Vejle fik langt om længe hul på sejrsbylden, da holdet fredag besejrede FC Nordsjælland med 2-0 foran et lettet hjemmepublikum.
For Vejle-anfører Jacob Schoop var sejren også ekstremt forløsende. Den var nemlig skyld i, at der endelig kunne synges sejrssang i omklædningsrummet hos de trængte Vejle-spillere.
– Det var meget forløsende at høre slutfløjtet. Det var længe siden, at vi har prøvet at få en sejr, så vi skulle lige have genopfrisket sejrssangen inde i omklædningsrummet.
– Det var en fortjent sejr, hvor vi var tættere på 3-0, end de var på 2-1. Vi gjorde det svært for FC Nordsjælland, og vi gav dem ikke så meget plads i bagrummet, hvor de plejer at være gode, siger Vejle-anføreren.
Den seneste tid har ikke været sjov for Jacob Schoop og de øvrige vejlensere, der inden opgøret mod FC Nordsjælland var uden sejr i denne sæson efter 12 forsøg.
– Det kan ikke beskrives, hvor forløsende det var. Det har været mentalt hårdt at skulle gå ud og levere, når resultaterne ikke går ens vej. Vi var uheldige mod Brøndby, hvor jeg synes, at vi gjorde meget rigtigt, men nu gik det heldigvis op i en højere enhed, siger Jacob Schoop.
Peter Sørensen er også tilfreds med, at holdets gode præstationer endelig kunne omsættes til tre point og en sejr.
– Det var en succes. Det har krævet meget at skulle rejse sig fra nederlag efter nederlag. Efter så lang tid med så lidt frugt, så var det rart at kunne høste lidt for en gangs skyld, siger Peter Sørensen.
Den første og ekstremt forløsende Vejle-sejr skal naturligvis fejres en smule, lyder det fra Jacob Schoop.
– Vi skal nok lige have en øl, for det gælder også om at fejre de små sejre, og man sover sjældent godt efter aftenkampene, siger en glad og tilfreds anfører.
Flemming Pedersen og FC Nordsjælland havde derimod ikke noget, der skulle fejres. De måtte rejse hjem med et skuffende nederlag efter en kamp, hvor der ikke var meget der lykkedes for holdet fra Farum.
– Vores præstation var ikke god nok, fordi vi lukkede nogle billige mål ind. Jeg er mest skuffet over, at vi ikke kunne producere mere. Særligt i anden halvleg, hvor vi ikke kom frem til det store, siger cheftræner, Flemming Pedersen.
Vejle skal i næste runde forsøge at jagte sæsonens anden superligasejr, når holdet fra Nørreskoven skal en tur til Parken og møde FC København.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Av, Joachim Andersen!
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Froholdt på tavlen i storkamp
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
I chok: Har aldrig set lignende
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
NYHEDER
