Profil forlader Vejle Boldklub

Ifølge Tipsbladets oplysninger forlader kantspilleren Vejle Boldklub denne sommer, og spillerens bagland er i dialog med to Superliga-klubber, ligesom der også er interesse fra udlandet.



Med et nederlag til FC Nordsjælland søndag er det så godt som sikkert, at Vejle Boldklub i næste sæson skal spille i NordicBet Ligaen. Og det bliver uden Edgar Babayan.

Vejle Boldklub hentede den 26-årige kantspiller i foråret på en kort kontrakt frem til sommer, og når den udløber, skal han videre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der også interesse fra og snakke med både danske og udenlandske klubber for Edgar Babayan, der er armensk landsholdsspiller og har 13 landskampe på cv’et.

Blandt de interesserede er ifølge Tipsbladets oplysninger to Superliga-klubber, og især med den ene klub er der fremskredne forhandlinger.

Men endnu er det ikke afgjort, hvor den nuværende Vejle Boldklub-spiller fortsætter karrieren, og en afklaring kan også først komme i juni. Efter Superliga-sæsonen skal han nemlig med landsholdet og spille et par Nations League-kampe.

26-årige Edgar Babayan har i foråret spillet 14 kampe for Vejle Boldklub med en enkelt assist til følge.

Tidligere har han spillet for Randers FC og Hobro IK i Superligaen, mens han også har været i udlandet og spille for lettiske Riga FC og siden hos cypriotiske Pafos FC. I Superligaen har han scoret 13 mål og lagt op til 18 på 117 kampe.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

AGF køber dansk profil

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Aston Villa – Nottingham Forest

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

‘Vi må se, hvad FC København vil’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bayern – PSG

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer