Profil forlader Vejle Boldklub

Ifølge Tipsbladets oplysninger forlader kantspilleren Vejle Boldklub denne sommer, og spillerens bagland er i dialog med to Superliga-klubber, ligesom der også er interesse fra udlandet.



Med et nederlag til FC Nordsjælland søndag er det så godt som sikkert, at Vejle Boldklub i næste sæson skal spille i NordicBet Ligaen. Og det bliver uden Edgar Babayan.

Vejle Boldklub hentede den 26-årige kantspiller i foråret på en kort kontrakt frem til sommer, og når den udløber, skal han videre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der også interesse fra og snakke med både danske og udenlandske klubber for Edgar Babayan, der er armensk landsholdsspiller og har 13 landskampe på cv’et.

Blandt de interesserede er ifølge Tipsbladets oplysninger to Superliga-klubber, og især med den ene klub er der fremskredne forhandlinger.

Men endnu er det ikke afgjort, hvor den nuværende Vejle Boldklub-spiller fortsætter karrieren, og en afklaring kan også først komme i juni. Efter Superliga-sæsonen skal han nemlig med landsholdet og spille et par Nations League-kampe.

26-årige Edgar Babayan har i foråret spillet 14 kampe for Vejle Boldklub med en enkelt assist til følge.

Tidligere har han spillet for Randers FC og Hobro IK i Superligaen, mens han også har været i udlandet og spille for lettiske Riga FC og siden hos cypriotiske Pafos FC. I Superligaen har han scoret 13 mål og lagt op til 18 på 117 kampe.





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF