“Duer ikke, væk”.
Sådan lød det igen og igen fra kongedatteren til sine bejlere i det berømte eventyr af H.C. Andersen, lige indtil Klods-Hans dukkede op med pludder i lommen, og så levede de to lykkeligt til deres dages ende.
Vejle-ejer Andrew Zolotko har stadig ikke fundet sin Klods-Hans, og mandag fik endnu en cheftræner meldingen “duer ikke, væk”, da Peter Sørensen blev fyret. Det er kun et halvt år siden, at selvsamme Sørensen afløste Carit Falch, der blot fik fem kampe som Vejle-træner.
Turbulens er der nok af i Nørreskoven, og det går lige i maven på Lars Werge. Den tidligere formand i Dansk Journalistforbund har været Vejle-fan siden barnsben.
– Jeg blev overrasket. Det er breaking, når det sker, og det er det jo af en grund, men vi er efterhånden vant til det med 10 forskellige trænere på 10 år. Det er jo ikke alle, der er blevet fyret, men der er dog en ordentlig portion af dem, der ikke selv tog beslutningen, siger Lars Werge til Tipsbladet og fastslår:
– Det er jo et udtryk for, at klubben ikke har det så godt. Det er i hvert fald sådan, det ser ud med mine øjne.
Han påpeger, at det er rundt i alle hjørner i Vejle, at der bliver skiftet ud med en hastighed, der kan gøre de fleste forpustede.
– Det er jo ikke kun på trænerposten, Vejle har skiftet meget ud. Den sportslige stab er blevet skiftet ud i flere omgange, og man har haft 60-70 spillere inde, siden Zolotko kom til. Det har været den største svingdør i dansk fodbold og måske i hele Europa. Det er jo et helt andet udtryk end det, vi gamle fans er vant til, og som vi blev forkælet med, da vi var børn og unge. Dengang var en kontinuitet i hele klubben, lyder det fra Werge.
Andrew Zolotko købte Vejle Boldklub i 2016, da klubben stadig var i 1. division. Der er klubben godt på vej ned igen.
– Det er svært at se, hvad projektet er i Nørreskoven, og hvad det er, Zolotko gerne vil. Vi havde faktisk en okay sæson i 2020/2021, hvor vi overlevede i Superligaen, og da havde vi en træner (Constantin Galca, red.), som havde en ret tydelig idé. Ham kunne man så ikke finde ud af at forlænge med, og så krakelerede det hele. Det viser, at det gennemgående koncept ikke er til stede, siger Lars Werge.
I den nuværende trup har Vejle Boldklub 16 forskellige nationaliteter, og det har været meget kendetegnende for klubben, siden Andrew Zolotko kom til. Det gør det svært som fan helt at kunne identtificere sig med det hold, man følger, mener Lars Werge.
– Når jeg ser Vejle spille, kan jeg komme helt i tvivl om, hvem pokker han og han er. Nu lyder jeg nok en lille smule gammel, men det, synes jeg, er et problem. Det er svært at identificere sig med. Allan Sousa kan et eller andet, men der har været langt mellem snapsene for et stort kontingent af de udenlandske spillere.
– Jeg har været kritisk over for ejerskabet fra dag ét. Det er ikke entydigt negativt, hvad der er sket i Vejle, mens Zolotko har været der, men som konstruktion er det ufint. Der deler Vejle jo skæbne med rigtig mange andre klubber, og på den måde kan det være svært at retfærdiggøre at bruge så meget tid på VB og fodbold i det hele taget, som jeg gør.
– Der er nogle ting, man accepterer, fordi det er fodbold. Ting, man aldrig ville acceptere, hvis det handlede om, hvor man skulle købe ind eller gå på restaurant. Det ser man gennem fingre med på en anden måde, når det handler om fodbold, fordi det jo i bund og grund er en hjertesag.
Det er stadig uvist, hvem der bliver ny cheftræner i Vejle Boldklub. Det bedste bud synes at være en udlænding fra Zolotkos netværk. Lars Werge håber dog, at klubben går i en helt anden retning.
– Det ser jo svært ud i forhold til at overleve i Superligaen, og jeg kunne måske godt tænke mig, at man lavede en Silkeborg eller en Lyngby. At Vejle lige går to skridt baglæns og satser på det akademi, som vi poster mange penge i hvert år. Der er jo dygtige, unge spillere i truppen, der kan udvikles på. Så kan det godt være, at det tager fem år, før vi kommer op igen, men omvendt – sidste gang tog det jo 10 år. For en gammel romantiker ville det være fedt, og dem er vi sgu mange af i Vejle.
Fans er der også mange af i Vejle Boldklub, og der er i hvert fald én, klubben ikke er i fare for at miste.
– Det er ikke en klub, jeg nogensinde kommer til at lade være med at holde med. Det vil jeg gerne slå helt fast. Jeg kommer aldrig til at opgive Vejle Boldklub, slutter Lars Werge.
Tipsbladet har været i kontakt med Peter Sørensen, der ikke ønsker at kommentere fyringen i Vejle Boldklub på nuværende tidspunkt.

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

David Nielsen: – Det er et helvede

AGF – Brøndby IF

Blæst bagover af dansk stjerne

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

Thomas Frank og Tottenham i comeback

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Vil snart præsentere kæmpe Lionel Messi-nyhed

Malmö-katastrofe – træner og Robin Olsen slagtes

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Premier League-fyring på vej?

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Forlanger undskyldning efter transferbombe

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Nu topper AC Horsens 1. division

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Voldsom frustration efter vanvidskamp

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Randers FC – FC Nordsjælland

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

Vild udtalelse blusser op i Italien

Bendtner scorer nyt job

– Det var åbenbart ikke et wakeupcall

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

United slår Chelsea i hårdt spillet brag

FCM-stjerne sikrer derbysejr

Real Madrid vinder igen

Nedtur for Mattias Skjelmose

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Rigtig skidt for Hermansen

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

FC Midtjylland – Viborg FF

Her er trupperne til midtjysk derby

– Jeg vil vinde Champions League
