VB-boss: Måske har vi fået for mange nye spillere

Vejle-direktør Henrik Tønder kan godt se, at der måske er sammenhæng mellem stor tilgang af spillere og deres vanskeligheder.



Vejle har i denne sæson endnu ikke vundet, og de har blot skrabet to point sammen efter ti kampe. Det kommer efter en sommer, hvor vejlenserne har hentet 12 nye spillere, og det kan VB-direktør Henrik Tønder godt se en sammenhæng i.

Det fortæller han i et interview på TV3 Sport forud for opgøret mellem OB og Vejle.

– Vi har igennem flere år skiftet mange spillere, og vi har model, hvor vi skifter rigtig mange spillere. Og jo, det kan sagtens være, at det viser sig, at der er for mange, der er skiftet nu siger han og fortsætter: 

– Det kan også være, at der er nogle, der har brug for lidt tid, inden de kommer i gang. Det er måske en del af forklaringen på, at vi ikke har så mange point, lyder det fra Henrik Tønder.

Dog understreger han, at det ikke er den eneste årsag til, at man ligger på sidstepladsen i rækken. Her nævner han også skader som en del af forklaringen på, hvorfor det er gået skævt i den første halvdel af grundspillet.

– Den måde vi rekrutterer udenlandske spillere er igennem vores ejernes netværk. Det har vi gjort før, og det gør vi nu. Så en stor del af det, som kommer ind, det er fra ejernes netværk, så du kan sige, når vi taler om, hvem der er skyld i, at det ser sådan ud – og hvem har fortjenesten – så er det sådan i Vejle, at vi er sammen om det. Og ejerne er dybt involveret, fortæller Tønder.

Vejle-cheftræner Peter Sørensen har efter det seneste nederlag gjort klart, at der er nogle fejl på banen, som han aldrig ser igen. Læs mere om det her.





Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC København sælger Nathan Trott

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Barcelona – Real Madrid

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen