Vejle afværgede pokalchok dybt inde i overtiden

Vejle, SønderjyskE og FC Nordsjælland var tæt på at komme i problemer, mens FCM gik sikkert videre i dagens tidligere pokalkampe.



Onsdagens tidlige pokalkampe var tæt på at byde på tre chok. Både SønderjyskE og FC Nordsjælland var ved at sætte føringer over styr mod sekundahold, men hev begge en sejr i land, mens Vejle Boldklub stod endnu tættere på afgrunden.

SønderjyskE mødte B1913 fra Danmarksserien på udebane. Superliga-holdet kom planmæssigt foran 4-0 i begyndelsen af anden halvleg, og så troede de fleste nok, at løbet var kørt.

Men 13’erne kæmpede sig tilbage og reducerede til 3-4 med otte minutter igen. Tættere på kom de dog ikke, og SønderjyskE slap med skrækken.

Også FC Nordsjælland var lige ved at dumme sig mod et hold fra de lavere rækker. FCN kom ellers foran 2-0 mod VSK Århus, der fik reduceret og dermed bragt spænding ind i opgøret.

FCN holdt dog stand og vandt 2-1.

Tættest på fadæsen var Vejle Boldklub, der kom bagud 3-1 til Vanløse IF fra 3. division med et lille kvarter tilbage af kampen. Holdet kom endda i undertal i det 89. minut, da Denis Kolinger måtte forlade banen.

Alligevel lykkedes det VB at lave et vildt comeback. Holdet scorede først én, så to og til sidst tre gange i overtiden. Det sidste mål stod sommersigningen Andrés Ponce for i det sjette minuts overtid. Dermed afværgede det tredje Superliga-hold en katastrofe denne aften.

Så var det mere overbevisende, hvad FC Midtjylland foretog sig: Holdet vandt i sikker stil med 5-0 over Kjellerup IF.







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Iran – New Zealand

Raser over VM-tiltag

AGF køber ham

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Han tager hjem fra VM

Spanien – Kap Verde

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

De vil have Victor Nelsson

Spottet i København

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold