Vejle Boldklub har taget et stort skridt mod semifinalerne i pokalturneringen.
Lørdag aften havde Superliga-klubben besøg af lokalrivalen Kolding IF fra 2. division og vandt med 5-1 i den første af to kvartfinaler.
Vejle fik en elendig start på kampen, og klubben skulle prise sig lykkelig for ikke at være bagud efter det første kvarter.
Hjemmeholdet spillede sig dog op og udnyttede sine chancer i den resterende del af kampen, hvor styrkeforholdet blev mere udtalt.
Returopgøret bliver spillet 11. december, hvor Kolding virkelig skal finde storspil frem for at gøre sig forhåbninger om en billet til semifinalen.
Kolding var klart bedst i kampens indledning, hvor Vejle lignede et hold, der slet ikke var mødt op for at spille fodbold.
Den defensive organisation vaklede, og spillerne løb rundt uden at orientere sig om modspillernes positioner. Det førte til flere store chancer og flere store redninger fra Sten Grytebust.
Efter ti minutter reagerede nordmanden lynhurtigt, da Morten Hansen helt inde i det lille felt kom til afslutning, og på det efterfølgende hjørnespark måtte han ud i fuld længde for at redde et hovedstød.
Kort derefter var det kun manglende afslutningskvalitet, der sørgede for, at Dalton Wilkins og Paul Ngongo ikke bragte Kolding i front på deres store chancer.
Pludselig scorede Vejle ud af det blå. Efter 22 minutter sendte Dimitrios Emmanouilidis bolden mod mål fra kanten af feltet efter et hjørnespark.
Undervejs blev den rettet af og tog en høj bue hen over bøtten på keeper Christoffer Petersen, der ikke kunne nå op under overliggeren, hvor bolden sejlede over stregen.
Efter en halv time blev føringen udbygget, da Tobias Mølgaard dukkede op i udkanten af feltet og bankede et indlæg hårdt i kassen med højreskøjten.
Anden halvleg var kun sekunder gammel, da den tidligere landsholdsspiller Niki Zimling, der efter et karrierestop igen spiller fodbold, begik straffespark. Det tippede Alan Sousa køligt i mål til 3-0.
Koldingenserne meldte sig tilbage i kampen efter 55 minutter, da de udspillede Vejle-defensiven, inden Ngongo trillede kuglen over stregen.
Vejle var dog ikke færdige med at score mål. Efter et hurtigt angreb frem ad banen sparkede venezuelanske Andrés Ponce bolden overbevisende i kassen fra kanten af feltet.
I tillægstiden fik Vejle et mål mere. Alan Sousa forsøgte at lobbe bolden over Kolding-målmanden langt udefra, men ramte overliggeren. Luka Djordjevic nåede først frem til riposten og sparkede den i mål via undersiden af overliggeren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
Brøndby henter Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
HELT VILDT
