Profil forlader Vejle Boldklub

Ifølge Tipsbladets oplysninger forlader kantspilleren Vejle Boldklub denne sommer, og spillerens bagland er i dialog med to Superliga-klubber, ligesom der også er interesse fra udlandet.



Med et nederlag til FC Nordsjælland søndag er det så godt som sikkert, at Vejle Boldklub i næste sæson skal spille i NordicBet Ligaen. Og det bliver uden Edgar Babayan.

Vejle Boldklub hentede den 26-årige kantspiller i foråret på en kort kontrakt frem til sommer, og når den udløber, skal han videre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der også interesse fra og snakke med både danske og udenlandske klubber for Edgar Babayan, der er armensk landsholdsspiller og har 13 landskampe på cv’et.

Blandt de interesserede er ifølge Tipsbladets oplysninger to Superliga-klubber, og især med den ene klub er der fremskredne forhandlinger.

Men endnu er det ikke afgjort, hvor den nuværende Vejle Boldklub-spiller fortsætter karrieren, og en afklaring kan også først komme i juni. Efter Superliga-sæsonen skal han nemlig med landsholdet og spille et par Nations League-kampe.

26-årige Edgar Babayan har i foråret spillet 14 kampe for Vejle Boldklub med en enkelt assist til følge.

Tidligere har han spillet for Randers FC og Hobro IK i Superligaen, mens han også har været i udlandet og spille for lettiske Riga FC og siden hos cypriotiske Pafos FC. I Superligaen har han scoret 13 mål og lagt op til 18 på 117 kampe.





LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Der er al mulig grund til bekymring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Vildt transferrygte skydes ned



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: FC København jagter Michael Parker

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Uventet skifte?

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham