Vejle afværgede pokalchok dybt inde i overtiden

Vejle, SønderjyskE og FC Nordsjælland var tæt på at komme i problemer, mens FCM gik sikkert videre i dagens tidligere pokalkampe.



Onsdagens tidlige pokalkampe var tæt på at byde på tre chok. Både SønderjyskE og FC Nordsjælland var ved at sætte føringer over styr mod sekundahold, men hev begge en sejr i land, mens Vejle Boldklub stod endnu tættere på afgrunden.

SønderjyskE mødte B1913 fra Danmarksserien på udebane. Superliga-holdet kom planmæssigt foran 4-0 i begyndelsen af anden halvleg, og så troede de fleste nok, at løbet var kørt.

Men 13’erne kæmpede sig tilbage og reducerede til 3-4 med otte minutter igen. Tættere på kom de dog ikke, og SønderjyskE slap med skrækken.

Også FC Nordsjælland var lige ved at dumme sig mod et hold fra de lavere rækker. FCN kom ellers foran 2-0 mod VSK Århus, der fik reduceret og dermed bragt spænding ind i opgøret.

FCN holdt dog stand og vandt 2-1.

Tættest på fadæsen var Vejle Boldklub, der kom bagud 3-1 til Vanløse IF fra 3. division med et lille kvarter tilbage af kampen. Holdet kom endda i undertal i det 89. minut, da Denis Kolinger måtte forlade banen.

Alligevel lykkedes det VB at lave et vildt comeback. Holdet scorede først én, så to og til sidst tre gange i overtiden. Det sidste mål stod sommersigningen Andrés Ponce for i det sjette minuts overtid. Dermed afværgede det tredje Superliga-hold en katastrofe denne aften.

Så var det mere overbevisende, hvad FC Midtjylland foretog sig: Holdet vandt i sikker stil med 5-0 over Kjellerup IF.







LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Harry Maguire i chok

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Cooper og Svensson overrasker begge

Brighton – Manchester United

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brøndby IF – FC København

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!