VB-boss: Måske har vi fået for mange nye spillere

Vejle-direktør Henrik Tønder kan godt se, at der måske er sammenhæng mellem stor tilgang af spillere og deres vanskeligheder.



Vejle har i denne sæson endnu ikke vundet, og de har blot skrabet to point sammen efter ti kampe. Det kommer efter en sommer, hvor vejlenserne har hentet 12 nye spillere, og det kan VB-direktør Henrik Tønder godt se en sammenhæng i.

Det fortæller han i et interview på TV3 Sport forud for opgøret mellem OB og Vejle.

– Vi har igennem flere år skiftet mange spillere, og vi har model, hvor vi skifter rigtig mange spillere. Og jo, det kan sagtens være, at det viser sig, at der er for mange, der er skiftet nu siger han og fortsætter: 

– Det kan også være, at der er nogle, der har brug for lidt tid, inden de kommer i gang. Det er måske en del af forklaringen på, at vi ikke har så mange point, lyder det fra Henrik Tønder.

Dog understreger han, at det ikke er den eneste årsag til, at man ligger på sidstepladsen i rækken. Her nævner han også skader som en del af forklaringen på, hvorfor det er gået skævt i den første halvdel af grundspillet.

– Den måde vi rekrutterer udenlandske spillere er igennem vores ejernes netværk. Det har vi gjort før, og det gør vi nu. Så en stor del af det, som kommer ind, det er fra ejernes netværk, så du kan sige, når vi taler om, hvem der er skyld i, at det ser sådan ud – og hvem har fortjenesten – så er det sådan i Vejle, at vi er sammen om det. Og ejerne er dybt involveret, fortæller Tønder.

Vejle-cheftræner Peter Sørensen har efter det seneste nederlag gjort klart, at der er nogle fejl på banen, som han aldrig ser igen. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

FC København – Vejle Boldklub

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

En voldsom ulighed

Viborg FF – FC Nordsjælland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Silkeborg IF – Randers FC

Sender stikpille til FC København-flop

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Bayern München laver vildt comeback

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid