Vejle afværgede pokalchok dybt inde i overtiden

Vejle, SønderjyskE og FC Nordsjælland var tæt på at komme i problemer, mens FCM gik sikkert videre i dagens tidligere pokalkampe.



Onsdagens tidlige pokalkampe var tæt på at byde på tre chok. Både SønderjyskE og FC Nordsjælland var ved at sætte føringer over styr mod sekundahold, men hev begge en sejr i land, mens Vejle Boldklub stod endnu tættere på afgrunden.

SønderjyskE mødte B1913 fra Danmarksserien på udebane. Superliga-holdet kom planmæssigt foran 4-0 i begyndelsen af anden halvleg, og så troede de fleste nok, at løbet var kørt.

Men 13’erne kæmpede sig tilbage og reducerede til 3-4 med otte minutter igen. Tættere på kom de dog ikke, og SønderjyskE slap med skrækken.

Også FC Nordsjælland var lige ved at dumme sig mod et hold fra de lavere rækker. FCN kom ellers foran 2-0 mod VSK Århus, der fik reduceret og dermed bragt spænding ind i opgøret.

FCN holdt dog stand og vandt 2-1.

Tættest på fadæsen var Vejle Boldklub, der kom bagud 3-1 til Vanløse IF fra 3. division med et lille kvarter tilbage af kampen. Holdet kom endda i undertal i det 89. minut, da Denis Kolinger måtte forlade banen.

Alligevel lykkedes det VB at lave et vildt comeback. Holdet scorede først én, så to og til sidst tre gange i overtiden. Det sidste mål stod sommersigningen Andrés Ponce for i det sjette minuts overtid. Dermed afværgede det tredje Superliga-hold en katastrofe denne aften.

Så var det mere overbevisende, hvad FC Midtjylland foretog sig: Holdet vandt i sikker stil med 5-0 over Kjellerup IF.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

FC København interesseret i Jonas Kersken

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Udeladt – kan slet ikke spille

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Her er VM-turneringens hold

Sønderjyske – FC Midtjylland