er sammen om det. Og ejerne er dybt involveret, fortæller Tønder.

Vejle-cheftræner Peter Sørensen har efter det seneste nederlag gjort klart, at der er nogle fejl på banen, som han aldrig ser igen. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Kryptisk transfermelding

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skifter til Rangers

Zorniger fremhæver transfervindue

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brasilien – Japan

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Tyskland – Paraguay