Vejle afværgede pokalchok dybt inde i overtiden

Vejle, SønderjyskE og FC Nordsjælland var tæt på at komme i problemer, mens FCM gik sikkert videre i dagens tidligere pokalkampe.



Onsdagens tidlige pokalkampe var tæt på at byde på tre chok. Både SønderjyskE og FC Nordsjælland var ved at sætte føringer over styr mod sekundahold, men hev begge en sejr i land, mens Vejle Boldklub stod endnu tættere på afgrunden.

SønderjyskE mødte B1913 fra Danmarksserien på udebane. Superliga-holdet kom planmæssigt foran 4-0 i begyndelsen af anden halvleg, og så troede de fleste nok, at løbet var kørt.

Men 13’erne kæmpede sig tilbage og reducerede til 3-4 med otte minutter igen. Tættere på kom de dog ikke, og SønderjyskE slap med skrækken.

Også FC Nordsjælland var lige ved at dumme sig mod et hold fra de lavere rækker. FCN kom ellers foran 2-0 mod VSK Århus, der fik reduceret og dermed bragt spænding ind i opgøret.

FCN holdt dog stand og vandt 2-1.

Tættest på fadæsen var Vejle Boldklub, der kom bagud 3-1 til Vanløse IF fra 3. division med et lille kvarter tilbage af kampen. Holdet kom endda i undertal i det 89. minut, da Denis Kolinger måtte forlade banen.

Alligevel lykkedes det VB at lave et vildt comeback. Holdet scorede først én, så to og til sidst tre gange i overtiden. Det sidste mål stod sommersigningen Andrés Ponce for i det sjette minuts overtid. Dermed afværgede det tredje Superliga-hold en katastrofe denne aften.

Så var det mere overbevisende, hvad FC Midtjylland foretog sig: Holdet vandt i sikker stil med 5-0 over Kjellerup IF.





LIVE

VM-LIVE: Slimane raser efter exit

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sender opfordring til Superliga-træner

Argentina – Østrig

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Norge – Senegal

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

I dialog med Steve Cooper

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Spanien – Saudi-Arabien

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Tordner mod VM-træner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner