Vejle-anfører: Godt at få genopfrisket sejrssangen

Jacob Schoop er lettet efter Vejles første sejr, der endelig gav anledning til sejrssang i omklædningsrummet.



Vejle fik langt om længe hul på sejrsbylden, da holdet fredag besejrede FC Nordsjælland med 2-0 foran et lettet hjemmepublikum.

For Vejle-anfører Jacob Schoop var sejren også ekstremt forløsende. Den var nemlig skyld i, at der endelig kunne synges sejrssang i omklædningsrummet hos de trængte Vejle-spillere.

– Det var meget forløsende at høre slutfløjtet. Det var længe siden, at vi har prøvet at få en sejr, så vi skulle lige have genopfrisket sejrssangen inde i omklædningsrummet.

– Det var en fortjent sejr, hvor vi var tættere på 3-0, end de var på 2-1. Vi gjorde det svært for FC Nordsjælland, og vi gav dem ikke så meget plads i bagrummet, hvor de plejer at være gode, siger Vejle-anføreren.

Den seneste tid har ikke været sjov for Jacob Schoop og de øvrige vejlensere, der inden opgøret mod FC Nordsjælland var uden sejr i denne sæson efter 12 forsøg.

– Det kan ikke beskrives, hvor forløsende det var. Det har været mentalt hårdt at skulle gå ud og levere, når resultaterne ikke går ens vej. Vi var uheldige mod Brøndby, hvor jeg synes, at vi gjorde meget rigtigt, men nu gik det heldigvis op i en højere enhed, siger Jacob Schoop.

Peter Sørensen er også tilfreds med, at holdets gode præstationer endelig kunne omsættes til tre point og en sejr.

– Det var en succes. Det har krævet meget at skulle rejse sig fra nederlag efter nederlag. Efter så lang tid med så lidt frugt, så var det rart at kunne høste lidt for en gangs skyld, siger Peter Sørensen.

Den første og ekstremt forløsende Vejle-sejr skal naturligvis fejres en smule, lyder det fra Jacob Schoop.

– Vi skal nok lige have en øl, for det gælder også om at fejre de små sejre, og man sover sjældent godt efter aftenkampene, siger en glad og tilfreds anfører.

Flemming Pedersen og FC Nordsjælland havde derimod ikke noget, der skulle fejres. De måtte rejse hjem med et skuffende nederlag efter en kamp, hvor der ikke var meget der lykkedes for holdet fra Farum.

– Vores præstation var ikke god nok, fordi vi lukkede nogle billige mål ind. Jeg er mest skuffet over, at vi ikke kunne producere mere. Særligt i anden halvleg, hvor vi ikke kom frem til det store, siger cheftræner, Flemming Pedersen.

Vejle skal i næste runde forsøge at jagte sæsonens anden superligasejr, når holdet fra Nørreskoven skal en tur til Parken og møde FC København.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Viborg FF – FC Midtjylland

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

FC København – FC Fredericia



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Millionregn over FC Midtjylland

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Topchef får nyt job i FCK

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Afslører vild transfer-historie

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Protesterer efter dansk drømmekamp

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Flot comeback af Dortmund mod HSV



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Så blev det officielt

“Ingen er uerstattelige”

Benhård Brian Riemer-melding

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’