Flot sejr til Vejle: Ånder rivaler i nakken

Det er tæt i bunden, efter at Vejle søndag slog Silkeborg med 2-0 i en livlig affære i Nørreskoven.



Vejle kendte sin besøgelsestid modsat Silkeborg, da de to mandskaber søndag stødte sammen i Nørreskoven.

I en livlig affære var det hjemmeholdet, der var skarpest foran kassen og vandt med 2-0.

– Det bliver afgørende, at vi scorer først, og det giver os momentum. Silkeborg havde nogle chancer, og havde de scoret, så var det blevet en anden kamp, siger Vejle-stopperen Denis Kolinger til klubbens hjemmeside.

Dermed er nedrykningskampen for alvor åbnet, hvor Vejle lige under stregen nu kun har to point op til redning.

Det er Viborg, Lyngby og OB, der på de nærmeste placeringer skal kigge sig over skulderen efter holdet fra Nørreskoven.

Silkeborg, der nu er uden sejr i de seneste syv ligakampe, indtager fortsat den vigtige sjetteplads. Silkeborg har fem point ned til Randers.

– Vi slider med det i øjeblikket. Vi var ikke tilfredse med vores første halvleg, og i anden halvleg må vi erkende, at Vejle forsvarede sig rigtig godt, siger Silkeborg-træner Kent Nielsen til Eurosport.

Den tidligere landsholdsspiller og mangeårige Vejle-profil Ulrik le Fevre blev inden søndagens kamp mindet med et minuts stilhed, og aktørerne på banen sørgede efterfølgende for en underholdende affære.

Selv om Silkeborg havde bolden mest, var Vejle også fint med i kampen, der generelt bød på chancer i begge ender.

Efter en halv time så det ud til, at Silkeborg skulle tage teten, da dommer Jonas Hansen pegede på straffesparkpletten, efter at Vejles Thomas Gundelund havde ramt bolden med hånden i eget felt.

Dommeren blev dog kaldt ud til VAR-skærmen og efter et nyt kig på situationen, blev dommen omstødt.

Få minutter inden pausen var der gevinst for hjemmeholdet.

Et hoppende indlæg endte for fødderne af græske Dimitris Emmanouilidis, der på førsteberøringen sparkede bolden op i nærmeste hjørne.

Silkeborg begyndte anden halvleg rigtig godt, og to gange inden for få minutter ramte gæsterne træværket.

Først ramte Tonni Adamsens forsøg indersiden af stolpen, inden Stefan Teitur Thordarson et par minutter senere var uheldig med et forsøg, der tog ydersiden af stolpen.

Silkeborg havde flere gode chancer for en udligning, men Nathan Trott i Vejle-målet havde en stærk dag mellem stængerne.

Som anden halvleg skred frem, trak Vejle sig tilbage på egen banehalvdel, hvilket fik sat Silkeborg i skak.

Ti minutter før tid sendte Raul Albentosa hjemmeholdet på sejrskurs, da han efter et hjørnespark sendte returbolden i nettet til 2-0.

Minuttet efter fik Vejle muligheden for at øge føringen yderligere, da Oliver Sonne begik et straffespark.

Angriberen German Onugkhas hårde spark fra pletten blev dog reddet af Silkeborg-målmanden Nicolai Larsen.

/ritzau/



Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

‘Den værste transfer nogensinde’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Raser over dansk stjerne

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Presset Frank: Her er vores store problem

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Forlænger med to Superliga-talenter

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Salah blev helten for Egypten

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Dorgu blev helten for Manchester United

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

City-ejer sælger klub

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det har taget røven på Steve Cooper

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding