Vejle-anfører: Godt at få genopfrisket sejrssangen

Jacob Schoop er lettet efter Vejles første sejr, der endelig gav anledning til sejrssang i omklædningsrummet.



Vejle fik langt om længe hul på sejrsbylden, da holdet fredag besejrede FC Nordsjælland med 2-0 foran et lettet hjemmepublikum.

For Vejle-anfører Jacob Schoop var sejren også ekstremt forløsende. Den var nemlig skyld i, at der endelig kunne synges sejrssang i omklædningsrummet hos de trængte Vejle-spillere.

– Det var meget forløsende at høre slutfløjtet. Det var længe siden, at vi har prøvet at få en sejr, så vi skulle lige have genopfrisket sejrssangen inde i omklædningsrummet.

– Det var en fortjent sejr, hvor vi var tættere på 3-0, end de var på 2-1. Vi gjorde det svært for FC Nordsjælland, og vi gav dem ikke så meget plads i bagrummet, hvor de plejer at være gode, siger Vejle-anføreren.

Den seneste tid har ikke været sjov for Jacob Schoop og de øvrige vejlensere, der inden opgøret mod FC Nordsjælland var uden sejr i denne sæson efter 12 forsøg.

– Det kan ikke beskrives, hvor forløsende det var. Det har været mentalt hårdt at skulle gå ud og levere, når resultaterne ikke går ens vej. Vi var uheldige mod Brøndby, hvor jeg synes, at vi gjorde meget rigtigt, men nu gik det heldigvis op i en højere enhed, siger Jacob Schoop.

Peter Sørensen er også tilfreds med, at holdets gode præstationer endelig kunne omsættes til tre point og en sejr.

– Det var en succes. Det har krævet meget at skulle rejse sig fra nederlag efter nederlag. Efter så lang tid med så lidt frugt, så var det rart at kunne høste lidt for en gangs skyld, siger Peter Sørensen.

Den første og ekstremt forløsende Vejle-sejr skal naturligvis fejres en smule, lyder det fra Jacob Schoop.

– Vi skal nok lige have en øl, for det gælder også om at fejre de små sejre, og man sover sjældent godt efter aftenkampene, siger en glad og tilfreds anfører.

Flemming Pedersen og FC Nordsjælland havde derimod ikke noget, der skulle fejres. De måtte rejse hjem med et skuffende nederlag efter en kamp, hvor der ikke var meget der lykkedes for holdet fra Farum.

– Vores præstation var ikke god nok, fordi vi lukkede nogle billige mål ind. Jeg er mest skuffet over, at vi ikke kunne producere mere. Særligt i anden halvleg, hvor vi ikke kom frem til det store, siger cheftræner, Flemming Pedersen.

Vejle skal i næste runde forsøge at jagte sæsonens anden superligasejr, når holdet fra Nørreskoven skal en tur til Parken og møde FC København.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona vandt 7-2

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Interessant afsløring

Troels Bech slår fast: Glem det!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Sådan har du aldrig set dem før

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Barcelona – Newcastle United

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse