Vejle smadrer lokalrivaler med 5-1

Efter en særdeles tvivlsom start kom Vejle Boldklub i gang og vandt med 5-1 over Kolding IF.



Vejle Boldklub har taget et stort skridt mod semifinalerne i pokalturneringen.

Lørdag aften havde Superliga-klubben besøg af lokalrivalen Kolding IF fra 2. division og vandt med 5-1 i den første af to kvartfinaler.

Vejle fik en elendig start på kampen, og klubben skulle prise sig lykkelig for ikke at være bagud efter det første kvarter.

Hjemmeholdet spillede sig dog op og udnyttede sine chancer i den resterende del af kampen, hvor styrkeforholdet blev mere udtalt.

Returopgøret bliver spillet 11. december, hvor Kolding virkelig skal finde storspil frem for at gøre sig forhåbninger om en billet til semifinalen.

Kolding var klart bedst i kampens indledning, hvor Vejle lignede et hold, der slet ikke var mødt op for at spille fodbold.

Den defensive organisation vaklede, og spillerne løb rundt uden at orientere sig om modspillernes positioner. Det førte til flere store chancer og flere store redninger fra Sten Grytebust.

Efter ti minutter reagerede nordmanden lynhurtigt, da Morten Hansen helt inde i det lille felt kom til afslutning, og på det efterfølgende hjørnespark måtte han ud i fuld længde for at redde et hovedstød.

Kort derefter var det kun manglende afslutningskvalitet, der sørgede for, at Dalton Wilkins og Paul Ngongo ikke bragte Kolding i front på deres store chancer.

Pludselig scorede Vejle ud af det blå. Efter 22 minutter sendte Dimitrios Emmanouilidis bolden mod mål fra kanten af feltet efter et hjørnespark.

Undervejs blev den rettet af og tog en høj bue hen over bøtten på keeper Christoffer Petersen, der ikke kunne nå op under overliggeren, hvor bolden sejlede over stregen.

Efter en halv time blev føringen udbygget, da Tobias Mølgaard dukkede op i udkanten af feltet og bankede et indlæg hårdt i kassen med højreskøjten.

Anden halvleg var kun sekunder gammel, da den tidligere landsholdsspiller Niki Zimling, der efter et karrierestop igen spiller fodbold, begik straffespark. Det tippede Alan Sousa køligt i mål til 3-0.

Koldingenserne meldte sig tilbage i kampen efter 55 minutter, da de udspillede Vejle-defensiven, inden Ngongo trillede kuglen over stregen.

Vejle var dog ikke færdige med at score mål. Efter et hurtigt angreb frem ad banen sparkede venezuelanske Andrés Ponce bolden overbevisende i kassen fra kanten af feltet.

I tillægstiden fik Vejle et mål mere. Alan Sousa forsøgte at lobbe bolden over Kolding-målmanden langt udefra, men ramte overliggeren. Luka Djordjevic nåede først frem til riposten og sparkede den i mål via undersiden af overliggeren.

/ritzau/





– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Manchester United overvejer denne stjernetræner

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Verdensstjernes søn landet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Optur før FC København-brag

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Dansk landsholdsspiller imponerer

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Nærmer sig aftale

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Michael Carrick storhylder

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

‘Det kommer aldrig til at ske’

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset