Vejle kendte sin besøgelsestid modsat Silkeborg, da de to mandskaber søndag stødte sammen i Nørreskoven.
I en livlig affære var det hjemmeholdet, der var skarpest foran kassen og vandt med 2-0.
– Det bliver afgørende, at vi scorer først, og det giver os momentum. Silkeborg havde nogle chancer, og havde de scoret, så var det blevet en anden kamp, siger Vejle-stopperen Denis Kolinger til klubbens hjemmeside.
Dermed er nedrykningskampen for alvor åbnet, hvor Vejle lige under stregen nu kun har to point op til redning.
Det er Viborg, Lyngby og OB, der på de nærmeste placeringer skal kigge sig over skulderen efter holdet fra Nørreskoven.
Silkeborg, der nu er uden sejr i de seneste syv ligakampe, indtager fortsat den vigtige sjetteplads. Silkeborg har fem point ned til Randers.
– Vi slider med det i øjeblikket. Vi var ikke tilfredse med vores første halvleg, og i anden halvleg må vi erkende, at Vejle forsvarede sig rigtig godt, siger Silkeborg-træner Kent Nielsen til Eurosport.
Den tidligere landsholdsspiller og mangeårige Vejle-profil Ulrik le Fevre blev inden søndagens kamp mindet med et minuts stilhed, og aktørerne på banen sørgede efterfølgende for en underholdende affære.
Selv om Silkeborg havde bolden mest, var Vejle også fint med i kampen, der generelt bød på chancer i begge ender.
Efter en halv time så det ud til, at Silkeborg skulle tage teten, da dommer Jonas Hansen pegede på straffesparkpletten, efter at Vejles Thomas Gundelund havde ramt bolden med hånden i eget felt.
Dommeren blev dog kaldt ud til VAR-skærmen og efter et nyt kig på situationen, blev dommen omstødt.
Få minutter inden pausen var der gevinst for hjemmeholdet.
Et hoppende indlæg endte for fødderne af græske Dimitris Emmanouilidis, der på førsteberøringen sparkede bolden op i nærmeste hjørne.
Silkeborg begyndte anden halvleg rigtig godt, og to gange inden for få minutter ramte gæsterne træværket.
Først ramte Tonni Adamsens forsøg indersiden af stolpen, inden Stefan Teitur Thordarson et par minutter senere var uheldig med et forsøg, der tog ydersiden af stolpen.
Silkeborg havde flere gode chancer for en udligning, men Nathan Trott i Vejle-målet havde en stærk dag mellem stængerne.
Som anden halvleg skred frem, trak Vejle sig tilbage på egen banehalvdel, hvilket fik sat Silkeborg i skak.
Ti minutter før tid sendte Raul Albentosa hjemmeholdet på sejrskurs, da han efter et hjørnespark sendte returbolden i nettet til 2-0.
Minuttet efter fik Vejle muligheden for at øge føringen yderligere, da Oliver Sonne begik et straffespark.
Angriberen German Onugkhas hårde spark fra pletten blev dog reddet af Silkeborg-målmanden Nicolai Larsen.
/ritzau/
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
MEDIE
I spil til stort job
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne